O wydarzeniach w łódzkim pogotowiu mówią: Konstanty Radziwiłł - prezes NRL, Grzegorz Krzyżanowski - przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, Juliusz Jakubaszko - krajowy konsultant medycyny ratunkowej, Dorota Dygaszewicz - dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku, Alicja Ciechan - dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie, Maciej Chruścikowski - anestezjolog, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, Andrzej Czyrek - dyrektor medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, Janusz Czapiński - kierownik Pracowni Psychologii Rozumowania i Wartościowania Społecznego Wydziału Psychologii UW i inni (...)
Marek Wójtowicz
Nie chcę, żeby o tym wszystkim, co napisała GW, zapomniano. Chcę, żeby najszybciej jak to możliwe zidentyfikowano i ukarano winnych. Przy obecnej technice monitorowania komunikacji telefonicznej, przepływu środków finansowych w przedsiębiorstwach czy gospodarki lekami - powinno to być proste. Chcę, żeby wprowadzono nowe, cywilizowane zasady postępowania z godnym najwyższego szacunku ciałem każdego zmarłego obywatela RP. Chcę, żeby zakłady pogrzebowe były koncesjonowane i prowadzone przez ludzi o wysokim poziomie etycznym. Chcę, by zasiłek pogrzebowy w wysokości 4150 zł wypłacany z naszych składek przez ZUS - bez żadnej kontroli - nie kusił do robienia ciemnych, intratnych interesów, uwłaczających wszelkim normom etycznym. Chcę, żeby zakładom pogrzebowym zabroniono otaczania polskich szpitali i innych instytucji zdrowotnych złowróżbnym wianuszkiem. Chcę, by zwiększono nadzór finansowy nad funkcjonowaniem polskich cmentarzy, ukrócono proceder "dawania w łapę" każdemu i przy każdej czynności związanej z pogrzebem, a usługi kapelana, krzyżowego i organisty nie były płatne bez żadnych rachunków, wg zasady: "tyle się należy". Chcę, żeby ukrócono praktyki zatrzymywania przez banki oszczędności zmarłych - bez możliwości podjęcia zgromadzonych pieniędzy przez najbliższą rodzinę: żonę, męża, dzieci (...)
Związek Powiatów Polskich o dramatycznej sytuacji szpitali powiatowych:
Małgorzata Kukowska
Lada chwila w naszych placówkach zostanie odcięty prąd, hurtownie przestaną dostarczać żywność, leki czy odczynniki i sprzęt jednorazowego użytku, a nasi wierzyciele zablokują szpitalne konta. To może oznaczać przerwanie ciągłości opieki szpitalnej w wielu miastach. A pani minister zapewnia nas, że resort zdrowia pracuje nad rozporządzeniami. Niestety, słowami nie da się zatrzymać rosnącego zadłużenia, a nie usłyszeliśmy dzisiaj żadnych konkretów - mówili starostowie, rozczarowani wypowiedziami wiceminister zdrowia Ewy Kralkowskiej podczas spotkania Związku Powiatów Polskich 18 stycznia br., poświęconego funkcjonowaniu powiatowych szpitali (...)
Okrężna komercjalizacja, czyli od ełckiego SPZOZ-u do "Pro-Medica"
Andrzej Orzechowski
Prowadzenie zakładów opieki zdrowotnej w formie samodzielnych publicznych zakładów może być groźne dla ich organów założycielskich. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zakład nie jest w stanie we własnym zakresie pokrywać ujemnego wyniku finansowego. W działalności gospodarczej ratunkiem w trudnej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa państwowego (komunalnego) była restrukturyzacja i komercjalizacja, a niejednokrotnie - prywatyzacja. W przypadku publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w szczególności szpitali, trudno jest mówić o prywatyzacji - ze względu na charakter świadczonych usług (użyteczności publicznej). Forma organizacyjno-prawna spzozu wydaje się anachroniczna, a przede wszystkim nie chroni wystarczająco interesów samorządów terytorialnych jako organów założycielskich. Dlatego warto rozważyć możliwość przekształcenia spzozu w spółkę prawa handlowego, w której jedynym udziałowcem jest samorząd terytorialny. W obecnym stanie prawnym nie można jednak dokonać takiej transformacji wprost (...)
Szpital bez długu
Halina Kleszcz
Chrzanowski szpital ma szczęście do dzielnych, energicznych, kompetentnych kobiet. Na dodatek - wszystkie zaprzeczają stereotypowi, że karierę robi się do trzydziestki. Za to potwierdzają prawdę: pasja zmieniania rzeczywistości, połączona z wielkim zaangażowaniem oraz doświadczeniem zawodowym bywają cenniejsze niż teoretyczna wiedza czy układy (...)
Małopolska strategia dla zdrowia
Krzysztof Kłos
Małopolski Program Ochrony Zdrowia na lata 2001-2005 prezentuje główne zagrożenia zdrowia i problemy zdrowotne ludności, opisuje strategiczne i operacyjne cele zdrowotne, finansowanie zadań, a wreszcie - wdrażanie i ocenę wyników. Dokument ten stanowi rozwinięcie, w formie wieloletniego programu wojewódzkiego, Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego przyjętej rok wcześniej przez samorząd wojewódzki. Został uchwalony pod koniec października 2001 r. przez Sejmik Województwa Małopolskiego (...)
Szpital Gdański
Inwestujemy w jakość
Anna Jarosz
Jeszcze niedawno ponury budynek przy ul. Powstańców Warszawskich w całości zajmował Okręgowy Szpital Kolejowy. W 1999 r. część pomieszczeń wydzierżawiła prywatna spółka, która utworzyła tu Zespół Klinik Specjalistycznych - Szpital Gdański. Świadczenia szpitalnej poradni, diagnostyka z użyciem najwyższej klasy aparatury i sprzętu medycznego, wysokie kwalifikacje lekarzy i pielęgniarek, dbałość o każdego pacjenta i organizacja pracy według światowych standardów - to oferta, jaką ta niepubliczna placówka medyczna ma dla mieszkańców województwa pomorskiego (...)
Szpital Grochowski
Zaręczyn jeszcze nie było
Anna Jarosz
Warszawski Szpital Grochowski ma 10 mln długów i żadnych szans ich spłacenia. - Z trudem utrzymujemy się na powierzchni - mówi prof. Leszek Ceremużyński, kierownik Kliniki Kardiologii. - Nie zapłacone rachunki za leki, dostawy mediów, coraz gorsze warunki pobytu chorych w szpitalu i przestarzała aparatura nie dają nadziei na przyszłość. Lekarze i pielęgniarki szukają pracy gdzie indziej, bo za głodowe pensje (pielęgniarki po 6-7 latach pracy dostają na rękę 800 zł, a lekarze 1000) trudno się utrzymać. Oddziałem, który swoim wyposażeniem i wizerunkiem odstaje od reszty placówki, jest kardiologia. Klinikę wspiera finansowo fundacja Proclinika - 10 lat temu założona przez prof. Ceremużyńskiego i jego współpracowników. Efekty działalności fundacji, a także przykład Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital Gdański - podsunęły warszawskim kardiologom myśl o prywatyzacji szpitala. Nawiązali kontakt z Tomaszem Weinbergerem, prezesem spółki Zespół Klinik Specjalistycznych - "Szpital Gdański" i rozpoczęły się negocjacje (...)
Jarosław Wysocki
Anginą nazywamy ostre zapalenie obejmujące tkankę chłonną gardła, niezależnie od lokalizacji tego zapalenia. Wynika z tego, że angina może dotyczyć każdego z migdałków, najczęściej jednak oczywiście migdałków gardłowych. Podział angin opiera się na ich cechach klinicznych lub histopatologicznych (...)