Program restrukturyzacji w ochronie zdrowia na rok 2000
materiał opracowany przez Ministerstwo Zdrowia
Gorące dyskusje na Mazowszu
mk
Gdyby nie to społeczeństwo, gdyby nie ci lekarze...
Anonomowi Menedżerowie
Jarosław G. Wechowski
Choć od zarania dziejów medycy pobierali honoraria za świadczone usługi - w pieniądzu lub w naturze, dopiero ostatnimi czasy powszechnie zaczęto używać pojęcia "usługi medyczne". Mówienie o medycynie w kategoriach rynku niejednokrotnie budzi moralny sprzeciw, jednak ignorowanie mechanizmów rynkowych może być tylko ucieczką od realiów współczesnego świata. W realiach tych dżentelmeni od ochrony zdrowia zmuszeni są o pieniądzach rozmawiać, może dlatego, że nie zawsze je mają. (...)
Samorządność po kaszubsku
Anna Jarosz
Skaner ultradźwiękowy do naczyń krwionośnych
Witold Ponikło
Nietrzymanie moczu u kobiet - diagnostyka i leczenie
Andrzej Prajsner
Prawidłowo funkcjonujące drogi moczowe zapewniają pełne trzymanie moczu w czasie napełniania i magazynowania go w pęcherzu oraz świadome, swobodne i całkowite opróżnianie pęcherza w czasie mikcji, z możliwością jej dobrowolnego wstrzymania. Warunkiem zapewniającym powyższe właściwości jest prawidłowy stan struktur anatomicznych i ich unerwienie, zarówno somatyczne, jak i wegetatywne. (...)
Wojciech Szewczyk
Łagodny rozrost stercza (ang. benign prostatic hyperplasia - BPH) pogarsza jakość życia mężczyzn w starszym wieku. Powoduje zarówno trudności w odpowiednio długim magazynowaniu moczu w pęcherzu moczowym (objawy podrażnienia), jak też utrudnia samo oddawanie moczu (objawy zwiększonego oporu podpęcherzowego). Generalnie zespół tych objawów określa się w literaturze anglosaskiej jako "lower urinary tract symptoms" (LUTS). (...)