Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 80–83/2006
z 23 października 2006 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2006


NAGRODA IM. ALINY PIENKOWSKIEJ 2006

Rozstrzygnięcie konkursu

- Jestem szczęśliwy, dumny, ale i skonfundowany. Dostałem tę nagrodę... za normalność - powiedział Wojciech Szrajber, laureat Nagrody im. Aliny Pienkowskiej 2006. Został nagrodzony "za właściwe pojmowanie i realizowanie zawodu menedżera". Wyróżnienie Dziennikarzy otrzymał Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia - za urok osobisty i styl, w jakim sprawuje urząd wiceministra oraz starania o wprowadzenie nowego modelu ratownictwa medycznego. (...)


FOTOREPORTAŻ

Uroczystość wręczenia Nagrody im. A. Pienkowskiej 2006


MATERIAŁ VIDEO

Zawsze była pielęgniarką

dokument Anny Gielewskiej


MATERIAŁ VIDEO

Media o Nagrodzie im. Aliny Pienkowskiej 2006


Z Wojciechem Szrajberem, laureatem Nagrody im. A. Pienkowskiej 2006, rozmawia Tomasz Sienkiewicz

Satysfakcja w normalności

Jak Pan sądzi - czemu Czytelnicy "SZ" i portalu Esculap.pl wybrali właśnie Pana?
- Mówiąc żartobliwie - bo niemal wszyscy myślą, że jestem lekarzem i zwracają się do mnie "panie doktorze". A ja jestem tylko ekonomistą. Ale poważniej: chyba nie było wcześniej tak ewidentnego i spektakularnego przykładu identyfikowania się dyrekcji ze strajkującą załogą, w tym przypadku - lekarzami. Okazało się, że dyrektor to ktoś, kto nie tylko reprezentuje firmę i odbiera splendory, ale także potrafi wziąć na siebie odpowiedzialność, stanąć po stronie ludzi domagających się godziwych warunków pracy i płacy. I zaryzykować przy tym własną karierę zawodową. (...)


Z wiceministrem zdrowia Jarosławem Pinkasem, laureatem Wyróżnienia Dziennikarzy w Konkursie o Nagrodę im. Aliny Pienkowskiej, rozmawia Tomasz Sienkiewicz

Dziennikarz jak lekarz

Dziennikarze zazwyczaj są bardzo krytyczni wobec pełniących obowiązki urzędników państwowych. Spodziewał się Pan wyróżnienia z ich strony?
- Nie. I bardzo się cieszę, bo z reguły czujemy wyłącznie krytykę, a nie aprobatę. Być może, taka jest ich rola, żeby pokazywać słabe strony władzy, bo mocne same wystarczająco się bronią.
Ma Pan receptę na to, by uzyskać aprobatę mediów?
- Myślę, że trzeba mieć coś do powiedzenia, nie żałować czasu i cierpliwie wyjaśniać wątpliwości. Dziennikarze przychodzą po konkretne, twarde dane, a nie by usłyszeć, że coś się komuś wydaje. Z pełnieniem funkcji publicznych powinny być też immanentnie związane styl i klasa, a tego politykom często brakuje. (...)


Nie w brązie, nie w marmurze

Anna Gielewska

17 października minęły cztery lata od śmierci Aliny Pienkowskiej, niekwestionowanego autorytetu w służbie zdrowia.
- Określenie "legenda" jak mało do kogo pasuje do Aliny Pienkowskiej - mówi o przedwcześnie zmarłej Marek Balicki, były minister zdrowia. (...)
- Nagroda Aliny Pienkowskiej jest bardzo ważną inicjatywą. To w jakiś sposób upamiętnienie jej samej, ale nie w brązie czy marmurze, lecz w konkretnej działalności ludzi pracujących w służbie zdrowia. Czyli w tej sferze, której ona poświęciła całe życie - wyznał Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu, mąż śp. Aliny Pienkowskiej. (...)


Duch Aliny

Aleksandra Gielewska

Kiedy trzy lata temu rodziła się koncepcja dorocznego konkursu, który miał upamiętniać Alinę Pienkowską - jego wielką, przedwcześnie zmarłą patronkę, a zarazem promować idee i bliskie Jej postawy - nawet przez myśl mi nie przeszło, w jak kontrowersyjne wdajemy się przedsięwzięcie. I nic dziwnego: każdy, kto miał zaszczyt znaleźć się w kręgu znajomych, współpracowników czy przyjaciół Aliny - zachował przecież w pamięci własny obraz tej drobnej dziewczyny o słodkim głosiku i stalowych nerwach, pogodnej i opanowanej nawet w sytuacjach wymagających heroicznej odwagi, bezkompromisowej w mówieniu wprost tego, co uważała za prawdę. Prawdę, do której potrafiła przekonać innych, by i oni ośmielili się jej bronić. (...)


Nagrody dla naszych Czytelników

Dziękujemy naszym Czytelnikom i użytkownikom portalu Esculap.pl za głosowanie w konkursie o Nagrodę im. A. Pienkowskiej 2006. Rozlosowaliśmy wśród Państwa nagrody; główną - aparat diagnostyczny Accutrend GCT - otrzyma dr Stanisław Bernatowicz z Dąbrowy Białostockiej. Pozostałe nagrody - 10 glukometrów Accu-Check Active wylosowali: dr Irena Romaniuk, Warszawa; dr Dariusz Szpak, Kielce; dr Adam Domański, Przemyśl; dr Oksana Dorosz, Skierniewice; dr Paweł Barucha, Kraków; dr Edward Sobolewski, Toruń; dr Urszula Ney-Reroń, Zawiercie; dr Wiesław Jezierski, Ciężkowice; dr Maria Suwalska, Jarocin; dr Danuta Grelińska, Pieńsk. Nagrody ufundowała firma Roche Diagnostic.


WYDARZENIA

PET w raporcie

Halina Pilonis

Wykorzystanie pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej było przedmiotem analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych. Agencja przygotowała pierwszy kompleksowy raport dla ministra zdrowia. Kilkudziesięciu analityków, kilkanaście największych autorytetów medycznych (przede wszystkim z Centrum Onkologii w Warszawie i Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie) oraz niezależni eksperci z zagranicy przez 4 miesiące analizowali prace naukowe, publikowane badania i artykuły. Efektem ich pracy jest ponad 600-stronicowy raport na temat wykorzystania PET-u. (...)


Specjalna grupa śledcza?

Halina Pilonis, OK

Minister Zbigniew Religa powołał zespół do walki z korupcją w służbie zdrowia. Lekarze uważają, że zamiast kolejnych zespołów i ich opracowań potrzebne są zmiany systemowe oraz zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną. "Codziennie media donoszą o kolejnych przypadkach podejrzeń o zachowania korupcyjne wśród lekarzy czy innych środowisk działających w ochronie zdrowia, powodując tym samym niezadowolenie społeczeństwa i przyczynianie się do stałego utrwalania się świadomości co do istnienia wysokiego poziomu korupcji, szczególnie w środowisku lekarskim" - napisał minister w specjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu zdrowia. Specjalny zespół zajmie się przygotowaniem zasad postępowania wobec nieetycznych lekarzy, farmaceutów, przedstawicieli firm farmaceutycznych. (...)


Zmiany kadrowe w NFZ

Ruszyła karuzela stanowisk

Halina Pilonis, MM

Prezes Andrzej Sośnierz wymienia kadry w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zmiany dotyczą zarówno centrali, jak i oddziałów Funduszu. Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała 28 września wniosek o odwołanie ze stanowiska zastępcy prezesa NFZ ds. finansowych Janusza Wesołowskiego i powołanie na jego miejsce Doroty Puki. (...)


Kamery w erkach

Aleksandra Kurowska

Kamery w karetkach pogotowia budzą dylematy etyczne. W sprzęt do nagrań zaopatrzonych jest 14 karetek. Część pacjentów obawia się, że ich zdjęcia mogą trafić do Internetu. Kamery włączane przez fotokomórkę nagrywają wszystko, co się dzieje podczas udzielania pomocy. Zapis jest przechowywany na twardym dysku w erkach. Umieszczono w nich naklejki informujące pacjentów, że są monitorowani. Pogotowie twierdzi, że kamery zainstalowane są dla dobra lekarzy i pacjentów. W razie posądzenia sanitariuszy o kradzież lub niedopełnienie obowiązków nagranie może być dowodem. Dostęp do nagrań ma tylko informatyk. Kasowane są po 2 miesiącach. (...)


Koniec z akademiami

OK, tk

Nadchodzi czas uniwersytetów medycznych. Z wnioskami o zmianę nazwy wystąpiły już do MZ niemal wszystkie uczelnie. - Ukończenie akademii niczego absolwentowi nie gwarantuje. Z uniwersytetem wiąże się natomiast określona ranga - tłumaczy wiceminister Jarosław Pinkas. - Moim marzeniem jest przekształcenie naszej uczelni w wielki, europejski uniwersytet medyczny o dużym znaczeniu i autorytecie - mówi rektor AM w Warszawie prof. Leszek Pączek. - Już dziś kształcimy ponad 400 obcokrajowców z 20 krajów. Rozbudowujemy uczelnię. Nasi absolwenci są specjalistami cenionymi w kraju i za granicą. Poziom, który reprezentują, to wystarczający powód, by kończyli uniwersytet zamiast akademii. To, wbrew pozorom, bardzo znacząca zmiana - dodaje rektor. (...)


Bezpieczna farmakoterapi

GM

Stojąc na straży interesów pacjenta, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zainicjował ogólnopolską kampanię - "Lek bezpieczny". Jej założenia i cel przedstawiono podczas konferencji na temat monitorowania niepożądanych działań leków w Polsce. W dobie narastającej tendencji do samoleczenia i rosnącej konsumpcji leków w Polsce konieczne jest propagowanie rzetelnej, pozbawionej komercyjnych wpływów informacji o lekach i ich stosowaniu, przeciwdziałanie ich nieuzasadnionemu używaniu, eliminowanie stosowania leków pochodzących z nielegalnych źródeł, uświadomienie zagrożeń wynikających z interakcji leków, także z pożywieniem, wreszcie - uwrażliwienie pacjenta na możliwość występowania działań niepożądanych związanych z farmakoterapią. (...)


Techniki oszczędzania

Halina Kleszcz

Scenariusz się powtórzył - Małopolski OW NFZ podobnie jak rok temu nie zdołał do jesieni rozdysponować 64 mln zł. Jeśli Małopolska ich nie "skonsumuje", wrócą do centrali. Płatnik się broni: obracając tak wielkimi kwotami publicznych pieniędzy musi mieć rezerwę (!?). Nadwyżki biorą się stąd, że wyceny katalogowe wzięte są z sufitu - upierają się świadczeniodawcy. A może to tylko niedostatek umiejętności finansistów? Urzędnicy gorączkowo przygotowują plan zagospodarowania "superaty", by go zaakceptował prezes Andrzej Sośnierz. Dyrektorzy placówek zacierają ręce, łącza komputerowe grzeją się od przesyłanych pod adresem MOW NFZ "dowodów przekroczeń w stosunku do podpisanych kontraktów". I niekoniecznie są to "świadczenia istniejące tylko na papierze". (...)


Poznańskie pogotowie nie zrezygnuje z ratowników

Krok przed ustawą

Jolanta Sielska

Po Poznaniu jeżdżą już karetki, w których lekarzy zastąpili ratownicy medyczni. Taka obsada zgodna jest z nową ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Nie spełnia jednak wymogów kontraktowania świadczeń opracowanych przez poprzedniego prezesa NFZ. - Założenia prezesa Millera były jasne. W karetkach powinni jeździć lekarze, i to ściśle określonych specjalności: medycyny ratunkowej, anestezjologii, chirurgii, pediatrii i interny. NFZ nie wziął jednak pod uwagę, że w Wielkopolsce brakuje już blisko 120 specjalistów z zakresu medycyny ratunkowej i przynajmniej 100 anestezjologów - mówi Witold Draber, dyrektor Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. (...)


Czy polskie pielęgniarki i położne stracą prawo wykonywania zawodu w UE?

Demonstracja w Brukseli

Maria Domagała, OK

- Domagamy się równego traktowania w UE. Dość dyskryminacji polskich pielęgniarek. Mamy takie samo wykształcenie, takie same kwalifikacje - chcemy takich samych praw. Chcemy, by nasza akcja zwróciła uwagę na problem i zmusiła polski rząd do zdecydowanych działań. Liczymy na reakcję Komisji Europejskiej - mówią przedstawicielki środowiska pielęgniarek i położnych. 30 polskich pielęgniarek od 10 do 12 października mierzyło posłom w Parlamencie Europejskim ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu oraz pojemność płuc. Przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Barosso przekazały pocztówki podpisane przez 30 tys. koleżanek. Prosiły o interwencję, aby polskie pielęgniarki w UE miały takie same prawa, jak ich koleżanki z innych krajów, nowych członków Wspólnoty. 30 tys. kartek z petycją przekazały wcześniej premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. (...)


FELIETONY

Świadomość menedżera

Andrzej Sośnierz

Im bliżej zapoznaję się ze sposobem funkcjonowania NFZ, tym większa mnie złość ogarnia na tych, którzy przed laty zlikwidowali system kas chorych. Wydaje się, że w swojej nieopanowanej żądzy "dorwania się" do kasy, nie zdawali sobie w ogóle sprawy z tego, jakiej dokonują dewastacji systemu organizacji i finansowania opieki zdrowotnej. Po bylejakości zorganizowania samej instytucji widać, że nie przykładano tu żadnej wagi do tego, jak to wszystko ma funkcjonować. Celem tamtych "reformatorów" było jedynie opanowanie miejsc wydawania pieniędzy, i tę akcję przeprowadzili z iście wojskową precyzją. (...)


PANOPTICUM

Więcej czasu na restrukturyzację!

Marek Wójtowicz

Podczas XVII Walnego Zjazdu Delegatów STOMOZ w Kazimierzu Dolnym (5-7 października), z udziałem prezesa NFZ Andrzeja Sośnierza i wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa gorąco dyskutowano na temat problemów rynku zdrowotnego. Najistotniejsza - zdaniem menedżerów - jest zmiana reguł gry rynkowej na półmetku realizacji programów restrukturyzacji. Otóż zaprojektowane przed rokiem działania restrukturyzacyjne oparto w większości spzozów na dwóch fundamentach: wzroście przychodów ze sprzedaży usług oraz obniżeniu kosztów ich wytworzenia. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Trzeci szczebel

Janina Banachowska

Ojciec mojej pacjentki chciał poprawić odrywającą się rynnę i zrobić to jeszcze przed zimą, która - jak wieloletnie doświadczenie chłopa wskazuje - pojawia się zawsze za wcześnie i na dodatek wtedy, kiedy się jej nikt nie spodziewa. Przystawił do ściany drabinę i zaczął wchodzić po szczeblach. W jednej ręce miał narzędzia, drugą trzymał się drabiny. Niestety, na trzecim czy czwartym szczeblu noga mu się omsknęła i poleciał w dół. Niedaleko, jednak nie mógł wstać, a pomoc rodziny tylko nasilała ból w nogach. (...)


NA DWA GŁOSY

Krajowa sieć szpitali

Krzysztof Bukiel / Katarzyna Tymowska

Resort zdrowia po wyborach samorządowych ma ogłosić plany krajowej sieci szpitali. Nie są jeszcze znane zasady jej tworzenia, ale krążą już różne opinie na jej temat. (...) Ministerstwo Zdrowia nie ma poglądu, jak powinien wyglądać system opieki zdrowotnej w Polsce, posługuje się więc hasłami, które mają dowieść, że dokonywane są wielkie zmiany: wprowadzenie koszyka świadczeń gwarantowanych, ubezpieczeń dodatkowych, sieci szpitali. (...)


O TYM SIĘ MÓWI

Młot na fundacje

Tomasz Sienkiewicz

1 stycznia 2007 r. z publicznych zakładów opieki zdrowotnej mają zniknąć spółki, stowarzyszenia i fundacje, a także indywidualne i grupowe praktyki lekarskie oraz pielęgniarskie, które udzielają takich samych świadczeń zdrowotnych, jak zakład, na którego terenie działają. Nowelizacja ustawy o zozach, która weszła w życie w czerwcu br., wprowadzająca te przepisy czyni wyjątek tylko dla podstawowej opieki zdrowotnej i stomatologii. Podmioty działające na terenie spzozu nie będą też mogły prowadzić "działalności uciążliwej dla pacjenta lub przebiegu leczenia albo innej działalności, która nie służy zaspokajaniu potrzeb pacjenta i realizacji jego praw". W szczególności dotyczy to reklamy, akwizycji, usług pogrzebowych. (...)


ZARZĄDZANIE

Czas na system menedżersko-konsultancki

Oddział szpitalny, czyli centrum biznesu

Krzysztof Kłos

Błogi spokój tegorocznej kanikuły przerwała zapowiedź ministra zdrowia Zbigniewa Religi odejścia, jak podała PAP, od systemu, w którym ordynator jest odpowiedzialny za cały szpitalny oddział lub klinikę i decyduje o sposobach leczenia. Minister zaproponował w zamian, aby to lekarze-specjaliści przejęli pełną odpowiedzialność za leczenie pacjentów. (...)


Z Marią Jolantą Borzyszką, dyrektorem Wydziału Restrukturyzacji Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, rozmawia Ewa Krupczyńska

Wychodzenie na prostą

Dolnośląskie szpitale "marszałkowskie" zaczynają wychodzić z głębokiego kryzysu. Ich zadłużenie wymagalne spadło w tym roku do 420 mln zł. Co spowodowało tak korzystne zmiany w szpitalach regionu, gdzie od lat zadłużenie było największe w kraju?
- Wiele czynników, w tym wdrożenie regionalnego programu restrukturyzacji zozów na lata 2003-2006. W 2005 r. zespół ekspertów opracował też program zmiany sieci spzozów samorządu województwa dolnośląskiego. Głównym ich założeniem jest konsolidacja prawna i produktowa, czyli łączenie kilku zakładów działających na jednym terenie lub udzielających podobnych świadczeń. Projekty poprzedziły dokładne analizy stanu zasobów i sytuacji finansowej spzozów. I na tej podstawie wyszło nam, co należy zrobić, niezależnie od tego, czy są ku temu podstawy prawne, czy nie. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Zrobieni w konia

Maciej Palczyński (zrobiony w konia)

Jak zwykle, z dawanych nam obietnic pozostały strzępki, z których można sobie uszyć onuce. Na wypadek, gdyby zima była sroga... Zapowiadane szumnie podwyżki rozczarowały wszystkich. Na początku miało to być 30%, potem się okazało, że te 30% to kwoty brutto, w końcu wyszło na jaw, że w przypadku wielu lekarzy podwyżki będą niższe, niż przypuszczali i nie w każdym szpitalu równe. Najmłodsi medycy zostali zaś zupełnie pominięci, mimo wcześniejszych zapewnień ministra, że podwyżkę otrzymają wszyscy lekarze. (...)


Z DROGI...

Godność

Andrzej Musiałowicz

Pracując w obecnym systemie dostatecznie długo za rzecz normalną uważałem, że trzeba przyjąć każdą liczbę pacjentów, niekoniecznie wymagających hospitalizacji, ale za to lepiej wycenianych przez płatnika. Rzecznik praw pacjenta, karta praw pacjenta - to dumnie brzmi, ale jak niewiele znaczy... Ważniejsze, aby papiery się zgadzały, płatnik ich przecież wymaga, do akredytacji też się przydają... Chciałbym wierzyć, że prace nad kryteriami wpisywania i wykreślania szpitali z mitycznej już sieci nie ograniczą się do określenia liczby czynnych łóżek szpitalnych, liczby i parametrów technicznych tomografów, rentgenów czy endoskopów. (...)


OKIEM DYREKTORA

Są pieniądze, czy ich nie ma?

Janusz Atłachowicz

W ubiegłym roku nasz kochany, centralny płatnik (NFZ) tak dobrze się gospodarzył składką, że na koniec roku zostało mu chyba 5 mln zł. Mimo że kwota ta w stosunku do rocznego budżetu płatnika stanowiła ledwo ok. 0,02%, prasa rozpętała burzę. "Fundusz zatrzymuje środki, które powinien wydać na leczenie swoich podopiecznych" - pouczały media. Prasa miała rację, ale tylko częściowo. Wykonanie zgodnie z planem rocznego budżetu z odchyleniem 0,02% uważam za sukces, a nie porażkę. (...)


PRAWO

"Kliniczny" brzmi dumnie

Krzysztof Maśliński

Szpital kliniczny, jednostka o charakterze naukowo-badawczym, kojarzy się nieodparcie z odpowiednim poziomem pracującej w nim kadry i wysokim standardem świadczonych usług. To właśnie skojarzenie powoduje, że często do słów "kliniczny" i "klinika" odwołują się podmioty z nauką mające niewiele wspólnego. Pół biedy, gdy z nazw owych "klinik" wynika jasno, że mamy do czynienia ze "skrótem myślowym" ("Klinika obuwia"). Co jednak, gdy "kliniką" jest niepubliczna przychodnia, a pracujący w niej lekarze nie mają nic wspólnego z pracą naukową? (...)


TECHNOLOGIE

Aparaty słuchowe

Witold Ponikło

Dla zdecydowanej większości niedosłyszącychc rozwiązaniem - zwykle znacząco poprawiającym komfort życia - jest stosowanie różnego rodzaju aparatów słuchowych, które wzmacniają poziom docierających do ich uszu dźwięków. Jednak jak wykazują badania, nawet jeżeli osoba niedosłysząca dysponuje takim urządzeniem, pojawiają się opory przed jego codziennym stosowaniem: 30% posiadaczy aparatów słuchowych nie używa ich codziennie! Dlaczego tak się dzieje? Pytanie jest trudne, wytłumaczalne przede wszystkim na gruncie emocjonalnym. (...)


KLINIKA

KARDIOLOGIA

Rola blokady systemu renina-angiotensyna-aldosteron w chorobach układu krążenia (1)

Tomasz Zapolski

Choroby serca stanowią konsekwencję łańcucha zdarzeń patofizjologicznych, zapoczątkowanego przez czynniki ryzyka prowadzące do rozwoju miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału i - wtórnie - niewydolności serca. Ta sekwencja zdarzeń, prowadząca w efekcie do śmierci organizmu, została sformułowana w 1991 r. przez Braunwalda i Dzau jako tzw. koncepcja śmiertelnego łańcucha procesów patologicznych w sercu (lethal cardiac chain). (...)


REUMATOLOGIA

Markery metabolizmu kostnego

Agnieszka Matuszewska

Istnieje wiele metod mających na celu wykrycie zmian w układzie kostnym. Należą do nich m.in. konwencjonalne badanie radiologiczne, tomografia komputerowa, magnetyczny rezonans jądrowy, ultrasonografia, badanie izotopowe. W związku z tym, że żadna z nich nie jest w 100% swoista i czuła, poszukuje się nowych i udoskonala już istniejące. Biochemiczne markery metabolizmu kostnego są odpowiedzią na pytanie o wypadkową wszystkich procesów zachodzących w danej chwili w tkance kostnej. Pozwalają określić nasilenie procesów tworzenia i resorpcji. (...)


ONKOLOGIA

Rak piersi - problem kliniczny i społeczny (2)

Maria Górnaś

Pierwszą część artykułu zakończyłam stwierdzeniem, że wycięcie zmiany ogniskowej z piersi w celach diagnostycznych może być równocześnie zabiegiem leczącym, ale zwykle jest dopiero pierwszym etapem długiego procesu. Jeżeli po zabiegu diagnostycznym okaże się, że rozpoznano niewielkie ognisko raka przedinwazyjnego (DCIS, ductal carcinoma in situ), to istotnie, po zabiegu operacyjnym wystarcza ścisła obserwacja pacjentki. Częściej jednak pacjentki po tak niewielkiej operacji wymagają dalszego leczenia operacyjnego. (...)


PSYCHIATRIA

Uzależnienie od benzodiazepin (2)

Roma Kornet

Benzodiazepiny, ze względu na szeroki profil terapeutyczny (przeciwlękowy, nasenny, uspokajający i rozluźniający mięśnie), znajdują szerokie zastosowanie w medycynie jako leki objawowe. Doświadczony lekarz może je wykorzystać jako cenne uzupełnienie podstawowej terapii, co wymaga jednak bezwzględnego przestrzegania pewnych zasad, które pozwolą uniknąć częstego i niebezpiecznego powikłania, jakim jest uzależnienie od tej grupy leków. (...)


NAUKA

Wykładniki inteligencji w zapisie EEG

Michał Owecki

Szczególnie interesującą obserwacją pozostaje pozytywna korelacja pomiędzy występowaniem wrzecion snu (WS) a wynikami testów określających poziom sprawności intelektualnej. Między innymi, wyższą aktywność WS w zapisie EEG zdołano powiązać ze zwiększeniem umiejętności percepcyjnych, analitycznych i rozumowania, a także zdolności przypominania. Zauważono również, że częstość WS wzrasta w przypadku skutecznego zapamiętania przyswajanego materiału. Częstość występowania WS może zatem stanowić wykładnik umiejętności uczenia się, zapamiętywania oraz ogólnych zdolności poznawczych danej osoby. (...)


Picie coca-coli zwiększa ryzyko osteoporozy

PAP, tk

Picie coca-cola obniża gęstość mineralną kości, a tym samym zwiększa ryzyko zachorowania na osteoprozę u kobiet w starszym wieku - donoszą amerykańscy naukowcy na łamach "American Journal of Clinical Nutrition". Według amerykańskiej Narodowej Fundacji Badania Osteoporozy aż 55% Amerykanów, głównie kobiet, jest w grupie ryzyka zachorowania na tę chorobę. Jednocześnie szacuje się, że cola jest jednym z najpopularniejszych napojów w USA. (...)


Docetaksel skuteczniejszy od winorelbiny

Kinga Tomaszewska

Skuteczność chemioterapii nowotworów piersi nie jest satysfakcjonująca, dlatego wciąż poszukuje się nowych leków, które w połączeniu z zabiegiem operacyjnym pozwolą uzyskać pełne wyleczenie. Zespół fińskich naukowców, kierowany przez dr. H. Joensuu z Uniwersytetu w Helsinkach, podjął próbę porównania skuteczności terapii adjuwantowej przy użyciu docetakselu lub winorelbiny u kobiet z wczesną postacią raka piersi. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Anna Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


Quiz kliniczny osteoporoza - rozstrzygnięcie

Dziękujemy Czytelnikom, którzy zdecydowali się sprawdzić swoją wiedzę na temat osteoporozy w quizie< przygotowanym przez naszą redakcję oraz ośrodek Medyczne Szkolenia Podyplomowe PAKT. Prawidłowe odpowiedzi to: 1 - c; 2 - c; 3 - e. Nagrodę - bezpłatny udział w dwudniowym kursie "Osteoporoza - wykłady i warsztaty" w Ustroniu-Jaszowcu - wylosowali: dr Agnieszka Kieroń-Stachyra z Gubina i dr Józef Mazur z Pińczowa. Gratulujemy!


KONFERENCJE

Skuteczne leczenie

Marcin Mikos

Program trzydniowego jubileuszowego zjazdu Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego w Krakowie wypełniły najnowsze doniesienia naukowe dotyczące leczenia tej choroby, na którą cierpi blisko 1/3 Polaków. Wzięło w nim udział ponad 1200 lekarzy. Bogaty program pozwolił na niezwykle szerokie spojrzenie na problem NT - od etiologii czynników ryzyka, prewencję, najnowsze standardy w leczeniu, aż po najcięższe następstwa, jak niewydolność serca czy udar mózgu. (...)


Krakowski model

Halina Kleszcz

Założenia krakowskiego modelu kompleksowej, intensywnej psychoterapii zaburzeń nerwicowych nakreślił w 1974 r. zespół Kliniki Psychiatrii Dorosłych, kierowanej wówczas przez prof. Adama Szymusika. Rok później na bazie OLN utworzono Pracownię Psychoterapii Katedry Psychiatrii. Doświadczenia zebrane w kolejnych latach pozwoliły w 1985 r. przekształcić Pracownię w Zakład Psychoterapii Katedry Psychiatrii, a 3 lata później powołać do życia Katedrę Psychoterapii Wydziału Lekarskiego CMUJ, którą od początku kieruje prof. Jerzy Aleksandrowicz. Katedra prowadzi dydaktykę przed- i podyplomową. Opracowano w niej m.in. kwestionariusze objawowe i testy osobowości, umożliwiające diagnozę zaburzeń nerwicowych, a także obiektywną ocenę skutków leczenia. (...)


Kongres nadziei

Jolanta Sielska

Odbywający się w Poznaniu XXIX Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego był okazją do podsumowania dotychczasowych działań i wytyczenia nowych kierunków prac PTG. - Wspólnie z Naczelną Izbą Lekarską powołaliśmy Akademię Kształcenia Podyplomowego. Przeprowadziliśmy kilkaset szkoleń; wkrótce każdy spośród 4 tysięcy członków Towarzystwa otrzyma kartę chipową, na której gromadzone będą dane na temat odbytych przez niego kursów - wymieniał sukcesy mijającej kadencji prof. Marek Spaczyński, pełniący ostatnio funkcję prezesa PTG. Podczas kadencji, w której kierował Towarzystwem, grupa ekspertów podjęła się też opracowania i rozpowszechnienia 35 rekomendacji dotyczących postępowania w wybranych sytuacjach zdrowotnych, zgodnie z najnowocześniejszą wiedzą i możliwościami. Dotyczą wielu problemów: od antykoncepcji, poprzez hormonalną terapię zastępczą, prowadzenie ciąży, po ultrasonografię i nowoczesne leczenie raka szyjki macicy. (...)


LISTY I POLEMIKI

Mammobus

Janusz Szynal

Pragnę zapewnić Pana Redaktora Marka Nowickiego, że wiemy w Jarosławiu, czym są badania profilaktyczne i jaki jest cel ich prowadzenia. Ubolewam, że nie zechciał Pan porozmawiać ze mną przed opublikowaniem artykułu. A prawda jest inna. Lekarze pracujący w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu (COM) nie mają nic przeciwko przyjazdowi mammobusu do Jarosławia, a tym bardziej nie traktują go jako konkurencji. (...)


Lekarz bez papierosa

Jacek Jassem

W nawiązaniu do artykułu "Lekarz bez papierosa", który ukazał się 25 września 2006 r. na łamach "Służby Zdrowia", chciałbym sprostować i uzupełnić zawarte w nim informacje. Projekt nowelizacji ustawy "O ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych" z 9 listopada 1995 r. nie przewiduje zakazu palenia przez lekarzy w miejscach publicznych. Taki zapis nigdy nie był, ani nie jest rozważany. Prawa i swobody obywatelskie żadnej z grup zawodowych nie są ograniczane w proponowanym projekcie. (...)


TWOJA BIBLIOTEKA

Harvey Feigenbaum, William F. Armstrong, Thomas Ryan

Echokardiografia

To polski przekład najnowszego, szóstego już wydania popularnej "Echokardiografii" Feigenbauma, uznanej za klasykę w swojej dziedzinie. Intencją autorów było przekazanie nie tylko najnowszej wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznych wskazówek, pomocnych w rozwiązywaniu typowych i nietypowych problemów, przed jakimi staje diagnosta posługujący się echokardiografią. (...)


Misha Datta, Louise Randall, Naomi Holmes, Natasha Karunaharan

Położnictwo i ginekologia błyskawicznie

Autorzy, doświadczeni nauczyciele akademiccy, przedstawiają 87 najczęstszych chorób spotykanych w położnictwie i ginekologii, opisanych według jednolitego schematu: definicja, etiologia, czynniki ryzyka i schorzenia współwystępujące, epidemiologia, patologia, badania, które należy wykonać, wreszcie - zasady leczenia, powikłania i rokowanie. Opisują też 23 procedury diagnostyczne i terapeutyczne, najczęściej związane z omówionymi jednostkami chorobowymi. (...)






bot