Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 30–33/2005
z 25 kwietnia 2005 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2005


AKTUALNOŚCI

PRZEZ TUBĘ

Szpitalom kapnie

Aleksandra Gielewska

Zamiast uczciwej rekompensaty dla zadłużonych i niezadłużonych spzozów za szkodę legislacyjną wyrządzoną im ustawą 203 - jest tzw. pomoc, która de facto pomocą publiczną (w świetle prawa europejskiego) nie jest. Po co nazywać pomocą coś, co nią nie jest - wiedzą tylko dialektycy, dla których zdanie: "wybory będą wiosną" - oznacza, że będą jesienią. (...)


PANOPTICUM

Nagroda

Marek Wójtowicz

Uznaniowy charakter nagrody oznacza, że pracodawca przyznaje ją na podstawie własnej oceny pracownika, bez regulaminów. Co najwyżej, może zasięgnąć opinii bezpośredniego przełożonego lub np. zapoznać się ze wskaźnikami efektywności pracy. (...)


VOX EX SILESIA

Szlag trafia

Andrzej Sośnierz

Powołany przez Ministra Zdrowia Zespół ds. opracowania strategii rozwoju systemu informacji medycznej w ochronie zdrowia oraz przygotowania koncepcji wdrażania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego opracował dokument Strategia rozwoju systemu informacyjnego. Odnoszę wrażenie, że jedynym osiągnięciem tego zespołu jest długość jego nazwy. (...)


TYLKO FAKTY

Uwolniony wirus

Marek Nowicki

Kolegium Amerykańskich Patologów wysłało przez pomyłkę zabójczy patogen H2N2 do laboratoriów na całym świecie. Adresatami było ponad trzy tysiące ośrodków - między innymi w Libanie, Chile, Arabii Saudyjskiej i Izraelu. Sprawę dopiero niedawno ujawnili Kanadyjczycy. Po przeprowadzeniu śledztwa okazało się, że niektóre szczepy nigdy nie dotarły do celu. (...)


Promocja książki Rashedy Ali

12 kwietnia odbyła się polska premiera ilustrowanego poradnika o chorobie Parkinsona napisanego specjalnie dla dzieci. Autorka, Rasheda Ali, córka światowej sławy boksera Muhhamada Alego, od dwudziestu lat cierpiącego na chorobę Parkinsona przyjechała z tej okazji do Warszawy. W spotkaniu zorganizowanym przy współudziale firmy Novartis wzięli udział m.in. prof. Andrzej Friedman z Kliniki Neurologii AM w Warszawie, Magda Solecka ze Stołecznego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona i Jerzy Łukaszewicz z Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona". (...)


PRAWO

Czy można naprawiać?

Stefan Ancerewicz

Art. 6 prawa upadłościowego i naprawczego (PUiN), czyli ustawy z 28 lutego 2003 r. (Dz.U. nr 60, poz. 535) wyklucza możliwość objęcia publicznych zakładów opieki zdrowotnej postępowaniem upadłościowym. Nie zamyka to jednak drogi do postępowania naprawczego, które jest sposobem - przynajmniej dla niektórych szpitali - na uniknięcie w przyszłości lawinowo narastających kłopotów finansowych. (...)


Konsekwencje ustawowych podwyżek w zozach

Zdzisław Kubot

Art. 4a ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców ustanawia dla pracowników samodzielnych publicznych zakładów szczególne, wyższe od ogólnie obowiązującego, minimalne wynagrodzenie. (...)


KLINIKA

Przed X Zjazdem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Cukrzyca: porażki i sukcesy

Na temat leczenia cukrzycy z prof. dr. hab. med. Waldemarem Karnaflem, kierownikiem Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii AM w Warszawie, rozmawia Joanna Żmiejewska. (...)


Epidemia cukrzycy typu 2 na świecie i w Polsce

Alarm dla programów prewencji cukrzycy i jej powikłań

Anna Czech

Badania dynamiki zmian epidemiologicznych dotyczących cukrzycy w Polsce nie są liczne. Częstość zaburzeń gospodarki węglowodanowej w ogólnej populacji Warszawy w wieku ł 20 lat podaje tabela 3. Dane z wielu ośrodków epidemiologicznych wskazują na bardzo szybkie zwiększanie się chorobowości z powodu cukrzycy, szczególnie typu 2, tak na całym świecie, jak i w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. Epidemia cukrzycy dotyczy także Polski. (...)


Intensyfikacja insulinoterapii cukrzycy

Postępy i nadzieje

Jan Tatoń

W praktyce insulinoterapii u osób młodych dąży się do realizacji "prawie normoglikemii": tj. najczęściej glikemii na czczo < 6,1 mmo/l = 110 mg/dl, a w dwie godziny po posiłku < 7,8 mmol/l = 140 mg/dl. U osób w wieku podeszłym ze względu na niebezpieczeństwo hipoglikemii dąży się do utrzymania glikemii poniżej progu nerkowego, aby nie powodować glukozurii; glikemia na czczo < 7,8 mmol/l = 140 mg/dl, a glikemia po posiłku < 11,1 mmol/l = 200 mg/dl. (...)


Intensyfikacja farmakoterapii cukrzycy

Doustne leki hipoglikemizujące

Anna Czech, Jan Tatoń

Leczenie doustnymi lekami hipoglikemizującymi ma na celu przedłużanie średniej długości życia do wartości charakteryzującej populację ogólną, zapobieganie przewlekłym powikłaniom cukrzycy, zapewnienie dobrej jakości życia. Określenie indywidualnych celów leczenia i najbardziej skutecznej metody, wymaga odpowiedzi na kilka pytań. (...)


Nowa forma opieki medyczno-społecznej dla osób z cukrzycą

Edukacja terapeutyczna

Małgorzata Bernas, Jan Tatoń

Mimo iż prawie wszyscy pacjenci z cukrzycą typu 1 akceptują konieczność insulinoterapii, to jedynie 50 proc. realizuje ją prawidłowo. Jeszcze mniej, bo poniżej 20 proc., stosuje się do zaleceń dietetycznych. (...)


Co czwarte dziecko w Polsce ma alergię!

"Epidemia" alergii ante portas

Marek L. Kowalski

Po raz pierwszy 7 maja obchodzony będzie jako Ogólnopolski Dzień Alergii i Astmy. Jest to próba zmierzenia się przez środowisko alergologiczne z oczywistym, choć z trudem przez wielu dostrzeganym faktem: "epidemia" chorób alergicznych dotarła już do Polski. Badania prowadzone w latach 2001-2003 w Poznaniu i Krakowie w ramach międzynarodowego programu ISAAC wykazały, że objawy alergicznego nieżytu nosa ma ponad 30%, atopowe zapalenie skóry ponad 25%, a objawy astmy oskrzelowej blisko 10% dzieci w wieku szkolnym. (...)


ZE ŚWIATA

Naciągnąć płatnika

Grzegorz Juszczyk

Oszukiwanie publicznego płatnika nie jest wyłącznie polskim wynalazkiem. W większości krajów podejmowane są więc złożone działania, aby wykrywać i karać nadużycia w systemach ochrony zdrowia. Doniesienia o aresztowaniu byłych pracowników Małopolskiego Oddziału NFZ zbulwersowały opinię publiczną. Z jednej strony - ciągły deficyt środków na leczenie, kolejki oczekujących i złe warunki sanitarne w wielu polskich szpitalach - z drugiej - ktoś jeszcze nielegalnie zarabia na składkach zdrowotnych obywateli. Ale okazuje się, że Polska nie jest tutaj żadnym wyjątkiem; nadużycia i oszustwa w systemach publicznej służby zdrowia są problemem wielu znacznie bogatszych krajów. (...)


NAUKA

Doniesienia naukowe

medNEWS, tk

- Otyli żyją dłużej?
- Izolowane nadciśnienie rozkurczowe


EDUKACJA

MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Łukasz A. Małek

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


RYNEK LEKÓW

Benevit Optic na zmęczone oczy

GlaxoSmithKline wprowadza na polski rynek Benevit Optic - preparat w formie kapsułek. W jego skład wchodzi luteina, w najwyższej dostępnej na rynku dawce 6 mg oraz witaminy A (10 mg) i E (0,6 mg). Preparat zwiększa odporność oczu na zmęczenie, odżywia od wewnątrz struktury odpowiedzialne za dobrą ostrość widzenia oraz zabezpiecza oko od zewnątrz, filtrując szkodliwe promieniowanie. (...)


KONTRAKT

Diagnostyka pod kontrolą

Dorota Pilonis

NFZ rozpoczął w całej Polsce kontrolę praktyk lekarzy rodzinnych. Sprawdza skierowania wystawiane na badania diagnostyczne. - To atak Funduszu na lekarzy rodzinnych - twierdzi Marek Twardowski, główny negocjator PZ. (...)


Czek dla prezesa

Czek na 230 mln zł podaruje prezesowi NFZ Porozumienie Zielonogórskie. Każdy lekarz chce oddać 10% swojego kontraktu - po to, by Fundusz zakontraktował pacjentom badania diagnostyczne i nie oskarżał świadczeniodawców poz o utrudnianie dostępu do diagnostyki. - 230 mln zł wynosi dług jednego szpitala w Gorzowie Wlkp. Taką właśnie kwotę przeznacza się rocznie w Polsce na badania diagnostyczne w podstawowej opiece zdrowotnej - mówi rzecznik PZ Robert Sapa. Dodaje, że nie są to środki wystarczające. (...)


Mury runą?

Dorota Pilonis

1 lipca br. praktyki lekarzy poz mogą zostać zamknięte - przestrzega Porozumienie Zielonogórskie. Przychodnie nie są w stanie dostosować się do wymogów zawartych w rozporządzeniu dotyczącym wymagań sanitarnych. A termin mija 30 czerwca. Co prawda minister zdrowia przygotował projekt nowego rozporządzenia, ale właściciele nzozów twierdzą, że nie sprostają zawartym w nim wymaganiom, nawet jeśli minister da im na to 3 lata. (...)


MOJA PRAKTYKA

Wszystkiemu winni cykliści i... lekarze rodzinni

Małgorzata Stokowska-Wojda

Tworzenie POZ przy szpitalu jest próbą powrotu do struktur, z których wcześniej świadomie zrezygnowano. Czy ma to sens? O małym, spokojnym Tomaszowie Lubelskim, położonym na wschodniej rubieży Polski, od Nowego Roku zrobiło się głośno. Powodem jest tzw. konflikt tomaszowski, dotyczący środowiska medycznego. (...)


Zapaść zdalnie sterowana

Cichy zabójca

Robert Sapa

Brak druku rezygnacji w placówce lekarza rodzinnego staje się poważnym zagrożeniem dla interesów ekonomicznych jego firmy. Świadczeniodawca traci realną kontrolę nad swoimi pacjentami. Nie ma też jak się bronić przed Funduszem. Ba!... Wypisany pacjent może dalej korzystać - poza monitoringiem płatnika - z tego samego medyka, naciągając go np. na drogie badania. (...)


MEDYCZNE BUDOWANIE

Lepsze powietrze

Zygmunt Jazukiewicz

W obiektach ochrony zdrowia szczególną uwagę należy poświęcić wentylacji. Coraz szczelniejsze okna i ściany powodują tzw. syndrom chorych budynków. Wskutek zawilgocenia nawet nowe domy przy wadliwej wentylacji są zagrożone grzybem. Problemem są też zatrucia: czadem, gazem, eksplozje wskutek nieszczelności instalacji gazowej (w pomieszczeniach, w których znajdują się łóżka, przepisy nie dopuszczają instalacji gazu palnego!). (...)


PUBLIC RELATIONS

Porządek być musi

Grzegorz Żurawski

Konferencja prasowa to również zadanie logistyczne. Niedopracowana organizacja czy pojawiające się w trakcie spotkania problemy mogą zniweczyć cały wysiłek włożony w przygotowania. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Benzyna w oku

Janina Banachowska

Chłopak chciał dodać specjalnego płynu do benzyny bezołowiowej, nabrał go do strzykawki i wpuścił do baku, przy okazji zachlapując sobie oko. Przepisałam jeszcze Oxycort A i poleciłam w razie pogorszenia jechać do szpitala w Witkowicach. (...)


WARTO WIEDZIEĆ

Bardzo ważny dokument

Stefan Ancerewicz

Kiedy rozstajemy się z pracownikiem, nie wystarczy uścisk ręki na pożegnanie. W ostatnim dniu zatrudnienia trzeba mu wręczyć świadectwo pracy. I nic nie usprawiedliwia wydania dokumentu później niż w chwili ustania stosunku pracy. Wydania świadectwa nie można obwarowywać żadnymi dodatkowymi warunkami, np. zwrotem służbowego telefonu komórkowego, zakończenia rozliczeń finansowych itp. (...)


POLEMIKI

Badania w poz

Dagna Bobilewicz

Kto powinien płacić za badania laboratoryjne i odpowiadać za ich jakość w podstawowej opiece zdrowotnej? Poniższe uwagi są pozornie tylko komentarzem do artykułów dr. Roberta Sapy "Populizm diagnostów" (SZ nr 77-80 z 2004) i dr. Andrzeja Michalskiego "O diagnostyce raz jeszcze" (SZ nr 97-101 z 2004). (...)


KLRwP a PZ

Zarząd Główny KLRwP

Z zażenowaniem przeczytaliśmy w tekst naszego kolegi Roberta Sapy zatytułowany "Nilowa wioska". Wygląda na to, że jego autor deprecjonując demokratyczne decyzje najwyższych władz Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce nie tylko dał wyraz swoim frustracjom, ale także, a może przede wszystkim - podjął działania zmierzające do wywołania szerszego konfliktu w środowisku lekarzy rodzinnych. (...)


SZPITAL POLSKI

Wyzwania przyszłości

Krzysztof Kłos

Determinanty przyszłości szpitala to m.in. zmiany demograficzne, zanik granic i mobilność pacjentów, nowe schorzenia, rozwój technologii medycznych, zanikająca tolerancja dla błędów medycznych. (...)


Rekordzista

Wincenty Kamiński

Dług szpitala w 130-tysięcznym Gorzowie Wielkopolskim przekroczył już 200 mln zł i jest rekordowy w skali kraju oraz większy niż zeszłoroczny budżet całego województwa lubuskiego. Trudno się temu dziwić, skoro na płace przeznacza się tam około 70% przychodów, a wykorzystanie łóżek na niektórych oddziałach nie przekracza 50%. Dla porównania, długi wszystkich 58 wielkopolskich szpitali wynoszą około 100 mln zł. (...)


Wygrana Rydygiera

Halina Kleszcz

Szpital im. Ludwika Rydygiera w Krakowie jako pierwszy w kraju wygrał przed Sądem Najwyższym sprawę o 203. SN rozpatrywał w marcu roszczenia szpitala z tytułu ustawy 203, dotyczące jedynie 2001 r. W zatrudniającej 1700 osób jednostce ustawę realizowano sukcesywnie, lecz częściowo. (...)


Lekarstwo zwane pasją

D.S.

Najlepszym lekarstwem jest pasja - twierdzi młoda malarka Anna Spałek, która zaprezentowała swe prace w krakowskiej galerii "Stańczyk". Artystka przez wiele lat zmagała się z białaczką, była pacjentką Kliniki Hematologii CM UJ, a przed kilku laty przeszła przeszczep szpiku kostnego. Zamiłowanie do malarstwa zrodziło się u niej właśnie podczas pobytów w krakowskiej klinice. (...)






bot