Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 43–50/2011
z 13 czerwca 2011 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2011


ROZMOWA

Naukowiec pańszczyźniany

Feudalizm, blokowanie młodych i ambitnych, kolesiostwo przy recenzjach i publikacjach, nepotyzm, manipulacja wynikami badań. O patologiach w naukach medycznych i dziedzinach pokrewnych oraz o reformie, która częściowo ma to zmienić, z prof. Maciejem Banachem, wiceministrem nauki, rozmawia Krzysztof Boczek. (...)

 


INFORMATYZACJA

Nie(zdrowej) statystyki ciąg dalszy

Rafał Zawitkowski

Nasza publikacja, w której opisaliśmy nieprawidłowości w realizacji Informacyjnego Systemu Statystyki Medycznej, wzbudziła duże zainteresowanie. Odebraliśmy wiele telefonów, w tym od osób związanych z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, dzięki którym dotarliśmy do nowych faktów. Po ich zweryfikowaniu postanowiliśmy zaprezentować je czytelnikom. Znane są już również wyniki kolejnych kontroli ze strony Urzędu Zamówień Publicznych, które nie pozostawiają suchej nitki na CSIOZ i jego dyrektorze Leszku Sikorskim. Zdobyte przez nas informacje potwierdzają, że CSIOZ nie jest przygotowane kompetencyjnie do prowadzenia tak wielkich projektów informatycznych, a skala błędów, które przy tym się pojawiają, jest porażająca. (...)


Szlachetne e-zdrowie w Lesznie i w Krakowie

Konrad Pszczołowski

17 maja w Lesznie odbyła się konferencja, mająca dokonać podsumowania pierwszych tygodni wdrażania prototypu e-Recepty oraz zachęcić kolejnych farmaceutów i lekarzy do udziału w programie. Dwa dni później, w Krakowie, w czasie Kongresu Diabetologicznego, zaprezentowano Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Ten projekt, również pilotowany przez CSIOZ, realizuje firma UNIZETO. (...)


Outsourcing elektronicznej dokumentacji medycznej

Krzysztof Nyczaj

Jedną z kluczowych zmian, którą przyniosło nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji medycznej, jest liberalizacja zasad przetwarzania elektronicznych danych medycznych (EDM) poza siedzibą świadczeniodawcy. Zapisy rozporządzenia z 2006 r. w tej kwestii były dość restrykcyjne i większość ekspertów nie miała wątpliwości, że sformułowanie zawarte w rozporządzeniu „Dokumentacja wewnętrzna jest przechowywana w zakładzie, w którym została sporządzona” oznacza, iż dokumentacja medyczna nie mogła być archiwizowana poza terenem zakładu, rozumianym w sensie strukturalnym, tj. jako zbiór jego jednostek i komórek organizacyjnych. (...)


Z KRAJU

Komunikat PZH

Niebezpieczny, epidemiczny szczep pałeczek Escherichia coli

Od maja w Niemczech obserwuje się ognisko epidemiczne zakażenia groźnym, werotoksycznym szczepem pałeczek Escherichia coli O104. Europejski system nadzoru nad zakażeniami EPIS poinformował o 2280 potwierdzonych przypadkach zakażenia bakterią w Niemczech, z 642 przypadkami zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS). (...)


Lepiej udawać Greka

Elżbieta Cichocka

Centrum Neuroradiochirurgii Allenort, prywatna placówka przy Bródnowskim
Centrum Specjalistycznym, ma od kilku miesięcy nowoczesne urządzenie do zabiegów na mózgu – Gamma Knife. To wbrew nazwie nie nóż – niszczy guzy za pomocą precyzyjnie skierowanej wiązki promieni. Zabieg jest mniej inwazyjny niż operacja, korzystny dla pacjenta, urządzenie zaś pierwsze w Polsce. Tymczasem się marnuje, bo NFZ nie zawarł kontraktu na tę procedurę. (...)


Między Boyem a Cyrankiewiczem

Maciej Biardzki

Eunuch i krytyk z jednej są parafii, obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi – tym zaskakującym cytatem z Tadeusza Żeleńskiego, używającego w życiu literackim pseudonimu Boy, premier Donald Tusk grzmotnął opozycję w trakcie debaty nad wnioskiem o odwołanie ze stanowiska Minister Zdrowia Ewy Kopacz. Premier z wykształcenia jest historykiem, więc pewnie wiedział, że Tadeusz Żeleński był lekarzem pediatrą, podobnie jak atakowana przez opozycję Pani Minister. Raczej wątpliwe, by Tadeusz Żeleński przeczuwał, że niemal dokładnie w 70. rocznicę jego śmierci ten bon mot zostanie użyty do walki politycznej w obronie koleżanki po fachu. Kontekst użycia cytatu był zaś śmiertelnie poważny, mimo pozorów żartobliwości. (...)


Priorytety polskiej prezydencji

Halina Pilonis

Na czas polskiej prezydencji w UE nie przewidziano żadnych zmian legislacyjnych w unijnym prawie w zakresie ochrony zdrowia. Podpisane mają zostać jedynie konkluzje dotyczące priorytetów, które przygotował nasz resort zdrowia. Będą to: zmniejszenie różnic w zdrowiu społeczeństw Europy, zapobieganie i leczenie zaburzeń komunikacyjnych u dzieci, zapobieganie chorobom mózgu, a także neurodegeneracyjnym, zwłaszcza u osób starszych. (...)


Polityka lekowa – nowe otwarcie?

Z Adamem Fronczakiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia rozmawiają Renata Furman i Mariusz Gujski. (...)





 


LUDZIE I MEDYCYNA

Zmarł prof. Jacek Puchała

Marcin Mikos

W wieku 55 lat zmarł w Krakowie wybitny mikrochirurg – prof. Jacek Puchała, ordynator Dziecięcego Centrum Oparzeniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Osierocił setki małych pacjentów, którym niósł nadzieję, wprowadzając do polskiej medycyny najnowsze metody leczenia wad wrodzonych, oparzeń, rekonstrukcji nerwów, naczyń i skóry oraz leczenia blizn i przewlekłych ran.


FELIETONY

TYLKO FAKTY

Szczep

Marek Nowicki

Niemcy z właściwą sobie precyzją prowadzą dochodzenie i sprawę na pewno wyjaśnią. Wywołali już zresztą międzynarodowy skandal: bo ogórki nie były skażone, ale za to były hiszpańskie, i po postawieniu przez Niemców publicznych oskarżeń zaczęły źle się sprzedawać w całej Europie. Przerażające albo może tylko tragicznie smutne zdjęcia pokazała telewizja BBC: koparki spychające do ogromnych betonowych silosów utylizacyjnych tony ogórków. (...)


Sojusz związkowo-dyrektorsko-organowy

Marek Wójtowicz

Gratuluję szefowi OZZL, dr. Krzysztofowi Bukielowi listu otwartego z 23 maja „Do Dyrektorów i Organów Założycielskich Szpitali funkcjonujących w formie SPZOZ”, w którym proponuje adresatom wspólny z OZZL bój o wymuszenie na NFZ wyższej ceny zakupu szpitalnych usług. Z listu wynika, że wchodząca w życie od 1 lipca ustawa o działalności leczniczej, czyli o uspółkowieniu zadłużających się spzozów, to doskonała okazja do zmiany obecnego, marniutkiego poziomu cen zakupu usług, nie uwzględniającego rosnących kosztów ich wytworzenia oraz postulatu OZZL o ustalenie wynagrodzeń lekarskich na poziomie 3 razy średnia krajowa. (...)


Lobbowanie

Andrzej Sośnierz

Miałem okazję prowadzić wiele rozmów z osobami kierującymi publicznymi jednostkami opieki zdrowotnej, właścicielami prywatnych oraz lekarzami interesującymi się ekonomiką ochrony zdrowia. Konkluzją tych rozmów było najczęściej, że nie da się rozumem ogarnąć i pojąć polityki cenowej Narodowego Funduszu Zdrowia. W końcu wszyscy godzili się z tezą: skoro nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi tylko o pieniądze. (...)


BIZNES, RYNEK, EKONOMIA

Innowacyjność mocno potencjalna

Beata Chomątowska

Monika Stefańczyk z analizującej rynek farmaceutyczny firmy PMR Publications stwierdza: krajowej farmacji nie można nazwać innowacyjną. – Polskie firmy mają zbyt mało środków finansowych, aby pozwolić sobie na wieloletnie badania kliniczne leków, które jednocześnie związane są z bardzo dużym ryzykiem niepowodzenia – twierdzi Stefańczyk. – Niejednokrotnie jedynym dla nich wyjściem jest poszukiwanie funduszy europejskich, które mogłyby pomóc w rozwijaniu nowych leków – tak robi kilka firm prowadzących prace nad innowacyjnymi preparatami. Stanowią one jednak wyjątki potwierdzające regułę. (...)


Rewolucyjne wprowadzanie rewelacyjnych zmian

Elżbieta Południk

Przed menedżerami placówek zdrowotnych kolejne duże wyzwanie – reorganizacja pracy przychodni specjalistycznych, przesunięcie personelu i sprzętu z oddziałów szpitalnych do ambulatoriów, a także inwestycje w gabinety umożliwiające przeprowadzanie w nich zabiegów wykonywanych dotychczas jedynie w szpitalach. Od 1 lipca większość badań diagnostycznych i prostsze zabiegi będą przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. (...)


Wpływ ustawy refundacyjnej na rynek

Będzie taniej, czyli źle?

Krzysztof Boczek

Ustawa refundacyjna ma spowodować, że leki w Polsce będą najtańsze w Europie, a producenci farmaceutyków – zmuszeni do ostrzejszej konkurencji. Firmy farmaceutyczne straszą: to będzie miało negatywne konsekwencje. Jak będzie naprawdę, przekonamy się niebawem. (...)


Kasa dla lekarza

Michał Pachocki

Kasy fiskalne są urządzeniami elektronicznymi przeznaczonymi do rejestrowania obrotu oraz kwoty należnej ze sprzedaży detalicznej towarów lub usług. Pierwszą taką kasę opatentowano pod koniec XIX wieku w USA i posiadała ona ograniczone funkcje, jak otwieranie szuflady z pieniędzmi po podliczeniu transakcji oraz sumowanie wpływów (głównym celem było zapobieganie kradzieży pieniędzy przez pracowników). Współczesne urządzenia znaczenie wyewoluowały. Teraz ich podstawowym zadaniem jest rejestrowanie kwoty należnego podatku oraz wydawanie dowodów sprzedaży, czyli paragonów (oryginał dla klienta, kopia przeznaczona do archiwum), wykonywanie raportów dobowych i miesięcznych. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Dziennik stażystki

Maja Sztaudynger

Potrzebuję pomocy. Natychmiast! – zaordynował nieco bezczelnie. – Kleszcz. To kleszcz – pokrzykiwał wskazując na przedramię. – Za 20 minut mam pociąg, proszę się pośpieszyć – poganiał pielęgniarkę. W międzyczasie niemal wyrywając drzwi z zawiasów wtargnął mężczyzna z zakrwawioną dłonią, owiniętą brudną szmatą. Za nim wbiegła kobieta krzycząc: – Piła, piła! Obciął piłą wszystkie palce. Po wstępnym zaopatrzeniu ran i odesłaniu mężczyzny do szpitala zjawiali się kolejni pacjenci. Z raną szarpaną ramienia, z raną rąbaną głowy (siekierą) i niekończące się rany cięte (blachami i nożami) przeróżnych części ciała. (...)


Z drogi...

Przepis na sukces

Andrzej Musiałowicz

Składniki: wybrany (politycznie, po kumotersku, rodzinnie, w losowaniu) zakład opieki zdrowotnej; właściwy (wygodny dla właściciela) dyrektor zakładu; zbilansowany budżet lub zdolność kredytowa właściciela (samorządu); zapotrzebowanie na sukces polityczny, medialny, przedwyborczy. (...)


Okiem prezesa

Torcik

Janusz Atłachowicz

Czy istnieje jakaś strategia rozwoju systemu ochrony zdrowia w naszym kraju? Może i jest. Ale nigdzie nie można jej znaleźć ani o niej przeczytać. A jeżeli nawet jest, to dotyczy elementu systemu, i to w postaci jakiegoś programu na maksimum 2–3 lata. Ci, co w takie programy zainwestowali, zostają potem zwykle z ręką wiadomo gdzie. Przykłady? Proszę bardzo. (...)


PROZA MEDYCZNA

Z życia wiejskiej lekarki

Wysypka

Janina Banachowska

Przyszedł do mnie pacjent nietypowy, bo sensownie odpowiadał na zadawane pytania. Poprzedniego dnia jeden z jego znajomych obchodził „osiemnastkę”, więc zrobili małą uroczystość. Ojciec z racji świeżej dorosłości syna wyciągnął z szafy nalewkę domowej roboty. Chłopcy byli zadowoleni, butelki były ładne, jakieś nietutejsze i gładko się to piło. Miała to być pędzona w domu wódka z tarniny, więc bezpieczna i zdrowa, jednak albo coś było w niej dla poprawienia smaku dodane, albo i dla dodania mocy też. (...)


Z WOKANDY

Atrybuty lekarza: stetoskop czy „pluskwa”?

Helena Kowalik

– Wygrałem w sądzie z dziennikarzami – powiedział szef Kliniki Urologii WIM – a mimo to trudno zrozumieć, dlaczego redakcja „Rzeczpospolitej” przez 4 lata brnęła w proces, z którego nie mogła wyjść z twarzą. Rozmowę nagrywały obie strony: Agnieszka Sijka, dziennikarka „Rzeczpospolitej” i prof. dr hab. Henryk Zieliński, kierownik Kliniki Urologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Profesor nawet kupił na tę okazję dyktafon. Nie przypuszczał, że za kilka miesięcy przywoła zawartość taśm w sądzie. (...)


PSYCHOLOGIA

Kusząca moc ryzykowania

Paweł Słupski

Co takiego w nas tkwi, że lubimy ryzyko? Z pewnością – nie jest to zależne od naszej płci, wykształcenia czy wieku. Dlatego tak łatwo „chodzimy na skróty”, a mimo zdarzających się porażek i kłopotów, wielu z nas dalej lubi życie pełne wrażeń. Z reguły ryzyko kojarzone jest z chłopcami czy mężczyznami. To przecież oni w obiegowej opinii mają realizować wizje bohaterskich czynów i odważnych, ryzykownych zachowań. I coś w tym jest, skoro już w okresie niemowlęcym widać subtelne różnice w zachowaniach chłopców i dziewczynek. Przyszli panowie bywają bardziej aktywni, pobudliwi, drażliwi. W miarę wzrostu zaczynają się interesować zabawkami, które kojarzone są z rywalizacją, emocjami, agresją. (...)


DOSTĘPNOŚĆ TERAPII

Prewencja wtórna w kardiologii

Serce zatrzymuje się tylko raz, ale żeby w odniesieniu do pacjentów po zawałach ta maksyma mogła być prawdziwa, w polskiej kardiologii wiele musi się zmienić. Rozmawiali o tym, podczas debaty „Służby Zdrowia” na temat „Prewencja wtórna w kardiologii – stan obecny, wyzwania” Adam Fronczak, podsekretarz stanu w MZ, Wojciech Matusewicz, prezes AOTM, prof. Grzegorz Opolski, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, prof. Hanna Szwed, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii dla województwa mazowieckiego, prof. Adam Witkowski z Instytutu Kardiologii w Warszawie. Debatę prowadziła Renata Furman. (...)


Terapie biologiczne w chorobach zapalnych

Tomasz Sienkiewicz

Wiek XX był w farmacji erą chemii, natomiast XXI stulecie staje się epoką biotechnologii. Leki biologiczne zrewolucjonizowały terapię wielu chorób. W Polsce wprowadza się je zazwyczaj w ostatniej fazie choroby, gdy inne leki okazują się nieskuteczne i doszło już do nieodwracalnych powikłań. I nawet wówczas dostęp do nich jest często utrudniony. (...)


Zamieszanie z limitami

Marcin Wełnicki

11 maja br. na stronie Ministerstwa Zdrowia zamieszczono komunikat dotyczący projektu wykazu leków refundowanych oraz, w ramach załącznika, zestawienie cen leków i wyrobów medycznych wydawanych świadczeniobiorcom bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością. Propozycje Ministerstwa Zdrowia odnośnie do limitów refundacyjnych tradycyjnie już zawierają treści kontrowersyjne dla określonych grup pacjentów oraz lekarzy zajmujących się prowadzeniem tych chorych. Tym razem liczne komentarze wzbudziła propozycja ustalenia limitu dla produktów zawierających mesalazynę w postaci czopków i wlewek doodbytniczych na podstawie limitu produktów zawierających sulfalazynę w postaci tabletek powlekanych. (...)


KLINIKA

Borelioza – aktualne wytyczne Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

Romana Rolla-Szczepańska

Borelioza (choroba z Lyme, Lyme Disease–LD) to obecnie w Polsce jedna z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób. Według danych PZH, w ostatnich 10 latach liczba zachorowań systematycznie wzrasta. W 2001 r. zarejestrowano 2475, zaś w 2010 r. już 9011 zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Wydaje się, że w codziennej praktyce lekarskiej borelioza może się stać schorzeniem równie częstym jak biegunka czy zapalenie gardła. Podobieństwo objawów do innych chorób i polimorfizm obrazu klinicznego oraz niejasne aspekty patogenetyczne są powodem powstawania szeregu mitów na temat rozpoznania i leczenia boreliozy. (...)


Leczenie bólu nowotworowego w praktyce lekarza rodzinnego

Różowo-białe dylematy

Z dr. Jerzym Jaroszem z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie na temat zasad leczenia bólu u pacjentów nowotworowych w warunkach podstawowej opieki zdrowotnej rozmawia Marcin Wełnicki. (...)

 


Gorączka neutropeniczna

Paweł Traczewski

Co roku na skutek choroby nowotworowej umiera w Polsce ok. 90 tys. chorych. Rokowanie pogarszają neutropenia i gorączka neutropeniczna, którym można jednak zapobiegać. W naszym kraju każdego roku diagnozowanych jest niemal 140 tys. nowotworów. Pod względem skuteczności leczenia, mimo postępu w ostatnich latach (obecnie odsetek całkowitych wyleczeń dorosłych wynosi 30%, a dzieci 75%), Polska plasuje się na odległym 22. miejscu w Europie (dane za 2007 r.). Istotnie przyczynia się do tego śmiertelność związana z neutropenią i gorączką neutropeniczną u pacjentów poddawanych chemioterapii, która wynosi 5–11%. (...)


Poród nie jest chorobą

Halina Pilonis

Nowe standardy opieki okołoporodowej podczas ciąży i porodu o prawidłowym przebiegu miały ograniczyć do niezbędnego minimum interwencje medyczne. Tymczasem szczegóły regulacji prowadzą do nadmiernej medykalizacji prawidłowej ciąży i porodu. – To naraża kobiety na niepotrzebne procedury medyczne, a NFZ – na dodatkowe koszty – mówi prof. Bogdan Chazan, były konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa, dyrektor Szpitala im. św. Rodziny w Warszawie, członek Rządowej Rady Ludnościowej. (...)


Gruźlica była i jest obecna

Ewa Stępień

Mimo że oficjalne statystyki epidemiologiczne mówią o spadku nowych zachorowań na gruźlicę, nadal blisko 9 tys. Polaków każdego roku zapada na tę chorobę. Różnice w zachorowalności w poszczególnych województwach są ogromne, np. w województwie lubelskim jest ona trzykrotnie wyższa niż w wielkopolskim. Niektórzy lekarze uważają, że system zbierania danych jest niepełny, a problem zachorowań niedoszacowany, ponieważ nie wszyscy przestrzegają obowiązku zgłaszania przypadków zachorowań. (...)


KONFERENCJE

Onkologia pod obywatelskim nadzorem?

Mariusz Kielar

Stowarzyszenie CASPolska zaprezentowało wyniki projektu, którego celem jest m.in. stworzenie systemu obywatelskiego monitoringu przejrzystości zasad ustalania cen na produkty lecznicze. Szczególne korzyści z jego wyników mają odnieść pacjenci z chorobą nowotworową oraz ich rodziny. Bezpośrednią transmisję z obrad konferencji można było śledzić na żywo za pośrednictwem portalu „Służba Zdrowia”. (...)


Druga edycja programu „Droga Do Siebie”

Tomasz Kobosz

Rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Droga Do Siebie”. Tegoroczne działania koncentrują się na chorobie afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Podczas warsztatów będą omawiane podstawowe zasady farmakoterapii oraz psychoterapii, a także warunki konieczne do stworzenia trwałej i opartej na zaufaniu relacji między pacjentem a terapeutą i rodziną chorego. – Choroba afektywna dwubiegunowa jest najczęstszą chorobą psychotyczną. Niestety, lekarze nadal mają trudności z jej zdiagnozowaniem, a pacjenci i ich najbliżsi nie mają świadomości choroby, bo epizody manii oraz depresji interpretują jako reakcję na codzienne sytuacje życiowe, a nie objawy ChAD – tłumaczy prof. Bogdan de Barbaro z Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii CM UJ, członek Rady Ekspertów programu „Droga Do Siebie”. (...)


KRYNICA 2011

Ochrona zdrowia zarządzana czy koordynowana?

Maciej Bogucki

Na początku września 2010 r., podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, minister Ewa Kopacz przedstawiła plan reform ochrony zdrowia w Polsce. Nosił on nazwę „Zintegrowany i konkurencyjny system 2014”. Wszystko wskazuje na to, że 2012 rok. będzie rzeczywiście czasem dużych zmian w organizacji naszego systemu ochrony zdrowia. Wynik wprowadzanych zmian zależy od jakości uchwalanego prawa, jakości rozporządzeń wykonawczych, a także od kompetencji i determinacji ludzi, którzy w praktyce decydować będą o konkretnych rozwiązaniach. (...)


I Kongres Szpitali Prywatnych

Chciałoby się wielkich rzeczy, czyli prywatne szpitale zwierają szyki

Małgorzata Solecka

Na Europejski Kongres Szpitali Prywatnych do warszawskiego szpitala Carolina Medical Center przyjechało ponad dwieście osób. I nikt z przybyłych nie miał wątpliwości: rola szpitali prywatnych w polskim systemie ochrony zdrowia będzie rosnąć. Zabrakło jednak śmiałków, którzy pokusiliby się o nakreślenie wizji, jaki to będzie system, jak również na czym dokładnie rola sektora prywatnego będzie polegać. Czy list z postulatami, skierowany do premiera, zainspiruje rząd do takiej odpowiedzi? (...)


XI Kongres Medycyny Rodzinnej w Mikołajkach

Wiatr w oczy

Halina Pilonis

Lekarze rodzinni uważają, że próbuje się pozbawić ich roli koordynatora i przewodnika po systemie opieki zdrowotnej. Twierdzą, że stanowi to poważne zagrożenie dla rozwoju medycyny rodzinnej w Polsce. XI Kongres Medycyny Rodzinnej w Mikołajkach (2–5 czerwca) obradował pod hasłem „Z wiatrem i pod wiatr”. Uczestnicy podkreślali, że jeśli chodzi o rozwój medycyny rodzinnej, to sprzyjające podmuchy już dawno ustały. Teraz jest już tylko flauta oraz pod wiatr. (...)


II Forum Promocji Zdrowia Kobiet

Rak szyjki macicy – jak rozwiązać problem?

Anna Adamska-Wełnicka

31 maja w Warszawie odbyło się II Forum Promocji Zdrowia Kobiet, którego głównym tematem była właśnie profilaktyka i leczenie raka szyjki macicy. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej we współpracy z Fundacją MSD dla Zdrowia Kobiet powołały tego dnia Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Ambicją inicjatywy jest poprawa sytuacji w tym wstydliwym obszarze zdrowia publicznego. Do Koalicji przystąpiło już ponad 30 organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i innych podmiotów zaangażowanych w działania profilaktyczne. (...)


Targi i Kongres ConhIT 2011 w Berlinie

Technologie uzdrawiające rzeczywistość

Mariusz Kielar

Technologie mobilne w praktyce klinicznej, nowatorskie narzędzia zarządzania opieką zdrowotną oraz zaawansowane systemy analityczne, tzw. business intelligence – to tylko niektóre przykłady innowacji ze świata nowoczesnych technologii informatycznych w medycynie i opiece zdrowotnej. Zaprezentowano je na Targach i Kongresie ConhIT 2011, odbywających się w Berlinie. „Służba Zdrowia” była jedynym polskim czasopismem medycznym, które uzyskało akredytację prasową Targów Berlińskich. (...)


Choroby reumatyczne osłabiają polską gospodarkę

Tomasz Kobosz

Ponad 10 mln Polaków cierpi z powodu chorób układu mięśniowo-szkieletowego, a połowa z nich jest niezdolna do pracy zawodowej. Szacowane na 4,5 mld zł koszty pośrednie chorób reumatycznych (renty, absencja w pracy i rehabilitacja) są w Polsce ponaddziesięciokrotnie wyższe niż nakłady na ich leczenie (384 mln zł). Ogólne koszty chorób reumatycznych pochłaniają blisko 1,5% PKB – wynika z raportu „Stan opieki reumatologicznej w Polsce”, opracowanego przez Uczelnię Łazarskiego. Celem raportu było zebranie pełnej wiedzy na temat opieki reumatologicznej w Polsce. Raport zawiera także rekomendacje dla osób i instytucji kształtujących politykę zdrowotną dotyczącą opieki reumatologicznej. Uzyskane dane wskazują na niedoskonałości w mechanizmach funkcjonowania systemu w obszarze reumatologii. (...)


NAUKA

Medukacja

Bądź LEPszy w testach

Jakub Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)






bot