Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 93–100/2016
z 8 grudnia 2016 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2016


Prezenty

Mariusz Gujski

Zbliża się czas prezentów i czas podsumowań. A że to okres okołoświąteczny, to wszyscy staramy się być dla siebie mili. To dobry obyczaj i warto go pielęgnować.


Sieć szpitali z luźniejszym splotem

Aleksandra Kurowska

Planowana przez resort sieć szpitali ma zacząć działać już od 1 lipca przyszłego roku. W praktyce projekt liczący niewiele ponad pięć stron, będzie mieć olbrzymi wpływ zarówno na placówki publiczne, jak i niepubliczne, w tym przychodnie specjalistyczne. O jego szczegóły pytamy podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotra Gryzę, odpowiedzialnego za ustawę.


Zdrowie ponad resortami

Małgorzata Solecka

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym 24 listopada rozpoczynał się III Kongres Zdrowia Publicznego, a OECD i Komisja Europejska prezentowały niemal w tym samym czasie najnowszy raport „Health at a Glance Europe 2016”. Główne przesłanie: co roku z powodu cywilizacyjnych chorób przewlekłych umiera ponad pół miliona Europejczyków. Europejskie gospodarki tracą zaś ponad 115 miliardów euro.


Chaos w systemie

Marek Nowicki

Teraz przyszedł czas na rozwalenie NFZ. W końcu istnieje już 12 lat. I tak długo. Szans na powstanie rejestru usług medycznych za rządów Beaty Szydło jakoś nie widać


Poszerzony Pakiet onkologiczny

Aleksandra Kurowska

Resort zdrowia w listopadzie zakończył prace nad ustawą zmieniającą m.in. zasady wystawiania kart DiLO. Są też znane plany dotyczące zmian rozporządzeń. Karty będzie można wystawiać szerszemu gronu pacjentów, a ponadto w razie podejrzeń choroby specjaliści nie będą musieli odsyłać chorych do lekarzy rodzinnych.


OECD i NIK: nie jest dobrze

Małgorzata Solecka

Polska jest wśród krajów o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia – wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej i OECD, opublikowanego pod koniec listopada. Na szarym końcu wśród krajów unijnych jesteśmy też pod względem liczby lekarzy oraz ważnych wskaźników zdrowotnych, np. dotyczących leczenia nowotworów.


Klasa średnia

Andrzej Sośnierz

Nie zdarzyło mi się jeszcze, żebym usłyszał, że klasa średnia jest niepotrzebna, próżniacza, że to  przeżytek. Przedsięwzięcia gospodarcze w ochronie zdrowia to klasyczny obszar, gdzie klasa średnia może się rozwijać


Nie da się BEZ PLANU

Marek Balicki

Trudno nie zgodzić się z zapowiedziami powrotu do traktowania opieki zdrowotnej jako zadania o charakterze użyteczności publicznej. Działalność lecznicza nie może przecież ograniczać się do biznesu


Antyszczepionkowa TVP

Małgorzata Solecka

Gdy w sierpniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisywał list intencyjny z prezesem TVP Jackiem Kurskim w sprawie zaangażowania publicznej telewizji w promowanie postaw i zachowań prozdrowotnych, w najczarniejszych snach nie mógł przewidzieć, że dwa miesiące później anteny telewizji publicznej staną się tubą środowisk antyszczepionkowych.


Dobrzy wujkowie

Maciej Biardzki

Politycy państwa polskiego od lat uwielbiają uwodzić pojedyncze grupy społeczne, nie licząc się z tym, jakie następstwa to wywołuje dla innych.


Wybrakowane 75 plus

Krzysztof Boczek

Projekt PiS-u, który najpierw wzbudził w seniorach nadzieję, przyniósł wiele rozczarowań. Wygenerował też nowe kłopoty w POZ – między innymi wydłużając kolejki do lekarzy. I to wszystko dla średnio 5,25 zł oszczędności na seniora miesięcznie.


Ratownictwo – idą zmiany

Marzena Pytlarz

Ratownicy tylko na etacie, rezygnacja z zespołów „S”, czy też jedno województwo – jedna dyspozytornia, to podstawowe założenia projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.


Niewydolność serca problem nie tylko medyczny

Marcin Wełnicki

Polska kardiologia – dziedzina, w której od lat odnosimy wiele sukcesów – zmienia się na naszych oczach. Wyzwanie jest bardzo duże, zarówno dla decydentów, jak i dla lekarzy.


Skuteczne uderzenie w czerniaka

Nastazja Pilonis

Mimo poprawy dostępu do nowych leków na czerniaka, polscy pacjenci z mutacją w genie BRAF wciąż nie mogą korzystać z będącej standardem leczenia terapii skojarzonej – inhibitora BRAF łącznie z inhibitorem MEK (kobimetynib lub trametynib).


BCC – nadzieja zamiast refundacji

Nastazja Pilonis

W przypadku bardzo zaawansowanego lub dającego przerzuty raka podstawno- komórkowego jedyna szansa dla chorych to terapia inhibitorami ścieżki Hedgehog. Niestety, lek nie jest w Polsce refundowany, choć zabiegają o to zarówno pacjenci, jak i lekarze.


Zaawansowany rak szyjki macicy problem zdrowotny i społeczny

Renata Furman

Polska należy do krajów ze średnim poziomem zachorowalności na raka szyjki macicy, ma natomiast jeden z najniższych odsetków 5-letnich przeżyć względnych (ok. 54 proc.) w stosunku do krajów europejskich (ok. 67 proc.).


Chłoniaki problem podstępnych objawów

Mariusz Kielar

Ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową budzi w nas podświadomy lęk. To dlatego czasem w objawach powszechnego o tej porze roku przeziębienia podświadomie doszukujemy się ukrytej przyczyny onkologicznej. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków będzie to tylko złowrogi wytwór naszej wyobraźni. Jest jednak pewien rodzaj nowotworu, którego objawy mogą do złudzenia przypominać… zwykłe przeziębienie.


Mielofibroza choroba o wielu twarzach

Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Zwykle chorują na nią osoby powyżej 65. roku życia, ale występuje też u trzydziestolatków. Średni czas przeżycia wynosi 5–10 lat, choć niektórzy żyją nawet dwadzieścia. Ale w agresywnej postaci choroby zaledwie 2–3 lata od postawienia rozpoznania.


Witamina D kontrowersje i fakty

Anna Kołodziejska

Niedobór witaminy D może dotyczyć nawet 90 procent Polaków. Czy ten argument wystarcza jednak, by rutynowo zalecać suplementację u wszystkich pacjentów i czy zawsze takie postępowanie jest bezpieczne?


PRACTA czyli jak aktywizować seniorów

Halina Pilonis

Dzięki badaniom w ramach polsko-norweskiego projektu PRACTA powstanie oprogramowanie pozwalające lekarzom w formie e-learningu rozwijać umiejętności komunikacji i aktywizacji seniorów. Badanie PRACTA pokazało, że takie szkolenia lekarzy zmieniają nastawienie ich pacjentów seniorów do postaw prozdrowotnych.


Prawo dobrych relacji

Halina Pilonis

Lekarze, którzy dobrze komunikują się z pacjentami, osiągają lepsze efekty terapeutyczne – podkreślali specjaliści podczas konferencji zorganizowanej w Sopocie przez Instytut Komunikacji Zdrowotnej (IKZ). Co więcej – w przypadku popełniania błędów medycznych nie są zbyt często pozywani przez swoich podopiecznych.


Zdrowie i styl

"Służba Zdrowia"

Naukowcy z Brown University zbadali związek pomiędzy spożyciem alkoholu a ryzykiem zachorowania na czerniaka złośliwego. Do analizy posłużyły dane ponad 210 tys. osób, których nawyki dietetyczne oraz stan zdrowia monitorowano przez średnio 18 lat.


Problemy interpretacyjne badań diagnostycznych

"Służba Zdrowia"

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie (CMKP) zorganizowało 22 października br. kurs doskonalący w formie ogólnopolskiej konferencji pt. „Interpretacja badań diagnostycznych w ambulatoryjnej praktyce lekarskiej”. Rozmawiamy z jednym z prelegentów, dr. hab. n. med. Wojciechem Bikiem, profesorem CMKP.






bot