Mariusz Gujski
Coraz silniej dają się słyszeć głosy niepokoju różnych środowisk w związku z deklarowanym tu i ówdzie publicznie ostrożnym, a może wręcz negatywnym stosunkiem obecnej ekipy rządzącej do kapitału prywatnego w ochronie zdrowia.
Małgorzata Solecka
Pod względem poziomu leczenia jesteśmy w Europie na przedostatnim miejscu. Za nami jest tylko Czarnogóra – wynika z Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia. W tym kontekście nie dziwią ogromne nadzieje, pokładane w nowym ministrze zdrowia i jego ekipie. Jednak po niemal stu dniach funkcjonowania rządu trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy te nadzieje nie są na wyrost.
Aleksandra Kurowska
Zgodnie z zapowiedziami, ruszyły prace nad kompleksowymi zmianami w podstawowej opiece zdrowotnej. Czy zakończą dryfowanie medycyny rodzinnej w systemie?
Małgorzata Solecka
Projekt założeń zmian w ustawie o działalności leczniczej nadaje się do całkowitej poprawy, bo skutki przyjęcia rozwiązań, proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia, będą dokładnie odwrotne do zamierzonych – przestrzegają organizacje pracodawców. Krytycznie o propozycjach Konstantego Radziwiłła wypowiada się samorząd lekarski i wielu ekspertów.
Aleksandra Kurowska
Na przełomie marca i kwietnia ma zostać opublikowane nowe rozporządzenie w sprawie kompetencji ratowników medycznych. Do tego czasu są narażeni m.in. na większe ryzyko pozwów przez pacjentów.
Andrzej Sośnierz
Czy zawód lekarza to zawód wolny? Tak. Zawód ten może być wykonywany jako zawód wolny i pewna część lekarzy tak właśnie funkcjonuje
Marek Balicki
Nasz system opieki zdrowotnej jest słabo zorientowany na klienta. Powodów do niepokoju jest dosyć. By sformułować nową strategię, potrzebna jest pogłębiona diagnoza przyczyn kryzysu
Aleksandra Kurowska
Ministerstwo Zdrowia i NFZ chcą już w tym roku zacząć wdrażać w wybranych dziedzinach skoordynowaną opiekę nad pacjentami.
Maciej Biardzki
Przez ubiegłe lata rządzący resortem karmili nas regularnie rozmaitymi hasłami, które miały być kluczem do uzdrowienia systemu opieki zdrowotnej. Było już urynkowienie, było „uszczelnianie systemu”, były także pakiety. Oby pojęcie koordynowanej opieki zdrowotnej nie zostało zapamiętane jako kolejne hasło, które do niczego nas nie doprowadziło, ale pozwoliło na jakiś czas zająć nasze umysły.
Marek Nowicki
Zawodnik Turowa w mgnieniu oka przystępuje do resuscytacji kibica. Przybiegają ratownicy medyczni, pomagają w masażu serca. Wszystko pięknie, tylko że cała historia jest... sfingowana
Maciej Gajewski
Polska pozostaje obecnie jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, który nie posiada narodowej strategii dla chorób rzadkich
Rosną uprawnienia pielęgniarek
Aleksandra Kurowska
Resort zdrowia czeka na efekty zmian w zakresie kompetencji pielęgniarek. Na razie część z nich będzie mogła wypisywać leki, ale w przyszłości zdaniem placówek medycznych, mogłyby np. kierować na RTG czy nawet do lekarza specjalisty.
Oliwia Tarasewicz-Gryt
Dialog, przejrzystość, partycypacja – te pojęcia mają zapewnić obywateli, że ich głos się liczy, gdy zapadają ważne decyzje. Projekty ministerialnych ustaw podlegają publicznym konsultacjom. To ważne, szczególnie w systemie opieki zdrowotnej. Myli się jednak ten, kto sądzi, że konsultacje to realny dialog z obywatelami.
Dlaczego spada zaufanie do lekarzy?
Krzysztof Boczek
W rankingu zaufania do lekarzy opublikowanym w ubiegłym roku przez NEJM („The New England Journal of Medicine”) Stany Zjednoczone zajęły dopiero 24. miejsce na 29 możliwych. Wyprzedziła je m.in. Litwa, Chorwacja, Filipiny, a nawet Turcja i RPA. Nas jednak bardziej martwić powinna pozycja Polski w tym rankingu – ostatnia.
System, politycy, media i komunikacja z chorym
"Służba Zdrowia"
Dlaczego tak spadło zaufanie do lekarzy w Polsce? Co należy robić, by je odzyskać? Co już zrobiono w tym zakresie? Zapytaliśmy o to prof. Romualda Krajewskiego, wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
Tomasz Kobosz
Ostatnio coraz częściej mówi się o ochronie danych osobowych pacjentów, w szczególności o ich niewystarczającym zabezpieczeniu przez placówki medyczne, a także o uciążliwych – w wielu przypadkach – dla szpitali obowiązkach z tym związanych. O tym, dlaczego ochrona danych pacjentów powinna być dla szpitali jednym z priorytetów z mec. Darią Wierzbińską, wspólnikiem Kancelarii Prawnej „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. rozmawia Tomasz Kobosz.
Emilia Kowalczyk
W świecie usług medycznych od dawna działają mechanizmy obecne we wszystkich innych sektorach rynku. Prywatna opieka zdrowotna, nieograniczony dostęp do usług medycznych, a przede wszystkim konkurencja, sprawiły, że placówki medyczne muszą stanąć do walki o pacjenta. Kto jeszcze sobie tego nie uświadamia, zapewne szybko przegra.
Po co nam opieka farmaceutyczna?
Dorota Koligat
Idea opieki farmaceutycznej powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych i od tego czasu staje się coraz popularniejsza. Głównym jej założeniem jest wypracowanie zmiany w postrzeganiu zawodu farmaceuty.
Krzysztof Nyczaj
Czy informatyzacja ochrony zdrowia zostanie wstrzymana? Czy Polsce grozi zwrot 400 mln zł unijnej dotacji wydanych na realizację projektu P1? Czy znów czeka nas przesunięcie terminu uruchomienia elektronicznej recepty? O problemach związanych z informatyzacją ochrony zdrowia rozmawiamy z nowym dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia – Marcinem Węgrzyniakiem.
Platforma Usług Elektronicznych
Magdalena Sobiak
Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to zestaw usług skierowanych do wszystkich klientów ZUS. Jej najważniejszym elementem jest portal internetowy pue.zus.pl. Dzięki tej wygodnej formie kontaktu z ZUS można zrealizować – przez Internet – większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez konieczności wychodzenia z domu.
Krzysztof Boczek
Po eboli świat jest przewrażliwiony. Dlatego epidemia wirusa zika, mimo iż wywołuje znacznie mniej niebezpieczną chorobę, straszy tak samo mocno jak jej afrykańska kuzynka.
Halina Pilonis
Większość homoseksualistów uważa, że Truvada na nowo otwiera erę niczym nieskrępowanej intymnej bliskości. Część lekarzy przestrzega jednak, że – stosowana jako profilaktyka HIV – będzie sprzyjać epidemii chorób przenoszonych drogą płciową, a także stanie się przyczyną lekooporności tego wirusa.
Bogumiła Kempińska-Mirosławska
„Boleść nagła całego ciała, przeszywająca do szpiku kości, z osłabieniem takim, że ani się podnieść z łoża, ani nawet pomyśleć o tym, i febry trzęsące, odbierające resztkę chęci do jadła, oto jaka choroba wzięła mnie w posiadanie. Jedyna pociecha, że i wielu innych się z nią zmaga, bo krąży po mieście i do każdego domu prawie zagląda, nie przebierając w wieku, płci czy stanie” – tak oto pod koniec XIX w. nieznany autor opisywał swoje zmagania z grypą, zwaną także influenzą.
Krzysztof Boczek
Sen jest tak samo istotnym elementem utrzymywania ciała w zdrowiu, jak dieta czy aktywność fizyczna. Mimo to, 6 na 10 lekarzy w USA nie ma czasu podczas wizyty pacjenta, by zapytać go o to, jak sypia.
Ewa Biernacka
Wydłużył się czas ludzkiego życia. Trwanie biologiczne w tym „dodanym” okresie potencjalnie generuje armię chorób typowych dla późnych lat życia, pajęczynę interakcji leków i specyficznych dla starości problemów. Przed naukami medycznymi stanęło wyzwanie dbania o jakość życia zależną od zdrowia, zwłaszcza w chorobach przewlekłych.
Krzysztof Boczek
W jednej filiżance kawy jest ponad... 1000 różnego rodzaju chemikaliów Tylko 26 z nich sprawdzano pod kątem wpływu na zdrowie. Połowa powoduje u szczurów... raka.
Mariusz Kielar
W trosce o swoje zdrowie coraz więcej Polaków stara się uprawiać różne formy aktywności fizycznej. Część sportowców amatorów stawia sobie poprzeczkę bardzo wysoko, wybierając tak intensywne formy treningu, jak triathlon. W jaki sposób monitorować organizm poddawany nagłemu intensywnemu wysiłkowi fizycznemu?
Halina Pilonis
Czy już niebawem każdy z nas będzie musiał przejść na wegetarianizm? Czy GMO to przyszłość? I dlaczego konieczna staje się współpraca rolnictwa z nauką i medycyną? Zastanawiamy się, jak radzić sobie z głodem i kurczącymi się zasobami Ziemi.
Alzheimera można wyczuć w moczu
"Służba Zdrowia"
Czy powstanie nowe, nieinwazyjne narzędzie do wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera? Jest na to szansa: amerykańscy naukowcy z Departamentu Rolnictwa oraz Instytutu Monella odkryli, że sygnatura zapachowa moczu może się zmienić pod wpływem zmian w mózgu charakterystycznych dla tej choroby, a całkiem możliwe, że także dla innych schorzeń neurologicznych.
Witold Zatoński
Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia zmarł Irek, mój młodszy o 2 lata brat. Lekarz, który przez niemal pół wieku pełnił posługę lekarską dla mieszkańców podwrocławskiej gminy Żórawina.