Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 76–79/2007
z 8 października 2007 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2007


WYDARZENIA

Zmiany w zasadach kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2008 r.

Andrzej Sośnierz

Uporządkowanie zasad kontraktowania, nowe produkty, wdrożenie systemu JGP (jednorodnych grup pacjentów) w finansowaniu szpitalnictwa - zapowiedział prezes NFZ Andrzej Sośnierz podczas konferencji zorganizowanej przez "Służbę Zdrowia" w Warszawie. Przedstawiamy autoryzowany tekst jego wystąpienia ze zmianami wprowadzonymi do 3 października. (...)


Zmiany w terapeutycznych programach zdrowotnych NFZ

Anna Sachs

Od kilku lat sposób realizacji programów terapeutycznych nie ulegał zmianie. Były to programy lekowe; konkretny lek był stosowany w określonym wskazaniu medycznym. Chcieliśmy zburzyć ten stereotyp, ponieważ taki sposób realizacji programów bardzo ogranicza korzystanie z nich ubezpieczonym, zarówno w odniesieniu do produktów leczniczych, jak i pozostałych technologii medycznych. U pacjentów z tym samym, określonym wskazaniem medycznym można było bowiem zastosować ów lek, a dla innych nie mieliśmy żadnych propozycji. (...)


System dla nikogo?

Aleksandra Gielewska

W rankingu 29 europejskich systemów ochrony zdrowia, wynikającym z corocznego badania Euro Health Consumer Index (EHCI), Polska zajęła 27. miejsce - poinformowano 1 października w Brukseli. Ocena dokonywana była z punktu widzenia konsumentów. Uwzględniała tylko 5 obszarów: prawa pacjenta i jego dostęp do informacji, listy oczekujących na planowe zabiegi, wyniki leczenia, dostęp do leków oraz, co najbardziej interesujące: wydatki na zdrowie na 1 mieszkańca - w dolarach, z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej (w USD wg PPP). (...)


Lekarze wrócili do pracy, ale nie wszędzie

Aleksandra Kurowska

Pierwszy raz w Polsce z powodu konfliktu płacowego trzeba było ewakuować pacjentów szpitali. Wysuwane od lat żądania płacowe i trwający od maja strajk były tak długo ignorowane, aż doszło do eskalacji zagrażającej zdrowiu pacjentów. Rząd, mimo złożenia wypowiedzeń przez ponad 2 tys. lekarzy, grał na zwłokę. Tłumaczył, że podwyżki to sprawa wyłącznie między pracodawcą a pracownikiem. Ostatecznie lekarze i dyrektorzy szpitali ugięli się pod presją pacjentów i ministra zdrowia, który w ostatniej chwili włączył się w negocjacje. (...)


Polska w ogonie Europy

OK, MIM

Polska zajęła jedno z ostatnich miejsc w tegorocznym rankingu Euro Health Consumer Index (EHCI), badającym systemy opieki zdrowotnej w Europie. Jego wyniki ogłoszono 1 października w Brukseli. Europejskie systemy opieki zdrowotnej badano pod kątem przestrzegania praw pacjenta, dostępu do informacji medycznych, czasu oczekiwania na operacje, ale również wyników leczenia, zakresu świadczeń dostępnych w ramach ubezpieczeń oraz dostępu do leków. Na 1000 możliwych do uzyskania punktów Austria otrzymała 806 - to najlepszy wynik. Za nią uplasowały się Holandia, Francja, Szwajcaria, Niemcy i Szwecja. Polska uzyskała tylko 447 pkt. i zajęła bardzo odległe, bo 27. miejsce. Gorzej wypadły tylko Bułgaria i Łotwa (...)


Antykorupcyjne spoty w TV?

Aleksandra Kurowska

Fundacja "Nie biorę, chcę normalnie zarabiać" nakręciła pod koniec września 2 reklamówki antykorupcyjne, by poprawić lekarską reputację. Pertraktuje ze stacjami telewizyjnymi, by jeszcze jesienią je wyemitować. Członkowie Fundacji nie chcą zdradzać scenariuszy. To ma być niespodzianka - mówi "SZ" Paweł Grzybowski, menedżer akcji. - Generalnie, filmy będą pokazywać napięcie i niepewność pacjenta pojawiającego się u lekarza. Boi się, że będzie musiał dać łapówkę. Wątpliwości znikają, gdy widzi przypięty do lekarskiego fartucha znaczek "Nie biorę" - opowiada P. Grzybowski. (...)


Kampania dla zdrowia?

Jan Osiecki

Kampania wyborcza sprawiła, że problemy służby zdrowia znalazły się w centrum zainteresowania polityków. Partie proponują cudowne recepty, które mają uzdrowić system. Dla polityków to doskonała okazja do zareklamowania swoich partii. Lekarze, pielęgniarki, szpitale - te słowa przed wyborami politycy odmieniają codziennie przez wszystkie przypadki. Każdy usiłuje coś ugrać na konfliktach i napięciach w służbie zdrowia. Wykorzystywanie lekarzy w kampanii wyborczej zaczęło się od jednego ze spotów wyborczych PiS. W reklamówce opowiadającej o tym, jak rząd walczy z korupcją, partia wykorzystała ujęcia z zatrzymania kardiochirurga Mirosława G. Materiał szybko jednak został zastąpiony innym, już bez kontrowersyjnych scen. (...)


Aparat słuchowy dla malucha

Aleksandra Kurowska

Pierwszy na świecie bezkontaktowy aparat słuchowy dla niemowląt opracowali lekarze z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach wspólnie z naukowcami z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej. Umożliwia on już od pierwszych dni życia stymulację rozwoju mowy u dziecka z rozpoznaną wadą słuchu. Zestaw składa się m. in. z 2 głośników, cyfrowych przetworników dźwięku i mikrofonów. Pozwala przekazywać dziecku głos matki przez bezprzewodowy mikrofon, odgłosy z otoczenia lub dźwięki nagrane na odtwarzaczu MP3. Jego twórcy szukają już producentów. Aparatu nie trzeba montować w uchu dziecka, co u noworodków jest bardzo trudne i może pogarszać słuch. - Każdorazowo dostosowuje się do wady słuchu dziecka. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak czujniki zbliżeniowe, wyklucza sprzężenia głośników z mikrofonem - wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński, szef Instytutu. (...)


Którędy do celu?

Mariola Marklowska-Dzierżak

Jaką drogę restrukturyzacji spzozu wybrać: przekształcenie w spółkę prawa handlowego czy inwestora w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego? Która jest korzystniejsza i przyniesie szybsze efekty? Na te i podobne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy seminarium "Restrukturyzacja publicznych zakładów opieki zdrowotnej w Polsce. Jak to zrobić najlepiej?", zorganizowanego 28 września w Katowicach. Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych (OSNSS), zachęcała samorządy terytorialne do przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego. - W 2000 r. samorządy przetestowały ścieżkę rozwiązań, by ich szpitale nie generowały strat - przypomniała początki niepublicznych szpitali samorządowych w Polsce. - Nie było ustaw zezwalających na zmianę formy prawnej, natomiast w szpitalach komornicy zajmowali konta. (...)


Polisy OC w zamrażarce

Aleksandra Kurowska

1 października weszły w życie przepisy wprowadzające tzw. podatek Religi. Firmy ubezpieczeniowe od dawna zapowiadały, że o kilkanaście procent podniosą ceny polis OC. Tak się jednak nie stało. Na razie. Zgodnie z planami ministra Zbigniewa Religi, w przyszłym roku do szpitali powinno trafić z tego tytułu dodatkowo co najmniej 750 mln zł. Dlatego większość szpitali była zwolennikami przekazywania przez firmy ubezpieczeniowe 12 proc. składek z komunikacyjnych polis OC do NFZ. Mają to przecież być środki na koszty leczenia i rehabilitacji ofiar wypadków drogowych. W kolejnych latach NFZ mógłby zyskać z OC jeszcze więcej, jeśli udokumentuje to rosnącymi wydatkami na leczenie poszkodowanych. (...)


Impuls życia

MIM

W 2008 roku w Krakowie, w miejscach publicznych, pojawią się zapewne pierwsze automatyczne defibrylatory. Rada Miasta Krakowa przyjęła program "Krakowskiej Sieci AED IMPULS ŻYCIA". Pomysłodawcą jest radny Jerzy Woźniakiewicz (PO), zaangażowany w sprawy ochrony zdrowia. Według zgromadzonych przez niego danych, tylko w śródmieściu Krakowa dochodzi rocznie do ok. 100 przypadków nagłego zatrzymania krążenia. Przeżywa je ok. 10% osób. (...)


Miej serce dla serca

Halina Kleszcz

W Instytucie Kardiologii CM UJ poddano analizie 5 edycji corocznej akcji - Światowego Dnia Serca w Krakowie, organizowanego w ostatnią niedzielę września z udziałem 300 lekarzy i 60 tys. mieszkańców. Ocena efektów to praca naukowa, przedstawiona niedawno w Wiedniu na światowym zjeździe kardiologów. Czy tego rodzaju akcje, połączone z edukacją i badaniami diagnostycznymi (już nie tylko poziomu cukru czy cholesterolu, ale nawet echo serca) przekładają się na spadek zachorowań? - Na pewno skutkują zwiększeniem wczesnej wykrywalności chorób serca - uważa prof. Piotr Podolec, przewodniczący Krakowskiego Oddziału PTK. - Trwający cały dzień wykład o sercu i chorobach układu krążenia, atrakcyjnie przedstawiony przez najlepszych kardiologów, w tym z pracowni hemodynamiki, oraz kardiochirurgów rozwija świadomość zagrożeń chorobami serca. Oczywiście, inną sprawą jest aktywne zapobieganie tym zagrożeniom. (...)


Badania w "poradni na kółkach"

MIM

Badania w "poradni na kółkach" Już po raz piąty firma Servier organizuje ogólnopolską akcję profilaktyczno-edukacyjną "Servier dla Serca" pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Od dwóch lat jej ambasadorem jest aktorka Edyta Olszówka. Kardiologiczna Poradnia Servier dotrze w tym roku do 28 miast; ich mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań ciśnienia tętniczego, stężenia cukru i cholesterolu, badania EKG, a w przypadku nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych - zostaną skierowani na konsultację do kardiologa. W oczekiwaniu na badania, w poczekalni "poradni na kółkach", będą mogli zobaczyć film o nadciśnieniu tętniczym. (...)


Szczepienia tańsze od grypy

Halina Pilonis

Polacy nadal szczepią się przeciwko grypie rzadko. Lekarze rodzinni twierdzą, że najlepszą promocją tej formy profilaktyki są szczepienia nieodpłatne. Zainteresowanie nimi wzrasta też, gdy media alarmują, że może zabraknąć szczepionek. Z badań CBOS, przeprowadzonych na początku br., wynika, że zaszczepieniem się przeciwko grypie w bieżącym sezonie zainteresowanych było niespełna 8% ogółu respondentów. Polska należy do krajów o najniższym w Europie wskaźniku wyszczepialności przeciw grypie. Nawet w Chorwacji szczepi się więcej osób. (...)


FELIETONY

Konsultacje i "konsultacje"

Andrzej Sośnierz

Jak można się było spodziewać, opublikowanie projektu zarządzenia wprowadzającego nowy system rozliczeń świadczeń szpitalnych (HRG.PL - tj. JGP, czyli jednorodnych grup pacjentów) wywołało sporo emocji i żywych reakcji, od bardzo emocjonalnych zaczynając na racjonalnych argumentach kończąc. Wytrawni blokerzy każdej zmiany nie trudzili się zbytnio roztrząsaniem racji, bo wymagałoby to wysiłku i żmudnego dociekania, o co w tym wszystkim chodzi. Metodą wypróbowaną z dawien dawna przetrząsnęli szybko zakamarki pamięci, by sprawdzić, czy aby któraś z ważnych osób w państwie nie leczyła się u nich ostatnio. (...)


PANOPTICUM

Algorytmowe lato

Marek Wójtowicz

Pod koniec lata ukazały się dwa istotne rozporządzenia MZ, wprowadzające nowe algorytmy podziału środków finansowych dla poszczególnych województw na zakup świadczeń zdrowotnych. 30 sierpnia pojawił się ministerialny algorytm finansowania zadań zespołów ratownictwa medycznego (Dz.U. nr 161, poz. 1143), a 18 września algorytm podziału środków pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ (Dz.U. nr 171, poz. 1210). (...)


TYLKO FAKTY

Za - 59,9%

Marek Nowicki

Tego właśnie można się było spodziewać. Większość Polaków - 59,9% - jest za zwiększeniem składki zdrowotnej z 9 do 13%, pod warunkiem że całość byłaby odliczana od podatku. Przeciwnych temu rozwiązaniu jest 33,8% Polaków, zdania na ten temat nie ma 6,3%. Badania zostały przeprowadzone na zlecenie Faktów TVN w ostatnich dniach września. Próba bardzo mocna - firma SMG/KRC zapytała o składkę ponad 1,5 tysiąca respondentów w całej Polsce. (...)


Z PAMIĘTNIKA WIEJSKIEJ LEKARKI

Cillit bang

Janina Banachowska

Zadzwonił telefon. Było już pod wieczór, więc to chyba jakieś ostre zachorowanie. Podniosłam słuchawkę. - Mamusiu, ratuj! - usłyszałam. - Sonia wylizała brudny ruszt od grilla! Jean-Claude miał grill umyć, więc zalał detergentem i zostawił w ogrodzie, żeby tłuszcz się rozpuścił. Sonia przybiegła i wylizała wszystko do czysta! Jeszcze nigdy grill nie był tak porządnie umyty. Co robić z Sonią, przecież to żrący preparat? Czy nie przepali jej żołądka? - Jak najszybciej pojechać do najbliższej kliniki weterynaryjnej, tam ją przepłuczą i dadzą, co trzeba - poleciłam. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Baju, baju, czyli o prywa tyzacji

Barbara Misińska

Polski system ochrony zdrowia jest wciąż polem doświadczalnym, na którym uprawia się demagogię o równym dostępie obywateli do świadczeń opieki zdrowotnej, udzielanych na takim samym poziomie i finansowanych tak samo w każdym województwie. Ale tak nie jest. Wartość punktu rozliczeniowego w szpitalach powiatowych jednego z województw jest bowiem taka sama, jak w specjalistycznych, wojewódzkich szpitalach mazowieckich; dotyczy to również innych rodzajów świadczeń. (...)


Z DROGI...

Gdzie jest woźnica?

Andrzej Musiałowicz

Strach otworzyć gazetę czy przeglądać internetowe newsy w portalach medycznych. Jedni właściciele szpitala ogłaszają się oficjalnie z chęcią oddania go w prywatne ręce (ostatnio - województwo pomorskie), inni chcą karać lub rozliczają tych, co na taki krok się już odważyli (może za wcześnie?), jeszcze inni płaczą i płacą, dokładając do nierentownych zakładów, a pozostali cieszą się z udanych eksperymentów prywatyzacyjnych. (...)


OKIEM DYREKTORA

Pociąg

Janusz Atłachowicz

Obecny szef NFZ od początku swojej kadencji porządkował system. Zapowiadał przywrócenie normalności i logiki, której podobno brakowało w bardzo scentralizowanym systemie. Zapowiedzi te świadczeniodawcy przyjmowali przychylnie. Bo kto z nas nie chciałby systemu racjonalnego, kierującego się logiką, czyli zrozumiałego nawet dla laika, którym jest pacjent - przepraszam tu pacjentów. Pacjent powinien wiedzieć, gdzie i jak może skorzystać ze swoich uprawnień, jeżeli ma problem zdrowotny. Wewnętrzne uregulowania pomiędzy płatnikiem oraz świadczeniodawcami nie powinny go obchodzić. (...)


NA DWA GŁOSY

Lekarze w Parlamencie

Witold Orłowski / Michał Kamiński

W Sejmie kończącej się kadencji było 24 lekarzy, w tym 10 kobiet. W Senacie - 4. Nie brakowało ich również w poprzednich kadencjach. To dobrzy parlamentarzyści, mają wyższe wykształcenie, dużą wiedzę. Górują nad kolegami z ław sejmowych także kulturą osobistą. Choć są profesjonalistami, nieraz przechodziły w Sejmie, i to ich głosami, nonsensowne zapisy w prawie dotyczącym ochrony zdrowia. W poprzednich kadencjach parlamentarzyści lekarze głosowali za tak szkodliwymi regulacjami, jak np. ustawa 203 czy zdelegalizowana przez Trybunał Konstytucyjny ustawa o NFZ. Do parlamentu kandydują obecnie zarówno lekarze bez doświadczenia w polityce, jak i rasowi politycy, a także przywódcy lekarskich protestów. Czy będą mieli wpływ na politykę zdrowotną państwa? Czy obecność lekarzy w parlamencie wpłynie na rozwiązania prawne w ochronie zdrowia, czy tylko doda kolorytu dyskusjom? (...)


FARMACJA

Ziołowe problemy

Halina Pilonis

Po 2011 r. z aptek może zniknąć wiele polskich preparatów ziołowych, tak popularnych jak Raphacholin czy Tussipect. Zgodnie z przepisami UE, obecne na polskim rynku leki ziołowe, które zawierają choćby śladowe ilości dodatków syntetycznych, mogą być sprzedawane tylko do końca 2011 r. Potem trzeba je zarejestrować ponownie - jak preparaty chemiczne, co dla większości polskich producentów jest barierą nie do pokonania ze względu na koszty. Specyfiką polskiego rynku są produkty roślinne złożone, zawierające substancje i przetwory roślinne w połączeniu z substancjami syntetycznymi. Tymczasem uproszczona procedura rejestracyjna, określona w Dyrektywie 2004/24/WE, wyklucza możliwość rejestracji leków z zawartością składników syntetycznych i izolatów. W tej sytuacji stosowane w Polsce przez wiele lat leki roślinne złożone podlegają rejestracji na zasadach ogólnych. Stanowi to ogromne wyzwanie dla przemysłu zielarskiego, gdyż spełnienie wymagań jest o wiele trudniejsze. (...)


Czy chińskie leki zaleją polski rynek?

GM

Wypowiedź Pawła Trzcińskiego, rzecznika Ministra Zdrowia, na temat możliwości wprowadzenia na polski rynek tanich leków generycznych produkowanych w Chinach, spotkała się z ostrą ripostą m.in. ze strony Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych "Polfarmed". Chińskie medykamenty miałyby zapełnić lukę po polskich lekach, którym 31 grudnia 2008 r. wygaśnie termin rejestracji. Do tego czasu, zgodnie z uzgodnieniami przedakcesyjnymi, musi być dostosowana dokumentacja rejestracyjna leków do wymogów UE. (...)


TECHNOLOGIE

Krioablacja

Witold Ponikło

Krioablacja jest w swym założeniu przeciwieństwem wypalającej komórki ablacji RF - niepożądane ścieżki przewodnictwa elektrycznego w mięśniu sercowym są niszczone bardzo niską temperaturą. CCS składa się z 4 podstawowych elementów: konsoli zawierającej zbiornik z ciekłym argonem oraz regulatory do nadzorowania przebiegu procedury, przegubowego ramienia łączącego konsolę z modułem dodatkowego schładzania, krioablacyjnego cewnika z ruchomą (sterowalną) końcówką oraz osłony cewnika. Cewniki produkowane są w różnych długościach całkowitych i o różnych długościach końcówek aplikacyjnych. (...)


KLINIKA

Osteoporoza: choroba kontrastów

Z dr. hab. med. Edwardem Czerwińskim, kierownikiem Zakładu Chorób Kości i Stawów WNZ CM UJ, dyrektorem Krakowskiego Centrum Medycznego oraz przewodniczącym Komitetu organizacyjnego II Środkowoeuropejskiego Kongresu Osteoporozy i Osteoartozy, rozmawia Mariusz Kielar. (...)


Grypa - problem stary jak świat

Lidia B. Brydak

Z nastaniem jesiennych słot, a potem zimy, problem zakażeń wirusami oddechowymi, zwłaszcza grypy, powraca. I mimo że na grypę choruje rocznie 5-25% populacji świata (330 mln -1,575 mld osób), z czego od 500 tys. do 1 mln umiera, problem ten jest wciąż bagatelizowany. Prawdopodobieństwo nadejścia pandemii grypy jest bardzo duże. W XX wieku zarejestrowano co najmniej 3 pandemie (co do czwartej nie wszyscy specjaliści są zgodni). Liczbę zgonów w czasie pandemii "hiszpanki" (1918-1919), wywołanej przez podtyp A (H1N1), szacuje się dziś na 50-100 mln. (...)


Kaszel - częsty objaw w praktyce lekarza rodzinnego

Agnieszka Muszyńska

Kaszel jest jednym z głównych odruchów obronnych organizmu. Dzięki niemu, w warunkach fizjologicznych, możliwe jest usuwanie zanieczyszczeń, które osadzają się na błonie śluzowej dróg oddechowych. Jest także odruchem umożliwiającym usunięcie ciała obcego z tchawicy lub drzewa oskrzelowego. Patologiczny kaszel jest objawem wielu chorób, nie tylko układu oddechowego, ale także m.in. układu sercowo-naczyniowego czy pokarmowego oraz jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu. (...)


NAUKA

Skuteczna w profilaktyce, ale bez działania terapeutycznego

Szczepionka HPV 16/18

Justyna Kowalska

Rak szyjki macicy zajmuje w Polsce drugie miejsce pod względem częstości zgonów z powodu nowotworów u kobiet, ustępując jedynie rakowi sutka. Co roku zapada nań 3600 kobiet, a 2000 umiera. W innych krajach UE, ze względu na sukcesy programów profilaktycznych i większą świadomość zdrowotną, częstość zachorowań i zgonów z powodu raka szyjki macicy jest znacznie mniejsza. (...)


Aloes poprawi skuteczność szczepionki na grypę

PAP, tk

Amerykańscy naukowcy z Texas A&M University opracowali szczepionkę przeciw grypie, która zawiera sproszkowany aloes; po wstrzyknięciu do nosa tworzy zieloną galaretkę. Aloes poddano serii procesów chemicznych, w tym ekstrakcji, i ostatecznie uzyskano czysty, zielony proszek, który połączono z właściwą szczepionką przeciwko wirusowi grypy H5N1. Jak twierdzi jeden z współtwórców nowej szczepionki na grypę, dr Ian Tizard, preparat może być skuteczniejszy niż szczepionka w postaci płynnego sprayu. - Gdy szczepionkę w postaci proszku rozpyli się do nosa, tworzy się w nim substancja przypominająca zieloną galaretkę. Przylega ona do błon śluzowych nosa bardzo dokładnie, co umożliwia skuteczniejszą - w porównaniu z płynnymi sprayami - absorpcję aktywnych składników preparatu do organizmu i wydłuża działanie szczepionki - wyjaśnia dr Tizard. (...)


Nowy sposób znieczulania miejscowego

PAP, tk

Naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie opracowali metodę znieczulania miejscowego bez jednoczesnego hamowania działania neuronów czuciowych czy motorycznych. Badacze wykazali, że do lokalnego znieczulenia można użyć cząsteczki działającej wewnątrz neuronów, połączonej z kapsaicyną - aktywnym składnikiem papryczek chili, który nie tylko nadaje im ostry smak, ale również otwiera kanały TRPV1 w błonie komórkowej neuronów. To właśnie poprzez te kanały, za pomocą kapsaicyny, można wprowadzić do komórek nerwowych substancję o nazwie QX-314, która skutecznie blokuje kanał sodowy, odpowiadający za odczuwanie bólu. Takie działanie wybiórczo blokuje aktywność neuronów. (...)


MEDUKACJA

Bądź LEPszy w testach

Anna Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


KONFERENCJE

"Debata o zdrowiu" pod patronatem "SZ"

Przedwyborczy festiwal pomysłów

Mariola Marklowska-Dzierżak

Ile pieniędzy należy przeznaczać na ochronę zdrowia w Polsce, z jakich źródeł mają pochodzić i w jaki sposób je rozdzielać - zastanawiali się uczestnicy "Debaty o zdrowiu", zorganizowanej tym razem pod hasłem "Finansowanie ochrony zdrowia - kierunki dla Polski" przez Centrum Komunikacji Medialnej i Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie we współpracy z Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia. W dyskusji głos zabrali reprezentanci największych ugrupowań startujących w wyborach. Z wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości, które nie odpowiedziało na zaproszenie. - Mieliśmy nadzieję, że zasiądzie z nami minister zdrowia lub podsekretarz stanu. Tuż przed debatą dowiedzieliśmy się, że nikogo z MZ nie będzie - wyjaśniła prowadząca dyskusję Ewa Gwiazdowicz, red. nacz. "Pulsu", miesięcznika warszawskiej OIL. - Ubolewam, że zabrakło przedstawiciela partii rządzącej. Mielibyśmy okazję wysłuchać komentarzy do opinii opozycji - dodał Andrzej Włodarczyk, szef ORL w Warszawie. (...)


Miejsce psychiatrii wśród nauk medycznych

Izabela Gorzkowska

Wjeżdżających do Szczecina witała powiewająca z masztu zamkowego flaga miasta z godłem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Po raz trzeci Szczecin gościł lekarzy tej specjalności. Stało się to dzięki staraniom Szczecińskiego Oddziału PTP pod przewodnictwem prof. Jerzego Samochowca. Na zjazd przybyło ponad 1800 lekarzy psychiatrów z Polski i 22 gości z zagranicy. XLII Zjazd, nawiązując do trendów światowych, zajął się "Miejscem psychiatrii wśród nauk medycznych". Temat ten to również kontynuacja tradycji zachodniopomorskich spotkań z pogranicza psychiatrii i innych nauk medycznych. (...)






bot