Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 93–100/2012
z 17 grudnia 2012 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2012


AKTUALNOŚCI

Pożegnanie redaktor naczelnej

Innego końca świata nie będzie

Aleksandra Gielewska

Przez ostatnie 22 lata miałam wielką frajdę robienia tego, co lubię i co – jak wierzyłam – ma sens dla innych. Na własne ryzyko i odpowiedzialność. Nigdy nie chodziło mi o biznes, zresztą współczuję tym, którym liczenie pieniędzy przesłania przyjemność z życia i pracy. Dziś kończy się dla mnie dotychczasowy, 22-letni świat. Zaczyna nowy, jeszcze nieznany.
Dziękuję tym, którzy ciężko ze mną pracowali i tworzyli gazetę, w tym Tomkowi Sienkiewiczowi, który pamięta nasz rok 1990. Dziękuję Czytelnikom, bez których ta praca nie miałaby sensu. Życzę Wam, służbie zdrowia i „Służbie Zdrowia”, wszystkiego dobrego w Nowym Roku. A w Święta – rodzinnego ciepła, wytchnienia i chwili dla siebie. Przede wszystkim zaś – dużo zdrowia. (...)


Równia pochyła

Maciej Biardzki

Jak opisać to, co wydarzyło się w polskim systemie zdrowotnym w 2012 r.? Klasyczna zasada stosowana w filmach Hitchcocka stanowi, że na początku potrzebne jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie powinno wzrastać. Zgodnie z tą regułą zaczęliśmy wejściem w życie ustawy refundacyjnej. (...)


Jednolity patent zaszkodzi polskim firmom

Halina Pilonis

Chociaż wykonana na zlecenie ministerstwa gospodarki analiza dowiodła, że przystąpienie naszego kraju do systemu jednolitej ochrony patentowej jest niekorzystne, polski rząd opowiedział się za jego przyjęciem. Wszystkie organizacje gospodarcze ostrzegają, że dla polskiej gospodarki jest to groźniejsze niż ACTA. (...)


Prof. Jacek Łuczak laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej

Martyna Tomczyk

W 2008 r. Parlament Europejski utworzył „Europejską Nagrodę Obywatelską” w celu uhonorowania osób, jak i grup, stowarzyszeń czy organizacji za wybitne osiągnięcia w życiu społecznym – ich codzienną aktywność dającą konkretny wyraz wartościom wynikającym z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz za promowanie lepszego, wzajemnego zrozumienia i większej integracji pomiędzy obywatelami państw członkowskich. Wśród tegorocznych laureatów nagrody znalazł się prof. dr hab. n. med. Jacek Łuczak ordynator Hospicjum Pallium w SK Przemienienia Pańskiego UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. (...)


Złote medale Prix Galien po raz pierwszy w Polsce

TK

Medale Prix Galien przyznawane są od 1970 r. firmom i jednostkom, które rozumieją potrzebę inwestowania w badania, najnowszą technologię i innowacyjne produkty terapeutyczne. Z biegiem lat nagroda zyskała na świecie prestiż i obecnie stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie farmacji i medycyny. Konkurs ma charakter międzynarodowy i jest corocznie przeprowadzany w 12 krajach: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech oraz USA i Kanadzie. Co 2 lata organizowana jest edycja międzynarodowa, wyłaniająca spośród lokalnych zwycięzców innowacyjny produkt w skali globalnej.
W 2012 r. konkurs Prix Galien odbył się po raz pierwszy również w Polsce, Grecji, Izraelu oraz Singapurze. (...)


FELIETONY

PANOPTICUM

The Ministry of Silly Walks?

Marek Wójtowicz

Jak tu życzyć Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, zwłaszcza pracownikom centrali NFZ, AOTM i CMJwOZ? W poniedziałek 22 października br. minister zdrowia przedstawił na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera RP 2-letni plan zmian w systemie opieki zdrowotnej, z którego efektami chciałby wjechać w rok 2014. Jesienią w tymże roku zaplanowano wybory samorządowe, więc ministerialny sukces na polu „zdrowotności” tuż przed nimi byłby bardzo na czasie. (...)


Nic się nie stało

Andrzej Sośnierz

Mija kolejny rok dezintegracji systemu opieki zdrowotnej. Sprawy idą w nieznanym bliżej kierunku. Niektórzy się cieszą i klaszczą, że tak naprawdę to „nic się nie stało” i żyją nadzieją, że na kolejnych futbolowych mistrzostwach Europy czy świata, za 10 lub może 15 lat, to my dopiero wszystkim pokażemy. Obywatele powoli przywykają i do tego, że każda zmiana rozkładu jazdy pociągów musi oznaczać horrendalny bałagan. Nikt już nie zwraca uwagi na kuriozalne zdarzenie, kiedy to dyspozytor ruchu kolejowego puścił pociągi w sobie tylko znanych kierunkach, po czym zbiegł z miejsca pracy. Czyżby to miało znaczyć, że cały ruch na kolejach śląskich zależy od jednego człowieka, który może podokazywać, jak chce i którego błędnych decyzji nikt nie jest w stanie powstrzymać? Kochani, nic się nie stało! (...)


Lubię to!

Marek Nowicki

Ponad miesiąc temu postanowiłem w większym niż dotąd stopniu zacząć korzystać
z dobrodziejstwa Facebooka – największego serwisu społecznościowego w internecie. Do tej pory korzystałem z tego typu serwisów na pół gwizdka – przy szczególnych okazjach. No, i okazał się to strzał w dziesiątkę. Bardzo szybko udało mi się nawiązać żywy kontakt z widzami, oglądającymi na co dzień moje materiały w „Faktach”. Stronę wspiera internetowa redakcja Faktów TVN, która prowadzi też oficjalny fanpage programu. Filmiki, zdjęcia, komentarze; można kogoś zaczepić, można kogoś zablokować albo polubić. Świat cały. Niezła zakrętka. I niezłe całkiem narzędzie pracy. Bardzo skuteczne. (...)


ZE ŚWIATA

Hipokrates z kredytami

Krzysztof Boczek

Aleja Vuliagmenis, długa na 21 km, przez lata była wizytówką Aten i bogatej Grecji. Reprezentatywną ulicą przejeżdżają turyści w drodze z lotniska do miasta. Zawsze rozświetlona, tryskała energią, żyła. Przybysze widzieli przepych piętrowych budynków, sznury kryształowych żyrandoli, rozpasany luksus. Słowem – szykowne powitanie w bogatym kraju z historią, kulturą i tradycjami. Teraz na Vuliagmenis turystów wita półmrok, zaledwie część latarni się pali. Prawie połowa mieszkań zieje czernią pustki – nikt w nich nie mieszka. Widać tylko oferty sprzedaży szykownych niegdyś apartamentów lub ich wynajęcia. Z alei uciekło życie. – Dla mnie to najbardziej przygnębiający symbol kryzysu – mówi Elżbieta Derva, Polka, stomatolog z Aten. (...)


Fakelaki, czyli jak łapówkarstwo pogrążało Grecję

Krzysztof Boczek

„Służba zdrowia jest jedną z najbardziej skorumpowanych branż” – stwierdzili Grecy w tegorocznym badaniu opinii. Tak było zresztą od dziesięcioleci. Dawniej, chcąc uzyskać lepszą opiekę w fatalnych, państwowych szpitalach, Grecy dawali lekarzom ser, wódkę, kury, kaczki. Z czasem „wyrazy wdzięczności” przyjęły poręczniejszą formę – słynnych fakelaki, czyli kopertek. Bez nich trudno było o przyjęcie do szpitala, przeprowadzenie szybko operacji, wypisanie zwolnienia czy dodatkowych leków. Z badań w ostatnich latach wynika, że do kopert Grecy wkładają od 50 do 1,5 tys. euro, a przy większych sumach do 7,5 tys. euro, lekarze dostają łapówkę przelewem. International Transparency szacuje, że w kopertach do kieszeni greckich medyków wędruje co roku kilka miliardów euro. (...)


Tsunami zwolnień

Krzysztof Boczek

Lekarze w USA żyli dotąd jak pączki w maśle. Walka z kryzysem to zmienia – czeka ich zaciskanie pasa, a nawet utrata pracy. Ostre cięcia budżetu czekają Medicare – największy program ubezpieczeń społecznych prowadzony przez rząd USA, który gwarantuje dostęp do opieki medycznej osobom po 65. roku życia oraz inwalidom. Co roku z ok. 400 mld USD budżetu tej instytucji ma znikać od 10,7 do 16,4 miliarda. Według analiz firmy Tripp Umbach, w 2013 r. z tego powodu straci pracę w opiece zdrowotnej aż 496 tys. osób. Do 2021 r. – aż 766 tys. (...)


Równowaga

Krzysztof Boczek

Coraz więcej amerykańskich lekarzy pracuje na część etatu i nie dotyczy to już tylko kobiet. Za oceanem medycy bardziej cenią sobie jakość życia. W ub.r. dr Karen Sibert na łamach „New York Times’a” napisała do przyszłych studentów medycyny: „Jeśli chcecie zostać lekarzami, zapomnijcie o zrównoważeniu życia osobistego z zawodowym. Nie można mieć jednego i drugiego”. Kobietom doradzała, że jeśli chcą pracować na pół etatu, to powinny wybrać inny zawód niż lekarski. Apel wywołał falę krytyki pod adresem dr Sibert. W USA tendencja jest bowiem dokładnie odwrotna – lekarze chcą wreszcie mieć więcej czasu dla siebie i rodziny. (...)


RAPORT

Stachanowcy w kitlach

Krzysztof Boczek

Lekarze w Polsce są lata świetlne od tego, by równoważyć życie prywatne i zawodowe. Niektórzy utknęli wręcz na drugim biegunie tej tendencji – pracują nawet po 300–400 godzin miesięcznie. Z własnej woli. – Ci, którzy pracują 300-400 godzin, zatracili instynkt samozachowawczy. Są zagrożeniem dla siebie i pacjentów. Skoro nikt nie jest w stanie ich powstrzymać od pracy, trzeba nowego prawa – po aferze ze zmarłym anestezjologiem w Głubczycach mówił oburzony wówczas Maciej Hamankiewicz, prezes NRL. (...)


Organizacje pacjenckie

Żeby Polakom chorować było lżej

Tomasz Sienkiewicz

Każdy z działaczy ruchu pacjenckiego uważa, że w Polsce potrzebna jest jedna, potężna organizacja pacjencka, zdolna skutecznie reprezentować wiele rozproszonych dzisiaj stowarzyszeń i fundacji wobec władz najwyższych. Czy jednak taki zamysł się powiedzie?(...)
 


Powstała Koalicja na Rzecz Walki z Bólem

Tomasz Kobosz

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów onkologicznych oraz osób cierpiących z powodu innych schorzeń, Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” zainicjowała 19 listopada br. ogólnopolską Koalicję na Rzecz Walki z Bólem – „Wygrajmy z Bólem”. – Tworząc Koalicję na Rzecz Walki z Bólem pragniemy skupić różne organizacje pacjenckie i towarzystwa naukowe w celu propagowania tematu leczenia bólu wśród pacjentów, mediów i lekarzy. (...)


INTERNET

Nie ignorujcie social media

Krzysztof Boczek

Prawie wszyscy lekarze w USA są obecni w mediach społecznościowych. Nie tylko z przyczyn marketingowych. Z forów internetowych, Facebooka, Twittera i innych serwisów mogą czerpać istotne informacje. – Media społecznościowe zmieniają naturę kontaktów służby zdrowia z pacjentami. Instytucje, które zignorują to wirtualne środowisko, mogą zaprzepaścić okazję do zaangażowania klientów – przestrzega PwC Health Research Institute w USA w raporcie nt. relacji instytucji medycznych i tzw. social media. (...)


Z WOKANDY

Kolce róży

Helena Kowalik

Dworzec Centralny w Warszawie. Jest 8 listopada 2001 roku. Popołudnie. Za chwilę wjedzie pociąg pospieszny do Bielska Białej. Na peronie stoją obok siebie młoda kobieta i starszy od niej mężczyzna. On trzyma na ramieniu dużą, damską torbę. Coś mówi. Nagle dobiega do nich podróżny, na oko 30-latek, z kwiatem w ręku. Krzyczy: – Odczep się, k…, od mojej żony! Uderza na oślep różą z kolcami. Panowie szarpią się, wyrywając sobie parasol. Na twarzy niosącego torbę pojawia się krew. Rozciera ją, biegając po peronie z telefonem komórkowym przy uchu. Szuka świadków napaści. Kobieta stoi z boku i się śmieje. (...)


PRAWO

Z więzienia do psychiatryka

Żaneta Semprich

Minister sprawiedliwości zapowiada wprowadzenie przymusowego leczenia w szpitalach psychiatrycznych zdrowych seryjnych zabójców, którzy w najbliższych miesiącach będą opuszczać zakłady karne po 25 latach pozbawienia wolności. (...)


 


BIZNES, RYNEK, EKONOMIA

Samorządy przed godziną zero

Aleksandra Fandrejewska

W 2013 r. samorządy będą po raz pierwszy musiały podejmować decyzje, czy – w przypadku pojawienia się straty – przekształcają szpitale, czy też przejmują na siebie ich zobowiązania. Sprawdziliśmy, czy oznacza to gwałtowne przyspieszenie procesu przekształceń na mapie publicznych placówek. (...)


Onkologia w tarapatach. Prywatna też przynosi straty

Bernadeta Waszkielewicz

Nie ma dobrego kontraktowania świadczeń przez NFZ, a to oznacza brak możliwości amortyzacji inwestycji – tak ocenia swą sytuację Europejskie Centrum Zdrowia Otwock. To pierwszy w Polsce wielospecjalistyczny szpital prywatny o profilu onkologiczno-kardiologicznym. W zeszłym roku przyniósł ok. 6 mln zł strat, w tym może to być nawet 10 mln – kontrakt skończył się szpitalowi w sierpniu, więc popadł w tzw. nadwykonania. Problemy ma więc podobne do tych, co onkologia publiczna. (...)


Rosjanie w polskich szpitalach. Zostawią sporo pieniędzy

Bernadeta Waszkielewicz

Gdzie szukać dodatkowych dochodów dla szpitala? Polskie lecznice chętnie przyjmują zamożnych pacjentów z Zachodu, ale dziś nastawiają się także na… Rosjan. Placówki położone blisko granicy z Obwodem Kaliningradzkim zachęcają jego mieszkańców do leczenia się w Polsce. Co więcej, Unia Europejska otworzyła przed naszą służbą zdrowia drogę do szybkiej modernizacji, dzięki transgranicznej współpracy także z rosyjskimi placówkami. (...)


Hospicjum i „kapslowym” chcą ratować szpital

Bernadeta Waszkielewicz

Nowatorski pomysł może uratować szpital. Zamiast go gruntownie remontować, wyposażać i oddłużać, można przekształcić w placówkę dla tych, których nie chcą leczyć inne: starych, schorowanych, uzależnionych od alkoholu, bezdomnych. Łódź wierzy, że to się uda. Taki jest plan przekształcenia łódzkiego Szpitala Miejskiego im. Emanuela Sonnenberga. (...)


INFORMATYZACJA

Nie mamy monopolu na wiedzę

Ocieplenie stosunków z NFZ, większy nacisk na współpracę z użytkownikami oraz zbudowanie centrum kompetencyjnego dla Ministra Zdrowia to plan Marcina Kędzierskiego, nowego dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Z obecnym szefem CSIOZ rozmawia Krzysztof Nyczaj. (...)


 


W rocznicę kryzysu z receptami

Od weryfikacji uprawnień pacjenta do weryfikacji strategii informatyzacji

Wiktor Górecki

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) stworzona przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) wspólnie z NFZ ratują sytuację powstałą przed rokiem. Jak pamiętamy, wprowadzone wówczas regulacje dotyczące wystawiania recept i refundacji leków postawiły na ostrzu noża traktowaną wcześniej z przymrużeniem oka odpowiedzialność lekarza za prawidłowe potwierdzenie uprawnień pacjenta do leczenia ze środków publicznych. Nie dano jednak lekarzom żadnych środków technicznych pozwalających sprostać temu wymaganiu. Wywołało to ich wzburzenie i poważny kryzys w ochronie zdrowia. Pierwszy raz strategia informatyzacji ochrony zdrowia, zbudowana w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), jednak obok ochrony zdrowia – w sposób namacalny z ochroną zdrowia się rozminęła. (...)


PUNKTY WIDZENIA

Dylematy

Andrzej Musiałowicz

Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 października 2012 r. w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych wzbudza skrajne emocje. Wywołuje zadowolenie związków zawodowych i drżenie serc księgowych i dyrektorów. Zastanawiające jest jednak, że jego autorzy pokusili się o taki projekt w sytuacji, gdy wiadomo, że w najbliższych latach zabraknie w Polsce kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy pielęgniarek. (...)


Choinka

Janusz Atłachowicz

Ten symbol Świąt Bożego Narodzenia gości w domu praktycznie każdego Polaka. Z dzieciństwa pamiętam jej dwa poziomy. Wysoki – czyli to, co na niej wisiało. I niski – czyli to, co pod nią leżało: prezenty. Choinka była zawsze. Co roku kupowany był nowy świerk. Ale to, co na choince i co pod nią, ulegało stopniowo przeobrażeniom. Z naszym systemem ochrony zdrowia jest podobnie. Drzewko – szkielet reformy, wprowadzonej od początku 1999 roku – niewiele się zmieniło. Nadal mamy system paraubezpieczeniowy, choć zamiast 17 płatników jest jeden. Ale wkrótce to się zmieni i pewnie będzie ich 16. (...)


PROZA MEDYCZNA

Z życia wiejskiej lekarki

Pazurki

Janina Banachowska

Wezwano mnie pilnie do chorej. Mąż wyjaśniał, że zjadła „pazurki” i teraz ma bóle
brzucha, na pewno jej te pazurki przebiły żołądek. Poprosiłam, by po mnie przyjechał. Po dwudziestu minutach zajechał samochód. Nie było daleko. Pacjentka leżała na tapczanie, widać było, że ciężko przestraszona. – Co się pani stało? – spytałam. – Ady mój mi przywióz z Krakowa pasztet, taki w puszce, a tam stało napisane, co mięso oddzielane maszynowo, a mnie się przypomniało, jak w telewizorze mówili, że mielom z pazurkami. To mnie zaraz bóle wzieny. Dzwonilim na pogotowie, ale pedzieli, że majom tylko transport i czy mam skierowanie do śpitola. No to mój po dochtórkę zadzwonił… (...)


KLINIKA

Dlaczego tak trudno skutecznie leczyć?

Z dr. hab. med. Arturem Mamcarzem, kierownikiem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na temat jakości współpracy pacjenta i lekarza rozmawia Marcin Wełnicki. (...)

 


Noworodek urodzony na granicy możliwości przeżycia

Z prof. nadzw. dr hab. n. med. Magdaleną Rutkowską z Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, o postępowaniu z matką i noworodkiem urodzonym na granicy możliwości przeżycia, rozmawia Martyna Tomczyk. (...)


Nie ma dzieci – są ludzie

Martyna Tomczyk

„Czym jest dziecko (…)? Czym jest ta połowa ludzkości, żyjąca razem i obok nas w tragicznym rozdwojeniu? Nakładamy na nią brzemię obowiązków jutrzejszego człowieka, nie dając żadnego z praw człowieka dzisiejszego”. „Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć”, „(…) tak, ludźmi są, a nie lalkami: można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas” – pisał Janusz Korczak. (...)


DOSTĘPNOŚĆ TERAPII

DEBATA REDAKCYJNA

Bariery leczenia SM w Polsce

Ponoszone przez państwa europejskie całkowite roczne wydatki związane z najbardziej kosztochłonnymi chorobami neurologicznymi i psychiatrycznymi to 798 miliardów euro, z czego koszty związane ze stwardnieniem rozsianym wynoszą 14,6 mld euro. O sytuacji pacjentów z SM w Polsce dyskutowali w naszej redakcji: prof. Wojciech Kozubski – konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii w woj. wielkopolskim i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Edyta Matusik – naczelnik Wydziału Refundacyjno-Analitycznego w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, Jadwiga Czeczot z Agencji Oceny Technologii Medycznych i dr Rafał Zyśk, farmakoekonomista z Health Economics Consulting. Dyskusję moderowała Renata Furman. (...)


Urolodzy i onkolodzy zgodnie o leczeniu antagonistami GnRH

Tomasz Kobosz

Antagoniści GnRH powinni być stosowani u chorych z zaawansowanym rakiem stercza, u których konieczne jest uzyskanie szybkiego obniżenia poziomu testosteronu do poziomu kastracyjnego – rekomendują przedstawiciele środowiska urologów i onkologów w pierwszym wspólnym stanowisku dotyczącym roli degareliksu w leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego. Stanowisko zaprezentowano podczas konferencji „Jakość życia chorych na raka prostaty w Polsce – czas na zmiany”, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Urologiczne (PTU). Wzięli w niej udział m.in.: prof. Zbigniew Wolski, prezes PTU, prof. Andrzej Borkowski, przewodniczący Komitetu Naukowego PTU, prof. Andrzej Borówka, kierownik Kliniki Urologii CMKP i kierownik Oddziału Urologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku. (...)


Amputowana kończyna nie rokuje odrośnięcia

Halina Pilonis

– Mamy jeden z nowocześniejszych systemów ratownictwa medycznego, coraz lepsze szpitalne oddziały ratunkowe i centra urazowe. Ratujemy coraz skuteczniej ofiary wypadków, po czym zostawiamy je bez możliwości adaptacji do dalszego życia – mówi dr Przemysław Guła, ortopeda i traumatolog, ekspert w dziedzinie medycyny katastrof. (...)


KONFERENCJE

Jesienne szaty interny

Mariusz Kielar

Prezentacje praktycznych sposobów postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w odniesieniu do konkretnych problemów internistycznych oraz możliwość wymiany doświadczeń ze specjalistami, w tym konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chorób wewnętrznych – to główne atuty krakowskiej konferencji z cyklu „Jesień Internistyczna 2012”. Wzięło w niej udział blisko 500 uczestników. Organizatorem spotkania było wydawnictwo „Medycyna Praktyczna”, a współorganizatorem Oddział Krakowski Towarzystwa Internistów Polskich. (...)


Test na HIV – test na odpowiedzialność

Dawid Szwedowski

Z okazji Światowego Dnia AIDS, który obchodzony jest 1 grudnia od ponad 20 lat, w Warszawie odbyła się konferencja promująca wykonywanie testów w kierunku zakażenia wirusem HIV. Polska w mijającym roku pełniła funkcję przewodniczącego Rady Koordynacyjnej Programu UNAIDS, którego celem jest walka z epidemią HIV/AIDS na świecie. Konferencję zorganizowały Krajowe Centrum ds. AIDS oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. (...)


HIV, stygmatyzacja i kobiety

Tomasz Kobosz

Z badań przeprowadzonych wśród 500 seropozytywnych Polaków wynika, że mimo licznych kampanii edukacyjnych – niski poziom wiedzy jest główną przyczyną dyskryminacji z powodu HIV. Nosiciele HIV nadal doświadczają dyskryminacji ze strony pracowników służby zdrowia, jak również członków własnej rodziny. Takie informacje przynosi najnowszy raport Stigma Index, w którym po raz pierwszy brali udział Polacy. Celem badania było zebranie bezpośrednio od osób zakażonych informacji na temat doświadczeń stygmatyzacji, dyskryminacji i łamania praw człowieka. Organizatorem badań w Polsce była Ogólnopolska Sieć Osób Żyjących z HIV/AIDS „Sieć Plus”. (...)


Kosztowne zakłucia

Tomasz Kobosz

Ekspozycja zawodowa oznacza zakłucie, zadrapanie lub zranienie zdrowej skóry ostrym skażonym narzędziem lub kontakt uszkodzonej skóry z potencjalnie zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi pacjenta. Skala tego problemu nie jest w Polsce dokładnie znana. Szacuje się, że to ok. 37 tys. zdarzeń rocznie. Personel medyczny narażony jest na ryzyko ciężkich zakażeń wskutek zakłuć igłami przy ponad 30 potencjalnie niebezpiecznych patogenach. Największe ryzyko zakażenia występuje w przypadku wirusów hepatotropowych (HBV, HCV, HIV), ale nie można lekceważyć także zakażeń na tle bakteryjnym. 75% zranień powstaje podczas rutynowych czynności związanych z opieką nad pacjentem. (...)


Największą siłą zapobieganie

Mariusz Kielar

W Krakowie zakończyła się V edycja ogólnopolskiej konferencji naukowej „Kardiologia prewencyjna 2012: wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”, zorganizowanej przez Sekcję Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Dyskutowano przede wszystkim o czynnikach ryzyka chorób układu krążenia oraz zasadach postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kontekście najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dotyczących profilaktyki chorób układu krążenia w praktyce klinicznej. Polscy i zagraniczni eksperci zaprezentowali również wyniki najnowszych projektów badawczych w zakresie zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. (...)


Onkolodzy podsumowali mijający rok

Tomasz Kobosz

O najnowszych zdobyczach medycyny onkologicznej oraz brakach i bolączkach polskiej onkologii debatowała w Warszawie grupa czołowych onkologów, hematoonkologów, lekarzy medycyny paliatywnej i przedstawicieli środowisk pozamedycznych. Spotkanie zorganizowała m.in. Polska Unia Onkologii. (...)


Onkolodzy dziecięcy edukują

Tomasz Kobosz

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z pięciu w Polsce (obok lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego), które zostało wybrane przez Fundację Project HOPE do programu poprawy wczesnego diagnozowania nowotworów u dzieci. Głównym celem programu jest zmniejszenie ciężkości przebiegu choroby i umieralności na nowotwory u najmłodszych. (...)


VI Konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

Nie tylko profilaktyka pierwotna

Tomasz Kobosz

W zbliżającym się roku rak płuca, największy zabójca wśród nowotworów na świecie, spowoduje więcej zgonów niż raki piersi, prostaty i jelita grubego łącznie. W Polsce każdego dnia na raka płuca umierają 63 osoby. Wskaźnik umieralności spada wśród mężczyzn, stale jednak wzrasta wśród kobiet – obecnie rak płuca stanowi pierwszą przyczynę zgonów nowotworowych kobiet w wieku 30–59 lat. (...)


VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Nowoczesna Pediatria

TK

Organizowana corocznie w Poznaniu Ogólnopolska Konferencja Naukowa Nowoczesna Pediatria już od 6 lat jest źródłem najnowszej wiedzy pediatrycznej, inspiracją i pomocą w codziennej praktyce klinicznej i ambulatoryjnej. Mottem konferencji jest dostarczanie konkretnych, gotowych do zastosowania informacji na najwyższym poziomie. W tym roku honorowy patronat nad konferencją objęli prof. Alicja Chybicka, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Senator RP oraz prof. Jacek Wysocki, rektor UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Przewodniczącym Komitetu Naukowego i Organizacyjnego był prof. Wojciech Służewski z UM w Poznaniu. (...)


NAUKA

Czy beta-blokery działają?

Halina Pilonis

W listopadzie br. portal Biotechnologia.pl opublikował sensacyjny artykuł pt. „Beta-blokery zawiodły – nie zmniejszają ryzyka zawału serca i postępu choroby wieńcowej”. Publikacja wywołała zaniepokojenie pacjentów i lekarzy. Artykuł zawiera informacje o wynikach dwóch niezależnych badań sugerujących, że beta-blokery nie działają. Autorzy na koniec stwierdzili: „Po czterech dekadach standardowa metoda leczenia chorób serca i nadciśnienia tętniczego może okazać się zawodna”. (...)


Medukacja

Bądź LEPszy w testach

Anna Klimkiewicz

Pytania testowe, których zakres pokrywa się z LEP. Prawidłowe odpowiedzi wraz z komentarzami. (...)


HISTORIA MEDYCYNY

100 lat tradycji i nowoczesności Szpitala na Karowej

W grudniu 2012 r. mija 100 lat, od kiedy szpital przy ul. Karowej w Warszawie przyjął pierwsze pacjentki. Wybudowany dla uczczenia narodzin następcy tronu cesarzewicza Aleksieja, był jednym z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Obecnie Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej oferuje kompleksową opiekę nad kobietami w każdym wieku, ratowane są też tutaj najmniejsze i najbardziej chore noworodki. Patronat nad obchodami jubileuszu objęła Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP. (...)


TEKST SPONSOROWANY

„Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy”

Uniwersytet buduje Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja obiektów powojskowych przy ul. Warszawskiej w Olsztynie”, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007–2013 (20,7 mln zł) oraz środków Ministerstwa Zdrowia (14,5 mln zł) i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (1,8 mln zł). Dobiega końca kolejny etap rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie – prowadzone są końcowe prace budowlane stawiania stanu surowego nowego budynku, który docelowo będzie miał ponad 6 tys. metrów kw. powierzchni. Jego budowa jest najważniejszym elementem projektu „Rewitalizacja obiektów powojskowych przy ul. Warszawskiej w Olsztynie” o wartości 36 984 354,53 PLN. (...)






bot