Młodzi i starzy
Aleksandra Gielewska
Co niesie za sobą zmiana pokoleniowa na najwyższych stanowiskach w MZ i NFZ? Czy brak doświadczenia szefów w zarządzaniu tak istotnymi instytucjami w państwie, kształtującymi dostęp do opieki zdrowotnej 38 milionom obywateli, będzie prowadzić do zmian pozornych, czy radykalnych i niekorzystnych, choć może już nieuchronnych? A może do paraliżu decyzyjnego wskutek nieogarniania całości i zarazem niuansów problemu, a także braku zaufania do ekspertów, autorytetów, współpracowników? (...)
Między limitami a nadwykonaniami
Maciej Biardzki
No, i stało się – premier odwołał Jacka Paszkiewicza. Bartosz Arłukowicz pytany o przyczyny wniosku o odwołanie szefa Funduszu, elegancko ominął osobę byłego prezesa. Stwierdził tylko, że decyzja ta stanowi początek zmian w NFZ, w tym sposobu finansowania świadczeń. Na razie brzmi to enigmatycznie, choć jak przed laty mówiono – kierunek jest słuszny. System finansowania świadczeń w Polsce jest wyjątkowo zły i nie tylko nie pozwala na zaspokojenie potrzeb społecznych, ale prowadzi do olbrzymiej niegospodarności. Wśród objawów jego dysfunkcji wystarczy podać brak rzetelnej wyceny świadczeń, złą redystrybucję składki pomiędzy świadczeniodawców w województwach, limity i będące ich pochodną nadwykonania, wreszcie – wynikające z tego wszystkiego kolejki do świadczeń. (...)
Wśród prawdziwych przyjaciół
Elżbieta Cichocka
W jednej z łódzkich poradni grupa lekarzy zbadała na gorąco wpływ
ustawy refundacyjnej na zdrowie pacjentów w pierwszych trzech tygodniach stycznia, kiedy zamieszanie z receptami było największe. Okazało się, że na 102 chorych z cukrzycą u 29 stwierdzono poważny wzrost poziomu cukru na czczo i po posiłkach. Dlaczego? Czterech pacjentów nie wykupiło insuliny z powodu wyższego kosztu, 18 zmniejszyło liczbę pomiarów poziomu cukru ze względu na wzrost cen pasków, 7 przerwało leczenie – nie zgłosiły się do lekarza ze strachu o nieprawidłowe wypisanie recepty. W rezultacie u 6 chorych z tej grupy tak rozchwiała się kontrola cukrzycy, że wylądowali w szpitalu. (...)
PANOPTICUM
Taximeter
Marek Wójtowicz
Minister zdrowia oznajmił 25 maja, iż chce, aby płacono za efekt leczenia, a nie za fakt leczenia. Wysłuchałem tej deklaracji, jadąc taksówką zaprzyjaźnionej korporacji. Zapytany przez kierowcę, o co mu chodzi, spróbowałem wytłumaczyć to na przykładzie wyceny usługi taksówkowej. (...)
Rankingowanie
Andrzej Sośnierz
Już od dłuższego czasu alarmuję, że stosowany przez NFZ system ocen, zwany rankingowaniem, przestał służyć obiektywizacji wyboru składanych ofert, a stał się narzędziem walki konkurencyjnej pomiędzy świadczeniodawcami, powodując, że kontrakty stopniowo przemieszczają się do tych, „którym się należy”, a wszystko to dzieje się pod przykrywką „obiektywnego” systemu rankingowania, który realizuje bezduszny i oporny na korupcję komputer. I moje wrażenie, że komputery w NFZ wcale nie są bezmyślne i bezduszne, nie mija. (...)
TYLKO FAKTY
Rzecznik
Marek Nowicki
Każdego roku wiosną dzwoni do mnie pani redaktor z miesięcznika Press i prosi, abym wskazał swoje typy antyrzeczników prasowych. W rankingu, który potem jest publikowany na łamach Pressa, prezentowani są przede wszystkim rzecznicy z instytucji publicznych: rządowych i samorządowych, a także szpitali i uczelni. Zdarzało się, że wskazywałem swoje typy i dawałem sążniste uzasadnienie (...) Szkoda, że od czasu do czasu nie powstaje w Pressie zestawienie pozytywne, bo tutaj także można by podać kilka inspirujących przykładów. Na dziś – jeden wyjątkowy - Andrzeja Troszyńskiego. (...)
Odszkodowania za zdarzenia? Puste szuflady komisji wojewódzkich
Bernadeta Waszkielewicz
Miało być szybkie orzekanie w sprawie odszkodowań dla pacjentów, dlatego szpitale na początku roku stanęły przed wizją wykupywania polis za horrendalne kwoty. Mija połowa roku, a szuflady wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych świecą pustkami. Według stanu na koniec maja, komisje orzekły tylko w jednej sprawie i orzeczenie brzmiało: brak zdarzenia medycznego. A resort zdrowia przygotował nowelizację przepisów, które kilka miesięcy temu sprawiły szpitalom wiele problemów. (...)
Długi znowu skoczą w górę
Aleksandra Fandrejewska
Istnieje duże niebezpieczeństwo, że drugi rok z rzędu wzrosną długi szpitali. Eksperci szacują, że w skali roku może to być nawet dziesięcioprocentowy wzrost. Tym razem główną przyczyną będą nie nadwykonania, a wysoka inflacja. Już zeszły rok pokazał, że koszty rosną znacznie szybciej niż przychody. – Proste oszczędności nie wystarczają – uważa Walery Czarnecki, starosta lubański (woj. dolnośląskie). Jego zdaniem, nie ma szans, by służba zdrowia nie powiększyła w tym roku zadłużenia. (...)
Dobrodziejstwa poroża
Ewa Krupczyńska
Naukowcy z Akademii Medycznej we Wrocławiu powołali spółkę Stem Cells Spin S.A., której celem jest zdobycie środków na skomercjalizowanie ich odkrycia i kontynuowanie badań. Pierwsze efekty jej działania są już widoczne: w połowie br. na polskim rynku pojawią się dermokosmetyki i weterynaryjne środki pielęgnacyjne, potem preparaty medyczne i leki weterynaryjne, a docelowo leki oparte na macierzystych komórkach porożogennych. (...)
APTEKI
Lojalność pod znakiem zapytania
Beata Chomątowska
Właściciele aptek mają wciąż kłopot z nową ustawą refundacyjną. Choć zakazała działalności reklamowej aptek, nie zdefiniowała precyzyjnie, czym jest reklama. To spore utrudnienie dla działalności aptekarzy. Ustawa refundacyjna zabroniła stosowania jakichkolwiek zachęt w sprzedaży leków: opustów, rabatów czy programów lojalnościowych, w ramach których pacjent, kupując leki w danej aptece, zbiera punkty i wymienia je na nagrody lub dostaje coraz większe zniżki. Znowelizowała też art. 94a Prawa farmaceutycznego, który zabronił aptekom reklamowania się. Jednak choć przepis obowiązuje od początku roku, hasła „U nas najtaniej”, „Centrum tanich leków” czy „Pacjencie, u nas dostaniesz rabat” – nie zniknęły. Do wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych wciąż trafiają więc donosy w tej sprawie od aptekarzy, wytykających konkurencji mijanie się z prawem. (...)
Ginekolog onkolog – specjalista poszukiwany
- Ginekologia onkologiczna to jedna z najmłodszych specjalizacji w polskiej medycynie, w zapisach prawnych znalazła miejsce w 2003 r., a pierwsi specjaliści rozpoczęli pracę w 2005 r. Borykamy się wciąż z wieloma problemami, z którymi styka się dziedzina, zaczynająca się rozwijać. Ginekologia onkologiczna jest specjalizacją niezwykle potrzebną w Polsce, znajdujemy się bowiem na ostatnich miejscach pod względem przeżyć pięcioletnich w chorobach nowotworowych. Dążymy do odwrócenia tych niekorzystnych tendencji, między innymi poprzez zwiększenie liczby dobrze wykształconych specjalistów. - z prof. Jerzym Stelmachówem, konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii onkologicznej, rozmawia Renata Furman.
Czasem muszę chować głowę w piasek
Z dr. prawa Wojciechem Rafałem Wiewiórowskim, Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, rozmawia Krzysztof Nyczaj. (...)
Z drogi...
Wypijmy za błędy na górze
Andrzej Musiałowicz
Trwające od wielu miesięcy zawirowania wokół systemu opieki zdrowotnej zaowocowały wylosowaniem kozła ofiarnego w postaci prezesa NFZ. Ktoś przecież musi być winny. Argumentacja przywołana przez ministra zdrowia jest jednak zatrważająca. O jakiej zmianie myśli minister zdrowia, skoro u podwalin systemu leży chaos, brak danych albo zafałszowana sprawozdawczość. (...)
Okiem prezesa
Ciągłe zmiany
Janusz Atłachowicz
Jakiś czas temu pisałem o ping-pongu pomiędzy ministrem zdrowia a prezesem NFZ. Jest szansa, że ten mecz wkrótce się skończy. Minister zawnioskował o odwołanie prezesa i Rada Funduszu pozytywnie zaopiniowała jego wniosek. Pan premier podjął decyzję. Jak zwykle w takich przypadkach, trwają spekulacje, kto obejmie to stanowisko. Ale zostawmy to innym mediom. (...)
Żaneta Semprich
Za przyjęcie plastikowych winogron o wartości 45 zł sąd skazał dr Urszulę Ludwikowską na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwuletni okres próby. Zdaniem sądu wręczanie lekarce i przyjmowanie przez nią prezentu, nawet niedrogiego, nie może być uznane za powszechnie przyjęty, uświęcony tradycją sposób postępowania – zwyczajowo wręcza się bowiem lekarzom alkohol (nawet drogi), kwiaty (choćby kosztowne), słodycze (też wysokiej wartości), ale już nie prezenty innego rodzaju. (...)
Proces o twarz
Helena Kowalik
Pacjentka straciła widzenie w oku podczas operacji. Sąd musi rozstrzygnąć: straszliwy pech czy błąd lekarza pozwanego o wysokie zadośćuczynienie? Gdy się obudziła z narkozy, zobaczyła pochylonego nad nią dr. Macieja J. – Zrobiliśmy tylko operację górnej szczęki – powiedział jej – bo nastąpił wylew do lewego oka, zaraz erka zawiezie panią do kliniki okulistycznej. Ja też tam jadę. Okuliści zdiagnozowali u Mai M. drążącą ranę gałki ocznej; to odłamki kości spowodowały uszkodzenie rogówki. Nikt nie dawał jej nadziei, że będzie na to oko widziała. Ale po pewnym czasie profesor, pod którego była opieką, z zaskoczeniem skonstatował, że gdy pacjentka zasłoni drugie oko, potrafi odróżnić dzień od nocy. Niestety, na tym leczenie zakończono. (...)
Z życia wiejskiej lekarki
Dziwnie nieodpowiedzialny pacjent
Janina Banachowska
Zgłosił się do mnie mężczyzna skarżący się na ból stopy. Podawał, że jakiś czas temu na stopę stanęła mu krowa i dlatego go boli. Początkowo miał obrzęk i zasinienie, po miesiącu zniknęły, ale ból się utrzymuje. Po zebraniu dokładnego wywiadu ustaliłam, że konflikt z krową miał miejsce przed pięcioma miesiącami. Posłałam go na rtg stopy. Na zdjęciu nic nie wyszło, ale stopa była wyraźnie zmieniona zapalnie. Skierowałam pacjenta do laboratorium na komplet wszelkich badań pomocnych do ustalenia rozpoznania. (...)
Litania wyzwań w Jeevodaya
Jestem trochę trędowata
– W Indiach czuję się bardziej odpowiedzialna za chorego – o leczeniu trędowatych w ośrodku Jeevodaya opowiada Helena Pyz, internistka poruszająca się na wózku inwalidzkim, misjonarka świecka, która już 23 lata zajmuje się chorymi na trąd w rozmowie z Krzysztofem Boczkiem. (...)
O żywieniu w polskiej onkologii optymistycznie
Jerzy Jarosz
Cieszę się, że w swoim cyklu artykułów opisujących zagadnienia medycyny paliatywnej i leczenia przeciwbólowego w polskiej onkologii mogę napisać coś optymistycznego. Za optymistyczne uważam dwa wydarzenia. Pierwsze to II Międzynarodowa Konferencja Interwencyjnego Leczenia Bólu i Neuromodulacji zorganizowana wspólnie z organizacjami z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Konferencja odbyła się w Sopocie 12 maja. Za największy jej sukces uważam wprowadzenie do polskiej medycyny bólu wzorców merytorycznej dyskusji, praktycznego podejścia do korzystania z wiedzy i umiejętności ekspertów, a wreszcie – praktyczną naukę pod okiem mistrza podczas warsztatów kadawerowych. (...)
Szczepienia ochronne przed sezonem wakacyjnym
Maria Pokorska-Śpiewak
Sztuka medycyny podróży nie polega na zaszczepieniu każdego turysty wszystkimi dostępnymi szczepionkami, co oznacza niepotrzebne koszty i ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, ale na indywidualnym doborze najważniejszych szczepień zapewniających w danym przypadku odpowiednią ochronę. Jednocześnie pacjenci powinni być uprzedzeni, że żadne szczepienie nie chroni w 100% przed zachorowaniem, a w związku z tym nawet w pełni zaszczepiona osoba powinna, dla swojego bezpieczeństwa, przestrzegać wszelkich środków ostrożności, które pozwolą ograniczyć ryzyko zakażeń. (...)
Osobiste pompy insulinowe w terapii cukrzycy (część 1.)
Marek Derkacz
Osobista pompa insulinowa (OPI) to urządzenie służące do ciągłego podskórnego podawania insuliny (ang. CSII – continous subcutaneus insulin infusion). CSII w sposób najbardziej zbliżony do fizjologicznego naśladuje wydzielanie insuliny przez zdrową trzustkę. Umożliwia to lepszą kontrolę stężenia insuliny we krwi pacjenta, dzięki czemu możliwa jest lepsza kontrola glikemii, obniżenie wartości hemoglobiny glikowanej (HbA1c), a także występuje istotnie mniejsze ryzyko wystąpienia ciężkiej hipoglikemii. (...)
Wojna jądrowa z nowotworami wątroby
Krzysztof Dudek
Selektywna wewnętrzna terapia radioizotopowa SIRT (Selective Internal Radiation Therapy), nazywana również radioembolizacją, jest innowacyjną metodą leczniczą stosowaną w leczeniu pierwotnych oraz wtórnych nowotworów wątroby. Metoda ta polega na podaniu drogą dotętniczą milionów mikrosfer (pustych w środku drobin, o rozmiarach rzędu od 20 do 60 mikrometrów, wytwarzanych ze szkła lub żywic polimerowych) zawierających radioizotopy. (...)
Leki biologiczne i biopodobne: dostępność i bezpieczeństwo nowoczesnej farmakoterapii
Ivan Kocić
Leki biologiczne, których przykładem są przeciwciała monoklonalne, to leki niezwykle ważne, poprawiające rokowanie w wielu jednostkach chorobowych. Leki biopodobne, jak nazwa wskazuje, mają bardzo podobną budowę i działanie jak odpowiednie leki biologiczne, ale zarazem nie mogą w sposób automatyczny, jak w przypadku leków chemicznych, zastępować pierwowzór, jakim jest referencyjny lek biologiczny. Są to produkty tworzone przez żywe komórki, a każda żywa komórka jest unikalna. W tym kontekście leki biopodobne (ang. biosimilars) zasługują na szczególną uwagę, ponieważ po raz pierwszy w historii medycyny mamy do czynienia z takim zagadnieniem. (...)
Czy minister posłucha ekspertów?
Raka piersi leczyć po ludzku
Tomasz Sienkiewicz
Zgodnie z wytycznymi Parlamentu Europejskiego, do 2016 r. powinna powstać w każdym państwie UE sieć wysokospecjalistycznych ośrodków leczących kompleksowo raka piersi (ang. Breast cancer units). Jeden ma przypadać na populację ok. 500 tys. i zajmować się co najmniej 150 nowymi pacjentkami rocznie. Cel ich organizowania w Polsce to przede wszystkim poprawa wciąż słabych wskaźników uzyskiwanych w profilaktyce, diagnostyce, terapii i rehabilitacji tego schorzenia. Wiele pacjentek z rakiem piersi, często pozostawionych samym sobie, bezradnie błąka się po źle zorganizowanym, nieskoordynowanym systemie. (...)
Europejski Tydzień Walki z Rakiem
Czy rak to priorytet publiczny?
Tomasz Kobosz
Wyniki badania opinii społecznej „Rak – priorytet publiczny?”, zrealizowanego w lutym 2012 r. przez IPSOS Polska na zlecenie Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych (PKOPO), jednoznacznie wskazują, że Polacy domagają się zmian w systemie opieki zdrowotnej, a zwłaszcza w opiece onkologicznej. – Gdyby badanie przeprowadzono w kwietniu, czyli w okresie „zapaści onkologicznej”, kiedy zabrakło podstawowych cytostatyków do standardowej chemioterapii, system opieki zdrowotnej z pewnością zostałby oceniony jeszcze gorzej – uważa prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. (...)
Pierwszy Światowy Dzień Chorych na Stwardnienie Guzowate
Tomasz Kobosz
Stwardnienie guzowate (zespół Bourneville’a-Pringle’a, TSC) to rzadka choroba genetyczna, która charakteryzuje się występowaniem guzów rozsianych w różnych narządach, w tym w mózgu, sercu, nerkach i płucach. W Polsce na TSC choruje ponad 6 tys. osób, na świecie – ok. miliona. U dzieci objawami są najczęściej guzy serca lub drgawki, u dorosłych to zazwyczaj zmiany skórne, nerkowe lub płucne. Bezpośrednie zagrożenia dla życia pacjenta stanowią zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, drobne guzki znajdujące się w okolicach kory mózgu. Najczęstszym objawem neurologicznym u chorych na TSC jest padaczka. Napady padaczkowe występują u 90% chorych i mogą się pojawić w dowolnym wieku, najczęściej w pierwszym roku życia. (...)
Innowacje w hematoonkologii – brak dostępności leków w Polsce
Bez tlenu nie da się oddychać
Tomasz Sienkiewicz
Od pół roku niemal nie jestem w stanie zajmować się innowacjami w hematoonkologii, gdyż gros czasu pochłania mi tzw. proza życia. Głównie – walka o udostępnienie pacjentom podstawowych leków – stwierdził prof. dr hab. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, w wystąpieniu pt. „Rola hematologa pod rządami ustawy refundacyjnej”, inaugurującym seminarium zorganizowane przez Fundację Watch Health Care z udziałem znanych polskich hematologów. (...)
Pora na zmiany!
R.F.
„Puśćmy sygnał w Polskę do kobiet, że jeżeli naprawdę kochają swoje dzieci i chcą być odpowiedzialne, muszą być silne. A żeby mogły być silne, muszą być zdrowe” – apelowała senator Helena Hatka podczas sejmowej debaty pt. „Zdrowa kobieta – silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza”, zorganizowanej przez Parlamentarną Grupę Kobiet i Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Debata odbywała się pod patronatem Marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz oraz Wicemarszałek Senatu RP Marii Pańczyk-Poździej. (...)
Laryngologia bardziej rodzinna
Mariusz Kielar
Zagrożenia ze strony środowiska (głównie narażenie na wszechobecny hałas), ekspozycja na leki ototoksyczne, choroby ucha środkowego – to najważniejsze współczesne czynniki ryzyka rozwoju niedosłuchu w społeczeństwie. Przyjmuje się, że z powodu umiarkowanego do głębokiego niedosłuchu cierpi na świecie ok. 278 mln ludzi (WHO, 2010). Warto podkreślić, iż konsekwencje tego schorzenia wykraczają poza trudności z porozumiewaniem się, rozumieniem mowy czy percepcją dźwięków – niedosłuch stwierdzany szczególnie we wczesnych okresach życia może mieć negatywny wpływ na rozwój psychofizyczny całego organizmu. (...)
ConhIT 2012
Technologie zdrowej przyszłości
Mariusz Kielar
Organizowane w Berlinie Targi ConhIT (Connecting Healthcare IT) to największe i najważniejsze wydarzenie międzynarodowe dla sektora nowoczesnych technologii informatycznych w opiece zdrowotnej. Przez trzy dni czołowe firmy branży prezentują najnowocześniejsze rozwiązania sprzętowe i nowatorskie aplikacje, mogące wspierać poprawę jakości i skuteczności współczesnej medycyny. W tegorocznych Targach uczestniczyło ponad 5 tysięcy odwiedzających z 46 krajów świata oraz 270 wystawców reprezentujących najważniejszych producentów i dystrybutorów rozwiązań informatycznych dla sektora ochrony zdrowia. Wielu z nich właśnie tu po raz pierwszy prezentuje publicznie swoje najnowsze produkty. (...)
BioForum 2012
Środkowoeuropejska biotechnologia bez kompleksów
Tomasz Kobosz
Najsilniejsze ośrodki innowacyjnego biobiznesu znajdują się obecnie w Stanach Zjednoczonych i w Azji. Biotechnologia stanowi również coraz ważniejszy sektor gospodarki w Ameryce Południowej, szczególnie w Brazylii, Argentynie i Chile. Jednak także w Europie Środkowo-Wschodniej wiele się w tej dziedzinie dzieje, o czym mogli się przekonać uczestnicy 11. Środkowoeuropejskiego Forum Biotechnologii i Innowacyjnej Bioekonomii – BioForum 2012, w czeskim Brnie. BioForum to największe i najważniejsze spotkanie branży biotechnologicznej w naszej części Europy: naukowców, przedsiębiorców, dziennikarzy. (...)
Skuteczność resuscytacji po 2005 r.
Marcin Wełnicki
W ostatnich latach skuteczność resuscytacji pozaszpitalnych zatrzymań krążenia poprawiła się i obecnie wynosi ok. 5–10%. Duża dostępność automatycznych defibrylatorów (AED) rozmieszczonych w miejscach publicznych, takich jak stacje metra, muzea czy stacje benzynowe – zwiększyła szanse na przeżycie przede wszystkim pacjentów, u których do zatrzymania krążenia doszło w mechanizmie zaburzeń rytmu pierwotnie defibrylacyjnych. W praktyce jednak w zdecydowanej większości NZK stwierdza się asystolię lub PEA. Od 2005 r. Europejska Rada Resuscytacji (ECR) podkreśla, że uciskanie klatki piersiowej u pacjenta z NZK jest podstawowym elementem decydującym o skuteczności resuscytacji. W ostatnim czasie na łamach „Circulation” opublikowano wyniki badania Kudenchuka, które dowodzą, iż stanowisko ECR jest słuszne i znajduje odzwierciedlenie w praktyce. (...)
Hematology TV 2012 – internetowa telewizja dostępna dla polskich hematologów
Tomasz Kobosz
Polscy hematolodzy dołączyli do grona odbiorców internetowej telewizji ematologicznej, która powstała z inicjatywy europejskiego grona ekspertów. Jej odbiorcy będą mogli uczestniczyć w przeglądzie najważniejszych wydarzeń z obszaru hematologii. Jest to pierwsza tego typu telewizja newsowa, która udostępnia programy również na żywo. Hematology TV to nowa inicjatywa adresowana do europejskich hematologów, nad którą nadzór sprawowany jest przez niezależną komisję redakcyjną. Komisja pełni funkcję doradczą dla redaktorów medycznych w zakresie doboru publikacji, tematów i naukowych doniesień m.in. z najważniejszych konferencji międzynarodowych. (...)
Innowacyjne leki w pierwszej linii leczenia przewlekłej białaczki szpikowej – rekomendacje NICE
Tomasz Kobosz
Brytyjska Agencja Oceny Technologii Medycznych (NICE – National Institute for Clinical Excellence) zarekomendowała stosowanie nilotynibu oraz standardowej dawki imatynibu w leczeniu osób dorosłych w fazie przewlekłej lub fazie akceleracji przewlekłej białaczki szpikowej (PBSZ) z obecnością chromosomu Philadelphia (Ph+) nietolerujących imatynibu lub opornych na ten lek. Zmiany w rekomendacjach wynikają z ponownej oceny imatynibu w terapii przewlekłej białaczki szpikowej. W szczególności, standardowa dawka imatynibu jest zalecana jako opcja w pierwszej linii leczenia u osób dorosłych w przewlekłej fazie PBSz Ph+. (...)
Odkrycie polskich naukowców może pomóc opracować nowe antybiotyki
Tomasz Kobosz
W IChF PAN zbadano długość polimerów tworzonych przez białka FtsZ występujące w cytoszkielecie bakterii Caulobacter crescentus. Po raz pierwszy w pomiarach tego typu wykorzystano metodę dynamicznego rozpraszania światła (Dynamic Light Scattering, DLS), potwierdzając jednocześnie jej wysoką użyteczność. – Pomiary wykonane za pomocą dynamicznego rozpraszania światła doprowadziły do zaskakującej obserwacji. Okazało się, że typowy polimer FtsZ jest w rzeczywistości bardzo krótki. Składa się z zaledwie 9–18 monomerów, a jego całkowita długość to ok. 100 nanometrów, czyli kilkunastokrotnie mniej niż przyjmowano dotychczas na podstawie pomiarów z użyciem transmisyjnych mikroskopów elektronowych – tłumaczy dr Sen Hou z IChF PAN, główny autor publikacji naukowej, która ukaże się w czasopiśmie „Journal of Biological Chemistry”. (...)
Błędy w żywieniu niemowląt
Tomasz Kobosz
Polskie niemowlęta spożywają zdecydowanie zbyt dużą liczbę posiłków dziennie. Zgodnie z zaleceniami, małe dzieci powinny być karmione 5–6 razy na dobę. Niestety, tylko 25% niemowląt sześciomiesięcznych i 1/3 dzieci w wieku 12 miesięcy otrzymuje właściwą liczbę posiłków, natomiast aż 20% niemowląt w wieku zarówno 6, jak i 12 miesięcy w ciągu doby dostaje 10 lub więcej posiłków (i to nie licząc drobnych przekąsek podawanych przez mamy między posiłkami!). Skutkiem takiego przekarmiania we wczesnym okresie życia może być nadwaga. Stwierdzono ją u ponad 14% dzieci w wieku 13–36 miesięcy, a u 13% zdiagnozowano otyłość. (...)
Dylematy wokół leczenia AMD
Nadal bez przełomu
Tomasz Kobosz
Władze zdrowotne w kilku krajach oraz inne organizacje na całym świecie (łącznie ze szwedzką agencją The Swedish Medical Products Agency oraz Health Canada) wydały w ciągu kilku ostatnich miesięcy ostrzeżenia przed podawaniem bewacyzumabu do gałki ocznej. Były one często spowodowane ujawnieniem przypadków ślepoty bądź poważnych zakażeń gałki ocznej (ostatnio m.in. w sierpniu 2011 r. w Stanach Zjednoczonych oraz w marcu 2012 r. w Wielkiej Brytanii). Patrząc na wzrost intensywności działań ośrodków naukowych i organów medycznych wokół opisanych leków, wydaje się, że spór o to, czy niższe koszty leczenia uzasadniają akceptację stosowania bewacyzumabu w okulistyce – powinien zostać w najbliższym czasie ostatecznie rozstrzygnięty. (...)
Medukacja
Bądź LEPszy w testach
Mateusz Śpiewak
Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)