Pytania bez odpowiedzi
Mariusz Gujski
„Dzisiaj rządzimy my, w przyszłości będzie to ktoś inny. Warto ten system budować na wiele lat” – powiedział podczas czerwcowego Szczytu Zdrowie 2013 jeden z przedstawicieli Platformy Obywatelskiej. Mądre słowa padały zresztą z ust przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych, których reprezentanci zasiadają dziś w polskim Sejmie. Wielu uczestników Szczytu zadawało w kuluarach retoryczne pytania: skoro w umysłach przynajmniej części polityków jest dużo mądrości, pokory i doświadczenia zarazem, skoro są oni otwarci na dialog i kompromis, skoro są zainteresowani wypracowywaniem i wdrażaniem dobrych dla nas i dla Polski rozwiązań, to dlaczego w przestrzeni publicznej tyle jest populizmu, tematów zastępczych, głupoty w końcu? (...)
Ochrona zdrowia nie potrzebuje rewolucji
Systemowi ochrony zdrowia potrzebna jest solidna korekta. Przy wdrażaniu zmian współpraca wszystkich opcji politycznych wydaje się niezbędna, dlatego że chodzi o program ponadczasowy i ponadpartyjny – przekonywali uczestnicy Szczytu Zdrowie 2013. Spotkanie na Stadionie Narodowym przyciągnęło wielu znamienitych gości. W panelu dyskusyjnym, którego celem była odpowiedź na pytanie: „Jak uczynić zdrowie priorytetem politycznym państwa?”, wzięli udział: Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD; Rafał Grupiński, przewodniczący klubu parlamentarnego PO; Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej (PSL); Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia (PO); Andrzej Ryś, dyrektor Departamentu Zdrowia w Komisji Europejskiej oraz Beata Szydło, wiceprezes PiS. Dyskusję moderował Jacek Żakowski. (...)
SEKS W SZPITALU
Krzysztof Boczek
Na nocnych dyżurach, w gabinecie USG, magazynie albo w windzie. Najczęściej
między lekarzem a pielęgniarką. Romanse są trwałym elementem szpitalnej rzeczywistości. Dlaczego? Praca w szpitalu jest ciężka – fizycznie i psychicznie. Zwłaszcza na chirurgii. W sytuacjach zagrożenia życia działa się tam szybko, na pełnej adrenalinie, często w nocy albo po nocy nieprzespanej. W takiej atmosferze, pracując ramię w ramię, pielęgniarki zbliżają się do chirurgów. Stają się sobie bliżsi. Muszą sobie wzajemnie ufać i polegać na sobie. Z czasem wiedzą o sobie wszystko. Są partnerami w działaniu. I dlatego często stają się partnerami w łóżku, czasami także w życiu. Gdzie uprawiają seks? Wszędzie, gdzie tylko jest okazja. W dyżurce, w gabinecie USG, w pokoju socjalnym, w łazience, a czasem w pustej sali chorych. Kochankowie dobierają się na dyżury, zazwyczaj nocne, często zamieniają się z kolegami/koleżankami, by być razem. (...)
Robot zamiast magistra
Krzysztof Boczek
W szpitalach Molina Medical Group – największej sieci klinik w USA – już od kilku lat działają automatyczne lekomaty o rozmiarach wielkiej lodówki. Zasada działania jest prosta. Informacja o wypisanej przez lekarza recepcie automatycznie trafia do maszyny w danej placówce, która stoi gdzieś w ruchliwym punkcie obiektu. Zanim chory do niej dojdzie, paczuszka leków już czeka gotowa. Pacjent wbija hasło i miniapteka wypluwa zaordynowane leki. Ograniczenia? Automat wydaje tylko najpopularniejsze farmaceutyki Rx. Ale tak dużego ograniczenia nie mają maszyny pracujące na odludziach Kanady – PharmaTrust MedCentre. Ich najnowsze generacje pomieszczą do 2,5 tys. farmaceutyków! (...)
(Nie)etyczna awantura o krytykę
Na łamach portalu medexpress.pl rozgorzała gorąca dyskusja o tym, jakimi wartościami powinni kierować się lekarze w swojej pracy. Czy da się je zebrać, ująć w sztywne ramy i opublikować w formie kodeksu, którego zasady zobowiązują się przestrzegać lekarze? O to redakcja Medexpress.pl zapytała prof. Jana Hartmana, członka powołanej przez ministra komisji do spraw etyki w ochronie zdrowia. Profesor nie przebierał w słowach, a swoimi wypowiedziami wywołał w środowisku prawdziwą burzę, która odbiła się echem w mediach ogólnopolskich. Komentujący wypowiedzi bioetyka lekarze zarzucali mu, że za jego krytyką nie stoją żadne konstruktywne rozwiązania. (...)
Pacjent też człowiek – porozmawiaj z nim
Komunikacja między pacjentem a lekarzem wciąż pozostawia wiele do życzenia. A szkoda, bo sukces terapeutyczny w dużej mierze od niej zależy. pacjent rozumie, o co walczymy. złej komunikacji winna bywa zła pedagogika. Lekarze stawiający pierwsze kroki w zawodzie słyszą od starszych kolegów, że medycyna byłaby fajna, gdyby nie pacjenci. Podanie ręki, przedstawienie się, nawiązanie kontaktu wzrokowego, uśmiech to drobne kroki, które oswajają chorego z sytuacją. Z prof. dr hab. n. med. Tomaszem Pasierskim rozmawia Ewa Biernacka. (...)
Zdrowy egoizm
Kobiety pełnią coraz więcej ról, są silne, ambitne, zaradne. Pracują, zajmują się dziećmi, mężami, rodzicami, realizują pasje, pracują społecznie, jednak często zapominają o swoim zdrowiu. Konsekwencje widzimy w statystykach zachorowalności i śmiertelności wśród kobiet, które nie napawają optymizmem. Dziś statystyczna Polka żyje krócej niż jej koleżanki z wielu innych krajów Unii Europejskiej, zaczynamy „przejmować” choroby do niedawna uznawane za typowo męskie. O tym, dlaczego kobiety stawiają swoje zdrowie na ostatnim miejscu, o konieczności propagowania profilaktyki, a także o ustawie o zdrowiu publicznym z posłanką PO Bożeną Szydłowską, przewodniczącą Parlamentarnej Grupy Kobiet, rozmawia Iwona Schymalla. (...)
Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne są nam potrzebne
Konferencja pt. „Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne – efektywny system na tle doświadczeń europejskich” była okazją do wymiany doświadczeń. patronem medialnym tego wydarzenia była „Służba Zdrowia”. O korzyściach i zagrożeniach wynikających z wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych rozmawiamy z Grzegorzem Prądzyńskim, prezesem zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. (...)
Pożyczka dla pomysłowych
Małgorzata Solecka
Agencja Rozwoju Przemysłu pomaga zadłużonym szpitalom w wyjściu na prostą. Choć uzyskanie takiej pomocy, nomen omen, nie jest proste. Jest jednak o co walczyć. ARP udziela pożyczek na maksimum 7 lat, ale z rocznym okresem karencji. Oprocentowanie pożyczki jest zmienne i równe stopie referencyjnej obliczonej jako suma stopy bazowej ogłaszanej przez Komisję Europejską dla Rzeczypospolitej Polskiej, powiększonej o 1 punkt procentowy. W chwili tej chwili wynosi ono 4,9 proc. Takiej oferty dla szpitali nie ma żadna inna instytucja. Dyrektorzy szpitali mówią wręcz, że w tej chwili – poza firmami faktoringowymi – szpitalom w ogóle trudno jest gdzie indziej uzyskać kredyt. Zaś oferta sektora pozabankowego jest od pożyczek ARP co najmniej kilka razy droższa. Dlaczego więc pod drzwiami ARP nie kłębi się tłum dyrektorów? (...)
Partyjne recepty na zdrowie
Małgorzata Solecka
Będą przyspieszone wybory parlamentarne? Chyba po raz pierwszy od 2007 roku taka perspektywa wydaje się być całkiem realna. Słabnące notowania PO, rozluźniające się więzy koalicyjne z PSL, potajemne spotkanie Donalda Tuska z Leszkiem Millerem… Wiele znaków na niebie i ziemi wskazuje, że lider Platformy i premier rządu rozważa różne scenariusze. Jeśli miałyby nas czekać wybory, to może warto zawczasu sięgnąć do partyjnych programów i sprawdzić, co partie myślą o ochronie zdrowia? Jednak już pobieżna lektura programów oraz oficjalnych enuncjacji partyjnych liderów na tematy związane z ochroną zdrowia wskazuje, że wystarczy odświeżyć pamięć. Pomysły sprzed dziesięciu lat są ciągle aktualne. Zaś dzięki historii, która lubi zataczać koła, czasami głoszą je nawet ci sami ludzie. (...)
Kulawa decentralizacja
Marek Nowicki
W czerwcu zapadła rządowa decyzja – nie żadna tam oficjalna – tylko taka między nimi – że żadnej decentralizacji NFZ w tej kadencji nie będzie. Dwa miesiące po konferencji prasowej, na której tę decentralizację ogłosili. Pojechałem do rzecznika prasowego MZ i zapytałem o to. Rzecznik sprawdza wiadomość, staje przed kamerą i zdecydowanie zaprzecza. Trudno byłoby przyznać się publicznie, że zrezygnowali z pomysłu niemal tuż po jego ogłoszeniu. No więc oficjalnie nie zrezygnowali. Co się dzieje z reformą? Trwają prace? Tak – rzecznik potwierdza – propozycje są w konsultacjach, a konsultacje tak poważnej reformy muszą potrwać. No jasne. Powiem Państwu, co będzie dalej: w najlepszym wypadku propozycje reformy zostaną przygotowane tuż przed wyborami i rząd postanowi, że decentralizacja NFZ wejdzie w życie już po wyborach. A że potem opozycja zrezygnuje ze zmian? To nieważne. (...)
Wakacyjne marzenia
Maciej Gajewski
A gdyby tak obudzić się w idealnym systemie ochrony zdrowia? To zapewne jedno z najbardziej utopijnych marzeń, jakie można sobie wyobrazić. Wszak nie ma chyba kraju na świecie, o którym można by powiedzieć, że posiada taki właśnie, doskonale funkcjonujący system. Czy w ogóle można taki perfekcyjny model zdefiniować? Kiedy w 2000 roku Światowa Organizacja Zdrowia podjęła próbę klasyfikacji państw członkowskich na podstawie wydajności i jakości ich systemów ochrony zdrowia, pojawiły się od razu niezwykle krytyczne głosy dotyczące metodologii i w ogóle sensowności sporządzania takiego rankingu. Okazało się wówczas, że Francja uznana została za zwycięzcę, a Stany Zjednoczone sklasyfikowano dopiero na 15. miejscu. Sęk w tym, że to Amerykanie inwestowali w zdrowie najwięcej ze wszystkich państw świata. Pojawiły się w związku z tym wątpliwości, czy wielkość inwestycji w zdrowie ma faktycznie tak duże znaczenie. (...)
Mądry Polak przed szkodą
Marek Balicki
Od kilku miesięcy obserwujemy ponowny wzrost zainteresowania rozwojem dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Podczas wielu konferencji zdrowotnych w ostatnich miesiącach, także ekonomicznych, odbyły się debaty w tej sprawie. Powrót do pomysłu ogłosiło ministerstwo zdrowia. Można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z szeroką akcją promocyjną, w której prywatne ubezpieczenia dodatkowe przedstawiane są jako remedium na obecne i przyszłe kłopoty naszego systemu opieki zdrowotnej. Warto przyjrzeć się niektórym argumentom zwolenników takich ubezpieczeń. (...)
Warszawo, obudź się!
Andrzej Sośnierz
Czy to poprzez potrzebę zaradzenia jakimś problemom pacjenta poszukującego pomocy, czy to poprzez relacje osób leczących się w naszym stołecznym mieście, co jakiś czas zdarza mi się mieć kontakt ze służbą zdrowia w Warszawie. I za każdym razem nie mogę wyjść ze zdumienia, jak ona funkcjonuje. Generalna konstatacja to wrażenie totalnego chaosu. Los pacjenta przypomina los człowieka rzuconego na głęboką wodę. Nie jest to dla mnie, niestety, nic nowego. Będąc w latach 90. lekarzem wojewódzkim, nigdy nie mogłem się nadziwić, z jaką opieszałością, z jakim opóźnieniem wdrażane są w Warszawie wszelkie zmiany. Wychodziło na to, że warszawska służba zdrowia była najbardziej zapóźniona w reformach. (...)
Strach się bać
Tomasz Kobosz
Chory, będąc przekonanym o własnej śmierci, czuje więź ze zmarłymi. Snuje się po cmentarzach, które są najwłaściwszym miejscem dla „chodzących zwłok”. Uważa się się za nieżywego, który nie może uwolnić się od swojego ciała. To i dwa inne opisane w artykule zaburzenia pokazują jak mało wciąż wiemy o działaniu ludzkiego mózgu, o istocie świadomości oraz o tym gdzie leży granica pomiędzy tym co realne a metafizyczne. (...)
Okrągły stół kardiologiczny
W zakresie leczenia zawału serca odnieśliśmy w ciągu 30 lat spektakularne sukcesy, bardzo skutecznie obniżając odsetek zgonów. Co na ten zauważalny sukces się składa, dlaczego w obszarach polskiej kardiologii dzieje się tak dobrze? O tym podczas debaty Okrągły Stół Kardiologiczny. W debacie udział wzięli: prof. Janina Stępińska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego; poseł Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia; Anna Kamińska, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w MZ oraz prof. Paweł Buszman, kardiolog, przewodniczący Rady Nadzorczej American Heart of Poland SA. (...)
Leczenie zakażeń HCV
Pożegnanie z interferonem
Jacek Juszczyk
Od czasu wykrycia wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) minęło niemal ćwierć wieku. Genom HCV został już dość dokładnie poznany. Znamy też unikalny sposób replikacji wirusa w zakażonej komórce. W ostatnich dwóch latach w leczeniu przewlekłego zakażenia HCV dokonał się przełom. Wprowadzono pierwsze preparaty oddziałujące bezpośrednio na struktury genetyczne wirusa. Obecnie wszystko wskazuje na to, że rozpoczyna się okres bezinterferonowej terapii zakażenia HCV. Naukowcy są coraz bliżsi znalezienia nowych zestawów lekowych o optymalnej skuteczności. (...)
Bezpieczniejsza i wygodniejsza profilaktyka przeciwkrzepliwa w migotaniu przedsionków
Dlaczego nowe doustne leki przeciwkrzepliwe są preferowane w stosunku do klasycznych antagonistów witaminy K? Z prof. Zbigniewem Kalarusem, Kierownikiem Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Centrum Chorób Serca, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na temat migotania przedsionków i leczenia przeciwkrzepliwego rozmawia lek. Marcin Wełnicki. (...)
Cholesterol w innym wymiarze
Michał Pstrągowski
Wydaje się, iż skutecznym punktem uchwytu działania leków, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane w leczeniu niektórych postaci zaburzeń lipidowych, jest tzw. glikoproteina PCSK9 (ang. proprotein convertase subtilisin kexin 9), w literaturze określana również jako konwertaza proproteinowa. Wykazano, iż białko to, wiążąc się wątrobowymi receptorami dla LDL, może determinować stężenie krążącego LDL. Odkrycie to pociąga to za sobą jedną, niezwykle kluczową z punktu widzenia farmakoterapii zależność – nadmierna ekspresja PCSK9 jest ściśle skorelowana ze wzrostem stężenia LDL w osoczu, a tym samym może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych incydentów wieńcowych. (...)
Wyniki badania Sequence
Koszty ponoszone przez pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi
Największy wpływ na budżet chorych biorących udział w badaniu mają koszty bezpośrednie, które odpowiadają przeciętnie za ok. 72 proc. całkowitego obciążenia finansowego pacjentki generowanego przez chorobę. Na zbliżonym poziomie kształtuje się suma kosztów medycznych na pacjentkę (głównie leki oraz materiały i środki medyczne) – średnio 4976 zł rocznie, i niemedycznych (wydatki związane z transportem, tj. dojazd do lekarza, szpitala; dietą prowadzoną z uwagi na chorobę oraz wydatki na specjalną odzież i kosmetyki) – średnio 5224 zł rocznie. Wartość ponoszonych wydatków maleje wraz z wiekiem chorej – może to wynikać z większych możliwości finansowych młodszych, aktywnych zawodowo kobiet. Istotny wpływ na budżet pacjentek w wieku produkcyjnym ma utrata dochodów, wynikająca głównie z niezdolności do pracy. (...)
Lekarz i weterynarz spółka z o.o.
Mariusz Kielar
Współzależności zdrowotne pomiędzy ludźmi a zwierzętami stają się coraz bardziej widoczne i doceniane przez liczące się gremia naukowe. Pojawiają się inicjatywy na rzecz zjednoczenia sił oraz wspólnego zaangażowania lekarzy i weterynarzy w walkę z nowymi zagrożeniami ze strony np. chorób odzwierzęcych czy międzygatunkowych mutacji czynników chorobotwórczych. O tym, że taka konieczność jest dostrzegana zarówno przez środowisko lekarzy, jak i weterynarzy świadczą wysiłki podejmowane na rzecz rozszerzenia współpracy pomiędzy tymi dwiema profesjami w celu promocji,
poprawy i ochrony zdrowia wszystkich gatunków. (...)
Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwhistaminowych
Tomasz Kobosz
Antyhistaminiki II generacji nie są zupełnie pozbawione wpływu na ośrodkowy układ nerwowy. Może stać się on istotny szczególnie przy przedawkowaniu, a przecież część tych leków dostępna jest bez recepty. W praktyce oznacza to, że sedatywne działanie niektórych SGAHs może potencjalnie przekładać się na obniżenie zdolności do kierowania pojazdami mechanicznymi. Międzynarodowa Rada ds. Alkoholu, Narkotyków i Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego opracowała praktyczny system klasyfikacji leków i substancji psychoaktywnych ze względu na ich wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów. Punktem odniesienia jest analogiczny efekt wywołany u kierowcy obecnością we krwi określonej ilości alkoholu. (...)
Ekonomia testowania leków
Maria Biardzka
Kłopot z badaniami klinicznymi polega na tym, że właściwa ich organizacja wymaga pogodzenia dwóch punktów widzenia: pacjenta i sponsora. Pacjentowi zależy na tym, by leki dostępne na rynku były bezpieczne, a więc możliwie jak najbardziej rzetelnie i szczegółowo przetestowane – to dla niego powstały skomplikowane regulacje. Z kolei sponsorowi – czyli najczęściej firmie farmaceutycznej – zależy na tym, by inwestycja w badania się zwróciła, to jest by lek przeszedł testy pomyślnie i to najlepiej z rekomendacją, że jest najlepszy z dostępnych na rynku na dane schorzenie. Złożoność tego konfliktu wyklucza satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie – zawsze w jakimś stopniu będzie tracił pacjent i w jakimś stopniu sponsor. (...)
Jak zostać prymusem
W szpitalu najważniejszy powinien być pacjent. To oczywistość, ale osiągnięcie tego idealnego stanu rodem z serialu jest ciągle w fazie eksperymentanej. Szpital w giżycku postanowił udowodnić, że zmiany są możliwe. Pod hasłem „Najlepszy Szpital” wystartował w Giżycku eksperymentalny projekt realizowany przez Grupę Nowy Szpital. Mieszkańcy miasta wspólnie z pracownikami szpitala zmieniają swoją placówkę w bardziej przyjazną dla pacjentów. (...)
Szpital jako przedsiębiorstwo
Krzysztof Nyczaj
Wprowadzenie w ustawie o działalności leczniczej pojęcia „przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego” miało uporządkować chaos terminologiczny i usunąć wszelkie wątpliwości co do statusu prawnego zakładu opieki zdrowotnej. Okazuje się jednak, że w tym przypadku idealnie sprawdziła się znana maksyma: lepsze jest wrogiem dobrego. Chaosu terminologicznego nie tylko nie usunięto, ale jeszcze bardziej go pogłębiono. (...)
Szpital na peryferiach
Aleksandra Kurowska
Atmosfera między szpitalami prywatnymi a resortem zdrowia oraz centralą NFZ wyraźnie się ociepliła. Było to widać podczas III Kongresu Szpitali Prywatnych, który odbył się w maju, bankietu, który mu towarzyszył, a także kolejnych imprez, m.in. Szczytu Zdrowia. Mimo to prywatne szpitale, nawet wielospecjalistyczne, mające kontrakty z NFZ, wciąż czują się dyskryminowane na rynku ochrony zdrowia czy też usług medycznych – jak wolą mówić niektórzy. Wydaje się jednak, że problemem nie są preferencje urzędników, lecz brak na poziomie centralnym wizji, jaka ma być rola prywatnych szpitali w publicznym systemie. Jak je wspierać – bo w końcu realizują ważne społecznie cele – nie szkodząc dotychczasowym uczestnikom rynku. I czego od nich wymagać. (...)
SOR – nowa jakość, nowy problem
Przemysław Guła
Obecnie SOR-y pełnią funkcję tzw. „frontline”. To tutaj decydują się losy pacjentów: zarówno tych z niewielkimi dolegliwościami, jak i tych, których życie jest lub może być zagrożone. Na całym świecie wiadomo, że właśnie to miejsce jest najbardziej narażone na błąd, sytuacje stresowe i konfliktowe oraz duże obciążenie pracą. Dlatego też środowisko takiej pracy musi być jak najbardziej przyjazne, komfortowe i zobiektywizowane w działaniu poprzez standardy i procedury. Wtedy ryzyko błędu jest najmniejsze. Przez wiele ostatnich lat w ramach swojej ustawowej działalności Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia prowadziło audyty SOR-ów na terenie całego kraju. Pytaniem pozostaje, dlaczego wyniki tych badań nigdy nie zostały wzięte pod uwagę przy pracach prowadzonych przez ich zleceniodawców (Ministerstwo Zdrowia). (...)
Zawód na wymarciu
Aleksandra Kurowska
Rola pielęgniarek w systemie ochrony zdrowia wymaga pilnego przedefiniowania. Zawód ten cieszy się niską popularnością w Polsce nie tylko z powodu zarobków, choć oczywiście są one stawiane obecnie na pierwszym miejscu. Młode osoby już w czasie nauki zawodu przekonują się często, że zamiast wykorzystywać zdobywaną wiedzę medyczną, mają pełnić rolę najniższego szczebla personelu pomocniczego. A przecież w części zadań pielęgniarki i pielęgniarze zastąpiliby z powodzeniem lekarzy. Na razie jednak brak na to kompleksowego pomysłu. Wiele można byłoby załatwić na poziomie samych szpitali i przychodni, ale i tu zmian brak lub idą one bardzo opornie. Dlaczego? (...)
Bezpłatne studia dla pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych
Beata Cholewka
Realizacja projektu studiów zawodowych uzupełniających dla pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, zwanych studiami pomostowymi, jest w pracach Ministerstwa Zdrowia jednym z tematów priorytetowych, ze względu na jego społeczną wagę, zakres i wielkość pod względem organizacyjnym i finansowym. Studia pomostowe dla pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych uzupełniają liczbę godzin kształcenia do poziomu wymaganego w Unii Europejskiej, ale też – dając absolwentom tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa – podnoszą poziom wykształcenia ze średniego do poziomu wykształcenia wyższego zawodowego. Po odbyciu studiów istnieje możliwość zdobycia tytułu magistra na studiach drugiego stopnia. (...)
3-5 września 2013, Krynica-Zdrój
Polityka zdrowotna w polityce państwa
Tematyka ochrony zdrowia już na stałe wpisała się do programu Forum Ekonomicznego. O tym jak ważny jest to temat świadczy fakt, że już po raz czwarty podczas krynickiej konferencji przedstawiciele strony rządowej, eksperci, konsultanci krajowi, przedstawiciele branży medycznej oraz farmaceutycznej będą dyskutować nt. istniejących problemów w ochronie zdrowia oraz sposobach ich rozwiązania. Ochrona zdrowia powinna stać się priorytetem Państwa. W tym zakresie potrzebne jest zaangażowanie wszystkich instytucji państwowych oraz rozwój zdrowia publicznego. (...)
Human Brain Project
Mózg, jakiego nie znamy
Mariusz Kielar
Ponad 700 lekarzy z całego świata uczestniczyło w VIII Kongresie Polonii Medycznej odbywającym się w Krakowie. Spotkanie zorganizowały Naczelna Izba Lekarska, Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie oraz Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych. W czasie jednej z sesji naukowych zaprezentowano założenia programu flagowego Unii Europejskiej w zakresie badań nad projektem poznania ludzkiego mózgu – Human Brain Project, który będzie realizowany w najbliższych 10 latach. Europejscy naukowcy zwarli bowiem szyki i podjęli współpracę w celu rozwiązania jednej z największych zagadek współczesnej nauki: zrozumienia ludzkiego mózgu. (...)
Implanty ślimakowe w Polsce – historia i przyszłość
Pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego wykonano 16 lipca 1992. Poznańska Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Akademii Medycznej (obecnie – Uniwersytet Medyczny), dzięki osobistemu zaangażowaniu prof. Witolda Szyftera, jego współpracowników oraz wspierających tę inicjatywę naukowców z zagranicy – przede wszystkim w osobie prof. Ernsta Lenharda – zaczęła stosować tę metodę już dwa lata później. W latach 2002–2003 wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy poznańska Klinika współtworzyła Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Dzięki rozpoczęciu badań u bardzo małych dzieci, implantacją objęto już pacjentów w wieku 12 miesięcy. (...)