Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 43–46/2005
z 13 czerwca 2005 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2005


AKTUALNOŚCI

DOBRO PONAD ZŁEM

Nagroda imienia Aliny Pienkowskiej

Trwa II edycja konkursu o Nagrodę im. Aliny Pienkowskiej. Konkursu szczególnego, bo przypadającego w roku jubileuszu 25-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej oraz Porozumień Sierpniowych, których legendarna działaczka NSZZ "S" i pielęgniarka z przystoczniowego ZOZ była uczestniczką i sygnatariuszką. W tym roku nagrody będą dwie. (...)


PANOPTICUM

Trzy worki

Marek Wójtowicz

W Polsce zorganizowaliśmy sobie trzyworkowy system gromadzenia kasiorki na zdrowie i finansowania z niej opieki zdrowotnej. Jest to system ubezpieczeniowo- -budżetowy z indywidualnym dopłacaniem. Bardzo proszę zwolenników "wprowadzenia" współpłacenia przez pacjenta, aby zastępowali słówko "wprowadzenie" słówkiem "rozszerzenie". (...)


VOX EX SILESIA

Transparentność

Andrzej Sośnierz

Docenieni specjaliści, spokojni teraz o konkurencję - całą uwagę skupią na racjonalnym stosowaniu oddanych w ich ręce leków. Drżąc z poczucia odpowiedzialności wobec społeczeństwa, z najwyższą uwagą przepisywać będą każdą tabletkę czy kapsułkę. (...)


TYLKO FAKTY

Najmniejszy na świecie

Marek Nowicki

Cóż można powiedzieć o dziecku, które waży mniej od ananasa, a główkę ma wielkości mandarynki? Czasami brakuje nie tylko słów, ale i sprzętu. W Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie zoperowano już 115 pacjentów z wagą poniżej jednego kilograma. Nigdy jednak tak małemu dziecku nie usuwano tak poważnej wady seca. (...)


V Kongres Medycyny Rodzinnej "W trosce o zdrowie Polaków"

Edukacyjny maraton

Marek Naumiuk

Ponad 1500 lekarzy z całej Polski wzięło udział w V Kongresie Medycyny Rodzinnej w Lublinie (2-5 czerwca). Uczestnicy dorocznego spotkania lekarzy rodzinnych mieli okazję pogłębić wiedzę i umiejętności podczas wykładów, ale organizatorzy pomyśleli też o rozrywce - były koncerty m.in. kabaretu "Ani Mru Mru", zespołu "Budka Suflera" i Ewy Bem. W obradach uczestniczyli znamienici goście z zagranicy. (...)


KLINIKA

Święto medycyny rodzinnej na Dolnym Śląsku

Z prof. dr. hab. n. med. Andrzejem Steciwko, kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej AM we Wrocławiu, prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, rozmawia Ewa Krupczyńska. (...)


Szczepienia także dla lekarzy i pielęgniarek

Medice vaccine te ipsum

Andrzej Radzikowski, Ewa Duszczyk

Szczepienia ochronne przez lata były domeną pediatrii i kojarzyły się z wiekiem rozwojowym. Interniści i inni lekarze dorosłych rzadko dostrzegali ich potrzebę; wyjątek stanowili i stanowią zabiegowcy, sami zdziesiątkowani w latach 1960-1980 przez wszczepienne zapalenie wątroby i jego powikłania, wymagający więc od pacjentów zaszczepienia przeciwko wzw B przed planowanymi operacjami, znacznie rzadziej - przed inwazyjnymi procedurami diagnostycznymi. (...)


Lekarz rodzinny wobec endokrynopatii

Wanda Horst-Sikorska

Objawy, które sugerują zaburzenia endokrynologiczne, mogą być zauważane przez samych pacjentów, jednak najczęściej to lekarz rodzinny (LR) zwraca na nie uwagę. Symptomy świadczące o zaburzeniu funkcji układu dokrewnego występują pojedynczo albo układają się w zespoły objawów chorobowych. (...)


Infekcje układu moczowego

Częsta dolegliwość, złożony problem

Andrzej Steciwko, Agnieszka Mastalerz-Migas

W ostatnim dziesięcioleciu coraz wyraźniej podkreśla się znaczenie infekcji układu moczopłciowego, przenoszonych najczęściej drogą płciową, ale wymienia się też możliwości ich przeniesienia poprzez wspólne używanie ręczników, gąbek kąpielowych, a nawet mydła. W tej grupie szczególnego znaczenia nabierają tzw. infekcje atypowe. (...)


Gruźlica pozapłucna

Tomasz Targowski, Tadeusz Płusa

Gruźlica pozapłucna ma najczęściej skąpoprątkowy przebieg i często umiejscawia się w narządach, z których trudno pobrać materiał do badań bakteriologicznych. M.in. z tego powodu w naszym kraju zaledwie co czwarty przypadek gruźlicy pozapłucnej udaje się potwierdzić bakteriologicznie. (...)


Sytuacja epidemiologiczna w Polsce, aktualne i przyszłe możliwości leczenia

Zakażenia wirusami hepatotropowymi

Krzysztof Simon

W skali globalnej zakażenia wirusami pierwotnie hepatotropowymi: HAV, HBV, HCV, HDV, HEV, obserwowane u ok. 5% populacji na świecie, zaliczane są do najistotniejszych problemów zdrowia publicznego. Do chwili obecnej nie potwierdzono jednoznacznie patogenności trzech innych wirusów uważanych za pierwotnie hepatotropowe: HGV, TTV, SEN-V. (...)


Stopa cukrzycowa problem społeczny

Piotr Szyber

Szczególnym powikłaniem cukrzycy prowadzącym do ciężkiego kalectwa jest "stopa cukrzycowa". Pojęcie to oznacza nieodwracalne zmiany desktrukcyjne w obrębie obwodowych części kończyn dolnych w przebiegu niedokrwienia będącego wynikiem zmian cukrzycowych. (...)


Stabilna choroba niedokrwienna serca

Sławomir Powierża, Waldemar Banasiak

Zasadniczymi celami farmakoterapii choroby niedokrwiennej serca (CHD) jest poprawa rokowania, osiągana przez stosowanie leków zmniejszających agregację płytek krwi i leki hipolipemizujące, głównie statyny oraz inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) oraz poprawa jakości życia (leczenie beta-adrenolitykami, antagonistami wapnia, azotanami i lekami metabolicznymi). (...)


EDUKACJA

LEKCJA ANGIELSKIEGO

English in Medicine

Janusz Okrutnik

Lekcje angielskiego dla czytelników "Służby Zdrowia" zostały przygotowane w oparciu o kurs "English in Medicine" prowadzony w Worldwide School dla lekarzy i pracowników medycznych. (...)


KONTRAKT

NFZ rozpoczął negocjacje

Jednością silni

Dorota Pilonis

Po raz pierwszy, zgodnie z ustawą, prezes Funduszu negocjuje warunki kontraktowania świadczeń na przyszły rok z organizacjami świadczeniodawców. W czasie pierwszego spotkania nie udało się niczego uzgodnić - świadczeniodawcy uznali, że przygotowany przez NFZ projekt jest niekompletny. (...)


Z wizytą w Szwecji

Marek Twardowski

Główny Negocjator PZ Marek Twardowski i członek Prezydium PZ z Wielkopolski Marek Walkiewicz na przełomie kwietnia i maja przebywali z wizytą w Szwecji na zaproszenie Polskiego Związku Medycznego Region Malmö. (...)


PZ dzieciom

Dorota Pilonis

Edukacja zdrowotna rodziców dotycząca zakażeń Hib u dzieci oraz kontrola wad postawy najmłodszych to główne elementy ogólnopolskiej akcji "Przychodnia Przyjazna Dziecku", zorganizowanej 1 czerwca przez PZ. (...)


MEDYCZNE BUDOWANIE

Biały montaż

Zygmunt Jazukiewicz

Historia galopady rozporządzeń Ministra Zdrowia, dotyczących budowy i wyposażenia zakładów opieki zdrowotnej, w tym prywatnej praktyki lekarskiej uczy, że szczegółowe regulacje mogą się zmieniać co kilka miesięcy (tym bardziej że wkroczyliśmy do UE, której standardy też musimy uwzględniać). (...)


PUBLIC RELATIONS

Im prościej tym lepiej

Grzegorz Żurawski

Kluczowym elementem każdego większego spotkania, w tym konferencji prasowych, są prezentacje. Od tego, jak je przygotujemy, a potem wygłosimy, zależy często cały nasz wizerunek. Przygotowanie prezentacji musimy zawsze zacząć od precyzyjnego określenia celu, jaki przyświeca jej wygłoszeniu. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Trzmiel

Janina Banachowska

Zrobiło się ciepło i słonecznie, kwitną kwiaty, więc i owadów zbierających miód jest coraz więcej. Niestety, coraz więcej jest też osób uczulonych na jad pszczeli. Niewielkiego chłopca użądlił trzmiel. W pokojowych zamiarach usiadł na oblepionej lodami buzi dziecka, ale przygnieciony rączką malca - użądlił, w obronie własnej. Warga spuchła momentalnie. (...)


SZPITAL POLSKI

Zobowiązania pracownicze w świetle UPP

Agnieszka Sieńko

Zawody medyczne w Europie należą do grupy zawodów zaufania publicznego. W Polsce także. Niemniej istnieje znaczna różnica w traktowaniu przedstawicieli tych zawodów w naszym kraju i poza jego granicami. Uwidacznia się ona szczególnie w zasadach wynagradzania personelu medycznego. Wynagrodzenia nie dość, że są niskie, to jeszcze nieterminowo - jeśli w ogóle - wypłacane. (...)


Rozmowa SZP

Ustawa a życie

Z Pawłem Chęcińskim, dyrektorem SPZOZ Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Jana Bogdanowicza w Warszawie, rozmawia Stefan Ancerewicz. (...)


W czym mogą pomóc obligacje?

Zobowiązania warte zaciągnięcia

Stefan Ancerewicz

Restrukturyzacja finansowa to konieczność, przed którą staje przytłaczająca większość publicznych szpitali. Chcąc ją przeprowadzić, trzeba jednak mieć pewien zasób pieniędzy, a tych z reguły spzozom brakuje. W myśl postanowień uchwalonej po ciężkich bojach ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej (UPP) można je zdobyć w różny sposób, np. zaciągając pożyczkę czy biorąc kredyt bankowy. Spzoz może również wyemitować obligacje. Jak to zrobić? (...)


Subkultura Szpitalna

Moda na łachy

Justyna Kowalska

Dobrze wiemy, że gdyby nie firmy farmaceutyczne i nasze prywatne pieniądze, wyglądalibyśmy wszyscy jak łachmaniarze. Wystarczy jeden rzut oka na to, co pani salowa wyciąga z oddziałowego składzika. Rozmiar nigdy nie jest dopasowany do właściciela, żółtawy kolor bieli przypomina o tych kilkuset cyklach prania w 90 stopniach C, no i oczywiście, jeśli mamy wszystkie guziki, to rzadko kiedy takie same. (...)






bot