Renata Furman
Powoli zjada nas smok. Jeśli wierzyć Europejskiej Agencji Środowiska, a nie ma powodu wątpić w podawane przez nią dane, rocznie pożera w Polsce 50 tysięcy ludzi. Dla niepoznaki przybrał postać smogu.
Małgorzata Solecka
W ostatnich tygodniach w mediach huczało o możliwej dymisji ministra zdrowia. Powód? Główne założenia reform, proponowanych przez Konstantego Radziwiłła, zakwestionował wicepremier Mateusz Morawiecki. Premier Beata Szydło zarządziła przegląd resortów… i Radziwiłł przeszedł przez tę próbę zwycięsko. Czy można więc mówić o sukcesie?
Niebawem duże zmiany w refundacji i koszyku
Aleksandra Kurowska
Z wiceministrem zdrowia Krzysztofem Łandą rozmawia Aleksandra Kurowska
Koniec systemu ubezpieczeń zdrowotnych
Zuzanna Dąbrowska
W tej chwili wchodzimy w decydujący etap reformy zdrowia – zapowiedziała
19 stycznia premier Beata Szydło po przeglądzie resortów i rozmowie z ministrem zdrowia. Konstanty Radziwiłł przekazał szefowej rządu „roboczy projekt” dotyczący likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nowy podział kompetencji w kierownictwie MZ
Aleksandra Kurowska
Pracę w resorcie zdrowia zakończyli Piotr Warczyński oraz Jarosław Pinkas. Stanowisko sekretarza stanu objęła posłanka PiS Józefa Szczurek-Żelazko. Zmiany personalne to inny podział kompetencji. Nowa wiceminister dostała zadania dotyczące dialogu społecznego i te związane z pielęgniarkami. Zdrowiem publicznym będzie się zajmował Krzysztof Łanda.
Niewydolny system połknie każdą sumę
Zuzanna Dąbrowska
Rozmowa z Tomaszem Latosem, posłem PiS, wiceprzewodniczącym sejmowej komisji zdrowia.
Małgorzata Solecka
Uszczelnianie systemu – to jedno z określeń kluczy, które towarzyszy dyskusjom o systemie ochrony zdrowia od niemal dwóch dekad. Jednak jak wynika z opublikowanego w styczniu raportu OECD, nieszczelność systemu nie jest wcale polskim problemem. Nawet jedna piąta pieniędzy przeznaczanych na zdrowie w najbardziej rozwiniętych krajach świata jest marnotrawiona.
Działania niepożądane coraz częściej zgłaszane
Aleksandra Kurowska
Zmiana przepisów umożliwiła chorym i ich bliskim informowanie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o ubocznych efektach brania leków. A obowiązek powiadamiania o takich faktach nałożyła m.in. na ratowników i pielęgniarki. Liczba zgłoszeń rośnie.
Marek Nowicki
Zdarza się, że za oddanie organu żyjący dawca „w nagrodę” zostaje odsunięty od pracy. Taka sytuacja na świecie jest niewyobrażalna. Tam dawcę zawsze się chroni
Lekarze nie mogą się bać orzekania o śmierci
Małgorzata Solecka
Z prof. Romanem Danielewiczem, byłym dyrektorem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant, członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego rozmawia Małgorzata Solecka.
Marek Balicki
Ministerialny zespół mający się zająć wdrożeniem pilotażu psychiatrii środowiskowej praktycznie przestał funkcjonować z powodu braku decyzji resortu w sprawie szczegółów reformy
Aleksandra Kurowska
Gdy pacjent jest w potrzebie, nie jest ważne, który szpital ma dyżur. A to, że na miejscu nie ma specjalistów, to nie wytłumaczenie za nieudzielenie pomocy – ostatecznie uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Andrzej Sośnierz
Minister Radziwiłł zapowiadał, że nie fakt ubezpieczenia będzie tytułem do prawa do świadczeń, lecz że prawo to będzie wynikało z tytułu obywatelstwa. Zapomniał jednak dodać, że chodzi o obywateli wszystkich państw Unii
Maciej Biardzki
Rok 2017, zgodnie z deklaracją premier Beaty Szydło, ma być rokiem zmian w systemie opieki zdrowotnej. Obawiam się jednak, że rządzący nie wyciągnęli wniosków z doświadczeń roku 1999, więc wprowadzane przez nich zmiany mogą zakończyć się spektakularną klapą. Szkoda, bo w założeniach proponowane przez nich zmiany mogą korzystnie odmienić nasz system opieki zdrowotnej. A wiele z wprowadzanych już teraz rozwiązań ma swoje głębokie uzasadnienie.
Krzysztof Boczek
Tak źle jeszcze nie było. W wielu polskich miastach poziom zanieczyszczenia powietrza rekordowo przekroczył normy. Na SOR-y i przepełnione szpitalne oddziały zgłaszało się od 20 do 100 proc. więcej pacjentów. Głównie z problemami górnych dróg oddechowych i układu krążenia. Wydaje się, że znacząco przyczynił się do tego smog.
Oliwia Tarasewicz-Gryt
Dokładniejsze obrazowanie, nieinwazyjna chirurgia i tanie badania genetyczne to nie wszystko. Nowe technologie są szansą na oszczędności w ochronie zdrowia. Ich efektywne wykorzystanie wymaga jednak zmiany modelu myślenia o leczeniu i jego finansowaniu.
Halina Pilonis
– Pozornie opiekuńcza i kochająca matka opowiada lekarzowi wymyślone objawy choroby swojego dziecka lub fabrykuje nieprawidłowe wyniki jego badań, czasem podaje mu truciznę, głodzi, wywołuje infekcje, a nawet dusi do utraty przytomności. Dla pediatry zespół Münchhausena z przeniesieniem to wyjątkowo trudne wyzwanie – mówi psychiatra prof. Piotr Gałecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Szymon Rajski
Podstawowym prawem pacjenta jest prawo do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych. Zasada ta nie budzi żadnych wątpliwości w momencie, gdy w gabinecie lekarskim pojawia się osoba dorosła, która może osobiście składać odpowiednie oświadczenia. Problem stanowić może udzielenie świadczenia zdrowotnego małoletniemu.
"Służba Zdrowia"
Rozmowa z prof. Snežaną Bošnjak z Instytutu Onkologii i Radiologii Serbii, głównym organizatorem I Regionalnego Edukacyjnego Sympozjum dla Krajów Europy Wschodniej i Bałkanów na temat Leczenia Wspomagającego dla Pacjentów Onkologicznych.
Leczenie wspomagające to się opłaca
"Służba Zdrowia"
Rozmowa z prof. Matti Aapro z Centrum Onkologii w Genewie, byłym prezesem zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Leczenia Wspomagającego w Onkologii (MASCC).
Nie ma dobrej onkologii bez leczenia wspomagającego
"Służba Zdrowia"
O znaczeniu leczenia wspomagającego w terapiach onkologicznych rozmawiamy z prof. Richardem Grallą z Albert Einstein College of Medicine, Jacobi Medical Center w Nowym Jorku.
Kiedy lekarz staje po stronie pacjenta
Halina Pilonis
Upominanie się o dostęp do leczenia w sytuacji administracyjnych barier nie jest lobbingiem na rzecz producenta leku czy komfortu pracy lekarza, ale opowiadaniem się po stronie pacjenta – mówi etyk i filozof prof. Paweł Łuków.
Nowe zasady diagnostyki i leczenia migotania przedsionków
Marcin Wełnicki
Wśród nowych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – European Society of Cardiology) znajduje się między innymi dokument dotyczący diagnostyki i leczenia migotania przedsionków. Wytyczne te opracowano we współpracy z europejskimi towarzystwami zajmującymi się zaburzeniami rytmu serca (EHRA – European Heart Rhythm Association), zostały również zaakceptowane przez neurologów (ESO – European Stroke Organisation).
"Służba Zdrowia"
Od lat 30. XX wieku w większości krajów świata przyjmuje się, że bezpieczny dla zdrowia wymiar czasu pracy nie powinien przekraczać 48 godzin tygodniowo. Kierowany przez dr Huong Dinh zespół naukowców z ANU kwestionuje ten „standard”.
Od mieszania łyżeczką herbata nie zrobi się słodsza
"Służba Zdrowia"
Małgorzata Solecka – autorka książki „Służba zdrowia? Jak pokonać chory system” – twierdzi, że za obecny stan systemu odpowiedzialna jest „Polska Partia Mieszania Łyżeczką”, która niepodzielnie od lat włada naszą ochroną zdrowia. Politycy, którzy prześcigają się w pomysłach na zmiany w systemie, dokonywane dla samych zmian.