Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 51–66/2016
z 7 lipca 2016 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2016


Janosikowe

Mariusz Gujski

Ministerstwo Zdrowia, hołdując najwyraźniej zasadzie „wszędzie jest źle, to równajmy w dół, a będzie sprawiedliwie”, podjęło decyzję o drastycznym obniżeniu od lipca wyceny świadczeń w kardiologii inwazyjnej. Podczas Szczytu Zdrowie 2016 prof. Józefa Hrynkiewicz, odnosząc się do sposobu i wysokości finansowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, powiedziała, że niestety, jako państwo, kierujemy się zasadą racjonalności człowieka ubogiego: jakoś dowiąże się jeszcze jeden sznurek, jakoś dociśnie i będzie się trzymać.


Szczyt Zdrowie 2016

Nie ma zdrowej gospodarki bez zdrowych obywateli

Halina Pilonis

Na drogę do ustawy powinniśmy nakreślić mapę, która będzie nas zbliżać do celu, jakim jest finansowanie służby zdrowia na poziomie 6 proc. PKB – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas Szczytu Zdrowie 2016.


Nowy wspaniały ŚWIAT

Andrzej Sośnierz

Szpitalowi czy lekarzowi obojętne jest kto sfinansuje świadczenia, byle było zapłacone. Z punktu widzenia konstytucyjnych zasad funkcjonowania system opieki zdrowotnej to prawdziwa katastrofa


Wynagrodzenia minimalne

Marek Balicki

W ostatnich dniach czerwca, podczas posiedzenia zespołu trójstronnego zwołanego na wniosek partnerów społecznych, minister Konstanty Radziwiłł przedstawił wstępny projekt ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia zasadnicze w służbie zdrowia. Podstawą do ustalania najniższych wynagrodzeń personelu medycznego będzie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce, które ma stanowić kwotę bazową


Ustawa dekomercjalizacyjna

Małgorzata Solecka

Blitzkrieg – tak można podsumować to, co wydarzyło się w czerwcu w sprawie tzw. ustawy dekomercjalizacyjnej. Rządowy projekt, nieoznaczony klauzulą „pilne” przeszedł w sejmie bez jednej poprawki, mimo dramatycznych głosów opozycji, w ciągu zaledwie 40 godzin. W senacie – podobnie. I choć organizacje samorządów terytorialnych apelują do prezydenta, by ustawy nie podpisywał, można się spodziewać, że w lipcu zostanie ona ogłoszona w Dzienniku Ustaw.


Wyroby medyczne jak leki

Aleksandra Kurowska

Protezy, stenty, soczewki, a także pieluchomajtki czy sprzęt stomijny, które w pełni lub w części finansowane są z publicznych pieniędzy, mają przechodzić podobną procedurę co leki refundowane. Tak przewiduje nowelizacja ustawy refundacyjnej, która w czerwcu trafiła właśnie do konsultacji.


Jawne testy LEK, LDEK i PES

Marzena Pytlarz

Nie ma podstaw do utajniania pytań testowych z lekarskich egzaminów, które już się odbyły – tak uznał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 7 czerwca 2016 r. (K 8/15). Skutkiem orzeczenia będzie umożliwienie lekarzom oraz lekarzom dentystom dostępu do pytań egzaminacyjnych z egzaminów, które się już odbyły.


Czy człowieka można „Naprawić”?

Marek Nowicki

CRISPR to niezwykle obiecująca i tania technologia, dzięki której można wymieniać uszkodzone fragmenty DNA. Efekty takich działań mogą być spektakularne


Europa chce MNIEJ innowacji?

Maciej Gajewski

Branża farmaceutyczna każdego roku inwestuje ponad 25 mld euro w badania nad nowymi lekami. Obecnie stoi u progu wielkiej szansy stworzenia zupełnie przełomowych terapii


Protesty i podwyżki

Małgorzata Solecka

– Doceniam rolę lekarzy. Muszą oni być wysoko nagradzani. Doceniam pracę pielęgniarek, ratowników i innych pracowników, których dochody są za niskie – mówiła w exposé premier Beata Szydło. „Wysoko” to pojęcie względne, ale na pewno nie odnoszące się do zarobków oscylujących wokół średniej krajowej. A taką właśnie propozycję dla specjalistów przedstawił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.


Nietypowe objawy niezadowolenia

Krzysztof Boczek

Manifestacje niezadowolenia u lekarzy bywają pomysłowe, masowe i... śmiertelnie poważne. Zdarza się, że stają się nawet istotnymi elementami rewolucji.


Nowe standardy w położnictwie - praktyka medyczna a normy prawne

Aleksandra Kurowska

Nowe przepisy dotyczące standardów postępowania medycznego zmieniają zasady działania placówek położniczych. Szpitale będą musiały zmienić procedury wewnętrzne, tak by w nowej sytuacji dobrze przygotować się na ewentualne spory z pacjentami


Inwestycja w polskie szpitale

"Służba Zdrowia"

Znany większości szpitali Magellan działający na rynku usług finansowych dla sektora ochrony zdrowia i jednostek samorządów terytorialnych wchodzi we współpracę z włoską grupą bankową Banca Farmafactoring. Co może się dzięki temu zmienić?


Przychodzi cudzoziemiec do lekarza…

Marzena Pytlarz

Nasz kraj coraz częściej staje się celem wakacyjnych podróży obcokrajowców. Oznacza to, że polscy lekarze mogą spotkać się z potrzebą świadczenia opieki medycznej osobie niebędącej obywatelem Polski, a nawet Unii. Sytuację
dodatkowo komplikuje trwający napływ cudzoziemców z Bliskiego Wschodu.
Komu i na jakich warunkach można udzielić świadczeń zdrowotnych
finansowanych ze środków publicznych?


Brexit bez wpływu na leczenie?

Aleksandra Kurowska

Po tym jak Brytyjczycy podjęli w referendum decyzję o wyjściu z UE media ekscytują się finansowymi i gospodarczymi skutkami Brexitu. W zakresie wzajemnego leczenia obywateli prawdopodobnie jednak niewiele się zmieni.


Koordynowana, czyli jaka?

Witold Paweł Kalbarczyk

– Nie może być tak, że pacjent jest wypisywany ze szpitala i ma sam szukać sobie poradni specjalistycznej, w której będzie kontynuował leczenie – mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas swojego wystąpienia na IX Kongresie Polonii Medycznej/II Światowym Zjeździe Lekarzy Polskich. Trudno się z tym nie zgodzić.


Milczenie nie jest złotem

Paweł Jarosz

Dlaczego w czasie kryzysu w placówce medycznej najgłośniej słychać tylko tych
niezadowolonych? Dlaczego szpital z reguły zamyka drzwi przed kamerami
i mikrofonami, a protestujący, strajkujący oraz oburzeni – wręcz przeciwnie?


Jakość, a nie ilość, czyli bezpieczna medycyna

Małgorzata Solecka

Poza Polską mieszka na stałe i pracuje około 20–25 tys. lekarzy polskiego pochodzenia. Polonia medyczna jest rozsiana po niemal całym świecie – od Australii, przez obie Ameryki, po Kazachstan. W czerwcu lekarze poczuwający się do łączności z krajem spotkali się w Warszawie na IX Kongresie Polonii Medycznej/II Światowym Zjeździe Lekarzy Polskich.


Kontrowersyjne leki 75+

Krzysztof Boczek

Ustawa nt. darmowych leków dla seniorów 75+ jest tylko PR-owym zagraniem rządu. Lista jej wad jest długa. I mocno przerasta zalety.


Niedostępność personalizowana

Mariusz Kielar

Dla pacjentów z nowotworami każda nowa terapia to osobista nadzieja i wyczekiwana szansa na jeszcze skuteczniejszą walkę z chorobą. Na przeszkodzie staje z reguły ograniczona dostępność do takiego leczenia. Czy standardy nowoczesnej hematoonkologii mają praktyczne odniesienie do stosowanego obecnie modelu leczenia białaczek?


Dyskopatia szyjna

Grażyna Dziekan

Wielu pacjentów z dyskopatią szyjną przekazywanych jest chirurgowi kręgosłupa zbyt późno, by leczenie zabiegowe mogło przynieść satysfakcjonujący efekt i zapobiec utrwaleniu się objawów neurologicznych. Nadal też wielu pacjentów omija szansa zabiegu mało inwazyjnego, możliwego do wykonania w części przypadków tego schorzenia.


Nowatorskie spojrzenie na niewydolność serca

Marcin Wełnicki

Pod koniec maja bieżącego roku, na łamach „European Heart Journal” opublikowano nowe wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca. Dokument ten zawiera szereg bardzo istotnych informacji. Warto również podkreślić, że wśród autorów jest wiele polskich nazwisk, a przewodniczącym grupy roboczej tworzącej omawiany dokument jest prof. Piotr Ponikowski, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.


Leczmy SM, zyskamy na tym wszyscy

Iga Przybyszewska

Dostęp do leczenia stwardnienia rozsianego w Polsce wciąż jest nierówny. Uczelnia Łazarskiego w czasie pomorskiej debaty zaproponowała jak rozwiązać ten problem. Rekomendacja jest jednoznaczna: stworzenie koordynowanej ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.


W butach czy boso?

Halina Pilonis

Producenci sportowego obuwia prześcigają się w wymyślaniu systemów amortyzujących, tymczasem pojawiły się buty z tak cienką podeszwą, że chroni ona jedynie przed skaleczeniem czy otarciem. Część ortopedów uważa, że najzdrowiej jest biegać boso.


Trigeneracja w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny

"Służba Zdrowia"

Szpital im. Świętej Rodziny, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy badaniach naukowych trigeneracji.


Guzy mózgu „wybierają” wykształconych

"Służba Zdrowia"

Praca umysłowa i wyższe wykształcenie wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia nowotworu mózgu, szczególnie glejaka – sugerują naukowcy z Karolinska Institutet oraz University College London. Badacze przeanalizowali dane 4,3 mln Szwedów.


Tropiciele błędów

Halina Pilonis

Prokuratorzy szkolą się w sprawach karnych dotyczących błędów lekarskich. Powstają specjalne działy do prowadzenia i nadzorowania takich spraw.






bot