Mariusz Gujski
Wiele krytycznych słów padło, także na łamach „Służby Zdrowia”, na temat działalności ministrów zdrowia dwóch poprzednich rządów. Słabością zarówno Ewy Kopacz, jak i Bartosza Arłukowicza było, pośród wielu innych, działanie reaktywne, operacyjne. Nawet, życzliwie zakładając, że mieli oni jakąś spójną wizję tego, co chcą zmienić w systemie zdrowia, to nigdy się z nią nie zdradzili.
Małgorzata Solecka
– Nikt z ekipy rządowej nie obiecywał, że wszystko poprawi się 1 stycznia – mówił podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia jej wiceprzewodniczący Tomasz Latos. System ochrony zdrowia wyczekuje „dobrej zmiany”, ale na te zasadnicze przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Również te mniej istotne, które już weszły w życie z początkiem roku, jakościowego przełomu nie przyniosły. Są, a jakby ich nie było.
"Służba Zdrowia"
Podczas II Kongresu Zdrowia Publicznego odbyła się uroczystość wręczenia Prymariuszy – nagród przyznawanych przez redakcje „Służby Zdrowia” i „Medexpressu” osobom, które są przykładem kompetencji, wrażliwości, dojrzałości i rozumienia oraz wytyczają kierunki rozwoju.
Publiczne zdrowie, międzyresortowa polityka
Aleksandra Kurowska
Zdrowie publiczne wykracza poza kompetencje resortu zdrowia. Dyskutowano o tym w czasie II Kongresu Zdrowia Publicznego podczas dwóch paneli: „Co wniosła ustawa o zdrowiu publicznym?” oraz „Międzyresortowa integracja w polityce zdrowotnej”.
Małgorzata Solecka
Co jest największą barierą dla innowacji w ochronie zdrowia? Brak pieniędzy czy może brak świadomości, że lecząc nieinnowacyjnie – tracimy? Tracimy ludzkie życie i zdrowie, tracimy też miliardy złotych? Gdzie przebiega granica, za którą brak nakładów na innowacyjne terapie pociągnie za sobą pogorszenie wskaźników zdrowotnych Polaków? W pierwszym dniu II Kongresu Zdrowia Publicznego eksperci dyskutowali o znaczeniu innowacyjności dla pacjentów, dla lekarzy, dla płatnika i dla całego systemu.
Halina Pilonis
Ponieważ kobiety żyją dłużej, panuje przekonanie, że są silniejsze. To sprawia, że nie tylko środowisko, ale i same panie nie traktują się z należytą troską.
Jakość – inwestycja, która chroni kapitał
Małgorzata Solecka
Jakość kosztuje, brak jakości – rujnuje. Ochrona zdrowia to dziedzina, w której trzeba w sposób szczególny pamiętać o tej maksymie. Jak chronić jakość opieki zdrowotnej? Jak ją budować? Co jest jej fundamentem? Czy na opiece zdrowotnej można oszczędzać, nie tracąc z pola widzenia jakości? Co jest cięciem kosztów, a co szukaniem optymalnej efektywności? Na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczestnicy II Kongresu Zdrowia Publicznego.
Profilaktyka uzależnień i zapobieganie otyłości
Halina Pilonis
Nie ma idealnej recepty na to, by młodzież nie sięgała po środki psychoaktywne – mówił prowadzący sesję ks. Arkadiusz Nowak. Zebrani zastanawiali się, jak poprawić efektywność działań profilaktycznych w Polsce. W trakcie Kongresu Zdrowia Publicznego szukano też odpowiedzi na pytanie: „Jak walczyć z epidemią otyłości?”
Znaczenie dialogu w kształtowaniu polityki zdrowotnej
Małgorzata Solecka
Potrzeba dialogu w ochronie zdrowia jest niepodważalna. Problem w tym, że zbyt często ten dialog odbywa się bez co najmniej jednej z zainteresowanych stron – czyli bez pacjentów. Dlatego podczas II Kongresu Zdrowia Publicznego do dyskusji na temat dialogu zaproszono przede wszystkim przedstawicieli organizacji pacjentów, i to z wyselekcjonowanego obszaru – chorób krwi.
Rola diagnostyki we współczesnej medycynie
Halina Pilonis
Postęp medycyny zmierza w kierunku personalizacji, czyli dobrania terapii dla osób, którym przyniosą największe korzyści. A to wymaga sprawnego funkcjonowania diagnostyki molekularnej – mówił Jacek Graliński z AstraZeneca Polska podczas II Kongresu Zdrowia Publicznego.
Aleksandra Kurowska
Jednym z większych problemów w prowadzeniu polityki zdrowotnej w Polsce jest brak danych. Niby zbiera je wiele instytucji, czasem wręcz dubluje, ale są wątpliwej jakości, porozrzucane w systemie i trudne do wyciągania trendów. Zmienić to mają mapy potrzeb zdrowotnych.
Andrzej Sośnierz
Leki za darmo już bywały i było to źródłem wielu patologicznych zachowań i nawet przestępczych zjawisk
Marek Balicki
Reforma psychiatrii jest zadaniem trudnym, ale nowy minister zapowiada zmiany w finansowaniu świadczeń psychiatrycznych
Maciej Biardzki
Od dwóch miesięcy oczekujemy bodaj sygnałów zmian w organizacji opieki zdrowotnej, które ułatwiłyby nam pracę i poprawiły dostępność do usług zdrowotnych. Rewelacji i rewolucji na razie brak, ale są pierwsze oznaki, że jeżeli coś się zmieni, to tym razem –być może! – nie na gorsze. Nie wszyscy jednak kibicują jakimkolwiek zmianom, a zwłaszcza „dobrym zmianom”, że użyję sztandarowego określenia partii rządzącej.
Marek Nowicki
Konstanty Radziwiłł ma duży kredyt zaufania, ale piętrzą się przed nim równie duże problemy wymagające pilnego rozwiązania
Aleksandra Kurowska
Zapowiedzi dotyczące m.in. wstrzymania sprzedaży szpitali i pobierania dywidendy z leczniczych spółek zostały już przez resort zdrowia przekute w założenia do nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Co jeszcze w nich zapisano?
Halina Pilonis
Resort zdrowia zapowiada zwiększanie limitu przyjęć na studia medyczne o 20 procent. Jednak bez rozwiązania problemów płacowych młodych lekarzy będzie to marnotrawieniem pieniędzy polskich podatników na kształcenie kadr medycznych dla innych państw.
Aleksandra Kurowska
Bez stażu adept medycyny nie będzie prawdziwym lekarzem. Tak można skwitować podejście nowego kierownictwa resortu zdrowia do decyzji z 2011 r. – z czasów Ewy Kopacz – likwidującej te staże. Dlatego, choć studenci kilku roczników studiują w trybie bez stażu, Konstanty Radziwiłł postanowił wrócić do sprawdzonego rozwiązania.
Najbardziej pożądany zawód świata
Krzysztof Boczek
Pielęgniarek brakuje w prawie wszystkich krajach rozwiniętych. Deficyt za 5–10 lat będzie jeszcze większy. Gdzie szukuć nowych rąk do pracy i jakim kosztem? Na horyzoncie nie widać idealnych rozwiązań.
Oliwia Tarasewicz-Gryt
Tylko ten, kto nic nie robi, może uniknąć krytyki. Polityk zawsze podlega ocenie, zwłaszcza gdy musi podjąć decyzje mające wpływ na ludzkie życie. Zmuszony do działań zgodnie z szerzej pojmowanym interesem społecznym.
Lekarzu! Twój pacjent oczekuje informacji
Daria Wierzbińska
Zgodnie ze sprawozdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącym przestrzegania praw pacjenta na terytorium RP prawo do informacji było jednym z najczęściej naruszanych praw pacjenta w roku 2014. Trzeba przemyśleć, jakie czynniki wpływają na stan przestrzegania tego prawa. W jaki sposób pacjenci powinni być informowani o swoim stanie zdrowia, aby realizacja ich praw stała się rzeczywistością i dała im pełną satysfakcję.
Krzysztof Nyczaj
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział stopniowe przechodzenie od systemu ubezpieczeniowego do budżetowego. Zmiana modelu finansowania stawia pod znakiem zapytania sensowność funkcjonowania systemu eWUŚ, czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Minister zapowiedział wygaszenie tego systemu. Czy to dobry pomysł? Zdania ekspertów są podzielone.
Wszystkie szczepionki są ważne
Filip Furman
Jakimi priorytetami powinni kierować się eksperci i decydenci, tworząc programy szczepień ochronnych? Zapytaliśmy o to: prof. Ewę Bernatowską oraz prof. Rona Dagana.
Onkologia a medycyna personalizowana
Renata Furman
Onkologia a medycyna personalizowana – to tytuł debaty redakcyjnej, w której wzięli udział: dr Małgorzata Gałązka-Sobotka – członek Rady NFZ, przewodnicząca Zespołu Problemowego Rady NFZ ds. Leczenia Szpitalnego, doradca prezydenta Pracodawców RP w obszarze ochrony zdrowia i dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego; prof. Maciej Krzakowski – konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej; prof. Paweł Krawczyk – kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki Katedry i Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; dr Rafał Zyśk – z kancelarii Health Economics Consulting; Bartosz Poliński – prezes fundacji Alivia. Debatę prowadziła red. Renata Furman.
Bogumiła Kempińska-Mirosławska
Cukrzyca – epidemia XXI wieku – z roku na rok dotyczy coraz większej liczby osób, skraca życie, pogarsza jego jakość, generuje znaczne koszty medyczne i społeczne.
Mimo ogromnego postępu w diabetologii, który dokonał się w ciągu ostatnich 20 lat, wciąż stanowi dla lekarzy duże wyzwanie w zakresie profilaktyki, diagnostyki,
leczenia, zapobiegania powikłaniom, rehabilitacji czy edukacji. Cukrzyca jest także wyzwaniem dla chorego, który musi mierzyć się z chorobą każdego dnia, akceptując z jednej strony związane z nią ograniczenia, z drugiej nie pozwalając,
aby całkowicie zdominowała jego życie.
Samoistne włóknienie płuc nowe metody leczenia
Iwona Schymalla
Na temat idiopatycznego włóknienia płuc z prof. dr. hab. n. med. Janem Kusiem z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie rozmawia Iwona Schymalla.
Zapach potu może zdradzać agresję
"Służba Zdrowia"
Szwedzcy naukowcy z Karolinska Institutet dowiedli, że ludzki nos jest zdolny do wykrycia substancji, które wraz z potem wydzielają się w czasie agresywnych zachowań. Związki te nie wywołują świadomych doznań zapachowych, ale mogą powodować reakcję lękową. Mechanizm ten, jak twierdzą autorzy badania, wydaje się być pozostałością z naszej ewolucyjnej przeszłości.
Halina Pilonis
Minister zdrowia zapowiedział utworzenie sieci szpitali. „Nie wyobrażam sobie, żeby w publicznej sieci znalazły się szpitale, które nie są w taki czy inny sposób akredytowane”, powiedział posłom.