Przedwyborcze porządki w lekach
Minister Zdrowia ogłosił, że skieruje do uzgodnień i konsultacji 4 projekty rozporządzeń zmieniających wykazy leków refundowanych. Na listach refundacyjnych ma się znaleźć 10 nowych substancji (łącznie 28 leków) stosowanych w nadciśnieniu tętniczym: 4 z grupy inhibitorów ACE oraz 6 z grupy sartanów (antagoniści angiotensyny II). (...)
Znak środkową ręką
Aleksandra Gielewska
Minister daje znak, którego głębszy sens może być ukryty. Przełomowe zmiany dla systemu rządzący wprowadzają zazwyczaj w początkach, a nie końcówce swej kadencji. Po to, aby zebrać ich dobre owoce. Chyba że sami mają co do tego wątpliwości, a swym następcom chcą podrzucić kukułcze jajo. (...)
Wyborcze iluzje
Ryszard Kijak
Co tak naprawdę myślą nasi kandydaci na posłów, senatorów i prezydenta, pozostaje wciąż ich głęboką tajemnicą. Mnie udało się zdemaskować jednego. Może spróbujmy rozszyfrować pozostałych? Zanim nie będzie za późno. (...)
PANOPTICUM
Solidaryzm czy liberalizm zdrowotny?
Marek Wójtowicz
Z postulatów samorządów medycznych wynika, że dla zatrzymania migracji lekarzy i pielęgniarek do zachodniej Europy potrzeba dodatkowo na podwyżki wynagrodzeń 8 mld zł rocznie. Brakuje zatem minimum 11 mld złotych rocznie, żeby na rynku zdrowotnym pierwsze potrzeby zostały pokryte. Gdzie znaleźć brakujące miliardy? (...)
TYLKO FAKTY
W bólu będziesz rodziła
Marek Nowicki
Co zrobić, żeby w Polsce przychodziło na świat więcej dzieci? Odpowiedź: zaproponować rodzącym kobietom bezpłatne znieczulenie zewnątrzoponowe. Kryzysu demograficznego to nie rozwiąże, z pewnością jednak zachęci wiele pań do zweryfikowania swoich negatywnych planów prokreacyjnych. Jest tego pewna prof. Ewa Mayzner-Zawadzka, krajowy konsultant w dziedzinie anestezjologii. (...)
VOX EX SILESIA
Do monterów
Andrzej Sośnierz
Zbliżające się wybory to doskonały moment, by pokusić się o przedstawienie zbiorczej propozycji naprawy polskiego systemu ochrony zdrowia. A nuż przeczyta to ktoś, kto będzie w przyszłości miał wpływ na bieg spraw i zaufa, że takie właśnie remedium systemowi jest potrzebne. (...)
O pożytkach ze statystyki
Marcin Kautsch
Można odnotować pewien postęp, jeżeli idzie o dane, jakie są dostępne dla zarządzania systemem ochrony zdrowia. Z taką samą pewnością można stwierdzić, że w dalszym ciągu jest ich za mało i nie są odpowiednie. (...)
Ratownicy na medal
Marcin Mikos, Jarosław Kycia
Cała nasza praca i zaangażowanie na niewiele się przyda, jeśli nie poprawi się stan wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy wśród wszystkich Polaków - alarmują tegoroczni mistrzowie Polski w ratownictwie medycznym i drogowym z GOPR Krynica. W dodatkowej edycji tegorocznych mistrzostw, zorganizowanej specjalnie dla ratowników medycznych zajmujących się tzw. kwalifikowaną pomocą przedmedyczną, wzięło udział ponad 40 zespołów z całej Polski. Gospodarzem mistrzostw był powiat Sucha Beskidzka w Małopolsce. (...)
Grypa
Lidia B. Brydak
Grypa stanowi zagrożenie w postaci powikłań, jest powodem zgonów w każdym wieku, szerokości geograficznej i w każdym klimacie. Warto pamiętać, iż pandemia zwana "hiszpanką" w 1918 r. spowodowała około 50 mln zgonów ludzi w ciągu 8 miesięcy, podczas gdy ofiar I wojny światowej było około 9 mln. Zgodnie z informacjami Światowej Organizacji Zdrowia w świecie, w zależności od sezonu epidemicznego, choruje od 330 do 990 mln ludzi, umiera natomiast od pół miliona do miliona. (...)
Jubileusz medycyny rodzinnej we Wrocławiu
10+10+30
Ewa Krupczyńska
Powodów, by zorganizować Jubileuszowy Zjazd Medycyny Rodzinnej we Wrocławiu, było kilka: 10-lecie medycyny rodzinnej na Dolnym Śląsku, 10 lat działalności Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej AM oraz Regionalnego Ośrodka Kształcenia Lekarzy Rodzinnych AM, 30-lecie pracy naukowej prof. dr hab. Andrzeja Steciwko, współtwórcy dolnośląskiej medycyny rodzinnej, wreszcie jubileusz Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Rodzinnej. (...)
RYNEK LEKÓW
Leki immunosupresyjne pochodzenia roślinnego
Tomasz Mrozowski
Właściwości immunosupresyjne wykazuje stosunkowo duża liczba leków z różnych grup chemicznych oraz farmakologicznych, np. leki przeciwnowotworowe i niektóre antybiotyki i chemioterapeutyki, ale tylko nieliczne z nich są przydatne dla potrzeb immunosupresji. Wraz z rozwojem transplantologii leki immunosupresyjne stają się coraz bardziej potrzebne jako środki do znoszenia bariery immunologicznej, poprzez hamowanie wytwarzania swoistych przeciwciał skierowanych przeciw wszczepionemu narządowi. (...)
Zjazd Światowego Towarzystwa AIDS - Rio de Janeiro, 24-27 lipca 2005
Zaczynamy się uczyć na własnych błędach?
Justyna Kowalska
Spośród 1,7 mln ludzi żyjących z HIV/AIDS w Ameryce Łacińskiej ponad 1/3 to Brazylijczycy. Sukcesem tego regionu świata jest jednak włączenie leczenia antyretrowirusowego u ponad 60% zarażonych (w Afryce zaledwie 11%). Największym problemem pandemii HIV jest fakt, że 95% chorych stanowią mieszkańcy krajów rozwijających się. Zgodnie z szacunkami WHO, 6,5 mln ludzi na świecie wymaga natychmiastowego leczenia antyretrowirusowego, ale tylko 1 milion je otrzymuje. (...)
Doniesienia naukowe
Czerwie i pijawki podbijają Amerykę
Larwy much wykorzystywane są przede wszystkim do usuwania tkanek martwiczych z trudno gojących się ran, np. w stopie cukrzycowej czy owrzodzeniach podudzi. Czerwie nie tylko zjadają martwą tkankę, ale dezynfekują też ranę i stymulują gojenie. Pijawki lekarskie, w przeszłości stosowane głównie do upuszczania krwi, znalazły obecnie bardziej nowoczesne zastosowanie u pacjentów po operacjach mikrochirurgicznych, zwłaszcza po przyszyciu utraconej części ciała. Chirurgom zwykle udaje się zespolić wszystkie tętniczki, ale niekoniecznie małe naczynia żylne. Prowadzi to do zastoju krwi. Pijawki usuwają tę krew do czasu samoistnego zespolenia się naczynek żylnych. (...)
MEDUKACJA
Bądź LEPszy w testach
Łukasz A. Małek
Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)
LEKCJA ANGIELSKIEGO
English in Medicine
Janusz Okrutnik
Lekcje angielskiego dla czytelników "Służby Zdrowia" zostały przygotowane w oparciu o kurs "English in Medicine" prowadzony w Worldwide School dla lekarzy i pracowników medycznych. (...)
Kontrakty 2006
Piłka w ręku ministra
Dorota Pilonis
Minister zdrowia Marek Balicki rozesłał przedstawicielom świadczeniodawców projekt ogólnych warunków kontraktowania usług na 2006 r. PZ ma wiele zastrzeżeń do ministerialnych propozycji. (...)
Plan niezgody
Dorota Pilonis
PZ na Podkarpaciu i w Lubuskiem poparło protest przeciwko zaproponowanemu przez NFZ podziałowi pieniędzy na województwa w przyszłym roku. Plan NFZ na 2006 r. zakłada, że woj. podkarpackie otrzyma tyle samo środków, co w tym roku, a lubuskie tylko o 1,7% więcej. (...)
Korepetycje z windy
Dorota Pilonis
PZ raz jeszcze zaapelowało do ministra zdrowia, by wprowadził do rozporządzenia w sprawie wymagań sanitarnych dla zozów zmiany proponowane przez Federację. Tymczasem stacje sanepidu organizują już płatne szkolenia, dotyczące interpretacji i stosowania przepisów nowego rozporządzenia. (...)
Wracają problemy
Dorota Pilonis
Rozpoczął się rok szkolny. I znów powrócił nie rozwiązany problem szczepień ochronnych dzieci i młodzieży. Spory pojawiają się zarówno w miejscowościach, gdzie szczepią higienistki szkolne, jak i tam, gdzie robią to lekarze. (...)
MEDYCZNE BUDOWANIE
Gipsowo-kartonowe ale
Zygmunt Jazukiewicz
Podejmując remont lub modernizację budynku przeznaczonego na cele ochrony zdrowia, na pewno zetkniemy się z problemem naprawy zniszczonych tynków wewnętrznych oraz będziemy chcieli na nowo zaaranżować wnętrza. Najbardziej popularnym materiałem do wykończenia wnętrz są w ostatnich latach płyty gipsowo-kartonowe oraz gipsowo-włókninowe. (...)
PUBLIC RELATIONS
Przygotowani na najgorsze
Grzegorz Żurawski
Coraz częściej słyszymy o aferach związanych a to z przemysłem farmaceutycznym, a to z samą służbą zdrowia. Dla mediów, goniących za sensacją, każda "wpadka" to świetny materiał na artykuł lub całą ich serię. (...)
WARTO WIEDZIEĆ
Wiedza tylko dla lekarza
Stefan Ancerewicz
Złamanie przez pracownika zakazu konkurencji, nawet jeśli strony nie zawarły odpowiedniej umowy, stanowi podstawę do zwolnienia pracownika z pracy. (...)
Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI
Janina Banachowska
Wczasowicze udali się z jamnikiem do lasu na grzyby. Grzybów znaleźli niedużo, natomiast pies znalazł żmiję i próbował ją złapać. Żmija ugryzła psa w pysk. Pies zaczął słabnąć, właścicielka przybiegła do mnie zdyszana niosąc jamnika na rękach. Podałam mu kardiamid i pojechałam z psim pacjentem do apteki kupić surowicę przeciw jadowi żmij. W aptece zrobiłam zwierzakowi zastrzyk. (...)
Warmińsko-mazurskie, lubuskie i podkarpackie walczą o wzrost środków na 2006
3 x NIE
W woj. warmińsko-mazurskim od 29 sierpnia działa Komitet Obrony Pacjentów Warmii i Mazur (KOP), którego sygnatariuszami są związki i organizacje pracodawców, lekarzy, pielęgniarek i położnych, "Solidarność", a także stowarzyszenia zrzeszające chorych. W deklaracji KOP wyraził "kategoryczny sprzeciw wobec dyskryminacji mieszkańców województwa w podziale środków na zdrowie". (...)
NFZ przekazał pieniądze na rehabilitację chorych na Parkinsona
Połowiczne zwycięstwo
Marzena Gałaga
Na tę decyzję chorzy czekali od dawna. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przelała wreszcie na konta oddziałów wojewódzkich ok. 22,7 mln zł na rehabilitację leczniczą osób cierpiących na chorobę Parkinsona. - To dobra wiadomość dla ponad 8 tysięcy osób w naszym województwie i około 90 tysięcy w całym kraju. Cieszymy się, że nasze starania nie poszły na marne - mówi Józef Twardak, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona z Katowic, które od miesięcy walczyło o przywrócenie bezpłatnej rehabilitacji dla chorych. (...)
Polska transplantologia upada z braku dawców
Dobre prawo, zły klimat
Halina Kleszcz
Od początku tego roku w Krakowie wykonano tylko 7 przeszczepów serca. Lista oczekujących na transplantację tego narządu jest długa - tylko w 3 województwach: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim liczy blisko 100 osób. Część doczekawszy swej szansy - umiera po zabiegu. Stale przybywa też nowych chorych, dla których przeszczep jest jedynym ratunkiem. (...)
Walczyć o każdy milimetr
Halina Kleszcz
W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia. - Przez pryzmat Małopolski, gdzie dokonano naukowego rozpoznania, widać, że zdecydowanie nadużywamy soli - mówi prof. dr hab. Kalina Kawecka-Jaszcz. - Średnie dzienne spożycie, uwzględniwszy sól zawartą w gotowych produktach żywnościowych, obrazuje stołowa łyżka, podczas gdy rekomendowana ilość mieści się w łyżeczce od herbaty. Wszystko, co ponadto, to już przekroczenie progu presyjnego. (...)
WARTO WIEDZIEĆ
Jak zasięgnąć opinii związku?
Stefan Ancerewicz
W niektórych sytuacjach związanych ze stosunkiem pracy pracodawca jest zobowiązany przed podjęciem czynności formalnoprawnych uzyskać zgodę bądź zasięgnąć opinii zakładowej organizacji związkowej. Prawidłowe, w pełni odpowiadające wymogom nakreślonym prawem pracy postępowanie, jest w takich przypadkach bardzo ważne, szczególnie jeśli podjęta decyzja zostanie zaskarżona przez pracownika przed sądem. (...)
Z DROGI...
Kolejka
Andrzej Musiałowicz
W naszym państwie coraz ważniejsze się staje, aby naszą branżę traktowano równie poważnie jak wkurzonych górników. Bo wkurzony lekarz przy stole operacyjnym też może być groźny. Mimo że ze stołem operacyjnym nie przybędzie w Aleje Ujazdowskie ani na Wiejską. Ani on sam, ani wkurzona pielęgniarka opatrująca ciężko chorego. Politycy ich wkurzenia nie widzą, szpitale odwiedzają bowiem tylko wtedy, gdy mogą przeciąć wstęgę przy oksazji jakiegoś uruchomienia lub też gdy bez kolejki leczą hemoroidy (skutek ciężkiej pracy). Toteż dla nich liczą się tylko twarde argumenty plus sękate, spracowane dłonie, pobrudzone smarem i oddech lekko piwny. (...)
OKIEM DYREKTORA
Dotacyjny korowód
Janusz Atłachowicz
Każdy, kto otrzymuje "darmowe" pieniądze, powinien z radości skakać pod niebiosa, że mu spada manna z nieba. (...) Osobiście, zamiast dotacji, wolałbym otrzymać zwrot kosztów podwyżek z tytułu nieszczęsnej "ustawy 203" wypłaconych przez mój zakład. Z co najmniej dwóch powodów: kwota byłaby większa, a wydałbym ją na projekty według przez siebie ustalonej hierarchii. (...)