Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 52–66/2015
z 9 lipca 2015 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2015


AKTUALNOŚCI

Cztery miesiące… a potem co?

Małgorzata Solecka

Ucieczka do przodu? Ratowanie tego, co się da po niemal ośmiu beznadziejnych dla systemu latach? Próba ogrzania się w blasku autorytetu znakomitego kardiochirurga? Powodów, dla których Ewa Kopacz powołała na stanowisko ministra zdrowia prof. Mariana Zembalę jest pewnie sporo. Wśród nich i taki, że kolejki chętnych na to stanowisko, jak zwykle, nie było. (...)
 


Obcy element

Maciej Biardzki

Nominacja profesora Mariana Zembali na stanowisko ministra zdrowia na 4 miesiące przed wyborami była prawdziwym zaskoczeniem. Uczeń profesora Zbigniewa Religi, który już w pierwszych zapowiedziach zasygnalizował, że chce iść jego ścieżkami. O tym, że prof. Zembala bardzo chciał zostać ministrem zdrowia, szeptano od dawna. Prawdopodobnie krocząc drogami profesora Religi także chciał ukoronować swoją karierę tym właśnie stanowiskiem, o co trudno mieć do niego pretensje. (...)


FELIETONY

Nowe „203”

Mariusz Gujski

Minister Marian Zembala, wykonując gest w stronę zaniedbywanego od dawna środowiska pielęgniarskiego, złożył obietnicę podwyżki płac o 300 złotych. Stały za tym z pewnością dobre intencje. Ale jest z nimi dokładnie tak, jak w znanym przysłowiu. Propozycja podwyżki nie rozwiąże problemów środowiska pielęgniarskiego, które nawarstwiły się przez lata. Zarobek jest pochodną prestiżu zawodu. Liczba chętnych do jego wykonywania to też pochodna prestiżu. (...)


PROFILAKTYKA

Spaleni słońcem: o czym przypominać pacjentom?

Aleksandra Kurowska

Okulary ze stacji benzynowej, krem z niskim filtrem z promocji, nieodwracalne uszkodzenia wzroku „z okazji” zaćmienia. Przykłady można mnożyć. Przez jakimi błędami związanymi z ekspozycją na promienie słoneczne lekarz powinien przestrzegać pacjentów, zwłaszcza w czasie wakacji? (...)
 


KLINIKA

Radioaktywne mikrogranulki na raka wątroby

Mariusz Kielar

Jednym z celów innowacyjnych terapii w onkologii jest precyzyjne trafienie w nowotwór i skuteczne wyeliminowanie go z oszczędzeniem sąsiadujących z nim zdrowych tkanek. Często wymaga to zastosowania niezwykle finezyjnych metod. Przykładem może być tzw. radioembolizacja czyli SIRT (Selective Internal Radiation Therapy) umożliwiająca dostarczenie wysokich dawek promieniowania działającego bezpośrednio na komórki pierwotnych i wtórnych nowotworów wątroby za pomocą radioaktywnych mikrogranulek SIR–Spheres. (...)


SAMORZĄDY

Izby lekarskie: przyjaciel czy wróg?

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Niedopracowane ustawy, kłopoty z dokumentami, kolejkami, receptami, specjalizacjami. Sporo wyzwań, z którymi trzeba się mierzyć na co dzień. W nieprzyjaznym otoczeniu najłatwiej działać, gdy się zewrze szyki. Tymczasem lekarski samorząd dla wielu, zamiast sprzymierzeńcem, okazuje się przeciwnikiem. W upolitycznionym środowisku trudno o obiektywizm. Zamiast faktów liczy się czyjaś racja i interes, jednak co do większości utrudnień w wykonywaniu zawodów, związanych z ochroną zdrowia ich przedstawiciele są zgodni. Nie ma współpracy pomiędzy urzędami a lekarzami i sprawnie funkcjonującego systemu. (...)


SZCZYT ZDROWIE

Szczyt z prezydentem

Aleksandra Kurowska

W czasie wystąpienia inaugurującego Szczyt Zdrowie 2015, Andrzej Duda mówił m.in. o tym, że będzie prezydentem otwartym na dialog. W pewnym zakresie zdystansował się nawet od programu PiS oraz swojego w zakresie ochrony zdrowia – przyznając, że nie wie np. czy likwidacja NFZ i powrót do systemu budżetowego to najlepsze rozwiązanie. Zdanie w tej sprawie, jak i w innych kluczowych dla ochrony zdrowia, będzie chciał sobie wyrobić wspólnie z ekspertami. (...)






bot