Mariusz Gujski
Model partnerstwa publiczno-prywatnego funkcjonuje w Europie od ponad 20 lat. Korzyści płynące z realizowania przedsięwzięć PPP doceniają rządy wielu państw. Partnerstwo wzmacnia potencjał inwestycyjny w wielu obszarach, także w sektorze zdrowia.
I Międzynarodowe Forum Medycyny Personalizowanej
Nastazja Pilonis
W Polsce rodzi się medycyna personalizowana. Wykorzystanie dobrodziejstw, które ze sobą niesie zależy od tego, jak będziemy ją wdrażać. Konieczne są odpowiednie uregulowania prawne, właściwa jej organizacja i finansowanie, a także kształcenie specjalistów. Eksperci wielu dziedzin nauki rozmawiali na ten temat podczas I Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej.
Aleksandra Kurowska
Resort zdrowia wprowadza zmiany w ocenie procedur medycznych i w zasadach ich wyceny. W półtora roku chce przejrzeć cały koszyk. Pomóc będą musiały mu wszystkie szpitale.
Wojna o podwyżki czy okazja do reformy?
Maciej Biardzki
Mniej więcej rok temu napisałem felieton pod tytułem „Granat w delikatnych rękach”, o napiętej sytuacji dotyczącej sporu o wynagrodzenia pielęgniarskie. Minął rok, temat pielęgniarek rządzący zaklajstrowali w sposób, delikatnie mówiąc, kontrowersyjny. A granat ujęły teraz nieco bardziej krzepkie ręce innych pracowników opieki zdrowotnej.
Andrzej Sośnierz
Leki za darmo już były. Stało się to źródłem tak wielu zjawisk patologicznych, że Kolejne rządy próbowały wycofywać się z tego. Przychodziło im to jednak z wielkim trudem
Marek Balicki
Szybkie odejście od składki zdrowotnej może spowodować nie tylko duże perturbacje i napięcia w systemie, ale także przyczynić się do zahamowania wzrostu wydatków na lecznictwo
Małgorzata Solecka
W Warszawie w marcu zmarło dziecko. Bezpośrednia przyczyna zgonu – sepsa. Powikłania po ospie. Konsultant krajowy ds. pediatrii publicznie stwierdziła, że dziecko zostało świadomie zarażone podczas ospa party, i sprawą powinien zająć się prokurator. Kilka dni później w prokuraturze było już zawiadomienie. Przeciw prof. Teresie Jackowskiej oraz posłance PO Lidii Gądek. Powód: rozpowszechnianie informacji na temat ospa party.
Aleksandra Kurowska
Większość organów założycielskich w żaden sposób nie monitoruje terminowości rozliczeń szpitali z dostawcami. Choć od tego roku, placówki medyczne na uregulowanie rachunków mają dwa razy więcej czasu niż firmy, to i tak zalegają kontrahentom dłużej, niż pozwalają przepisy.
Farmaceuci doczekają się ustawy
Aleksandra Kurowska
W ciągu pół roku eksperci – głównie z grona partnerów społecznych – i urzędnicy mają opracować projekt nowej ustawy o zawodzie farmaceuty. Powołano do tego pod koniec marca w resorcie zdrowia kolejny zespół. Ale, co ważniejsze, sporne kwestie także poza nim dogadują między sobą lekarze, aptekarze i pielęgniarki.
Krzysztof Boczek
Za trzy lata apteki w całej Unii będą mogły sprzedawać leki tylko ze specjalnym, unikatowym kodem i zabezpieczeniami. Wymusi to dyrektywa dotycząca podrabianych produktów leczniczych. W lutym br. opublikowano jej ostatnie akty.
Marek Nowicki
Współczesny pacjent jest poszukiwaczem wiedzy na temat tego, co mu dolega i w jaki sposób może sobie pomóc. Ufa lekarzowi, ale zadaje też pytania
Małgorzata Solecka
Po niemal ćwierćwieczu wraca dyskusja o całkowitym zakazie aborcji. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi media informują, że ruchy pro-life złożyły u Marszałka Sejmu RP obywatelski projekt ustawy zaostrzający przepisy antyaborcyjne. Projekt, a raczej zawiadomienie o obywatelskiej inicjatywie, pod którą, jeśli marszałek zawiadomienie przyjmie, będą zbierane podpisy.
Katarzyka Kosik
Szpitale nie mogą odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia. Co jednak dzieje się w przypadku, gdy udzielenie pomocy wiąże się ze znacznymi kosztami, których nie pokryje ani NFZ ani pacjent?
Paweł Jarosz
Z perspektywy świeżo upieczonego absolwenta medycyny ścieżki rozwoju kariery zawodowej mogą biec w kilku kierunkach. Lekarz z prywatną praktyką, lekarz pracujący w przychodni i szpitalu, lekarz „mix” i lekarz biznesmen. Nas interesuje szczególnie ten ostatni. Pytamy więc, czy biznes medyczny w naszym kraju się opłaca i jak do niego podejść, żeby na tym nie stracić?
Oliwia Tarasewicz-Gryt
Z różnicami kulturowymi spotykamy się nie tylko na emigracji. By sobie z nimi radzić nie zawsze potrzebne są specjalistyczne treningi kompetencji międzykulturowej. Często wystarcza wiedza o odmiennościach, odpowiednia kultura i etos pracy oraz umiejętności interpersonalne.
Dorota Koligat
Samoleczenie definiuje się jako przyjmowanie leków w zwalczaniu objawów lub dolegliwości sporadycznych, przewlekłych lub nawracających, diagnozowanych bez konsultacji z lekarzem. Czy samodzielne przyjmowanie farmaceutyków jest bezpieczne?
Małgorzata Solecka
Światowa Organizacja Zdrowia zaprezentowała raport na temat europejskich systemów e-zdrowia. Wnioski są jednoznaczne: państwa Starego Kontynentu szybko uczą się wdrażać nowe technologie w ochronę zdrowia. Raport nie jest rankingiem, ale jego lektura nie pozostawia wątpliwości, że Polska w stosunku do innych krajów jest wyjątkowo w tej dziedzinie opóźniona.
Rejestry medyczne bariery i szanse
Bogumiła Kempińska-Mirosławska
Polskim lekarzom brakuje informacji o rzeczywistych wynikach leczenia, o skuteczności różnych terapii. Takie informacje można uzyskać z rejestrów medycznych. Niestety, lekarze niechętnie poświęcają czas na ich uzupełnianie.
Skuteczne zapobieganie nudnościom i wymiotom
Tomasz Kobosz
Dobra dostępność nowoczesnych sposobów przeciwdziałania nudnościom i wymiotom u chorych na nowotwory powinna być elementem zintegrowanego modelu leczenia wspomagającego, którego osiągnięcie nie jest możliwe bez położenia nacisku na edukację lekarzy oraz samych pacjentów.
Od 1 stycznia 2013 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie działa Uniwersyteckie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO) oferujące dostęp do najnowocześniejszych sposobów wewnątrznaczyniowego leczenia ostrego udaru mózgu. O dotychczasowych rezultatach działalności krakowskiego Centrum oraz stosowanych w nim nowatorskich metodach terapeutycznych rozmawiamy z prof. Agnieszką Słowik, kierownikiem Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i kierownikiem Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Niższe wartości ciśnienia mogą być korzystne
Marcin Wełnicki
Nadciśnienie tętnicze dotyczy ponad 30 proc. naszego społeczeństwa, jednak mimo powszechnej dostępności do skutecznych i tanich leków hipotensyjnych, wciąż wielu pacjentów leczymy nieskutecznie.
Chleba naszego powszedniego...
Bogumiła Kempińska-Mirosławska
Już starożytni Egipcjanie uważali niektóre pokarmy
za szczególnie wartościowe, inne za wręcz szkodliwe. Dostrzegali związek między przejadaniem się
a niestrawnością i występowaniem chorób.
Larwy GMO uchronią przed amputacją
"Służba Zdrowia"
Wykorzystywanie larw much w medycynie ma wielowiekową tradycję, a w ostatnich czasach staje się metodą coraz bardziej docenianą, szczególnie pomocną u chorych z trudno gojącymi się ranami, takimi jak np. w przebiegu stopy cukrzycowej. Larwy oczyszczają ranę z martwiczych tkanek, którymi się żywią, i wydzielają związki o bakteriobójczych właściwościach.
Halina Pilonis
Liczba procesów o odszkodowanie za błędy medyczne stale rośnie. Wzrasta też wysokość zasądzanych odszkodowań. W związku z tym, pracownicy ochrony zdrowia powinni doskonalić swoją wiedzę z zakresu prawa, by unikać błędów.