Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 85–92/2016
z 3 listopada 2016 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2016


Antyreforma

Mariusz Gujski

Minister zdrowia przedstawił do połowy października pakiet trzech projektów ustaw, do czego został zobowiązany przez premier Beatę Szydło. Zaproponowane w nich rozwiązania wzbudziły niepokój wielu środowisk ochrony zdrowia i spotkały się ze zdecydowaną krytyką.


Zderzenie z rzeczywistością

Małgorzata Solecka

Jest 20 października, trwa posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia. Posłowie mają zaopiniować projekt przyszłorocznego budżetu dla ochrony zdrowia. Rutyna. Nagle padają słowa, które powinny zabrzmieć – nie tylko w uszach polityków, ale wszystkich zaangażowanych w tworzenie systemu opieki zdrowotnej – jak dramatyczne wezwania z wieży kontrolnej: „Pull up! Terrain ahead!”… Bez zmiany kursu, w ochronie zdrowia grozi nam katastrofa.


Plusy i minusy zmian w refundacji

Halina Pilonis

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej, pacjenci zyskają lepszy dostęp do leków innowacyjnych, w tym na choroby ultrarzadkie, a także do leków jeszcze niezarejestrowanych. Refundowane też będzie stosowanie leków poza wskazaniami zawartymi w ChPL. Producenci studzą jednak optymizm, bo – ich zdaniem – resort chce zrobić to wszystko ich kosztem.


Samorządom będzie łatwiej

Aleksandra Kurowska

83 mln zł – tyle gminy, powiaty i województwa wydały z własnej kieszeni na profilaktykę w zeszłym roku. Przy tym liczba programów zgłaszanych do oceny przez lata rosła. W ostatnim roku jednak była niższa. Czy programom grozi zastój? Jak sprawić, by było ich więcej?


Ryzykowny Model Chaosu

Marek Balicki

Zaproponowany model kategoryzacji szpitali oraz wynikające z niego konsekwencje są już prostą receptą na chaos. Model ten nie ma nic wspólnego z siecią szpitali. Symulacji skutków regulacji brak. To dyskwalifikuje ten projekt


Nasze kompleksy

Andrzej Sośnierz

Nie twierdzę, że nie należy zmieniać naszego modelu funkcjonowania ochrony zdrowia, ale należy to robić na gruncie własnej tradycji, własnych doświadczeń, a nie wprost importować obce rozwiązania


Leki 75+ bez fajerwerków

Aleksandra Kurowska

Wprowadzenie darmowych leków dla osób w wieku 75+ budziło skrajne emocje. Jedni mówili, że leki do starszych osób nie trafią, bo lekarze nie będą ich wypisywać. Inni, że POZ zostanie kompletnie zakorkowana. Po miesiącu wiadomo: nie było ani katastrofy, ani też przesadnego sukcesu.


Podwójne narodziny

Marek Nowicki

Dziecko w 23. tygodniu życia płodowego zostało zoperowane w łonie matki. Lekarze częściowo wyjęli płód z macicy, tak jednak, aby jego główka nadal pozostawała w płynie owodniowym


Leczenie prawie po omacku

Krzysztof Boczek

W Polsce zlecają 3,5– do 5–krotnie mniej badań diagnostycznych niż średnio w Europie. Każda analiza to oczywisty koszt. Czy w związku z tym polska medycyna działa w ciemno?


Czas na zmiany

Aleksandra Kurowska

Na sprawę jakości diagnostyki laboratoryjnej w październiku zwróciły większą uwagę równocześnie Ministerstwo Zdrowia, Naczelna Izba Lekarska oraz sejm. Czekają nas m.in. nowe przepisy dotyczące kontroli oraz kształcenia.


Nowe kompetencje w POZ

Marzena Pytlarz

Poprawa koordynacji leczenia pacjenta to jedno z głównych założeń do projektu ustawy o POZ przygotowywanej przez resort zdrowia. Planowany model opieki ma zostać zrealizowany w głównej mierze dzięki skutecznej współpracy opartej na partnerskich relacjach, uzupełniających się kompetencjach oraz wzajemnym wsparciu zespołów lekarzy, pielęgniarek i położnych POZ.


Dlaczego polscy lekarze nie szczepią się przeciwko grypie?

Halina Pilonis

Profilaktyka grypy kuleje w naszym kraju na obie nogi. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą pracownicy medyczni, albowiem większość z nich jak ognia unika szczepień.


Z pacjentem po partnersku

"Służba Zdrowia"

Rozmowa z profesorem Maciejem Krzakowskim, krajowym konsultantem w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownikiem Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie.


Nowy ton narracji

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Wrześniowa manifestacja pracowników medycznych stała się szansą na zmianę narracji dotyczącej ochrony zdrowia w Polsce. Czy dzięki temu uda się przekonać opinię publiczną do zasadności protestów? Wydaje się, że jest to w zasięgu ręki.


Zabójczy pracoholizm

Marek Derkacz

Lekarze, dla których praca stała się sposobem na życie, rujnują swoje zdrowie, zaniedbują rodzinę, nie mają czasu na relaks, stają się śmiertelnie groźni nie tylko dla siebie, ale i dla swoich pacjentów.


Stwardnienie rozsiane: opieka koordynowana w standardzie?

Mariusz Kielar

Mądre zarządzanie systemem opieki zdrowotnej powinno być miarą racjonalnego gospodarowania zasobami, osiągania zdefiniowanych celów i realizacją konkretnych zadań systemowych. Tymczasem w niektórych obszarach sektora zdrowia w Polsce wciąż praktykuje się model doraźnego administrowania niedoborami.


Nudności i wymioty w terapii onkologicznej

Renata Furman

Czy polscy pacjenci mogą liczyć na właściwie prowadzone leczenie wspomagające w leczeniu nowotworów? W debacie redakcyjnej moderowanej przez red. Renatę Furman udział wzięli prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, prof. Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej COI, dr Wojciech Wysoczański, dyrektor Wydziału Oceny Technologii Medycznych AOTMiT oraz dr Łukasz Kwinta z Wielkopolskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.


Jaglica - gdy plaga zagląda w oczy

Bogumiła Kempińska-Mirosławska

„Plaga egipska szerzy się w Łodzi. Prócz gruźlicy, która dziesiątkuje ludność naszego miasta, najbardziej rozpowszechnioną jest jaglica!” – pisał na łamach Ilustrowanej Republiki w 1925 roku tajemniczy dr G. Choć największa fala epidemii jaglicy minęła, to nieleczona groziła ślepotą, wywołując strach i mobilizując służby medyczne do działania. A były one konieczne.


Partytura wykonawcza zapisu genetycznego

Ewa Biernacka

Jaka nauka ustala, że poddanie muchy szokom termicznym skutkuje deformacjami u jej potomstwa, że modyfikacje histonowe odpowiedzialne za seksualność, które powinny zniknąć z komórek rozrodczych, w nich pozostają, generując homoseksualność? Skąd wiadomo, że bliźnięta jednojajowe – o identycznych genotypach – często różnią się podatnością na choroby?


Testosteron dla seniora

Anna Kołodziejska

Mężczyźni, chociaż nie przechodzą klimakterium w ścisłym tego słowa znaczeniu, również narażeni są na postępujący z wiekiem spadek stężenia hormonów płciowych we krwi. Przejawia się to nie tylko pogorszeniem funkcji seksualnych, ale i kondycji całego organizmu.


Żyć, po prostu żyć

"Służba Zdrowia"

Film „Chce mi się żyć” przedstawia sylwetki czterech Polek, które niedawno dowiedziały się o nawrocie raka piersi, co je w pierwszym momencie załamało i sprawiło, że straciły ochotę do życia. Choć każda z nich inaczej radzi sobie z nową sytuacją, to łączy je jedno – siła życia.


Diabelnie zabójcze mleko

"Służba Zdrowia"

Naukowcy z Sydney University zyskali potencjalny oręż do walki z lekoopornymi bakteriami. Okazało się być nim mleko diabłów tasmańskich (Sarcophilus harrisii). Wydzielina gruczołów sutkowych samic tych mięsożernych torbaczy zawiera peptydy, które są w stanie zabić wiele groźnych i odpornych na antybiotyki szczepów, takich jak MRSA.


Wciąż nie umiemy myć rąk

"Służba Zdrowia"

Prawidłowe mycie rąk daje gwarancję redukcji zakażeń przynajmniej o 50 proc., przekonuje prof. Didier Pittet z WHO, autor programu „Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka”, który od kilku lat realizuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie. Biorą w nim udział już 134 szpitale.






bot