Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 47–50/2006
z 26 czerwca 2006 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2006


O TYM SIĘ MÓWI

Sąd kapturowy nad menedżerem

Tomasz Sienkiewicz

W Szpitalu MSWiA w Łodzi strajkowało w maju około 80 spośród blisko 120 zatrudnionych lekarzy. Protest trwał od 9 maja, po dwóch tygodniach przekształcił się w strajk okupacyjny. 31 maja dyrektor placówki, Wojciech Szrajber, podpisał ze strajkującymi porozumienie i następnego dnia przystąpili oni do pracy. 13 czerwca przestał być dyrektorem. Jak informowały media, dyr. Szrajber porozumiał się ze strajkującymi wbrew poleceniu organu założycielskiego: natychmiastowego zwolnienia strajkujących lekarzy. Przed osiągnięciem ugody pojawiły się nawet obawy, że policja siłą usunie protestujących z terenu szpitala. (...)


PiS kontra rząd

Andrzej Sośnierz

Stan spraw w służbie zdrowia wygląda coraz gorzej. Zaniechanie na początku kadencji przez obecne kierownictwo resortu wprowadzenia śmiałych, wyrazistych reform spowodowało, że uwaga pracowników i ich przedstawicielstw skoncentrowała się na celach doraźnych, czyli żądaniu: chcemy pieniędzy, tu i teraz. Nakładająca się na to opieszałość w podejmowaniu prób rozładowania napięć też zrobiła swoje, powodując, że protesty i strajki rozlały się wolną, lecz narastającą falą po całej Polsce. A przecież było wiele czasu na jej powstrzymanie. (...)


Dekalog ministra Religi

- W ciągu trzech lat nakłady na opiekę zdrowotną wzrosną z 3,9% do 4,9% PKB. Jestem lekarzem 42 lata i takiego wzrostu nakładów nie pamiętam - powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa podczas sejmowej debaty o sytuacji w służbie zdrowia. Szef resortu przedstawił też 10-punktowy program naprawy systemu. - Gdzie jest ta sterta projektów ustaw, w której mamy dziś przebierać? - pytała retorycznie przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia, posłanka opozycyjnej PO Ewa Kopacz. Długo oczekiwana sejmowa debata na temat sytuacji w służbie zdrowia nie wywołała entuzjazmu wśród pracowników opieki zdrowotnej. (...)


WYDARZENIA

Mniejsze zło?

Aleksandra Gielewska

W szybkim tempie powracamy do gospodarki nakazowo-rozdzielczej w zakładach opieki zdrowotnej. I w tych samodzielnych, i nawet niepublicznych. W szczytnym celu - podwyższenia wszystkim zarobków. Metodami znanymi młodszym z "Folwarku zwierzęcego", a starszym z PRL-u. Arbitralnych, odgórnych decyzji o 30-proc. wzroście dochodów pracowników, a raczej chyba (?) - kosztów osobowych w zakładach. Bo akurat taki odsetek wydaje się możliwy do sfinansowania przez instytucję powołaną do opłacania świadczeń. (...)


Osteogeneza dystrakcyjna

Uśmiech Martynki

Marcin Mikos

9-letnia Martynka wraca do pełni sił po skomplikowanym zabiegu operacyjnym, jaki przeszła kilkanaście dni temu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Dzięki pionierskiej operacji, przeprowadzonej przez amerykańsko-polski zespół chirurgów dziecięcych, dziewczynka cierpiąca na zespół Aperta otrzymała szansę na znaczącą poprawę stanu zdrowia i jakości życia. Zespół Aperta to złożony zespół wad wrodzonych, obejmujący m.in. upośledzenie rozwoju twarzoczaszki, prowadzące w konsekwencji do znacznej deformacji. Czaszka, nie rosnąca równomiernie z mózgiem, stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia. (...)


Prezes NFZ kontra świadczeniodawcy Małopolski

Frustracja po obu stronach

Halina Kleszcz

O październikowej podwyżce dla służby zdrowia, skutkach marcowego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego w sprawie ustawy 203, pracach nad katalogiem oraz planowanych zmianach w sprawozdawczości dla Funduszu dyrektorzy małopolskich placówek służby zdrowia dyskutowali 12 czerwca z Jerzym Millerem w Krakowie. Specjaliści od socjotechniki odnotowaliby zapewne wysoki poziom frustracji po obu stronach. (...)


Zakazana reklama

Powołując się na zapisy ustawy Prawo farmaceutyczne, główny inspektor farmaceutyczny Dorota Duliban nakazała firmie Novartis Poland Sp. z o.o. natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia reklamy produktów leczniczych Diovan, Co-Diovan i Elidel w ramach tzw. programu kuponowego skierowanego do pacjentów. W zamian za obietnicę uzyskania rabatu - byli oni zachęcani do kupowania ww. leków. Informację o możliwości skorzystania z tej oferty wraz z kuponem, będącym podstawą do przyznania im rabatu przez aptekę (po okazaniu recepty), pacjenci otrzymywali od lekarzy. (...)


Lekarz Lekarzom

Kapituła Orderu "Lekarz Lekarzom" w składzie: Ewa Masiakowska, Marlena Skonieczna, Marek Walkiewicz i Andrzej Iwiński, po analizie złożonego wniosku i licznych głosów, jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu Orderu "Lekarz Lekarzom" z numerem 2 lek. Bożenie Janickiej. Ustanowiony w Wielkopolsce Order jest nadawany lekarzom za wybitne działania i zasługi dla lekarzy i środowiska medycznego. Bożenie Janickiej - "Żelaznej damie" Porozumienia Zielonogórskiego - został nadany za wytrwałość w działaniu i wybitne zasługi dla środowiska lekarskiego w walce o godność zawodu lekarza i bezpieczeństwo pacjentów. (...)


Pacjent już w domu

Po dwóch miesiącach od operacji, 34-letni Leszek Opoka z Radomia, u którego lekarze wykonali pierwszy w Polsce przeszczep ręki od martwego dawcy (zob. SZ 39-42/2006, str. 11) - opuścił już szpital w Trzebnicy. Przed opuszczeniem placówki spotkał się z dziennikarzami. Mówił, że brakuje mu słów, by wyrazić swoje szczęście. - To jest tak, jakbym urodził się po raz drugi - wyznał mężczyzna. Przyznał, że pierwsze tygodnie po operacji były dla niego szokiem, ale przyzwyczaił się już do nowej ręki i "wierzy, że wszystko będzie dobrze". Mężczyzna nie porusza jeszcze w pełni przeszczepioną ręką, ale może już wykonywać ruchy palcami. Na razie ręka jest unieruchomiona i umieszczona w specjalnej szynie. (...)


Przeszczep bijącego serca

Kardiochirurdzy ze szpitala Papworth w Cambridge przeprowadzili pod koniec maja br. pierwszy w Wielkiej Brytanii przeszczep bijącego serca. 58-letni pacjent czuje się bardzo dobrze. Nowa technika operacyjna przewiduje utrzymanie bicia serca dawcy przez cały czas od pobrania narządu. Standardem jest obecnie transportowanie tego organu w pojemniku z lodem, co daje lekarzom 4 do 6 godzin na dostarczenie serca do biorcy. (...)


Uzdrowiska też chcą podwyżek

Pod koniec 1998 r., w wyniku komercjalizacji państwowych przedsiębiorstw uzdrowiskowych powstały spółki uzdrowiskowe: akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Ich jednoosobowym właścicielem jest do dziś Skarb Państwa. By móc kontraktować usługi medyczne w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, spółki te powołały - zgodnie z wolą właściciela - nzozy. W przypadku skierowania do publicznych zozów dodatkowych środków na wynagrodzenia pracowników medycznych - spółki uzdrowiskowe nie znajdą się w gronie beneficjentów, toteż - przewidują ich zarządy - nie będą w stanie sprostać podwyżkowym oczekiwaniom pracowników medycznych swoich nzozów. (...)


FELIETONY

PANOPTICUM

Jeleń

Marek Wójtowicz

Cóż takiego się stało, że NFZ nabrał wody w usta i nie wychyla się z ugodami? Ano stało się to, że opublikowano pełne uzasadnienie uchwały SN z 30 marca br. (sygn. akt III CZP 130/05), które zadanie odzyskania kasy z NFZ przez spzoz czyni niezwykle trudnym, a być może - w wielu przypadkach - niemożliwym. NFZ przygnieciony od niedawna został zresztą perspektywą dodatkowych wypłat od 1 października br. na podwyżki bieżących wynagrodzeń, więc lektura uzasadnienia wyroku SN musiała być dla prezesa NFZ jak balsam kojący ugodowe bóle. (...)


TYLKO FAKTY

Siwy dym

Marek Nowicki

W poprzednim numerze Aleksandra Gielewska napisała, że obserwuje zmierzch etosu służby zdrowia, że ludzie wolnego zawodu opuszczają łóżka chorych i twardo domagają się wynagrodzeń. Niestety, bieda spowodowała, że są także coraz bardziej roszczeniowi wobec koncernów farmaceutycznych. Paradoksalnie - bo przede wszystkim są ofiarami międzynarodowej farmaceutycznej hegemonii. Podobnie jak szeregowi reprezentanci medyczni - pogardzani przez lekarzy, zastraszeni przez szefów, działający często wbrew sumieniu, nieustannie drżący o pracę. (...)


Z DROGI...

Demolka

Andrzej Musiałowicz

Nowelizacja ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jak było to do przewidzenia, nagradza znów nie tych, którzy własnym wysiłkiem poprawili kondycję szpitala, lecz tych, którzy wiedzieli, że dobry wujek prędzej czy później przyjdzie z gotówką na podratowanie dziurawego szpitalnego budżetu. Dobrze zapamiętali doświadczenia lat minionych oraz wiedzę o tym, że w praktykę prac parlamentarnych wpisane jest rozdawnictwo, a nie naprawianie. Jeszcze gorsze perspektywy jawią się po lekturze obu, wymuszonych przez związki zawodowe i protesty, projektów ustaw dotyczących podwyżek. (...)


OKIEM DYREKTORA

Nadzieja matką...

Janusz Atłachowicz

Miałem obawy, czy minister zdrowia przeforsuje na posiedzeniu Sejmu swój program naprawy systemu. No, ale się udało. Nawet pani minister finansów za bardzo nie oponowała. A przecież oznacza to wypływ pieniądza z budżetu, za który to budżet pani minister odpowiada. Jest więc nadzieja na podwyżki dla pracowników sektora ochrony zdrowia. Niby tylko się cieszyć. Tyle że najważniejsze, czyli legislacja, jeszcze przed nami. A tu się okazuje, że w tak zwanym międzyczasie PiS poprawił program ministra Religi, w tym projekt ustawy gwarantującej podwyżki pracownikom ochrony zdrowia. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Niebezpieczne drwa

Janina Banachowska

Na sianokosy nie nadeszła jeszcze pora, trawa już co prawda duża, ale jeszcze za młoda do suszenia. Nastał natomiast czas szykowania drew na czas zimy. Ludzie zwożą gałęzie i całe pnie bukowe, potem je tną na cyrkularce i rąbią na kawałki. Młodzi mężczyźni w pracy, więc do cyrkularek idą dziadkowie i kobiety. Nie jest to najbezpieczniejsze zajęcie, szczególnie że drewno bukowe jest ciężkie i nie ma takiego roku, by przy tej pracy nie było paru wypadków. Toteż i dziś zadzwonił telefon: - Pani doktorko, bo się dziadkowi ręka omskła... (...)


NA DWA GŁOSY

Projekt ustawy

Konstanty Radziwiłł / Ewa Kopacz

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie własny projekt ustawy umożliwiającej wypłacenie podwyżek wszystkim pracownikom służby zdrowia, bez względu na to, gdzie pracują i w jakiej formie są zatrudnieni. Czy zaproponowane rozwiązanie satysfakcjonuje środowiska medyczne i doprowadzi do zakończenia strajków? (...)


RAPORT

Kto zostanie nas leczyć?

Tomasz Sienkiewicz

Jeszcze 2 lata temu emigrację lekarzy traktowano jako niegroźne, wręcz korzystne zjawisko. Uważano, że polscy medycy nabędą na Zachodzie cennych doświadczeń, a część z nich wróci później z nimi do kraju. Po maju ub. r. coraz częściej pojawiają się w mediach czarne scenariusze. Nie brakuje alarmów, że za kilka lat Polska pozostanie bez białego personelu i będą nas leczyć przybysze zza wschodniej granicy. Niektórzy ostrzegają, że wisi już nad krajem widmo katastrofy zdrowotnej spowodowanej odpływem lekarzy do bogatych państw. Zadziwiająco spokojnie zachowują się tylko politycy. (...)


Nie będzie odsieczy ze Wschodu

Halina Pilonis

Do Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach z wnioskiem o wydanie prawa wykonywania zawodu lekarza wstąpiło 46 cudzoziemców, tymczasem na Zachód wyjechało 744 jej członków. Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku też nie szturmują lekarze zza wschodniej granicy. Rocznie o wpis do rejestru stara się około 10 lekarzy. Przyjeżdżający do naszego kraju lekarze ze Wschodu nie będą w stanie wypełnić luki, która powstaje po lekarzach Polakach coraz liczniej wyjeżdżających na Zachód. Zarobki w naszej służbie zdrowia nie są atrakcyjne już nawet dla Białorusinów. (...)


PUNKTY WIDZENIA

ZARZĄDZANIE JAKOŚCIĄ W PUBLICZNEJ SŁUŻBIE ZDROWIA

Ciemna strona medalu

Robert Karaszewski

Poważne organizacje normalizacyjne, wyrażając zgodę na ozdabianie ścian szpitali laurkami certyfikatów oznaczonych własnym znakiem firmowym, powinny zwracać uwagę, iż patologie w placówkach służby zdrowia negatywnie rzutują na ich własny prestiż. Czy w pogoni za kolejnymi klientami te skomercjalizowane organizacje, stojące wszak na straży jakości, nie zapominają o obniżeniu wymagań jakościowych? A jeżeli tak - to jak długo można to zjawisko akceptować? (...)


PRAWO

Kongresy, zjazdy, sympozja

Bożena Ciosek

Reklama produktów leczniczych w formie sponsorowania konferencji/kongresów/sympozjum jest legalna. Ewentualne naruszenia ustalonych norm należy rozpatrywać głównie w kontekście zapisów Prawa farmaceutycznego dotyczących oferowania lekarzom korzyści materialnych, wycieczek, nagród etc. Prawo statuuje bezwzględny zakaz tego typu praktyk, jednocześnie wyraźnie wskazując na wyjątek zezwalający na oferowanie zwyczajowej w takich wypadkach gościnności, która nie może jednak wykraczać poza główny cel spotkania (kongresu, konferencji, sympozjum). (...)


Na granicy "epizodów"

Krzysztof Maśliński

Jeżeli wszystko będzie się toczyć jak dotychczas, czeka nas zapewne zapowiadana przez Ministra Zdrowia, a żądana przez środowisko medyczne podwyżka płac w służbie zdrowia. Oczekując na jej ziszczenie, warto raz jeszcze przyjrzeć się jej poprzedniczce, wprowadzonej aktem prawnym znanym jako "ustawa 203". Jak większość ustaw o epizodycznym i doraźnym charakterze, "ustawa 203" budziła kontrowersje, a spory jej dotyczące sięgały niejednokrotnie progów samego Sądu Najwyższego. (...)


Wyrok w sprawie Yvonne Watts

Krzysztof Krajewski Siuda, Piotr Romaniuk

Brytyjka chora na zwyrodnienie stawów biodrowych ubiegała się o zgodę na sfinansowanie przez Narodową Służbę Zdrowia (NHS) operacji poza granicami Wielkiej Brytanii, uzasadniając to pogarszającym się stanem zdrowia. Nie uzyskawszy zgody, zdecydowała się samodzielnie pokryć koszty operacji we Francji, a następnie zwróciła się do NHS z wnioskiem o zrefundowanie wydatków. (...)


FARMACJA

Lek to nie cukierek

Z Bogdanem Langiem, wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Producentów Leków bez Recepty, prezesem firmy US Pharmacia - lidera polskiego rynku leków OTC, rozmawia Mariusz Gujski. (...)
- Nadużywanie leków w Polsce to mit, niczym nieuzasadniony stereotyp. Przykładowo - w klasie leków przeciwbólowych, których rzekomo nadużywamy, dane IMS wskazują, że średnia to ok. 55 tabletek na statystycznego Europejczyka rocznie, choć np. we Francji - ok. 120, w Niemczech - ok. 40, a w Polsce - 37. Czyli jesteśmy poniżej średniej, a mimo to się mówi, że Polacy nadużywają leków przeciwbólowych. (...)


TECHNOLOGIE

Diagnostyka szyjki macicy

Witold Ponikło

LUMA™ Cervical Imaging System wykorzystuje zjawisko zmian strukturalnych i biochemicznych komórek nowotworowych, które skutkują między innymi specyficzną (inną niż w przypadku komórek "zdrowych") charakterystyką optyczną. Urządzenie LUMA wykorzystuje te zmiany do precyzyjnej diagnostyki tkanki. Aparat zbliżony jest wyglądem do ultrasonografu i składa się z: komputera wraz z konsolą operatora (komunikacja z użyciem klawiatury) i włączników (nożnych), źródeł światła i spektrofotometru. Producent opracował system, który po ustawieniu przez lekarza położenia głowicy w ciągu 12 sekund wykonuje skanowanie szyjki macicy. (...)


KLINIKA

Zaburzenia nastroju (1)

Aleksander Araszkiewicz, Roma Kornet

Depresja to najczęstsze zaburzenie psychiczne, z którym lekarz obecnie się spotyka. Mimo dużego rozpowszechnienia zaburzeń depresyjnych zarówno w populacji ogólnej, jak i w praktyce medycznej, w dalszym ciągu wiedza na temat tego schorzenia jest niewystarczająca. W kilku kolejnych numerach "Służby Zdrowia" przybliżymy aktualną wiedzę na temat klasyfikacji, etiologii, obrazu klinicznego oraz terapii zaburzeń depresyjnych. (...)


Rak gruczołu krokowego

Tadeusz Werel, Adam Nowiński

Rak gruczołu krokowego, czyli stercza (RS), jest chorobą mężczyzn po 40. r.ż. i stanowi obecnie jeden z podstawowych problemów medycznych tej populacji. Szacuje się, że w Europie każdego roku rozpoznawanych jest około 2,6 mln nowych przypadków. Rak stercza występuje u około 11% mężczyzn z rozpoznanym nowotworem i jest przyczyną około 9% zgonów z powodu nowotworów, zajmując pod tym względem trzecie miejsce - po raku płuc i żołądka. (...)


Ocena ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej w populacji 40-letnich mężczyzn i 50-letnich kobiet

Marcin Wojciechowski, Izabela Wojciechowska, Wiesława Fabian

Program profilaktyczny został przeprowadzony w jednym z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, który opiekuje się populacją około 28 tys. mieszkańców Szczecina. Do badania zaproszono wszystkie 50-letnie kobiety i wszystkich 40-letnich mężczyzn z listy aktywnej 12 lekarzy rodzinnych. Było to 687 osób: 386 kobiet oraz 301 mężczyzn. Zaproszenie ponawiano 3-krotnie, najpierw przekazano je drogą pocztową, potem 2-krotnie (po 1 i 3 miesiącach) telefonicznie zaproszono osoby, które się nie zgłosiły. Ryzyko chorób układu krążenia w tej grupie oceniano na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego i badań laboratoryjnych oraz algorytmu Score. (...)


Wyniki międzynarodowego badania ankietowego oceniającego postępowanie lekarzy poz w chorobach przewodu pokarmowego

Diagnostyka schorzeń przewodu pokarmowego

Małgorzata Palka, Adam Windak, Janusz Krzysztoń, Izabela Mika-Mynarczuk

Do wybranych losowo lekarzy pierwszego kontaktu w 6 krajach UE wysłano indywidualnie kodowane kwestionariusze ankietowe (1790 do Wielkiej Brytanii i po 500 do pozostałych krajów). W sumie wysłano 4290 ankiet. Zwrotność kwestionariuszy po jednym przypomnieniu wynosiła 31%. Pytania opracowali członkowie towarzystwa i następnie zostały przetłumaczone na języki narodowe. Ankieta zawierała 31 pytań z 3 klas: dane o respondencie, znajomość dowodów naukowych oraz postępowania klinicznego w 5 schorzeniach przewodu pokarmowego (dyspepsji, chorobie wrzodowej, GERD, zespole jelita nadwrażliwego oraz raku jelita). (...)


NAUKA

Pierwsza klinika dla uzależnionych od gier komputerowych

PAP, tk

W Holandii powstaje pierwsze w Europie centrum leczenia osób uzależnionych od gier komputerowych. Klinika działać będzie w Amsterdamie, przy Stowarzyszeniu Konsultantów do spraw Uzależnień Smitha&Jonesa. Wskazując na potrzebę powołania takiej placówki - z zamkniętymi oddziałami dla osób, które nie potrafią rozstać się z dżojstikiem - dyrektor Stowarzyszenia Keith Bakker podkreślił, że choć gry komputerowe wydają się nieszkodliwe, to w praktyce mogą prowadzić do groźnego nałogu, uzależniając jak hazard czy narkotyki. (...)


5 czynników w rozpoznaniu ChAD

PAP, tk

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), czyli psychoza maniakalno-depresyjna, polega na cyklicznym występowaniu depresji oraz manii, tj. stanu niekontrolowanego podniecenia. Według najnowszych badań, 5 znaczących czynników ryzyka wystąpienia ChAD u pacjentów ze zdiagnozowaną ciężką depresją to: poczucie, że ludzie są nastawieni wrogo, lęk, krótki czas od zdiagnozowania depresji, problemy z prawem oraz ChAD w wywiadzie u członka najbliższej rodziny. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Jakub Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


TWOJA BIBLIOTEKA

Leczenie słowem

Wydano podręcznik akademicki będący największym i najbogatszym kompendium wiedzy na temat psychoterapii. Adresowany jest do osób, które w praktyce zawodowej wykorzystują lub będą wykorzystywać leczenie słowem: studentów psychologii, medycyny, pedagogiki, lekarzy, specjalistów zajmujących się pomocą społeczną. Redaktorem naukowym jest prof. dr hab. Lidia Grzesiuk z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. (...)


Pokonać raka

We współpracy z autorytetami polskiej medycyny oraz osobami, które walczyły i wygrały z rakiem, wydawnictwo Medi Press Sp. z o.o. opublikowało poradnik "Raport: Nowotwory. Pokonać raka". Jest on adresowany przede wszystkim do chorych i ich rodzin, ale warto go polecić również lekarzom, szczególnie rodzinnym. Autorzy opisali m.in. mechanizmy powstawania choroby nowotworowej, charakterystyczne objawy poszczególnych rodzajów nowotworów, metody ich diagnozowania i leczenia, a także sposoby zapobiegania im. (...)


Medycyna ratunkowa i katastrof

Mamy pierwszy polski podręcznik akademicki medycyny ratunkowej i katastrof. Jego autorzy (pod red. Andrzeja Zawadzkiego) - specjaliści regionalni i kierownicy zakładów medycyny ratunkowej ośrodków akademickich - uwzględnili specyfikę polskich warunków, ale odwołują się też do doświadczeń innych państw, szczególnie USA. W podręczniku zarówno wiadomości teoretyczne, jak i praktyczne wskazówki dotyczące postępowania w sytuacjach nagłych, wypadkach lub zdarzeniach masowych, podane są na poziomie i w zakresie wymagań egzaminacyjnych. (...)


KONFERENCJE

Lekarz rodzinny z ustawą

Marcin Mikos

Lekarze rodzinni rozpoczynają prace nad projektem ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej - taka uchwała została podjęta na VI Kongresie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. W Toruniu na dorocznej konferencji obradowało ponad 1200 lekarzy rodzinnych. W części naukowej VI Kongresu Medycyny Rodzinnej lekarze zaprezentowali ponad 100 prac naukowych dotyczących różnych obszarów praktyki lekarza rodzinnego. W mieście wielkiego lekarza i astronoma nie mogło też zabraknąć wykładów poświęconych astronomii, sztuce, etyce i deontologii lekarskiej. (...)


XLII Krajowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów - Chirurgów Głowy i Szyi

Bez niszczenia zatok

Jolanta Sielska

- W chirurgii zatok przynosowych następuje prawdziwy przewrót. Tak zwane operacje z zewnątrz - wymagające dużego cięcia skóry na twarzy - zostaną zastąpione przez operacje endoskopowe - zapowiada prof. Witold Szyfter, kierownik Kliniki Otolaryngologii AM w Poznaniu, gospodarz i organizator zjazdu. Dużą zaletą zabiegów endoskopowych jest lżejszy przebieg leczenia pooperacyjnego, ale najważniejszy jest fakt, że chirurg nie niszczy funkcji zatok - podkreśla. Laryngolodzy prognozują, że przewlekłe zapalenie zatok przynosowych będzie problemem dotykającym coraz liczniejszą grupę pacjentów. (...)


Syreny w ruinach hali

(jn)

II Mistrzostwa Śląska w Ratownictwie Medycznym rozpoczęły się w miejscu, które dla ratowników było największym sprawdzianem. Na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie 28 stycznia br. zawaliła się hala targowa, znów zabrzmiały syreny ambulansów. Mistrzostwa stały się też okazją do ostatecznego podsumowania akcji prowadzonej w ruinach hali. W 6 konkurencjach, w tym 3 zaliczanych do eliminacji mistrzostw Polski, wzięły udział 24 załogi. Każda konkurencja nawiązywała do sytuacji możliwych w życiu. Był pożar dyskoteki, podczas którego załoga ambulansu musiała przez 10 minut samodzielnie prowadzić akcję ratowniczą. (...)


Mistrzostwa ratowników

(MM)

40 zespołów rywalizować będzie w pierwszej edycji tegorocznych, piątych już Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym, organizowanych przez krakowski Instytut Ratownictwa. Pierwsza część mistrzostw przewidziana jest dla podmiotów tworzących bądź wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy; wezmą w niej udział zespoły ratownicze działające w Państwowej Straży Pożarnej, jednostkach OSP, Policji, Straży Granicznej, PCK, a także WOPR, GOPR i TOPR. Działania zawodników w sytuacji symulowanych zagrożeń oceniane będą według nowych standardów BLS. Uroczyste otwarcie mistrzostw nastąpi już 30 czerwca na Zamku w Suchej Beskidzkiej. (...)






bot