Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 77–80/2004
z 7 października 2004 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2004


AKTUALNOŚCI

Rozmowa z dr. n. med. Romanem Szełemejem

Krótka rozprawa z komornikiem

Dr n. med. Roman Szełemej jest kardiologiem; stworzył od podstaw ośrodek kardiologiczny w Wałbrzychu. Obecnie - ordynator oddziału kardiologicznego i dyrektor trzech konsolidowanych wałbrzyskich szpitali. Jak wielu dyrektorów polskich szpitali - boryka się z problemami egzekucji komorniczych. W sierpniu, podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki rozpatrującej ustawę o komornikach, w trybie tzw. wolnych wniosków zaproponował poprawkę ograniczającą zarobki komorników, formalnie zgłosił ją jeden z senatorów. Poprawka zyskała większość, potem została przegłosowana na plenarnym posiedzeniu Senatu, następnie zaś przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a ostatecznie - 24 września - przeszła głosami 394 posłów (przeciw jej wprowadzeniu było 17). (...)


VOX EX SILESIA

O spiskowej teorii dziejów

Andrzej Sośnierz

Proponuję zabawę w spiskowca. Oto mamy jesień roku 2004. Nieuchronnie zbliża się termin wyborów parlamentarnych i wszyscy zgodnie przewidujemy, że w wyniku NASZYCH kolejnych błędów i wypaczeń przyjdzie NAM oddać władzę. Zbyt wiele nabałaganiliśmy i musimy się z tym pogodzić. Ale wzorem poprzednich lat, musimy tą bolesną dla NAS operację przeprowadzić w sposób planowy i zrobić wszystko, aby po kolejnych czterech latach, kiedy sprawy zostaną już jako tako uporządkowane, a kasa stanie się zasobniejsza, ponownie powrócić do koryta....przepraszam, demokratycznie zdobyć władzę. Problemy w służbie zdrowia zawsze są trudne. Jest to wdzięczne pole do utrudniania życia NASZYM następcom. (...)


PANOPTICUM

ESERŻET

Marek Wójtowicz

Pani prezes w wywiadzie dla GW komentując zasadność wysokiej, 15% opłaty komorniczej od ściągniętej wierzytelności, zwraca uwagę, że dyrektorzy szpitali, "gdyby byli gospodarni, to po prostu by jej uniknęli". Jakie to proste, a my, zwykłe matoły menedżerskie po kursach i studiach ekonomiczno-zarząd-czych, takiej prostej prawdy nie potrafimy przyjąć do wiadomości i stosowania. (...)


Nowy prezes NFZ

Dorota Pilonis

- Fundusz jest tylko płatnikiem, zaś pacjenta bardziej interesuje świadczeniodawca, u którego się leczy, a nie NFZ - powiedział powołany 30 września br. na stanowisko szefa NFZ Jerzy Miller. Były wiceminister finansów i były wicewojewoda krakowski stwierdził również, że dobrze by było, gdyby środowiska świadczeniodawców chciały wspólnie z NFZ zastanawiać się nad wydawaniem publicznych pieniędzy. (...)


Gaudeamus 2004

Inauguracja roku akademickiego

Tomasz Kobosz

- Zapomnijcie o przyjemnościach, zapomnijcie o wolnym czasie! Tu się trzeba uczyć! Nie wszyscy te studia ukończycie, ale wszyscy je ukończyć możecie - przywitał studentów I roku rektor Akademii Medycznej w Warszawie, prof. Janusz Piekarczyk, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego, po raz 15. świętowanej wspólne z Uniwersytetem w Auditorium Maximum UW. (...)


II Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

Otwarte drzwi

Ewa Krupczyńska

Udział w kongresie zapowiedziało 1300 lekarzy rodzinnych i pierwszego kontaktu oraz specjalistów z innych dziedzin medycyny z całej Polski, tymczasem zarejestrowało się ponad 1600 uczestników. Jak obliczają organizatorzy, w kongresowych sesjach uczestniczyło zaś znacznie więcej osób. - Nie wszyscy się zarejestrowali, ale przed nikim nie zamykaliśmy drzwi - twierdzi prof. dr hab. n. med. Andrzej Steciwko, prezes PTMR, przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego II Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. (...)


LUDZIE I MEDYCYNA

Z pamiętnika lekarza poz

Janina Banachowska

Jechała na otwartym traktorze, siedząc na desce. Deska była przymocowana z przodu; moim zdaniem nie miała się prawa tam utrzymać. Ale trzymała się, jak później twierdziła pacjentka, która w ten sposób jeździła od osiemnastu lat. Jednak wszystko ma swoją wytrzymałość. Deska była stara i pękła, a kobieta znalazła się pod traktorem. Przednie koło przejechało przez ramię, tylne przez oba uda miażdżąc na nich mięśnie. Nie wiadomo, jakim cudem kości nie zostały połamane. Za traktorem przypięta była zgrabiarka samozbierająca; gdyby kierowca nie zdążył natychmiast stanąć, z kobiety zrobiłby gulasz. (...)


ZE ŚWIATA

Opieka koordynowana w wydaniu brytyjskim

Lekarz rodzinny zamiast Funduszu

Z Malcolmem Whitfieldem, wiceprzewodniczącym Trustu Podstawowej Opieki Zdrowotnej "Sheffield Południowy-Wschód" i dyrektorem Katedry Polityki Zdrowotnej i Zarządzania Ochroną Zdrowia Uniwersytetu Sheffield w Wielkiej Brytanii, rozmawiają Grzegorz Juszczyk i Marcin Mikos. (...)


Pocztówka z Grecji

Sieć na Chalkidiki

Konrad Pszczołowski

Dr Jolanta Grabowska-Gavrilidou ukończyła wrocławską Akademię Medyczną w 1985 roku. Jeszcze na studiach poznała przyszłego męża, Greka, studenta architektury w Krakowie. Podczas stażu podyplomowego wyjechała na wczasy do Grecji, skontaktowała się z nim - i już nie wróciła do Polski. Po roku pobytu w Grecji nostryfikowała dyplom. Zrobiła specjalizację (II stopień) z interny, pracuje na pełnym etacie w szpitalu w Poligiros (stolica Chalkidiki) oraz w sieci poradni. W szpitalu ma do 10 ciężkich dyżurów w miesiącu, zdarza się, że dyżuruje przez cały weekend. Szpital Poligiros obsługuje cały rejon Chalkidiki. (...)


RATOWNICTWO

W tych zawodach wygrywają pacjenci

Mistrzowie ratownictwa

Marcin Mikos, Jarosław Kycia

W rejonie Krynicy Górskiej oraz Starej Lubovni na Słowacji rozegrane zostały III Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym. Zawody zgromadziły rekordową liczbę blisko 100 załóg medycznych, w tym paramedyków z Niemiec, Słowacji, Grecji i Izraela. W pierwszych zawodach brało udział niewiele ponad 40 załóg. (...)


ZARZĄDZANIE

Szansa, której nie wolno zmarnować

Potrzeby większe niż możliwości

Stefan Ancerewicz

Możliwe stało się sięgnięcie po pomoc finansową ze środków unijnych. Czy placówki służby zdrowia cierpiące na chroniczny brak pieniędzy potrafią to wykorzystać? Wbrew początkowym obawom - próbują, i to w znacznie większym stopniu, niż można było przypuszczać. (...)


Międzyregionalna alokacja środków finansowych

Nieszczególna rzeczywistość

Marek M. Smoleń

Skoro idzie ku lepszemu, to czy są powody do zmartwień? W moim przekonaniu tak, a dotyczą one dysproporcji w podziale środków NFZ na województwa. Wątpliwości biorą się z dotychczas stosowanego algorytmu podziału środków na oddziały wojewódzkie Funduszu oraz zasad przewidzianych do zastosowania na przyszły rok. (...)


KLINIKA

Palenie to choroba

Z prof. dr. hab. med. Witoldem Zatońskim z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie o leczeniu z nałogu palenia nikotyny oraz roli lekarzy pierwszego kontaktu w wychodzeniu z uzależnienia - rozmawia Barbara Jackowska. (...)


Zasady farmakoterapii nadciśnienia tętniczego

Zbigniew Gaciong

Postępowanie z pacjentem z nadciśnieniem tętniczym zależy od zaawansowania nadciśnienia tętniczego i globalnego ryzyka powikłań sercowo-na-czyniowych (tabela 2), co ujmują liczne wytyczne opracowane przez krajowe i międzynarodowe grupy ekspertów. Dlatego każdy chory wymaga oceny współistniejących czynników ryzyka chorób układu krążenia i poszukiwania zmian narządowych wywołanych nadciśnieniem. Odpowiednie dane kliniczne mogą nakazywać także prowadzenie diagnostyki w kierunku współistniejących chorób układu krążenia i cukrzycy. (...)


Hormonalne aspekty procesu starzenia się mężczyzn

Marek Mędraś, Paweł Jóźków

Andropauza pojmowana jako zjawisko odpowiadające menopauzie faktycznie nie istnieje. U mężczyzn w trakcie starzenia się nie obserwujemy gwałtownego, znaczącego zahamowania czynności żadnego z gruczołów dokrewnych. Chociaż stężenia szeregu hormonów po 50. roku życia nie mieszczą się w granicach stwierdzanych w populacji osób młodych, to stan ten jest efektem długotrwałego i indywidualnie zmiennego procesu. (...)


Podstawy zastosowania Galantamine w chorobie Alzheimera

Laczezar Trajkow

W ostatnim czasie uwaga skierowana została na rolę Galantamine w leczeniu niedoboru kognitywnego przy chorobie Alzheimera. Galantamine posiada podwójne oddziaływanie na poziom synapsy cholinergicznej, a wraz z hamowaniem rozpadu acetylo-choliny wywiera stymulujące oddziaływanie na receptory nikotynowe. (...)


KONTRAKT

Z aneksami w nowy rok

Dorota Pilonis

Wciąż nie ma zasad kontraktowania świadczeń na przyszły rok. Zajmujący się ich przygotowaniem zespół ministerialny zakończył pracę, minister zadecydował jednak, że to prezes NFZ zajmie się przygotowaniem ogólnych warunków kontraktowania na 2005 r. (...)


Diagności w kontrofensywie

Dorota Pilonis

Diagności laboratoryjni twierdzą, że lekarze rodzinni świadomie odmawiają ubezpieczonym prawa do badań diagnostycznych. Lekarze odpowiadają, że wykonują chorym takie badania, jakie są potrzebne do postawienia diagnozy. (...)


Coraz więcej Mazowsza

Dorota Pilonis

Już w czerwcu do PZ przystąpił Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Mazowsze z siedzibą w Radomiu. Liczy 74 członków sprawujących opiekę nad 450 tys. podopiecznych. Są to głównie właściciele nzozów świadczących usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. W Związku jest również 20 spzozów. (...)


Niesprawiedliwy budżet

Dorota Pilonis

PZ protestuje przeciwko, jego zdaniem, niesprawiedliwemu podziałowi środków na poszczególne rodzaje świadczeń zdrowotnych zaplanowanemu przez Ministerstwo Zdrowia w budżecie NFZ na 2005r. Lekarzom nie podoba się również sposób podziału pieniędzy pomiędzy województwa. (...)


Wspólny problem

Dorota Pilonis

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej z 14 województw domagają się, aby NFZ uznał deklaracje wyboru, które wypełnili ich pacjenci, jako tożsame dla lekarza i zatrudnionej u niego pielęgniarki. Chcą, aby Fundusz odstąpił od wymogu tworzenia przez pielęgniarki zatrudnione w praktykach lekarskich tzw. aktywnych list pacjentów. Wymóg taki może, ich zdaniem, spowodować bałagan i trudności z dostępem do usług zdrowotnych. (...)


Konieczna rejestracja

stancer@autograf.pl

W sierpniu br. weszła w życie ustawa o swobodzie działalności gospodarczej oraz przepisy ją wprowadzające. Przyniosły one zmiany istotne dla lekarzy prywatnie praktykujących również w spółkach cywilnych, wykonujących indywidualną specjalistyczną praktykę oraz lekarską grupową praktykę lekarską. Przede wszystkim nie obowiązuje art. 50c ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (uzlld), tym samym prywatna praktyka lekarska jest działalnością gospodarczą regulowaną, a więc trzeba ją zarejestrować we właściwym miejscowo urzędzie gminy. Ustawodawca pozostawił na to pół roku, nie warto jednak zgodnie z naszymi narodowymi skłonnościami zostawiać sprawy na ostatnią chwilę. (...)


Populizm diagnostów

Robert Sapa

W lokalnej prasie przeczytałem ostatnio tekst o chciwych lekarzach rodzinnych, którzy nie chcą kierować pacjentów na badania diagnostyczne. Skarżą się na to przede wszystkim diagności walczący o samodzielne kontrakty z NFZ. W ten sposób rozpoczęła się ofensywa laboratoriów, które chcą jakoś przetrwać ogólną bryndzę w służbie zdrowia. Diagności pragną zakontraktować swoje usługi w Funduszu i domagają się wydzielenia środków na badania laboratoryjne. Już nie mam siły w kółko tłumaczyć, że badanie laboratoryjne nie jest świadczeniem zdrowotnym, ale jedną ze składowych procesu diagnostyczno-terapeutycznego (...)






bot