Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 92–93/2000
z 23 listopada 2000 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2000


KLINIKA

Nagłe schorzenia narządu wzroku - wskazówki dla lekarza pierwszego kontaktu

Roman Sobecki

W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka. Umiejętność postawienia odpowiedniego rozpoznania jest dla każdego lekarza, a zwłaszcza lekarza pierwszego kontaktu i lekarza rodzinnego nieodzowna (...)


Zapalenia spojówek

Małgorzta Krajewska

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęściej spotykanych chorób okulistycznych. Pacjenci cierpiący na tę dolegliwość skarżą się zwykle na: zaczerwienienie oczu, kłucie, uczucie ciała obcego czy też "piasku" pod powiekami, pieczenie, swędzenie, światłowstręt, łzawienie oraz ciężkość i sklejanie się powiek. Podczas badania lekarz okulista może stwierdzić: przekrwienie i (lub) obrzęk spojówek, powiększenie i przekrwienie tzw. mięska łzowego, różnej wielkości wybroczyny, patologiczną wydzielinę (śluzową, ropną lub śluzowo-ropną) w worku spojówkowym czy nawet błony pokrywające powierzchnię spojówki. (...)


Jaskra

Krystyna Czechowicz-Janicka

Na świecie żyje około 6 mln ludzi niewidomych z powodu jaskry, choruje na jaskrę ok. 3,5% populacji. Jaskra została uznana przez WHO za chorobę społeczną; nie leczona nieuchronnie prowadzi do ślepoty (...)


Program rogówkowy

Anna Jarosz

Potwierdzenie wysokiej skuteczności leczniczej przeszczepów rogówki oraz stale rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju zabiegi skłoniło Ministerstwo Zdrowia do opracowania Programu Rogówkowego. Jego celem jest: zwiększenie liczby przeszczepów, promocja metod leczniczych dotyczących przeszczepów rogówki, specjalistyczne szkolenie chirurgów, opracowanie standardów chirurgicznego leczenia schorzeń rogówki (...)


ZE ŚWIATA

Uznawanie kwalifikacji zawodowych lekarzy w Unii Europejskiej

Elżbieta Buczkowska

Regulacja prawa Unii Europejskiej w obszarze uznawania kwalifikacji zawodowych lekarzy wprowadza wiele instytucji, które nie mają swoich odpowiedników w regulacji prawa polskiego. W wielu natomiast kwestiach szczegółowych, na przykład w odniesieniu do obowiązku odbycia stażu oraz złożenia egzaminu końcowego, prawo polskie odbiega od wymaganych standardów europejskich (...)


AKTUALNOŚCI

Dyżury medyczne, czyli dyferencjacja nie usprawiedliwiona

Krzysztof Bukiel

Wymowa wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest taka, że państwo ma prawo wykorzystywać ekonomicznie wybranych obywateli, jeśli jest to dla państwa korzystne lub wygodne i jeśli wyzysk ten jest zapisany w ustawie (...)


Dostępność schabowego

Marek Wójtowicz

Jakie szanse ma nowy pan minister na deklarowaną poprawę dostępności usług zdrowotnych, jeżeli bezpośredni wykonawcy jego zamierzeń w oddziałach i poradniach nie mają dostępu do elementarnych życiowych potrzeb: jedzenia śniadania w ostatnich dniach każdego kolejnego miesiąca lub corocznego zakupu podręczników własnym dzieciom? (...)


Co zamierza minister Opala

Marcin Kautsch

Słowa uznania należą się panu ministrowi za podniesienie kwestii szarej strefy. To zmora, która toczy system w skali trudnej do określenia. Mam nadzieję, że minister Opala znajdzie sposób, by przynajmniej zacząć walkę z tą plagą (...)


Przed kolejnym zjazdem OIL w Warszawie

Konrad Pszczołowski

Za 3 dni odbędzie się XVI już, Nadzwyczajny Zjazd Delegatów OIL w Warszawie. Jego celem jest przyjęcie sprawozdania finansowego Rady za okres od 6 marca 1999 r. do 1 kwietnia 2000 r., czego nie uczynił poprzedni zjazd, oraz skwitowanie ORL z jej działalności w tym okresie (...)


Stanowiska Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z 14 listopada 2000 r

Prezydium NRPiP widzi pilną potrzebę jednoznacznego określenia kierunków działania rządu i podjęcia takich posunięć korygujących reformę systemu ochrony zdrowia, które uwzględnią postulaty naszego środowiska (...)


TECHNOLOGIE

Diagnostyka obrazowa bez klisz światłoczułych

Witold Ponikło

Wzrost szybkości przetwarzania danych oraz wzrost pojemności nośników informacji, jak również możliwości techniczne szybkiego przesyłania dużej ilości informacji w sieci - doprowadziły do przełamania kolejnej bariery w zarządzaniu informacją: przesyłania obrazu umożliwiającego diagnostykę medyczną (...)


SAMORZĄDY

Samorząd monitoruje efekty prywatyzacji w Poznaniu

Andrzej Grzybowski

Po 6 miesiącach funkcjonowania w Poznaniu prywatnej opieki medycznej samorząd postanowił sprawdzić, jak ją oceniają mieszkańcy miasta (...)


POLEMIKI

Dlaczego przekształcać spzoz w spółkę z o.o.

Romuald Sawicki

Czy przekształcenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest zgodne z prawem, a w szczególności - czy dopuszczalne jest przekształcenie sp. z o.o. w jednoosobową spółkę powiatu? (...)


PROFILAKTYKA

Akredytacja w szpitalu promującym zdrowie

Krystian Oleszczyk, Urszula Erfurt, Grażyna Kubacka, Urszula Mizerska, Anna Zielińska-Meus

Oddziaływanie szpitali jako ośrodków promocji zdrowia skierowane jest do przebywających w nich pacjentów, osób odwiedzających oraz lokalnej społeczności. Aktywność szpitala promującego zdrowie wyraża się w programach realizowanych na poziomie szpitala, a także lokalnej społeczności, krajowym i międzynarodowym (...)






bot