PANOPTICUM
Reframing?
Marek Wójtowicz
Reframing to powierzchowna zmiana znaczenia lub symboliki czegoś poprzez zmianę kontekstu, opisu, ramki, czyli samej skorupki, bez zmiany zawartości. W ten sposób można zreanimować i odświeżyć każdy stary produkt, przedstawiając go w nowym świetle i wmawiając odbiorcom, że oto pojawia się na rynku coś nowego, jedynego w swoim rodzaju, po prostu sam "mniód". Takim reframingiem jest "umorzeniowy" nacisk zapisów autopoprawki na papierowe przekształcenie spzozu w sup z pominięciem tych spzozów, które mogą udowodnić, że to samo da się zrobić bez "supowania". (...)
VOX EX SILESIA
RÓWNOŚĆ
Andrzej Sośnierz
Chętnie i często szermuje się hasłem równości podmiotów. W zależności od tematu dyskusji pada więc postulat równości osób, instytucji, firm. Wszyscy domagają się równego traktowania, które ma być, oczywiście, przeciwieństwem nierówności, czyli dyskryminacji. Gdy jednak wypowiadający ów pogląd bliżej go przedstawią, wtedy ze zdziwieniem stwierdzamy, że ma być równo, ale - inaczej. (...)
Głowa boli od sukcesu
Aleksandra Gielewska
Cieszmy się, bo weszliśmy w nowy etap dziejów: jawności i transparentności procesu stanowienia prawa medycznego w Polsce. Żadne zdrowotne "lub czasopisma" już nam się nie przydarzą, bo każdego ich potencjalnego autora byle małolat w lot wytropi w internecie. Budżet państwa zaoszczędzi na kosztach śledztw i wydatkach penitencjarnych, wszak profilaktyka tańsza jest niż wysokospecjalistyczna diagnostyka i orzekanie w trudnych przypadkach. Udowodniono to już naukowo. (...)
Projekt ustawy o SUP
Aleksandra Gielewska
Projekt ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji spzozów (w pierwotnej wersji przygotowany jesienią ub.r. przez zespół międzyresortowy pod kierownictwem wicepremiera Jerzego Hausnera) po trwających rok pracach - z przerwami - zostanie zapewne przegłosowany przez komisję nadzwyczajną na posiedzeniu 1 i 2 grudnia. Miesiące intensywnej pracy i wytężonego wysiłku intelektualnego nie mogą się przecież zmarnować, choć dla wszystkich byłoby lepiej, by tym razem tak się stało. (...)
Tor do SUPów
Tomasz Sienkiewicz
Specjalna podkomisja sejmowa pracuje nad 3. już autopoprawką rządu do projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Wprowadzane w projekcie od roku zmiany powodują, że ma on coraz mniej wspólnego z pierwotną wersją przedłożenia rządowego. Jak już pisaliśmy, ostatnio rząd zrezygnował np. z obligatoryjności przekształceń w supy. W budżecie na 2005 r. zarezerwowano dla spzozów 2,2 mld zł, które po spełnieniu wielu warunków mogą być im przekazane w formie pożyczki, głównie w celu pozbycia się zobowiązań związanych z ustawą 203. (...)
Będą nowe wykazy leków refundowanych
Taniej czy drożej?
aj
Dotychczasowa praktyka tworzenia wykazów leków refundowanych też się opierała na uzgodnieniach i konsultacjach, tyle że niejawnych. W praktyce, jak mówi prof. T. Chruściel, polegały one na tym, że np. NRL wysyłała opinię o zawartości wykazów do MZ, kompletnie potem zignorowaną, a kierownictwo MZ twierdziło, iż przeprowadzono szerokie konsultacje. Teraz ma być inaczej - mówi minister - transparentnie. Ale to nie oznacza, że merytorycznie słuszne wnioski zostaną uwzględnione, a tym samym - minister dokona poprawek i zmian. (...)
NFZ dzieli pieniądze
Dorota Pilonis
Fundusz podzielił już trzecią w tym roku nadwyżkę środków finansowych, a do podziału jest już czwarta ZUS udało się ściągnąć zaległe składki zdrowotne z ubiegłych lat. Prezes NFZ podkreśla, że to wyjątkowy rok i taka sytuacja już więcej się nie powtórzy. (...)
Alarm Senatu UJ w sprawie szpitali klinicznych
Collegium Maius nie zastawimy!
Halina Kleszcz
55,5 miliona długów czterech uniwersyteckich szpitali klinicznych zniknęłoby momentalnie pod warunkiem uregulowania przez NFZ należności za nadwykonania i poniesienia przez rząd kosztów ustawy 203. Trzy szpitale (czwarty w Zakopanem) leczą w 70 proc. mieszkańców aglomeracji krakowskiej. Zdaniem władz uczelni - także gmina Kraków powinna partycypować w kosztach ich funkcjonowania. (...)
Zdałem LEP
Egzamin nie był bardzo trudny, duża część pytań dotyczyła podstaw, ale parę naprawdę podstawowych pytań sprawiło mi trudności. Niestety, część wykraczała poza zakres stażu podyplomowego, w wielu można było wskazać przynajmniej dwie dobre odpowiedzi lub akurat nie było właściwej. (...)
1 grudnia - Światowy Dzień AIDS
Smutny dzień
Justyna Kowalska
1 grudnia nie było wesołych festynów, kolorowych baloników ani optymistycznego nastroju. Tego dnia wspominaliśmy ponad 25 mln ludzi, którzy zmarli na AIDS. Przyszłość też nie przynosi nadziei, z racji małej skuteczności dotychczas prowadzonych kampanii na rzecz rozszerzenia dostępu do leczenia i opieki zdrowotnej nad zakażonymi HIV w krajach rozwijających się. Tymczasem WHO szacuje, że w przyszłym roku kolejne 5 mln ludzi ulegnie zakażeniu HIV (95% w krajach rozwijających się), a 3 mln umrze na AIDS. (...)
15 lat Dolnośląskiej Izby Lekarskiej
Ewa Krupczyńska
Dolnośląska Izba Lekarska wpisała się na stałe w strukturę podmiotów zajmujących się ochroną zdrowia, niezależnie od kolorów zmieniających się ugrupowań rządzących - mówił podczas konferencji z okazji 15-lecia reaktywowania samorządu lekarskiego na Dolnym Śląsku Andrzej Wojnar, przewodniczący DRL. Uroczystości miały miejsce dokładnie w 15. rocznicę I Zjazdu Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, który odbył się 10 listopada 1989 roku we Wrocławiu. - Efektem kilkunastu lat naszej działalności jest zbudowanie silnej organizacji reprezentującej 12-tysięczną grupę dolnośląskich lekarzy i lekarzy stomatologów, która ich broni, pomaga w kształceniu i pracy, służy pomocą socjalną. (...)
Światowy Dzień POChP
Polska oddycha
Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi 600 mln ludzi na świecie, a w Polsce - 2 mln. Według statystyk WHO choroba zabija rocznie 3 mln osób, w Polsce - 15 tys. Jest czwartą przyczyną zgonów, zaraz po schorzeniach układu krążenia, nowotworach i wypadkach. (...)
Stefan Ancerewicz
W ostatnim czasie dość głośno było o decyzjach dyrektorów kilku szpitali, którzy szukając pieniędzy na działalność swoich placówek wprowadzili możliwość wykonywania za opłatą zabiegów operacyjnych, bez czekania na termin wynikający z kolejki już zapisanych pacjentów. Rzecz dotyczyła publicznych zozów i minister Balicki zagrzmiał, że takie postępowanie jest bezprawne i wręcz karalne. Niektórzy dyrektorzy w odpowiedzi poprosili o wskazanie przepisów zabraniających tego rodzaju praktyk, bo im takowe nie są znane. (...)
Wynalazki na pobieranie
Ryszard Kijak
Za miedzą kombajny, a ojciec do syna mówi: "Mój dziad żął sierpem, mój łociec żął sierpem, ja żnę sierpem, i ty też masz żąć sierpem!" "A dlaczego, tatku!?" "A bo tak było zawsze, i tak ma być, gówniarzu!" Choć lubię i cenię Marka Balickiego za jego kulturę osobistą i wiedzę z zakresu organizacji ochrony zdrowia, zaczyna mnie on irytować uporem w blokowaniu publicznym zakładom możliwości pobierania od pacjentów opłat za świadczenia zdrowotne. Irytacja jest tym większa, że minister Balicki nie popiera swojego stanowiska żadnym aktem prawnym. Nie podaje zarazem jakiegokolwiek przepisu, który by tego wyraźnie zabraniał. (...)
Zasady antybiotykoterapii zakażeń górnych dróg oddechowych
Danuta Dzierżanowska, Katarzyna Semczuk
Stosowanie antybiotyków u pacjentów z wirusowymi zakażeniami dróg oddechowych jest jedną z głównych przyczyn powstawania i szerzenia się oporności wśród bakterii, nie tylko potencjalnych patogenów, ale także drobnoustrojów tworzących florę fizjologiczną górnych dróg oddechowych. (...)
Psychologiczne aspekty chorób serca
Jan Tylka
Pod koniec XIX w. prof. med. William Osler mówił: Jestem przekonany, że presja, napięcie, w jakim człowiek żyje, przyzwyczajenie do pracy jak maszyna, są bardziej odpowiedzialne za zmiany w naczyniach wieńcowych serca niż okresowe folgowanie sobie w jedzeniu i piciu. (...)
Z pamiętnika lekarza poz
Janina Banachowska
Jechali z bykiem na jarmark, dwukółką zaprzężoną w karego wałacha. Gospodarze siedzieli na wąskiej ławeczce przed pyskiem byka. Nagle koń się spłoszył, skoczył w bok, kobieta spadła dostając się pod koła. Zamroczyło ją, zemdlała. Na miejsce przybyła policja, wezwano pogotowie, kobietę odtransportowano do szpitala, gdzie jej złożyli pogruchotane ramię i założyli solidny gips. I właśnie z powodu tego gipsu znalazła się u mnie. Gips był źle wykończony, ocierał i ugniatał, pacjentka miała do krwi otarte żebra po stronie złamania. (...)
Jak szpital na Mazurach walczy o przetrwanie
Słyszę już tylko dobrze
Łukasz Witkowski
Rozlany wyrostek? Owszem. Ale poważniejszy zabieg? - już nie. Do szpitala w 30-tysięcznym Kętrzynie, kojarzonym głównie z byłą wojenną kwaterą Hitlera, mieszkańcy przez wiele lat kładli się, kiedy nie mieli już wyboru. W ostatnim roku zmieniła się dyrekcja placówki. Powoli zmieniają się też opinie pacjentów: okazuje się, że miejscowi lekarze leczą nie najgorzej. Cud? Czy może początek żalu za utraconym, bo szpital tonie w długach? (...)
Bolesny problem 500 tys. Polaków
Przewlekłe rany
Tomasz Kobosz
Trudno gojące się rany leczone są w Polsce metodami tradycyjnymi - długo, drogo, niekiedy bezskutecznie, z pomocą gazy i bandaży, przeróżnych kremów, maści wysuszających i zasypek. Tymczasem świat odszedł już od tych metod: zamiast osuszać ranę, zapewnia się jej wilgotne środowisko, tzw. opatrunki aktywne, co umożliwia znakomicie przyspieszone gojenie. (...)
Doniesienia naukowe medNEWS
oprac. Tomasz Kobosz
- Komórki progenitorowe w leczeniu zawału serca
- Endowaskularne zabiegi naprawcze tętniaka aorty brzusznej
- Losartan, a nie atenolol - wyniki badania LIFE
W śląskim oddziale NFZ
Marzena Gałaga
Tylko do końca 2004 roku pacjenci z województwa śląskiego mogą jeszcze skorzystać z możliwości uzyskania dopłaty NFZ do ponadstandardowych usług stomatologicznych. Od 1 stycznia będą musieli wybierać między w 100 proc. odpłatnym wypełnieniem światło- lub chemoutwardzalnym, albo darmową plombą amalgamatową. (...)
Uchwała "czystych rąk"
Dorota Pilonis
PZ narzuca swojej organizacji wysokie standardy etyczne. Prezydium Porozumienia podjęło uchwałę antykorupcyjną, zgodnie z którą żaden z członków Prezydium Federacji nie może świadczyć odpłatnie usług dla PZ. (...)
Jakie dziury mają procedury
Dorota Pilonis
W Polsce prawie wszystkie dzieci rodzą się ze złamanym obojczykiem, z przewlekłą niewydolnością nerek nie mogą liczyć na żywienie i większość ma posocznicę - tak wynika ze sprawozdawczości świadczeniodawców dla NFZ. Te niedorzeczności są "zasługą" niedoskonałości katalogu świadczeń. (...)
Sprawy do załatwienia
Stefan Ancerewicz
Do końca roku wszyscy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek dokonać modyfikacji wpisu do rejestru podając zamiast ogólnych sformułowań mówiących o rodzaju prowadzonej działalności jej określenie zgodne z treścią Polskiej Klasyfikacji Działalności i zaopatrzone w numer PKD. Obowiązek ten dotyczy również lekarzy i innych pracowników służby zdrowia, jeżeli pracę na własny rachunek zarejestrowali jako działalność gospodarczą. (...)
Windą do nieba
Robert Sapa
Minister zdrowia postanowił urządzić prawdziwy raj polskim pacjentom i wydał rozporządzenie w sprawie wymagań, jakie powinny spełniać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej. Już za kilka miesięcy wszystkie przychodnie będą spełniać bardzo nowoczesne standardy, a chorzy do tego nieba windami sobie pojadą. (...)
Głos z Łodzi
Krzysiek Klichowicz
"Historyczne" naleciałości Łodzi (silne dotychczas wpływy lewicy, niechętnej konsekwentnej prywatyzacji placówek ochrony zdrowia) spowodowały, że Łódź jest chyba ostatnią enklawą opieki zdrowotnej w Polsce, która pozostaje w znacznym stopniu w rękach publicznych. Z uwagi na te uwarunkowania brakowało do tej pory płaszczyzny, na której możliwa byłaby współpraca w obliczu monopolisty - kasy chorych czy NFZ. Ostatnimi czasy możliwe się stało doprowadzenie do spotkania przedstawicieli placówek miejskich i niepublicznych. "Zakopano topory wojenne" i ustalono wspólną strategię postępowania wobec Łódzkiego Oddziału NFZ. (...)
Harce, hulanki, swawola
Elżbieta Barczewska, Maria Stachaniuk
Nie mówicie o niczym więcej tylko o pieniądzach za świadczenia, i to tylko dla tych wybranych, z Porozumienia Zielonogórskiego. Czy nie zastanowiliście się przy okazji planowania taktyki wojennej na poligonach, że w swojej arogancji obrażacie innych ludzi: współpartnerów, kontrahentów, innych świadczeniodawców? Uczyniliście cnotą partykularyzm, nepotyzm, szantaż. (...)
Kto wynaturza system
Zdzisława Skórczewska
Pielęgniarstwo rodzinne to nie tylko wykonywanie poleceń i zleceń lekarza, ale samodzielny proces pielęgnowania, o którym Pan wie niewiele. Jako pielęgniarka nie zamierzam leczyć pacjentów, bo to nie moja "działka", a pielęgniarstwo to nie Pana - lekarza domena. (...) Dlaczego chce Pan kontrolować pracę pielęgniarki, skoro nawet nie wie, co leży w jej kompetencjach i jakie ma ona spełniać zadania? Chyba że chodzi tylko o kontrolę jej finansów! (...)
Nocno-świąteczne rozgrywki
Tyloped
Boję się tłumaczyć dr. Markowi Wójtowiczowi - ze względu na jego skoki RR i możliwą irytację - że w świetle ustawy brak podstaw prawnych do zastępowania obowiązującego w POZ prawa wyboru przez pacjenta swojego lekarza i tych 3 pielęgniarek - prawem do zrzekania się przez lekarzy na rzecz lubartowskiego menedżera list ich pacjentów, bez pytania ubezpieczonych o zgodę. (...)