Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 43–50/2016
z 2 czerwca 2016 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2016


Państwowe już było

Mariusz Gujski

Coraz częściej do naszej redakcji docierają głosy, że w służbie zdrowia to, co publiczne, to dobre – a to, co prywatne, złe. Że publiczne działa non profit i pod kontrolą państwa, a prywatne hula po swojemu, nastawione wyłącznie na zyski. Państwowe już przecież było.


Długi szpitali: tykająca bomba

Małgorzata Solecka

Debaty w skali kraju o problemie szpitalnych długów wciąż nie ma. Jednak co kilka dni media donoszą o kolejnych placówkach, dla których zadłużenie staje się coraz poważniejszym problemem.


Rolnicy chcą zaorać GIS

Aleksandra Kurowska

Resort rolnictwa chce odebrać Głównej Inspekcji Sanitarnej prawo do kontroli żywności sprzedawanej przez rolników, a w dalszym etapie włączyć ją do megaurzędu, nad którym pieczy nie miałby już minister zdrowia.


Gotowi na EDM?

Aleksandra Kurowska

Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) jako standardu prowadzenia dokumentacji medycznej jest jednym z kluczowych założeń aktualnie wdrażanego systemu cyfryzacji ochrony zdrowia. Czego brakuje placówkom, by wprowadzić e-dokumentację, a jakie rozwiązania w tym zakresie planuje MZ?


Minister do lekarzy, lekarze do ministra

Małgorzata Solecka

Na pierwszy rzut oka – pełne wsparcie. Podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Lekarzy minister zdrowia odebrał „Meritus pro Medicis”, odznaczenie przyznawane przez samorząd lekarski za wybitne zasługi dla środowiska. Były gratulacje, były oklaski co jakiś czas puentujące słowa ministra.


Opłaca się inwestować w kardiologię

Paweł Buszman

W Polsce mamy potencjał do zmniejszenia o połowę liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia. Wymaga to nakładów, ale – jeśli się uda – zaowocuje wzrostem PKB o 5 procent.


Systemowe zmiany

Marek Balicki

Z perspektywy półrocza funkcjonowania rządu widać, że gdyby zdecydowano się na zlecenie raportu o „stanie opieki zdrowotnej i sposobach jej naprawy”, to bylibyśmy bliżej zasadniczych rozstrzygnięć


Budzenie po japońsku

Halina Pilonis

Po raz pierwszy w Europie w Olsztynie wykonano cztery operacje wszczepu stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego u pacjentów, którzy znajdowali się w śpiączce dłużej niż rok. Przeprowadził je prof. Isao Morita z Japonii z szefem Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie, prof. Wojciechem Maksymowiczem. Operacja polega na umieszczeniu w odcinku szyjnym elektrod, które stymulują prądem rdzeń tuż poniżej pnia mózgu, co ma doprowadzić do wybudzenia pacjenta ze śpiączki.


Za pięć siódma

Marek Nowicki

Jak zwykle poszło o podwyżki; pielęgniarki miały obiecane 400 złotych, a dostały tylko część tej kwoty – informacja jest nieoficjalna, taka „na za pięć siódma”


Co na mapach potrzeb zdrowotnych?

Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Pod koniec kwietnia br. Ministerstwo Zdrowia opublikowało krajową i regionalne mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego. Mapa to analiza demograficzno-epidemiologiczna, analiza stanu i wykorzystania zasobów oraz prognozy potrzeb zdrowotnych. Na tej podstawie opracowuje się wnioski i rekomendacje.


Teoria szczęścia

Halina Pilonis

Dermatolodzy kolejny raz z rzędu okazali się najbardziej usatysfakcjonowanymi specjalistami medycyny w USA. I wcale nie chodzi tylko o pieniądze.


Darmowe leki dla pacjentów 75+

Marzena Pytlarz

Jedną z największych zmian w polityce lekowej pierwszej połowy 2016 roku jest wprowadzenie nowej konstrukcji refundacji leków dla seniorów. Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, osoby po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.


Monitorowanie zdarzeń niepożądanych

Dorota Kopciuch

Ryzyko jest problemem, z jakim spotykają się wszystkie
placówki działalności leczniczej, ich pracownicy oraz
pacjenci. Ryzyko to wiąże się przede wszystkim z możliwością wystąpienia niepożądanego zdarzenia medycznego.


Leczenie pod nadzorem prokuratora

Małgorzata Solecka

„Lekarze unikną kary za błędy medyczne” – doniosły w maju niektóre media, streszczając (mocno na wyrost) pomysł ministra zdrowia, zmierzający do uproszczenia i urealnienia pozasądowej drogi uzyskiwania przez pacjentów odszkodowań za zdarzenia niepożądane.


Marketing i PR w placówce medycznej

Paweł Jarosz

Marketing i public relations to działania często rozumiane opacznie przez prowadzących biznesy medyczne. Marketing kojarzy się z drukowaniem ulotek i promowaniem placówki poprzez reklamy, a PR rozumiany jest jako lobbing i etycznie wątpliwą działalność, mającą na celu poprawę jeszcze bardziej wątpliwego wizerunku.


Oby pacjent chciał się leczyć

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Kluczowym elementem procesu leczenia jest sam pacjent. Niestety, nie zawsze chce się leczyć. Co zrobić, żeby poczuł się współodpowiedzialny za swoje zdrowie i publiczne finanse? Można zastosować metodę kija lub marchewki.


E-papierosy na cenzurowanym

Krzysztof Boczek

Miały być mniej szkodliwe niż standardowe papierosy, a z niektórych badań wynika, że bywa odwrotnie. Kolejne kraje zakazują elektronicznego palenia albo je ograniczają. Polska także.


Homeopatia – status prawny

Natalia Rytych

Homeopatia była stosowana od około 1796 roku. Z czasem, w związku z rosnącą popularnością tej metody, wprowadzano przepisy regulujące jej stosowanie.


Ujarzmić agresywnego chłoniaka nieziarniczego

Mariusz Kielar

Chłoniaki nieziarnicze to grupa chorób nowotworowych układu chłonnego. O ich objawach, diagnostyce i współczesnej terapii z dr n. med. Ewą Kalinką-Warzochą, kierownikiem Oddziału Chemioterapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi, rozmawia Mariusz Kielar.


Biznes to także społeczna odpowiedzialność

Tomasz Kobosz

O wyzwaniach, jakie wiążą się z kierowaniem polskim oddziałem międzynarodowego koncernu farmaceutycznego, rozmawiamy z Samanthą Kingdom, dyrektorem generalnym Amgen Polska.


Odległe efekty operacji bariatrycznych

Marcin Wełnicki

Na początku 2016 roku na łamach „New England Journal of Medicine” opublikowano wyniki trzyletniej obserwacji pacjentów poddanych leczeniu bariatrycznemu z powodu otyłości olbrzymiej. Co z nich wynika?


Wytrąceni z wewnętrznej równowagi

Ewa Biernacka

Do chwili tej rozmowy nie sądziłam, że „wytrącenie z wewnętrznej równowagi” to nazwa precyzyjnie zdefiniowanej cechy osób z zaburzeniami psychicznymi. Ten typ zaburzenia, w ciągu życia, statystycznie dotyczy co czwartego człowieka.


Nieme zawały – częste i groźne

"Służba Zdrowia"

Typowe objawy zawału serca to: piekący lub uciskający ból w klatce piersiowej (często promieniujący do lewej ręki, szyi czy żuchwy), duszność, wzmożona potliwość, zawroty głowy, kołatanie serca, nudności, wymioty oraz uczucie niepokoju i lęku. Zdarza się jednak, że zawał przebiega nietypowo, niemal bezobjawowo.


Czyste ręce

Halina Pilonis

Na rękach może być przenoszonych aż 80 proc.
zakażeń. Więc jeśli personel medyczny w ciągu dnia pracy umyje je nawet sto razy, ale nieprawidłowo, nie da się poprawić higieny w placówkach medycznych.






bot