Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 17–25/2011
z 14 marca 2011 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2011


Z KRAJU

Budżet przywracany nocą

Maciej Biardzki

Od kilku lat walczące ze sobą największe ugrupowania polityczne w Polsce wskazywały nam różne kształty pożądanego przez nie docelowego systemu. Platforma Obywatelska opowiadała się za systemem ubezpieczeniowym, wzbogaconym dobrowolnymi ubezpieczeniami dodatkowymi i komercjalizacją zozów, Prawo i Sprawiedliwość proponowało powrót do budżetowej służby zdrowia. Ponieważ rządzi PO, duże zaskoczenie wzbudziło nowe rozwiązanie forsowane obecnie przez NFZ, które nie jest niczym innym, jak powrotem do finansowania czysto budżetowego. Ten najnowszy wytwór Funduszu to zmiana sposobu udzielania i finansowania świadczeń opieki nocnej i świątecznej. (...)


Poplątanie prywatnego z publicznym

Małgorzata Solecka

Czy relacje między publicznymi a prywatnymi placówkami medycznymi przechodzą z etapu pokojowej koegzystencji w otwartą walkę? A jeśli to już walka, to czy będzie się toczyć według zasad fair play, czy raczej będzie to wojna podjazdowa, w której wszystkie chwyty są dozwolone? Przy podpisywaniu kontraktów na 2011 r. po raz pierwszy od wprowadzenia kas chorych wybuchły niesnaski pomiędzy prywatnymi i publicznymi placówkami służby zdrowia. Powodem, oczywiście, były pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia, rosnące znacznie wolniej niż liczba placówek, które podpisują umowy na świadczenie usług. Ale jest i inny aspekt sprawy: publiczne szpitale coraz pewniej zaczynają wykorzystywać swoją pozycję dużego gracza na rynku. Muszą jednak zacząć też rozsupływać problemy, które same stworzyły lub na które przymykały oczy. (...)


Plan B się kończy

Aleksandra Kurowska

Po zapowiedziach wygaszenia planu B, czyli rządowego wsparcia celem oddłużenia szpitali, samorządy mocno się zaktywizowały w staraniach o budżetowe pieniądze. Jednak te, które nie podjęły prac wcześniej, marne mają szanse, by zostać objęte programem. Pod koniec lutego MZ opublikowało projekt zmian w programie, który miał trwać do końca roku. Ostatnie wnioski, już po ocenie BGK, Funduszu i MRR – przyjmowane będą do 20 sierpnia. Samorządowcy nie wiedzą, co stanie się z wnioskami, które, choć złożone wcześniej, ugrzęzną na wcześniejszym etapie rozpatrywania. (...)


Polisy medyczne: mały krok

Aleksandra Kurowska

Po długich zapowiedziach MZ zaprezentowało projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach. Choć przygotowano go rok temu, tak przynajmniej wynikało z wcześniejszych zapowiedzi kierownictwa resortu – „odpalono” dopiero teraz. I stał się elementem przedwyborczej ofensywy rządu. Zdaniem części ekspertów projekt okazał się jednak niewypałem w kluczowych kwestiach. MZ deklaruje, że całkowity koszt zakupu polisy byłby odliczany od podstawy opodatkowania w PIT, co miałoby zachęcić rzesze Polaków do płacenia składek. Resort finansów do czasu zamknięcia tego numeru SZ nie wydał oficjalnego stanowiska co do ulg podatkowych, ale w najbliższych latach są one mało prawdopodobne, jeśli wręcz niemożliwe. Polska ma przecież uruchomioną procedurę walki z nadmiernym deficytem, a to oznacza, że rząd nie ma możliwości zaakceptowania projektu, który uszczupla budżetowe dochody. Ewentualnie o ulgę mogliby powalczyć posłowie, ale i oni powinni wskazać, jak zrekompensować wywołany tym ubytek w państwowej kasie. (...)


Krytyka projektu ustawy refundacyjnej

Grażyna Mickiewicz

– Projektem tym cofamy się przed 1982 r.! Wprowadza się mechanizmy uznaniowe, korupcyjne oraz ręczne sterowanie rynkiem, z pominięciem zasad konkurencji. Psuje stanowienie prawa w Polsce – ocenia projekt ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha. – To „zasłona dymna” ministra zdrowia na brak koncepcji, jak zabezpieczyć potrzeby zdrowotne starzejącego się społeczeństwa – krytykował projekt Leszek Borkowski, były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, obecnie niezależny ekspert. System refundacyjny w Polsce, ciągle nieklarowny, rodzi patologie. Zdarza się, że lek po „zejściu” listy refundacyjnej kosztuje od razu 70% mniej. Jak więc ustalano jego cenę? (...)


FELIETONY

DUZ

Marek Wójtowicz

O wprowadzeniu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych (DUZ), rozszerzających ofertę publiczną, rozmawiało się w środowisku polskich menedżerów ochrony zdrowia już w chwili powstawania kas chorych. W dyskusjach najczęściej przywoływano rozwiązania 47-milionowej Hiszpanii, która wraz z nie dającą się porównać z 38-milionową Polską, bo tylko 10-milionową Portugalią – przystąpiła do UE „tuż” przed nami, tj. w roku 1986. (...)


Astma sportowa

Marek Nowicki

Justyna Kowalczyk wróciła z Oslo z dwoma srebrnymi medalami i jednym brązowym. I zdecydowanie z tarczą, a nie na tarczy, choć wszyscy wiedzieliśmy, że walczyła o najwyższe miejsce na podium. Biegaczka z Kasiny Wielkiej wielokrotnie podkreślała, że dała z siebie wszystko i jej srebro jest jak złoto w „epoce astmatyków”. Te wypowiedzi – mało eleganckie i mało dyplomatyczne pod adresem norweskich rywalek – przede wszystkim Marit Bjoergen, nie padały przypadkowo. Celowo były powtarzane, kiedy dopytywali żądni sensacji dziennikarze. Po kilku dniach w podobnym duchu wypowiedział się trener Justyny, Aleksander Wierietielny. (...)


Kontraktowanie

Andrzej Sośnierz

Ostatnie perypetie związane z kontraktowaniem świadczeń medycznych na 2011 r. są doskonałą egzemplifikacją przysłów o małpie, której dano brzytwę lub o słoniu w składzie porcelany. Od czasu, kiedy powstały kasy chorych, trwają dyskusje o tym, kto ma prowadzić politykę zdrowotną w państwie. Dla niemal wszystkich wypowiadających się w tej sprawie oczywiste jest, że to minister zdrowia powinien być za tę politykę odpowiedzialny. Dlaczego więc jak bumerang temat powraca i wciąż jest dyskutowany? Ano, wraca dlatego, że już od wielu lat nikt nie prowadzi polityki zdrowotnej. (...)


BIZNES, RYNEK, EKONOMIA

Widmo inflacji krąży nad Rzeczypospolitą

Beata Chomątowska

O hiperinflacji sprzed 2 dekad szczęśliwie zapomnieliśmy. Nawet 30-procentowa, sprzed 16 lat, zdaje się tylko złym snem. W 2003 r. Polska szczyciła się już nawet 1,7-proc. inflacją, rekordowo niską. Dziś jednak hydra podnosi głowę. Czy jest się czego obawiać? Od kilku miesięcy obserwujemy coraz bardziej wyraźny wzrost inflacji. Jeszcze latem i jesienią ubiegłego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły o nieco ponad 2%. W styczniu br. w porównaniu ze styczniem 2010 r., według danych GUS, skoczyły niespodziewanie o 3,8%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,7%. Więcej niż w grudniu ub.r. musieliśmy zapłacić za drób, owoce, warzywa, cukier. Wzrosły ceny mąki, mięsa wołowego i wieprzowego, jaj, ryżu, ryb. Wyższe były także ceny mleka, masła i pieczywa. Podrożały również napoje bezalkoholowe, najbardziej kawa, wody mineralne lub źródlane, soki. Wzrosły też opłaty za towary i usługi związane ze zdrowiem. Droższe były świadczenia stomatologiczne, lekarskie, a także leki. (...)


ZUS szuka pieniędzy w szpitalach i u lekarzy

Elżbieta Południk

ZUS w Płocku żąda od szpitala z Przasnysza składek za 10 lat wstecz za dyżury pełnione przez lekarzy w ramach umów cywilnoprawnych zawieranych przez spzoz z prywatnymi praktykami lekarskimi. Prawnicy nie mają wątpliwości: ZUS nie ma racji. Ale sprawa ma charakter precedensu i jeśli szpital przegra proces, w całej Polsce ruszy lawina podobnych roszczeń. (...)


Cuda NFZ w szpitalu w Rabce-Zdroju

Bernadeta Waszkielewicz

Wiara czyni cuda. Miejski Szpital w Rabce-Zdroju uwierzył, że trzeba się dostosować do rynku, iść z duchem XXI wieku i przekształcić w spółkę. Uwierzył, że zostanie doceniony za jakość i konkurencyjność. I o mały włos ta wiara rabczańskiego szpitala nie zabiła. Bo przy kontraktach na 2011 r. działy się cuda zgoła innego rodzaju. – Minęło już 10 lat od czasu kas chorych, miało być przejrzyście, prosto, zgodnie z prawem. Tak wierzyłam. A tu nie, ktoś sobie z nas zadrwił – mówi Małgorzata Skwarek, prezes spółki zarządzającej szpitalem. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Z drogi...

Rachunek kosztów

Andrzej Musiałowicz

Słuchałem niedawno w samochodowym radioodbiorniku dyskusji kilkorga posłów z różnych opcji na temat sytuacji zakładów opieki zdrowotnej. Co rusz padało zdanie o potrzebie rzetelnej wyceny kosztów procedur medycznych. Wzruszająca to troska, szczególnie że wybory tuż, tuż, i pomarudzić wypada. Przypominam, po raz ostatni, bo nie mam zamiaru więcej wracać do tego tematu, że problemu rachunku kosztów w zakładach opieki zdrowotnej nie rozwiązały żadne rozporządzenie, żadne wytyczne, ani żadne pobożne życzenia. (...)


Ofensywa?

Janusz Atłachowicz

Co w ramach tzw. rządowej ofensywy legislacyjnej w ochronie zdrowia zapowiada nam rząd? Przyjęcie w ciągu najbliższych miesięcy m.in. noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ma ona „wprowadzić wycenę świadczeń opartą na obiektywnych kryteriach związanych z realnymi kosztami wykonywania usług medycznych przez poszczególne placówki medyczne”. Zapis każe się domyślać, że do tej pory tego nie robiono. Ale NFZ na podstawie obecnie obowiązującej ustawy, dokonując wyceny świadczeń medycznych, powinien uwzględniać koszty tychże świadczeń. Bo taki zapis jest. Inna sprawa, czy jest realizowany? (...)


Dziennik stażystki

Maja Sztaudynger

Na dzień przed LEP-em przyjeżdżam do koleżanki, żeby świtem nie dojeżdżać do miasta, które CEM wyznaczyło mi jako miejsce, w którym przystąpię do egzaminu. Zahartowana egzaminacyjnym piekłem na studiach radzę sobie z emocjami, nie panikuję. Zasypiam z trudem. Podświadomość funduje mi sen: nie jestem w stanie rozwiązać testu, brakuje mi czasu i jestem pewna, że nie zdałam. Rano, nieprzytomna i niewyspana, widzę na biurku kubek ciepłej, pachnącej kawy, którą koleżanka zaparzyła mi przed wyjściem do pracy. Wmuszam w siebie śniadanie, ale każdy kęs zatrzymuje mi się w gardle. Próbuję się wyciszyć, ubieram odświętny, formalny strój, pakuję zielonego słonika, który towarzyszył mi we wszystkich egzaminach. (...)


PSYCHOLOGIA

Siła i moc przyjaźni

Paweł Słupski

Każdy chyba pragnie przyjaźni. Niezależnie od wieku, płci, statusu zawodowego czy charakteru i usposobienia. Pojęcie to kojarzy się z bliskością, życzliwością, a przede wszystkim z lojalnością. Ważne jest przywiązanie, łatwy kontakt oraz szczerość. Nic dziwnego, że utrzymywanie przyjaźni nie jest łatwe. Jaką satysfakcję daje nam przyjaźń? Na pewno – czerpiemy ją z przebywania razem, dzielenia się troskami i radościami – tak po prostu, bez ukrytych intencji czy udawania. Osoby, które się przyjaźnią, starają się wzajemnie wspierać, minimalizować pokusy zazdrości, chcą być szczere i bezinteresowne. To wszystko sprawia, że o prawdziwą przyjaźń jest naprawdę trudno. Proces jej budowania wymaga nawet poświęceń, a z pewnością dbałości i pielęgnacji. (...)


PROZA MEDYCZNA

Z życia wiejskiej lekarki

Na nartach po schodach

Janina Banachowska

Przybiegła do mnie rozgorączkowana dziewczynka, córka pacjentki z połamaną miednicą i z trudem wydyszała, że jej brat spadł ze schodów. I chyba nie żyje, bo tak strasznie jęczy. Skoro jęczy, to raczej żyje – pomyślałam. Nie było to daleko, nie wyprowadzałam nawet samochodu z garażu, poszłyśmy piechotą. Na ostatnim stopniu betonowych schodów leżał dwunastoletni chłopak, do butów miał przywiązane sznurkiem stare narty. Narty były skrzyżowane, nogi też. Odwiązałam narty od butów, odstawiłam je pod płot, potem zajęłam się nogami. Prawa była w normalnej pozycji i z zachowaniem ruchomości w stawie skokowym i kolanowym, natomiast lewa – skręcona jak powrósło i bardzo bolesna już przy dotknięciu, nawet bez próby ruchu w stawach. Skóra na podudziu była cała, więc choć złamanie było ewidentne, to na szczęście nie otwarte. (...)


Z WOKANDY

Bez kręgosłupa (moralnego)

Helena Kowalik

Proces, który wkrótce się zacznie przed Sądem Rejonowym Warszawa-Śródmieście, przyniesie niesławę nie tylko 16 oskarżonym, ale i miejscu, gdzie dochodziło do przestępstwa – Specjalistycznemu Centrum Rehabilitacji i Leczenia Schorzeń Narządu Ruchu w Konstancinie. Osobom dotkniętym kalectwem ośrodek ten jawi się jako ostatnia deska ratunku; dlatego oczekują w wielomiesięcznych kolejkach do konsultanta czy chirurga w przekonaniu, że nie może być inaczej, bo lekarze specjaliści wysokiej klasy się nie rozdwoją. Teraz ci chorzy dowiedzą się z procesu, że w Stocerze była też szybka ścieżka prowadząca na stół operacyjny – tyle że dla zasobnych w grube portfele gangsterów, defraudantów, niedoszłych zabójców. I wcale nie chodziło o ratowanie ich zdrowia, lecz o wymiganie się przed więzieniem. Zorganizowały ją 4 osoby: zawodowy oszust, który w wyniku współpracy z organami ścigania uzyskał status świadka koronnego, adwokat, neurochirurg (zastępca ordynatora neuroortopedii) w Stocerze i lekarz – biegły sądowy. (...)


Całkowicie niewinny

Helena Kowalik

– Honor polskich lekarzy został uratowany – powiedział do dziennikarzy prof. dr hab. Jan Podgórski po wyjściu z sali rozpraw Izby Wojskowej SN. Wybitny neurochirurg oraz dwaj jego koledzy po fachu usłyszeli od sędziego zamykającego rozprawę: zostaliście panowie prawomocnie uniewinnieni od wszystkich zarzutów. O procesie sądowym prof. Podgórskiego, generała WP i szefa Szpitala Klinicznego MON (po aresztowaniu pozbawionego funkcji dyrektora kliniki i zwolnionego ze służby wojskowej) pisaliśmy w ub. roku w reportażu »Operacja „białe fartuchy”«. Choć do prawomocnego wyroku było jeszcze daleko, oskarżony powiedział dziennikarzom tuż przed rozprawą: – Proszę nie stawiać inicjałów w miejscu mego nazwiska – chcę się bronić z otwartą przyłbicą. Jestem niewinny. (...)


Pacjent wygrał odszkodowanie za odmowę leczenia

Wyrokiem Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z 26 października 2010 r. zakończył się proces chorego na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa z Centrum Rehabilitacji i Reumatologii „Goplana” w Świeradowie Zdroju. Przyznane mu przez sąd odszkodowanie pokryło koszty leczenia biologicznego, sfinansowane z własnych środków. Z pełnomocnikiem pacjenta, mec. Bartłomiejem Kuchtą, rozmawia Rafał Gryszkiewicz. (...)


INFORMATYZACJA

EHR

Nowa dekada

Wiktor Górecki

Dokumentacja medyczna, prawa pacjenta, jakość świadczeń, jakość polityki zdrowotnej czy współpraca klinicystów – gdy o tym mowa, spostrzegamy, że pierwsza dekada XXI wieku przyniosła nam materializację europejskiej idei EHR. Idea ta, sformułowana w latach 90. ubiegłego wieku, po 2000 r. stała się podstawą norm i zaleceń europejskich. W najdoskonalszej dotąd postaci zmaterializowała się w Danii, której tropem podąża obecnie Szwecja. Czym jest EHR? Elektroniczny Rekord Zdrowia lub inaczej Elektroniczna Dokumentacja Zdrowotna to bezpieczny internetowy mechanizm komunikacyjny, dający wgląd do wszystkich danych medycznych pacjenta: jemu samemu i w zakresie jego zgody oraz zakresie wynikającym ze specyfiki świadczenia zdrowotnego – lekarzowi, pielęgniarce, fizykoterapeucie, ogólnie – osobie, która w danym momencie sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem. (...)


ROZMOWA

Priorytet – zdrowie publiczne

Z Adamem Fronczakiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, rozmawiają Renata Furman i Mariusz Gujski. (...)




 


KLINIKA

Leczenie niewydolności serca – nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Wojciech Brzozowski

Wytyczne przygotowywane systematycznie przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, zaktualizowane ostatnio w 2008 r., w znaczący sposób ułatwiają postępowanie terapeutyczne u chorych z niewydolnością serca. W wydanym obecnie dokumencie po raz pierwszy zdecydowano się na jednoczesne omówienie postaci niewydolności serca przewlekłej oraz ostrej. Umiejętność prawidłowego rozpoznania jednostki chorobowej będącej przyczyną niewydolności serca, precyzyjne określenie stopnia jej zaawansowania oraz znajomość sposobów nowoczesnej, opartej na rzetelnych danych terapii w istotny sposób może przyczynić się do poprawy komfortu życia oraz w wielu sytuacjach klinicznych – również rokowania pacjentów z niewydolnością serca. (...)


Miażdżyca – zapobieganie i farmakoterapia

Piotr Waciński, Andrzej Wysokiński

Zgodnie z powszechnie obowiązującą obecnie teorią – miażdżyca powstaje
wskutek uszkodzenia bardzo cienkiej warstwy śródbłonka (10 x 100 nm), które pobudza szereg procesów prowadzących do powstania blaszki miażdżycowej. Uważa się, że jest to skomplikowany proces odkładania się złogów lipidów w ścianach naczyń. W procesie tym nie tylko następuje gromadzenie się cholesterolu i tworzenie tzw. blaszek miażdżycowych, ale przede wszystkim pod wpływem różnych czynników – stresu, infekcji, skoków ciśnienia tętniczego krwi oraz samych złogów cholesterolu mogą zachodzić zmiany wewnątrz blaszek. Procesy te prowadzą do wytworzenia się zmian patofizjologicznych charakterystycznych dla miażdżycy, jak proliferacje mięśniówki gładkiej ścian tętnic, gromadzenie się komórek zapalnych, formowanie się złogów lipidowych. Zapalenie i stres oksydacyjny są głównymi czynnikami inicjującymi miażdżycę. (...)


Nadciśnienie tętnicze – co zrobić, żeby leczyć skuteczniej

Zbigniew Gaciong

W ostatnim raporcie ekspertów WHO1 wskazuje się, że nadciśnienie tętnicze stanowi najważniejszą przyczynę nadmiernej umieralności mieszkańców naszego globu. Szacuje się, że 7,5 mln osób rocznie umiera z powodu powikłań nadciśnienia, co stanowi 12,8% wszystkich zgonów na Ziemi. Na liście czynników ryzyka zgonu nadciśnienie wyprzedza palenie tytoniu, cukrzycę, siedzący tryb życia i otyłość. Niekorzystny wpływ nadciśnienia na zdrowie publiczne jest większy w krajach bogatych. W skali całego globu oblicza się, że 45% zgonów wywołanych chorobą wieńcową i 51% będących następstwem udaru jest związanych z wysoką wartością skurczowego ciśnienia tętniczego krwi. (...)


Nowe trendy w urologii dziecięcej

Z prof. Małgorzatą Baką-Ostrowską, krajowym konsultantem w dziedzinie urologii dziecięcej, tegoroczną laureatką nagrody św. Kamila, na temat urologii dziecięcej w Polsce rozmawia Marcin Wełnicki. (...)

 


Nowy program leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu B

Działania pozorne

Z prof. Robertem Flisiakiem, kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, rozmawia Paweł Traczewski. (...)

 


PROFILAKTYKA

Kogo dotyczą pneumokoki?

Tomasz Kobosz

Infekcje wywoływane przez pneumokoki stanowią jeden z ważniejszych problemów zdrowia publicznego. Bakterie te mogą być przyczyną zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy, z powodu których co roku na świecie umiera ponad milion osób. WHO umieściła infekcje pneumokokowe, obok malarii, na pierwszym miejscu listy chorób zakaźnych, których zwalczaniu oraz zapobieganiu należy nadać najwyższy priorytet. (...)


Jak ugryźć raka płuca

Rafał Gryszkiewicz

Statystyki przedstawiają raka płuca jako najczęściej występujący nowotwór złośliwy na świecie. Ryzyko zachorowania w polskiej populacji wynosi 70 na 100 tys., ale jest 4-krotnie wyższe u osób palących papierosy w ilości większej niż 20 „paczkolat”. Wg Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce nowotwory złośliwe płuc rozpoznaje się u ok. 21 tys. osób rocznie, z których ponad 76% stanowią mężczyźni. W 2007 r. w naszym kraju z diagnozą C.34 (nowotwór złośliwy oskrzela i płuca) zmarło 22 217 chorych. Średnie 5-letnie przeżycie wynosi zaledwie 15%. Wg danych NFZ – w 2009 r. z powodu raka płuc leczono ponad 91 tys. chorych. (...)


Warto być aktywnym z astmą

Paweł Traczewski

Dr Teresa Marek-Szydłowska, ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala MSWiA w Krakowie zwraca uwagę na częste w naszym kraju ograniczanie aktywności fizycznej dzieci z astmą, które jest sprzeczne z aktualną wiedzą medyczną i wręcz szkodliwe. Tymczasem liczne badania wskazują, że aktywność ruchowa poprawia kondycję fizyczną dzieci, a także zwiększa pojemność oddechową płuc. – Jest to jedyny parametr, który ma potwierdzony związek z długością i jakością życia – mówi dr Marek-Szydłowska. Innym argumentem za aktywnością fizyczną jest przeciwdziałanie otyłości. (...)


NAUKA

Erlotynib – i w pierwszej, i w drugiej linii

Tomasz Kobosz

Celowany lek onkologiczny, erlotynib, wykazuje skuteczność porównywalną do chemioterapii, a przy tym jest lepiej tolerowany przez pacjentów, u których po pierwszej linii terapii wystąpiła szybka progresja choroby nowotworowej – to wnioski z międzynarodowego badania III fazy TITAN, którego wyniki ogłoszono podczas odbywającej się w lutym br. w Lugano w Szwajcarii konferencji EMCTO (European Multidisciplinary Conference in Thoracic Oncology). Dane uzyskane we wcześniejszych badaniach wskazywały, że erlotynib jest lepiej tolerowany niż chemioterapia, lecz przypuszczano, że jego skuteczność jest mniejsza. Badanie TITAN jest pierwszym, w którym porównana została skuteczność erlotynibu i chemioterapii w leczeniu pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca. (...)


Rak jelita grubego wciąż bez programu terapeutycznego

Marcin Wełnicki

W lutym ubiegłego roku AOTM pozytywnie zaopiniowała stworzenie programu terapeutycznego, w ramach którego możliwe byłoby finansowanie terapii biologicznej u pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego. Minął rok, programu wciąż jednak nie ma, a stosowanie bewacizumabu w omawianym wskazaniu jest możliwe tylko w ramach chemioterapii niestandardowej. – Środowisko medyczne wyraziło swoją opinię, wydaliśmy odpowiednie ekspertyzy, w oparciu o które AOTM wydało pozytywną rekomendację dotyczącą możliwości finansowania programu terapeutycznego. Gotowy projekt został przedstawiony Ministerstwu Zdrowia. Na tym etapie kończy się rola klinicystów. Opóźnienie wynika z problemów na poziomie NFZ i Ministerstwa Zdrowia, do nas nie docierają nawet informacje, na jakim etapie realizacji jest ten projekt – informuje doc Piotr Wysocki z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. (...)


Dabigatran w zaktualizowanych wytycznych

Tomasz Kobosz

Najnowsza wersja wytycznych dotyczących postępowania u chorych z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową, opracowana wspólnie przez towarzystwa naukowe American College of Cardiology Foundation (ACCF), American Heart Association (AHA) i Heart Rhythm Society (HRS), zaleca stosowanie dabigatranu jako leku alternatywnego dla warfaryny w prewencji udaru i powstawania skrzeplin u pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków (NVAF). Według danych opublikowanych w wytycznych ACC/AHA/ESC, niezastawkowe migotanie przedsionków, które stanowi 95% zdiagnozowanych przypadków migotania przedsionków, nie jest związane z wadą zastawki aortalnej spowodowaną gorączką reumatyczną, sztuczną zastawką lub naprawą zastawki. Migotanie przedsionków prawie pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru i odpowiada za prawie 15% wszystkich udarów w USA. (...)


W Instytucie Kardiologii UJ

Nowe technologie w leczeniu zastawek

Marcin Mikos

W ostatnich latach w światowej medycynie pojawiła się małoinwazyjna metoda leczenia, która stopniowo staje się postępowaniem z wyboru u takich chorych. Przezskórna implantacja zastawki aortalnej (TAVI) jest procedurą, podczas której bioproteza jest wprowadzana przez specjalny cewnik i implantowana w miejscu naturalnej zastawki. Pierwszy raz u człowieka zabieg wykonano w 2002 r. i do dnia dzisiejszego liczba wykonanych procedur na świecie dochodzi do ok. 15 tys. W Polsce pierwszy taki zabieg wykonano w 2008 r. w Instytucie Kardiologii UJ w Krakowie pod kierownictwem prof. Jerzego Sadowskiego oraz doc. Dariusza Dudka. (...)


Mieszanie krwi

Halina Pilonis

Z badań populacji europejskiej wynika, że Polacy nie są otwarci na międzynarodową wymianę genów. I choć, jak twierdzą niektórzy badacze, w każdym statystycznym Polaku jest 15% krwi żydowskiej, to i tak na tle innych narodów europejskich jesteśmy grupą bardzo jednorodną. Podboje innych narodów i wojny światowe z czysto naukowego punktu widzenia mają pewien genetyczny plus: przyczyniają się do przemieszania krwi. Dzięki temu potomkowie różnych grup etnicznych są silniejsi, zdrowsi i nie powielają wad genetycznych dziadków. W czasach pokoju mieszkańcy różnych krajów ze względu na barierę językową czy religijną rzadko wchodzili i wchodzą w związki małżeńskie z przedstawicielami sąsiednich narodów, np. prawie niemożliwe wydaje się małżeństwo arabsko-żydowskie. Również w Europie genetyczna różnica między Wschodem a Zachodem jest dość wyraźna. (...)


Medukacja

Bądź LEPszy w testach

Grzegorz Napiórkowski

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


KONFERENCJE

Kongres ASBMR w Toronto

Denozumab: przełom w terapii osteoporozy

Mariusz Kielar

Prowadzone na całym świecie badania w poszukiwaniu coraz skuteczniejszych leków na osteoporozę zaowocowały niedawno olbrzymim sukcesem – od maja ubiegłego roku na rynku dostępny jest denozumab (Prolia®), najbardziej zaawansowany lek biologiczny na osteoporozę. Podawany podskórnie raz na pół roku modyfikuje przebudowę tkanki kostnej, zwiększa jej gęstość mineralną i jako jedyny na rynku – nie wbudowuje się w kościec, mocno hamując jego resorpcję. O współczesnym stanie badań z zakresu diagnostyki i leczenia osteoporozy dyskutowano na zjeździe American Society for Bone and Mineral Research (ASBMR) odbywającym się w Toronto. (...)


Forum Ratownictwa w Inowrocławiu

Konrad Pszczołowski

Od wielu lat „SZ” jest patronem medialnym corocznego Forum Ratownictwa w Inowrocławiu. W tym roku odbędzie się ono 19–20 kwietnia, a poświęcone zostanie tematom „Wypadki, awarie i katastrofy w środowisku pracy. Postępy prawno-organizacyjne, inżynierii bezpieczeństwa, medyczne i psychologiczne”. Konferencja adresowana jest do przedstawicieli służb ratowniczych oraz jednostek naukowo-dydaktycznych, które zajmują się inżynierią bezpieczeństwa, ochroną środowiska, bezpieczeństwem pracy. Tegoroczne XVI Forum obejmie szerokie spektrum zagadnień: nie tylko problemy BHP i stricte ratownicze, ale także z dziedziny toksykologii, medycyny sądowej, zarządzania zasobami ludzkimi, ryzykiem i stresem, kwestie patologii społecznych, mobbingu i wypalenia zawodowego. (...)


Pediatryczne dylematy

Mariusz Kielar

Kontrowersje wokół szczepień dzieci przeciwko grypie, możliwości leczenia i zapobiegania zapaleniu oskrzelików oraz zakażeń układu moczowego w populacji
pediatrycznej, stosowanie w pediatrii leków poza rejestracją, badania kliniczne u dzieci – to tylko niektóre zagadnienia, o których w ogólnopolskim gronie specjalistów dyskutowano na początku lutego 2011 r. w Krakowie. Była to już czwarta edycja cieszącej się niezmienną popularnością konferencji „Kontrowersje w pediatrii”, organizowanej przez Klinikę Chorób Dzieci Katedry Pediatrii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii UJCM w Krakowie. (...)


Światowy Dzień Chorób Rzadkich

Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich jeszcze w tym roku

Tomasz Kobosz

Na choroby rzadkie cierpi w Polsce kilkadziesiąt tysięcy pacjentów. Jest to różnorodna grupa chorób przewlekłych, które łączy to, że występują bardzo rzadko oraz poważnie zagrażają życiu i zdrowiu dotkniętych nimi osób. Dotykają one osoby w każdym wieku, często dzieci. Schorzenia mają podłoże genetyczne, zalicza się do nich także rzadkie odmiany nowotworów oraz choroby autoimmunologiczne. Wiedza o chorobach rzadkich jest niedostatecznie rozpowszechniona wśród lekarzy, co często znacznie opóźnia postawienie właściwej diagnozy. (...)


Europejski Dzień Radiologii

Specjalność niedoceniana?

Z prof. dr. hab. n. med. Markiem Sąsiadkiem, przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, kierownikiem Katedry Radiologii AM we Wrocławiu, rozmawia Ewa Krupczyńska. (...)
 


XIII Gdańskie Spotkania Kardiochirurgiczne

Rafał Gryszkiewicz

Styczniowe zjazdy kardiochirurgów w Gdańsku organizowane są od 1999 r.
Duże zainteresowanie uczestników zawdzięczają m.in. szkoleniowemu charakterowi, aktywnemu udziałowi wybitnych kardiochirurgów z zagranicy, transmisjom zabiegów wykonywanych w Klinice Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wprost na salę obrad. Przewodnim tematem XIII edycji Gdańskich Spotkań Kardiochirurgicznych było leczenie choroby wieńcowej (CHD). Prof. Andrzej Rynkiewicz (I Klinika Chorób Serca, Gdańsk) rozpoczął sesję główną pytaniem: „Czy za 40 lat choroba wieńcowa przestanie być problemem?” (...)


Ewolucja w terapii NDRP

Ewa Stępień

Zaawansowany niedrobnokomórkowy rak płuca jest ciągle chorobą nieuleczalną. Postęp w terapii tego nowotworu dokonuje się powoli, ale jednak istnieje – kilkadziesiąt lat temu przeżycie chorych wynosiło 4 miesiące, dziś niektórzy żyją 2 lata. O najnowszych trendach leczenia NDRP dyskutowali specjaliści podczas konferencji w Lublinie. (...)


Granty Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet

Rozpoczęła się realizacja programów profilaktyki zdrowotnej kobiet, finansowanych ze środków Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, przyznanych w ramach konkursu grantowego. Spośród 90 wniosków zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne nagrodzonych zostało 5 projektów: 1. „Profilaktyka chorób narządów rodnych z uwzględnieniem profilaktyki raka piersi” (wnioskodawca: Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej). 2. „Zdrowe kobiety w Zdrowych Miastach” (Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich). 3. „Rozpocznij badania od dziś, a będziesz najzdrowszą kobietą w powiecie łosickim” (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łosicach). 4. „Rower – dobry na wszystko” (Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Razem” w Trzemżalu). 5. „Zdrowie i Uroda. Piękna Królowa – Piękna Księżniczka” (Urząd Miejski w Wyszkowie). (...)


Zakończyła się piąta edycja akcji „Forum Przeciw Depresji”

23 lutego b.r., w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją, w warszawskiej Kinotece
odbył się Dzień Otwarty Forum Przeciw Depresji. Już po raz piąty firma Servier Polska we współpracy z Fundacją ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych zatroszczyła się o to, by osoby zmagające się z problemem depresji, ich rodziny, jak również wszyscy zainteresowani tematyką tej choroby mogli poszerzyć swoją wiedzę oraz wyrazić solidarność z osobami chorymi. (...)


DODATEK SPECJALNY

FINANSE PROFESJONALISTÓW

W poszukiwaniu prostych i bezpiecznych rozwiązań - Iwona Mirosz i Daniel Bajer
Bankowość dla zamożnych - Tomasz Miarecki
Konto, platforma, aplikacja - MTM
Zawsze warto inwestować - rozmowa z Mariuszem Ekwińskim
Inwestowanie na giełdzie bez zbędnych emocji - rozmowa z Grzegorzem Ziębą
Polacy lubią giełdę - Tomasz Miarecki
Symbol wolnego rynku - TOM
Kiedy skończy się srebrny rajd? - Maciej Bitner
Alternatywny sposób na zyski - GPZ






 






bot