Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 26–30/2004
z 8 kwietnia 2004 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2004


AKTUALNOŚCI

Jak NFZ przygotowuje się do 1 maja:

Przede wszystkim nowe etaty

Dorota Pilonis

O finansowych skutkach leczenia się Polaków za granicą, a także obywateli UE w Polsce po 1 maja - dyskutowali posłowie podczas debaty nad zmianą ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ oraz o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich UE kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych. Niemal wszyscy wyrażali wątpliwość, czy NFZ poradzi sobie z nowymi zadaniami. (...)


PANOPTICUM

Protest powiatów

Marek Wójtowicz

5 marca w Kamionie pod Wieluniem odbyło się spotkanie starostów - przewodniczących Konwentów Starostów Powiatowych. Dyskutowano propozycję łódzkich samorządowców - wspólnego, ogólnopolskiego, skoordynowanego w czasie wypowiedzenia przez szpitale powiatowe umów z NFZ. Starostowie uznali, że to jedyny, skuteczny sposób nacisku na stronę rządową, by raz na zawsze załatwić problemy z ustawą "203", z zaniżeniem cen zakupu usług przez NFZ i tradycyjnym już niepłaceniem za tzw. nadwykonania. Obecny na tym spotkaniu minister zdrowia nic konkretnego oraz budzącego nadzieję starostom nie zaproponował, przestrzegając ich jedynie, że po wypowiedzeniu umów - będą musieli sami utrzymać swoje szpitale. (...)


VOX EX SILESIA

Scenariusz niemal czarny

Andrzej Sośnierz

Powołany przez ministra Sikorskiego Zespół ds. Rozwiązań Systemowych w Ochronie Zdrowia opublikował swoją diagnozę sytuacji i zarekomendował szereg rozwiązań, które wykluczałyby niekonstytucyjność przyszłej ustawy i jednocześnie prowadziły do lepszego funkcjonowania całego systemu. Ten obszerny, starannie przygotowany dokument zawiera wiele propozycji, pod którymi można by się podpisać obydwiema rękami. Jednak jego ogólny wydźwięk dobrze oddaje tytuł utworu Jaroslava Haška "Historia Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa". Zaproponowano nam system stagnacji. Dlaczego? (...)


Twarze Funduszu

Dorota Pilonis

Fundusz nie zapłaci za nadwykonania z 2003 r., bo nie ma na to pieniędzy - poinformował prezes NFZ Lesław Abramowicz. Jeśli jakieś środki się pojawią, pokryje koszty tylko tych nadwykonań, które wiązały się z ratowaniem życia. Zdaniem prezesa Abramowicza, Fundusz dysponuje pieniędzmi, które wystarczą na zapłacenie usług zakontraktowanych na br. Jednak nie wystarczą one na pokrycie pełnego zapotrzebowania - stąd konieczność tworzenia kolejek oczekujących na poszczególne procedury. (...)


Wymiękanie

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Projekt określi m.in. warunki udzielania i zakres świadczeń, ustali jednoznaczne zasady korzystania z nich (z pozostawieniem prawa wolnego wyboru spośród świadczeniodawców, którzy mają umowę z NFZ), zdefiniuje zasady budowy koszyka (świadczenia gwarantowane finansowane będą ze środków publicznych, rekomendowane - częściowo współfinansowane, pozostałe dostępne będą za pieniądze prywatne). (...)


Zjazd dolnośląskich pielęgniarek:

Nowe, europejskie zadania

Ewa Krupczyńska

- W ostatnich miesiącach wiele czasu poświęciliśmy na rozwiązywanie problemów pielęgniarek i położnych w restrukturyzowanych szpitalach oraz, w związku z protestem Porozumienia Zielonogórskiego, pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej - mówiła Elżbieta Garwacka-Czachor, przewodnicząca DORPiP podczas XVI Zjazdu Delegatów Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Zjazd odbył się 20 marca we Wrocławiu. Przyjął sprawozdania z działalności Izby (zwrócono m.in. uwagę na trudności ze ściąganiem składek; część zakładów z powodu utraty płynności finansowej, mimo że odciąga na ten cel pieniądze z pensji pielęgniarek, nie przekazuje ich do Izby). (...)


Zjazd warszawskich lekarzy i stomatologów:

Teraz przedsiębiorczość

Aleksandra Gielewska

XXI Zjazd Okręgowy Lekarzy OIL w Warszawie zrealizował statutowe cele: skwitował władze izby z działalności w 2003 r., uchwalił budżet na br. Odbyła się też dyskusja na temat sytuacji w ochronie zdrowia po wyroku TK - z udziałem senatora Marka Balickiego, członka zespołu parlamentarnego, Jarosława Pinkasa, członka zespołu prof. Z. Religi (zespół kończy prace nad własnym projektem ustawy o powszechnym ubezpieczeniu) oraz prezesa NRL Konstantego Radziwiłła, który przedstawił opinię na temat kierunku zmian pożądanych przez środowisko lekarskie. (...)


Lesław Abramowicz, prezes NFZ kontra świadczeniodawcy i samorządowcy Małopolski:

Najważniejsza jest kasa!

Halina Kleszcz

W dwa tygodnie po objęciu funkcji prezesa NFZ, krakowianin Lesław Abramowicz, nakłoniony przez posła lek. med. Bogdana Klicha, odpowiadającego w Platformie Obywatelskiej za problematykę zdrowotną, spotkał się z liczną reprezentacją świadczeniodawców Małopolski oraz samorządowców. Nowy szef NFZ zaprezentował się jako "równy gość", często sięgał po dosadne metafory i przysłowia, a już kolokwializmy związane z "kasą" nie schodziły mu z ust. Dość łatwo składał też obietnice, toteż pod koniec spotkanie przekształciło się w festiwal życzeń. Świadczeniodawcy niemal jednogłośnie skarżyli się na uznaniowość i naruszanie zasad elementarnej sprawiedliwości przez Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ przy kontraktowaniu świadczeń. (...)


Wstrząsająca wystawa wędruje po Polsce:

Przemoc w obrazach radiologicznych

Marek Naumiuk

"Knee capping" - strzał w kolano to kara stosowana przez IRA. Kiedy sztuka lekarska umożliwiła przywrócenie funkcjonowania kolana, wtedy IRA zaczęła stosować strzały w kilka stawów równocześnie (w oba stawy kolanowe, stawy skokowe i łokciowe). Filipiny: ogromny gwóźdź w głowie ma uniemożliwić duchowi ofiary tortur ściganie prześladowców. Strzała z kuszy w oczodole - ofiara przeżyła ten wypadek (czy mógł to być akt autoagresji?) Austria i USA - ofiary bomb-paczek i bomb-listów. W USA tzw. zamachowiec UNA zabił i zranił w ten sposób wiele osób. Jedną z ofiar bomby-paczki był burmistrz Wiednia. (...)


Potrzeba chwili

Marek Naumiuk

W lubelskiej Akademii Medycznej utworzono Pracownię Implantologii Stomatologicznej. W ramach ćwiczeń dla studentów V roku stomatologii wprowadzono tu transmisje telewizyjne na żywo z zabiegów wszczepiania implantów. (...) Transmisją telewizyjną na żywo z zabiegów wszczepiania implantów dla 87 studentów i 24 asystentów Wydziału Stomatologii AM w Lublinie tutejsza Pracownia Implantologii Stomatologicznej, powołana do życia niespełna półtora miesiąca wcześniej, wdrożyła (20 marca br.) nowatorski sposób prowadzenia ćwiczeń w Polsce. (...)


LUDZIE I MEDYCYNA

Quo vadis, doktorze?

Repa portret własny

Joanna

Nie mając żadnego innego rozwiązania ani pomysłu na życie, postanowiłam spróbować. Znajomy żony kolegi znalazł dojście do firmy, która właśnie prowadziła rekrutację. Wymagany był dyplom lekarza lub farmaceuty (wtedy standard), dyspozycyjność, entuzjam i nastawienie na sukces. W zamian: miła atmosfera w dynamicznym zespole, służbowy samochód, atrakcyjne wynagrodzenie i perspektywa kariery. Zostałam przyjęta. (...)


Z pamiętnika lekarza poz

Janina Banachowska

Już od samego wejścia w drzwi poznałam, że z tą pacjentka coś jest nie tak. Wyglądała na przestraszoną, nie bardzo wiedziała, co ma z sobą zrobić, czy stać, czy usiąść. Na moje pytanie, co jej dolega, odparła, że jej nic, tylko że "oni" tak nieprzyzwoicie ją wyzywają. - Jacy oni? - zapytałam. - No, ci z telewizji. Prawda, w telewizji można dużo nieprzyzwoitości usłyszeć, ale żeby ją ktoś wyzywał, to się już nie trafia. Zapytałam, na którym programie. - Nie na programie, tak w ogóle. (...)


Dorota Zbierska - najlepsza w Wielkopolsce:

"Mój doktór"

Jolanta Lenartowicz

W plebiscycie (kupony zamieszcza "Głos Wielkopolski") pacjenci głosują na dziesiątkę najpopularniejszych "doktórów" w województwie. Następnie, uwzględniając opinię płatnika, samorządu lekarskiego, po wizytacji w nominowanych praktykach i rozmowach z pacjentami - jury wybiera tego "najlepszego". Podczas Międzynarodowych Targów Salmed uroczyście wręczane są dyplomy i nagrody. (...) Dorota Zbierska pracuje w Jastrowiu od 11 lat, od ukończenia studiów medycznych. Dawniej widziała się raczej w szpitalu, na oddziale internistycznym (interna to zresztą jej pierwsza specjalizacja, lekarzem rodzinnym została później). Podjęła pracę w poradni przyszpitalnej. W 1999 r. wraz z dwoma innymi lekarzami założyli w Jastrowiu, w dawnym województwie pilskim, zakład niepubliczny. Czy jest dziś z tego zadowolona? (...)


OPINIE

O prawdziwej naturze kolejki

Krzysztof Bukiel

Jeszcze parę lat temu, gdy zarzucaliśmy ministrowi zdrowia, że w Polsce ludzie czekają na świadczenia medyczne w wielomiesięcznych lub nawet paroletnich kolejkach, on przyjmował to z pewnym zażenowaniem i próbował się jakoś tłumaczyć. Jednocześnie zapowiadał, że podejmie działania, które sytuację poprawią. Od pewnego jednak czasu ministerowie zdrowia już się nie tłumaczą z kolejek. Co więcej, z podniesionym czołem stwierdzają, że kolejki do leczenia są rzeczą normalną, a właściwym celem nie jest likwidacja kolejek, ale... zarządzanie nimi. (...)


Kogo spotkała krzywda?

Stefan Ancerewicz

W jednym z miast lekarka prowadząc po pijanemu samochód potrąciła na pasach przechodzącą kobietę i usiłowała zbiec z miejsca wypadku. Została jednak zatrzymana przez policję, która po dokonaniu niezbędnych czynności zwolniła zatrzymaną. Lekarka spokojnie udała się do przychodni i zaczęła przyjmować pacjentów. Dopiero interwencja policji spowodowała przerwanie przyjęć. Tyle dowiedziałem się z przeczytanej niedawno informacji prasowej. Znając rzeczywistość łatwo można przewidzieć dalszy bieg sprawy. (...)


Fikcja planistyczna nasza narodowa specjalność

Krzysztof Kłos

W samorządach województw dobiega właśnie końca, krótki w tym roku, sezon planistyczny. Opasłe egzemplarze wojewódzkich planów zdrowotnych na 2005 r. trafiają już do oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie staną się wkrótce zmorą garstki urzędników odpowiedzialnych za ich przeczytanie i przetworzenie w projekty wojewódzkich planów zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych. Z kolei w centrali Funduszu, w oparciu o te dokumenty, powstanie Krajowy Plan Zabezpieczenia Świadczeń Zdrowotnych. (...)


Przekleństwo Paca

Krzysztof Krajewski Siuda, Piotr Romaniuk

Historia nie zna przykładu, by polityk (bądź jego ugrupowanie) zbił kapitał polityczny na realizacji reformy systemu ochrony zdrowia, niezależnie od obranego kierunku przemian. Zna za to wiele przykładów budowania politycznego poparcia na krytyce, często populistycznej, systemu funkcjonującego w danym momencie. Doświadczenia naszego kraju poświadczają to w sposób aż nadto dobitny. (...)


Czy czeka nas kolejny niewypał?

Krzysztof Nyczaj

Blisko 100 osób zajmujących się na co dzień ubezpieczeniami zdrowotnymi, menedżerów publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, przedstawicieli administracji państwowej i regionalnych oddziałów NFZ uczestniczyło w kolejnej, trzeciej konferencji z cyklu "Polska Opieka Zdrowotna - Solidna Firma?" (12 marca w gmachu Ministerstwa Zdrowia). Głównym jej tematem był projekt tzw. dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, który ma się stać przedmiotem prac legislacyjnych, a został przygotowany przez zespół roboczy działający przy wicepremierze Hausnerze. Jak podkreślili prelegenci, projekt jest wynikiem wielomiesięcznych prac blisko 30 osób reprezentujących Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej, ekspertów zagranicznych, przedstawicieli firm ubezpieczeniowych oraz konsultingowych. (...)


KONTRAKT

W Pszczynie o statucie

Dorota Pilonis

Statut Federacji był głównym tematem obrad Prezydium PZ. Dyskutowano o zarządzaniu powstającą Federacją oraz warunkach włączania w jej szeregi. Na spotkanie przybyli przedstawiciele kolejnych województw chcących przyłączyć się do organizacji. Lekarze z prezydium PZ przywitali wiosnę w Pszczynie na Śląsku. Obradowali nad statutem Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia, którego projekt przygotował sekretariat PZ. (...)


Konkurencja?

Joanna Zabielska-Cieciuch

Konkurencja na rynku usług zdrowotnych powinna być czymś normalnym. Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem, to pacjent powinien wybierać świadczeniodawcę (spośród tych, którzy w drodze konkursu zostali wybrani jako najlepsi przez Fundusz) i decydować, kto ma sprawować pieczę nad jego zdrowiem. Zasada ta sprawdziła się chyba w aglomeracjach miejskich. Ale w małych miejscowościach lub wsiach, gdzie jest jeden lekarz, pacjenci skazani są na dyktat jednego świadczeniodawcy. (...)


Lubuski Związek bez specjalistów

Dorota Pilonis

W Lubuskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia będą zrzeszeni tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej - taką decyzję podjęli członkowie PZ z tego województwa. 3 kwietnia w Zielonej Górze powstał Lubuski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia. (...)


Mury

Bogusław Zięta

Jacek Karczmarski śpiewał tę pieśń w latach osiemdziesiątych. Jej interpretacja była wówczas bezdyskusyjna. Ale i dziś tekst ów można odnieść do znanych współcześnie sytuacji: jedne mury są burzone, ale następne znów niespodziewanie rosną. Również w naszym kraju takie sytuacje są na porządku dziennym. Jako lekarze poz zburzyliśmy mur postawiony przez NFZ, podpisując 6 stycznia porozumienie w Poznaniu. Mimo pozornego sukcesu - kolejne i nieoczekiwane mury wciąż rosną. (...)


Uczmy się na cudzych błędach

Dorota Pilonis

Rozmowa z Krystianem Adamikiem, członkiem sekretariatu PZ. (...)


Plastikowe kwiaty

Robert Sapa

Z polską opieką zdrowotną jest inaczej niż z wiosną. Wcale nie cieszy. Bo też zależna jest od polityki jak mało co w tym kraju. Politycy wiecznie coś przy niej manipulują, wykorzystując ją do swoich celów. I za nic w świecie nie chcą przyjąć do wiadomości, że bez zgody i poparcia wykonawców - w systemie ochrony zdrowia nic się nie da zrobić. (...)


NAUKA

X Łódzka Konferencja Kardiologiczna

Ponad 1500 lekarzy z całej Polski spotkało się w Teatrze Wielkim w Łodzi na X Łódzkiej Konferencji Kardiologicznej, zorganizowanej 27 marca przez II Katedrę i Klinikę Kardiologii Uniwersytetu Medycznego. W tym roku, poza obchodami dziesiątego jubileuszu tej drugiej co do wielkości konferencji kardiologicznej w kraju, uczestnicy świętowali 40-lecie pracy zawodowej oraz 25-lecie działalności na stanowisku kierownika Kliniki Kardiologii - prof. Marii Krzemińskiej-Pakuły. (...)


Doniesienia naukowe medNEWS

oprac. Tomasz Kobosz

- Alendronat i kalcytriol w zapobieganiu osteoporozie po przeszczepie serca
- Infliksymab skuteczny w chorobie Crohna z tworzeniem przetok
- Powikłania u ciężarnych z wadami zastawkowymi
- Liczba płytek krwi czynnikiem ryzyka udaru mózgu
- Ograniczenie kalorii zmniejsza ryzyko raka piersi
- Gniew i wrogie nastawienie czynnikami wystąpienia migotania przedsionków


SAMORZĄDY

II wojna z Funduszem?

Anna Gielewska

Starostowie przybyli do Warszawy zdeterminowani: katastrofalna kondycja finansowa ich szpitali zagraża budżetom samorządowym i może prowadzić do lokalnych wybuchów niepokoju społecznego - przekonywali członków rządu, parlamentu i polityków. Mimo wielogodzinnej dyskusji o sytuacji w służbie zdrowia - do żadnych wiążących deklaracji ze strony władz nie doszło. ZPP zleciło więc samorządom powiatowym rozpoczęcie procedur umożliwiających wypowiedzenie kontraktów na świadczenia z NFZ od 30 czerwca. (...)


16 mln euro dla pomorskich szpitali: Manna z nieba

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Na co mogą liczyć, o co i jak mają się starać szpitale? Na unijne środki siegające w sumie 16 mln euro, w tym 9 mln euro dla szpitali, dla których organem założycielskim jest Urząd Marszałkowski oraz Akademia Medyczna i 7 mln euro dla szpitali powiatowych. Oferta jest bogata, jednak adresowana tylko do szpitali, które zgodnie z wojewódzkim planem zdrowotnym na 2005 rok znajdą się w tzw. regionalnej sieci szpital. (...)


ZARZĄDZANIE

Koszyk świadczeń, czyli silva rerum

Krzysztof Łanda, Jacek Ruszkowski, Dorota Jarczewska

Jednym z elementów racjonalizacji systemu jest opracowanie koszyka świadczeń przy uwzględnieniu dowodów naukowych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa technologii medycznych oraz kosztów ponoszonych przez ubezpieczenia zdrowotne i pacjenta. Zasadniczą kwestią dla wprowadzenia koszyka (listy świadczeń podstawowych vel gwarantowanych, BBP - Basic Benefis Package) w Polsce jest określenie celów, na których osiągnięcie koszyk pozwala. Istnieją dwie główne koncepcje funkcjonowania koszyka świadczeń: finansowa i informacyjna. (...)






bot