Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 41–44/2003
z 29 maja 2003 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2003


AKTUALNOŚCI

Media kontra korupcja w ochronie zdrowia

Mamy nadzwyczajny urodzaj na afery korupcyjne z udziałem ludzi sprawujących władzę. Od 12 maja media próbują rozwikłać matnię niejasnych powiązań towarzysko-biznesowych pierwszego ministra zdrowia w rządzie Millera i jego współpracowników. Afera za chwilę prowadzić może do prania moskiewskich pieniędzy, na razie poznaliśmy osobiste kontakty Duce Łapińskiego z G. Żemkiem, FOZZ i specsłużbami. Nie wszystkie zarzuty zostaną potwierdzone i udowodnione. Ale publicznie padły - bez wątpienia nie bez podstaw, zaś reakcje i wyjaśnienia podejrzewanych w tej aferze nie mogą być dla opinii publicznej przekonujące. Łapiński z gronem sobie najbliższych, po desancie na MZ, funkcjonował jak właściciel ochrony zdrowia "porządkując" system. Teraz się okazuje - że na prywatny użytek kilku osób sprawujących w nim władzę. (...)


PANOPTICUM

Corrumpere

Marek Wójtowicz

To straszne, że przy głębokim zniechęceniu pracowników służby zdrowia do zmian systemu, braku środków na "203", przy nieregularnych wypłatach poborów - pojawiła się afera na szczytach zdrowotnej władzy. Nie tak ważne jest teraz: kto, co i komu, a kto nie, ważne jest natomiast, że zafundowano nam potężną porcję zwątpienia w realizowaną obecnie wizję systemu. Co będzie dalej? Czy wrócimy do mniej skompromitowanych kas chorych, czy też będziemy trzymać się wizji centralistycznej - z monitorowaniem kamerami gabinetów decydentów zdrowotnych? Czy pomysły ministra Łapińskiego rzeczywiście były dobre, płynące z głębi serca i dla "dobra chorego", czy też inna była ich "genność"? (...)


Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia

Kazimierz W. Czaplicki

Z upoważnienia Państwowej Komisji Wyborczej informuję o obowiązkach dyrektorów szpitali i zakładów pomocy społecznej związanych z referendum wyznaczonym przez Sejm RP na 8 czerwca 2003 r. i zarządzonym przeprowadzeniem głosowania w referendum w dniach 7 i 8 czerwca w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia RP do Unii Europejskiej. (...)


Jak z beczki błota i śliwki zrobić dżem

Kibic

Kolejna tura obrad "okrągłego stołu" pięknie się skomponowała z kolejnym a nieostatnim zapewne protestem pielęgniarek. Zdesperowane Panie, mając w pamięci zręczny chwyt z 2000 roku z ustawą "203", nie wydają się tym razem skłonne poczekać, aż "okrągły stół" wyda z siebie przepis na ogólną szczęśliwość. Powyłamywane nogi, rozdzielone pomiędzy strony sporu, zyskały nieoczekiwanie walor kija bejsbolowego, a blat nieszczęsnego stołu, pozbawiony podpór, klapnął na ziemię. Wszystkich "stołowników" w zasadzie udało się przekonać, że rząd nie ma żadnych pieniędzy do wyłożenia. Trzeba pilnie robić wszystko jednocześnie: zwiększać przychody Funduszu, ograniczać wydatki, racjonalizować system. A czasu jest coraz mniej. (...)


Skończyły się żarty, zacznie likwidacja?

Od ściany do ściany

Maria Gliszczyńska

Wprawdzie nieoficjalnie, ale za pośrednictwem pomorskich gazet Henryk Wojciechowski, dyrektor oddziału NFZ w Gdańsku zapowiedział, że od 1 stycznia przyszłego roku nie będzie finansował szpitali: Stoczniowego w Gdańsku oraz placówek w Człuchowie i Nowym Dworze Gdańskim. Następne cztery - w Helu, Ustce, Sopocie (SPZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy) oraz Gniewie - znikną w najbliższych latach. Jest już gotowa również lista szpitali, które mają ograniczyć swoją działalność. (...)


Obrady zespołu zawodowego "okrągłego stołu":

Kneź Dreptak rozgiął kraty...

Ryszard Kijak

Ponieważ wielu "złamasów" pisało, pisze lub będzie pisało o "Okrągłym stole w ochronie zdrowia" - postanowiłem nie zabierać głosu na ten temat, żeby się nie powtarzać. Ale potem przyszło mi na myśl kilka fajnych skojarzeń, i - z żalu, że nie ujrzałyby one światła dziennego - zdecydowałem, iż jednak podzielę się nimi z Czytelnikami szacownego pisma, jakim jest "Służba Zdrowia", choć nazwę ma ono paskudną i denerwującą. Ale nie szata zdobi człowieka. Podobno. (...)


VOX EX SILESIA

Konformizm

Andrzej Sośnierz

Niestety, stało się tak, że przy milczeniu zdecydowanej większości środowiska lekarskiego doszło do totalnego zepsucia całego systemu opieki zdrowotnej. Zepsuto strukturę, finanse i zasady funkcjonowania. Wypromowano konformizm, donosicielstwo i krętactwo. I działo się to na naszych oczach w wolnej i demokratycznej Polsce. Sprawcy tego nieszczęścia powoli, w atmosferze skandalu schodzą ze sceny politycznej. Niebawem odwaga stanieje. Obyśmy tylko ponownie nie doznali totalnej amnezji! (...)


Z Leszkiem Sikorskim, Ministrem Zdrowia, rozmawia Jolanta Lenartowicz:

Cudów nie będzie

- Cudów nie będzie. Czeka nas ciężka praca i - z czasem - stopniowa poprawa. Poziom gospodarczy kraju mamy taki, a nie inny, zasoby też, oczekiwania zaś są bardzo rozbudzone. W obecnej sytuacji trzeba przede wszystkim się ograniczać, dopasowywać potrzeby do możliwości. Oczekuję jednak, że uda się przekonać zdecydowaną większość do tego, by potraktować to jako terapię konieczną, choć bolesną. Pracować trzeba będzie rzetelniej, więcej, podejmować mądre decyzje w oparciu o szerokie konsultacje. Musimy realizować przyjętą strategię, poprawiać i ulepszać system, znajdując przyjaciół i wsparcie. Czy ta filozofia dzisiaj zostanie zaakceptowana, żeby przynieść skutki jutro - czas pokaże. (...)


8. Ogólnopolska Konferencja "Jakość w opiece zdrowotnej":

Bezpieczniej do Europy

Halina Kleszcz

Czy realia szpitalnictwa w Polsce - zwłaszcza środowiskowa zmowa - przestaną sprzyjać tuszowaniu błędów aż po fałszowanie dokumentacji medycznej włącznie? Kiedy dorównamy kroku tym, którzy odważyli się zgłaszać niepożądane zdarzenia na gruncie medycyny? Kiedy ogłosimy pierwszy nad Wisłą raport "przypadków ostrzegawczych"? Więcej sumienia i szczerości w relacjach lekarz: pacjent. Polityka lekowa płatnika kreuje rzekome oszczędności, a walka o stosowanie farmakoekonomiki - wciąż przed nami. Alloplastyki stawów biodrowych i kolanowych często są ceną opóźnień interwencji chirurgicznej. (...)


Jak "załatwić" sobie zapisy w ustawie:

Majstersztyk matactwa

Anna Grajcarek

Ostatnio wiele mówi się o tym, że w Polsce można kupić ustawę, padają nawet ceny takiej transakcji. I pewnie tak jest, chociaż niełatwo to udowodnić. Są jednak i inne sposoby "załatwienia" sobie korzystnych zapisów w ustawie. Wystarczy do tego spryt i stanowisko służbowe. I nie trzeba być urzędnikiem najwyższego szczebla ani wpływowym finansistą. (...)


Dlaczego Pomorskie tonie?

Andrzej Steczyński

Niektórzy mówią, że koło historii wykonało pełną rundę i wtoczyło się w te same koleiny, z których uciekano powołując kasy chorych. Tylko czy rzeczywiście? Czy raczej - zafundowano nam coś, czego nie było w polskich realiach nawet po 13 grudnia 1981 r.? Przywołanie tej historycznej daty - wprowadzenia stanu wojennego - nie jest przypadkowe. Polaków zniewalano przecież nie tylko aresztowaniami, represjami czy cenzurą. Były np. regiony, w których po prostu "oszczędzano" na zdrowiu obywateli - za karę za Sierpień'80, za niezależność, odwagę myślenia i społeczny bunt wobec totalitaryzmu. Już w połowie lat osiemdziesiątych województwo gdańskie zaczęło stawać się outsiderem w rankingu wydatków budżetu państwa na ochronę zdrowia. Przegrywaliśmy nie tylko z województwami o rozbudowanej bazie klinicznej (Kraków, Poznań, Wrocław), ale również z sąsiadami - województwem elbląskim i słupskim. (...)


Pomoc dla Śląska

Marzena Gałaga

Postępy w hematologii dziecięcej i utajone zakażenia w perinatologii były tematem przewodnim tegorocznego, siódmego już międzynarodowego sympozjum naukowo-szkoleniowego, zorganizowanego (14-16 maja) w ramach polsko-szwajcarskiego programu "Matka i Dziecko". Uczestniczyło w nim ponad 200 pielęgniarek i lekarzy z 15 krajów. Po raz pierwszy do Katowic przyjechali przedstawiciele środowiska medycznego z Serbii i Czarnogóry. (...)


Dyrektor śląskiego oddziału NFZ zrezygnował

Marzena Gałaga

Józef Kurek, pełniący obowiązki dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, zrezygnował 20 maja z pełnienia tej funkcji. Decyzję uzasadnił względami osobistymi. Zamierza wrócić do zawodu. J. Kurek, chirurg, w sierpniu 2002 r. zastąpił Andrzeja Sośnierza na stanowisku dyrektora Śląskiej RKCh. Od 1 kwietnia 2003 r. kierował śląskim oddziałem Funduszu. Wcześniej był ordynatorem oddziału chirurgii ogólnej i dyrektorem Szpitala Miejskiego w Jaworznie. O dymisji Kurka mówiło się już od kilku miesięcy. Jego przeciwnicy twierdzą, że przerosła go rola. Dodają, że był zanadto spolegliwy wobec resortu zdrowia, a następnie prezesa NFZ. (...)


Do Unii bez papierosa

J.W.

Pod hasłem "Palenie jest uleczalne" 8-10 maja w Jachrance zorganizowano sympozjum naukowe "Nowe trendy i wyzwania w leczeniu uzależnienia od tytoniu". Konferencję prowadził prof. Witold Zatoński, a przygotowała Fundacja Promocja Zdrowia wraz z GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A. Dr Jacek Wcisło przedstawił analizę opłacalności terapii wspomagających zerwanie z nałogiem (z punktu widzenia efektywności klinicznej, jak również ponoszonych kosztów), sporządzoną na podstawie raportu HTA. (...)


KONTRAKTOWANIE

Lekarze z województw lubuskiego i wielkopolskiego chcą wspólnie negocjować kontrakty:

W jedności siła

Dorota Pilonis

Lekarze rodzinni z województwa lubuskiego i Wielkopolski zamierzają powołać wspólną komisję negocjacyjną, która w ich imieniu podpisze kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pracują już nad ustaleniem jednolitych warunków kontraktu. Pomysł zrodził się w Zielonej Górze. Prężnie działający zarząd Lubuskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce opracował ankietę, w której lekarze mieli się ustosunkować do zmian wprowadzonych ustawą o NFZ. (...)


LUDZIE I MEDYCYNA

Z pamiętnika lekarza poz

Janina Banachowska

Wpadła do gabinetu zdyszana, sapiąc jak lokomotywa. - Pani doktor, ratujcie! Dusi się! Udusi się do imentu! Nie spytałam nawet, kto się dusi, babinę znałam, mieszka na wysokim brzysku naprzeciw Ośrodka. Niewiele myśląc, zostawiłam rozebranego pacjenta w gabinecie, zawołałam pielęgniarkę, by przyniosła na miejsce zestaw przeciwwstrząsowy i ampułkę Aminophilliny i pobiegłam za wzywającą mnie kobietą. Nie potrafiłam iść tak szybko jak ona po stromej dróżce. Gdy doszłam na miejsce, już tam była. Pielęgniarka dotarła zaraz za mną. - Kto się dusi? - zapytałam. Pokazała ręką na podwórko. Tam, ze zwisającą resztką przetlałego powrozu na rogach, stał byk, na oko - z 800 kg żywej wagi. Przekrwione oczy wychodziły mu prawie z orbit, z otwartego pyska toczyła się piana, bezskutecznie usiłował wciągnąć powietrze, chwiał się na nogach. Obok stało dwóch chłopów, bezradnie patrzących na duszące się zwierzę. (...)


Koncert muzykujących lekarzy

Marzena Gałaga

Po raz pierwszy, ale nie ostatni Śląska Izba Lekarska zorganizowała (9 maja) Koncert Muzykujących Lekarzy. Sala audytoryjna w katowickim Domu Lekarza, w której zwykle odbywają się sympozja medyczne i konferencje naukowe, tym razem zamieniła się w salę koncertową. (...)


ZARZĄDZANIE

Zarządzanie marketingowe - czy już się opłaca?

Jakość w Pleszewie

Adela Grala-Kałużna

Kierownictwo SP ZOZ w Pleszewie już od 1997 r. postanowiło wprowadzić zarządzanie marketingowe Zakładem realizuje strategię poprawy jakości usług medycznych. Zgodnie z zaleceniami Philipa Kotlera dokonano analizy Zakładu i otoczenia i opracowano plan rozwoju jednostki. Sukcesywnie jest on wdrażany i modyfikowany. Staramy się dostosować nasz Zakład do zmieniającego się otoczenia i potrzeb. Robimy wszystko, by usługa medyczna była produktem, w tworzeniu którego świadomie uczestniczy pacjent. W każdym oddziale funkcjonuje indywidualny plan opieki i leczenia. (...)


Szpital w Makowie Maz. przyjazny dziecku

JBH

25 kwietnia szpital w Makowie Mazowieckim otrzymał tytuł "Szpitala Przyjaznego Dziecku". Uroczystość poprzedziła ekumeniczna Msza św. prowadzona przez katolickiego księdza Zbigniewa Sajewskiego (kapelana szpitala) oraz pastora parafii ewangelicko-reformowalnej Lecha Trandę, zarazem wiceprzewodniczącego Rady Komitetu UNICEF w Polsce. (...)


Z KRAJU

Nowy budynek, nowy sprzęt i nowe wyzwania Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii AM w Lublinie:

Przeprowadzka w XXI wiek

Marek Naumiuk

Blok operacyjny z dwiema salami operacyjnymi i pełnym zapleczem odpowiadającym normom Unii Europejskiej, najnowocześniejszy sprzęt, wyłącznie jedno- i dwuosobowe sale chorych, specjalne pomieszczenia dydaktyczne dla studentów, przestrzeń i lśniąca czystość - tak najkrócej można opisać nową siedzibę Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii Akademii Medycznej w Lublinie przy ul. Staszica 2 oficjalnie otwartej 30 maja 2003 r. Jeśli do tego dodać doskonale wykształcony, doświadczony i troskliwy personel, przygotowany do prowadzenia nowatorskich zabiegów, mamy klinikę na miarę nowego wieku. (...)


KLINIKA

Z dr. hab. Bartoszem Łozą, sekretarzem naukowym Lubelskich Spotkań Naukowych, rozmawia Marek Naumiuk: vccbbbbbbbbbbbbbbbb

Wiele spojrzeń na schizofrenię

- Schizofrenia dotyka ludzi młodych. Nie leczona - uniemożliwia im rozwój, a w konsekwencji zdobycie wykształcenia i niezależności. Co współczesna medycyna może zaoferować chorym? - Metody farmakoterapeutyczne oraz psychoterapeutyczne i psychospołeczne, stosowane konsekwentnie - dają w zdecydowanej większości przypadków szansę powrotu do godnego życia. Jednak system leczenia musi koncentrować się na wczesnej diagnozie i efektywnej terapii. Nie ma czasu do stracenia, gdy choroba ujawnia się u dwudziestolatka. Opóźnienie powstałe wówczas jest trudne do nadrobienia. W takim przypadku nie ma możliwości poprawy stanu pacjenta bez intensywnej i systematycznej farmakoterapii. (...)


INFORMATYZACJA

Rusza rejestracja jednostek ratownictwa medycznego!

Krzysztof Nyczaj, Izabela Czaprowska, Jarosław Drobnik

8 maja minister zdrowia Leszek Sikorski podpisał rozporządzenie w sprawie rejestru jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM). Rozporządzenie upraszcza procedury administracyjne, zmniejsza obciążenia zakładów oraz - na ile to było możliwe - usuwa sprzeczności prawne, które pojawiły się pomiędzy ustawą z 25 lipca 2001 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym a ustawą z 6 grudnia 2002 r. o świadczeniu usług ratownictwa medycznego (odnośnie do włączania jednostek do systemu PRM). System PRM, wprowadzony ustawą z 25 lipca 2001 r. stanowi przykład, jak nauka o zarządzaniu wkracza do sektora ochrony zdrowia. Po raz pierwszy na tak dużą skalę spróbowano bowiem wykorzystać podejście procesowe w organizacji. Jest to jednak niezwykle trudne, a jak podają praktycy zarządzania - tylko mała część takich przedsięwzięć kończy się powodzeniem. Czy z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne będzie podobnie? Doświadczenia nie są na razie zachęcające. (...)


RATOWNICTWO

VIII Ogólnopolskie Forum Ratownictwa:

Szkolić dla bezpieczeństwa

Z blisko trzydziestu prac naukowych, zaprezentowanych w Inowrocławiu podczas dwudniowego forum (6-7 maja), większość przedstawiała obecną sytuacje polskiego ratownictwa oraz kierunki jego rozwoju. Przede wszystkim zaś - rolę społeczeństwa w "łańcuchu przeżycia". Współczesne warunki cywilizacyjne, postęp technologiczny, ale i patologie społeczne - powodują nowe, liczne zagrożenia. Właściwa edukacja może przygotować społeczeństwo do umiejętnego zachowania się w sytuacjach kryzysowych. (...)


OPINIE

Przed referendum w sprawie wejścia do UE:

Nie bójcie się powiedzieć NIE

Krzysztof Bukiel

W dyskusji dotyczącej ewentualnego wejścia Polski do Unii Europejskiej, jego zwolennicy, gdy zabraknie im już argumentów "za" (a brakuje im bardzo szybko), stwierdzają z nutką wyższości wobec przeciwników przyłączenia: - Nie bójcie się Unii, na pewno dacie sobie radę. Niektórzy euroentuzjaści podobnie reklamują swoją gotowość do głosowania na Tak: My się Unii nie boimy. Stawianie wyboru "za" lub "przeciw" wejściu Polski do Unii w kategoriach lęków ma oczywiście swój cel i nie jest przypadkowe. Wiadomo przecież, że lękają się przede wszystkim ludzie słabi, niewykształceni, prymitywni, nie potrafiący sobie radzić w życiu, zabobonni, niedojrzali. Zatem przekaz tej "propaganduchy" miał być jednoznaczny: kto za Unią - ten wykształcony, inteligentny, przedsiębiorczy, odważny; kto "przeciw" - ten tępak, prostak i prymityw. (...)


Nie bójcie się powiedzieć TAK

Nie przekonuje nas groteskowa wizja Polski w Unii Europejskiej jako kraju rządzonego przez "Niemca", gdzie nasze pieniądze są pożerane niczym niewinna dziewica przez smoka, a komisarze (niemal czerwoni) - z braku lepszego zajęcia - rozmyślają np. o budowie pałaców dla psów. Argumentów tego typu nie sposób uznać za merytoryczne. Dotychczasowa historia UE pozbawiona jest takich epizodów, dlaczego więc miałyby one zniszczyć Polaków i Polskę? (...)


NAUKA

Doniesienia naukowe medNEWS

oprac. Tomasz Kobosz

- Cholesterol a ryzyko rozwoju choroby Alzheimera
- Inhibitory wychwytu serotoniny jak trójcykliczne antydepresanty
- Telewizja może sprzyjać rozwojowi cukrzycy
- Przedłużanie leczenia rumienia pełzającego - nieskuteczne
- Palenie papierosów zwiększa ryzyko udaru krwotocznego
- Choroby nadciśnieniowe w ciąży zwiększają ryzyko nadciśnienia w późniejszym życiu


TEKST SPONSOROWANY

Urząd nie rokuje nadziei

Nawet połowa polskich leków może zniknąć z rynku po 2008 r. wskutek problemów z rejestracją leków - uważają przedstawiciele firm farmaceutycznych skupionych w Polskiej Izbie Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych Polfarmed. (...)






bot