Renata Furman
Kiedy piszę te słowa, lekarze rezydenci właśnie rozpoczynają zapo-wiadaną wcześniej głodówkę. Domagają się większych pieniędzy na ochronę zdrowia i skrócenia kolejek w szpitalach i przychodniach. Chcą także podwyżki swoich płac, choć nie jest to ich pierwszoplanowy postulat. Jednak – jak mówią – nie mogą dłużej godzić się na stawkę 14 złotych za godzinę pracy.
Małgorzata Solecka
– Nic nie powiem. Nie powiem, bo nie wiem – tak na kilka dni przed końcem września odpowiadała większość dyrektorów szpitali, których pytaliśmy o nastroje przed „Godziną S” (S jak „Sieć”). Ostatnie trzy miesiące roku będą najciekawszym od lat czasem w ochronie zdrowia. Ale nie na darmo Chińczycy, gdy chcieli kogoś przekląć, mawiali: – Obyś żył w ciekawych czasach.
Marek Balicki
Rząd skierował do sejmu specustawę opiewającą na kilkaset mln zł z przeznaczeniem na zakupy sprzętu i aparatury medycznej dla onkologii, pediatrii, neonatologii, a także zakup dentobusów. Dobre i to, ale od rozwiązań systemowych dalekie
Maciej Biardzki
Od końca sierpnia jesteśmy co i rusz bombardowani zmieniającymi się informacjami o bliskim wsparciu systemu opieki zdrowotnej środkami pochodzącymi z budżetu państwa „na skalę niespotykaną w ostatnich latach”. Zaczęło się od informacji ministra Radziwiłła o kwocie 2,8 miliarda złotych; w końcu września wicepremier Morawiecki mówił wręcz o ponad 3 miliardach. Problem polega wyłącznie na tym, że nie wiadomo do końca, co politycy nazywają pieniędzmi z budżetu państwa.
Małgorzata Solecka
Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej zmieni oblicze służby zdrowia – zapowiada Prawo i Sprawiedliwość. Pod koniec września rozpoczął się parlamentarny etap prac nad ustawą, która w założeniach miała być fundamentem nie tylko POZ, ale całego systemu ochrony zdrowia. Wiele wskazuje, że tak jednak się nie stanie.
Andrzej Sośnierz
Dla osoby mniej obeznanej z procedurami związanymi z funkcjonowaniem państwa, wszystko co zrobił w tej sprawie minister może wydawać się logiczne i właściwe. Tymczasem aż roi się od błędów i działań niezgodnych z prawem
Halina Pilonis
2 października br. młodzi lekarze rozpoczęli protest głodowy. Podkreślają, że z założenia jest on bezterminowy i może się zakończyć polubownie, jeśli rząd zadeklaruje realizację ich żądań. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oznajmił, że postulaty medyków są nierealne.
Halina Pilonis
– Często słyszymy od starszych lekarzy, że oni pracowali jeszcze więcej i zarabiali jeszcze mniej. Trudno im zrozumieć to, że nie chcemy żyć, tak jak oni. Walczymy o poziom europejski, a nie, żeby było tak jak kiedyś – mówi lek. Krzysztof Hałabuz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
Marek Nowicki
Ludzie nie znajdują pomocy w nieprzyjaznym systemie, w którym brakuje pieniędzy i informacji. Nie ma w ochronie zdrowia reform, które zasługiwałyby na miano dobrej zmiany
Krzysztof Boczek
Pracują nawet po 400–500 godzin miesięcznie, bo podstawowa ich pensja jest niższa niż... ustawowe minimum. Za ratowanie ludzkiego życia dostają 14 zł za godzinę. Często bez płatnych urlopów i „L4”.
Małgorzata Solecka
Czy lekarze z białogardzkiego szpitala musieli natychmiast zawiadamiać sąd rodzinny, czy też powinni negocjować możliwość wykonywania kwestionowanych przez świeżo upieczonych rodziców czynności leczniczych? Zabrakło dobrej komunikacji czy też może w system opieki nad noworodkami wbudowany jest konflikt i z podobnymi sytuacjami będziemy mieć do czynienia coraz częściej?
Krzysztof Boczek
Na świecie ruchy antyszczepionkowe zyskują na sile. W USA już 5 proc. dzieci nie jest immunizowanych. W niektórych stanach nawet kilkanaście.
Witold Paweł Kalbarczyk
Jaka jest jakość ochrony zdrowia w Polsce? To pytanie, na które odpowiedź zależy od punktu widzenia. Innej udzielą pacjenci, w zależności od stopnia satysfakcji z opieki czy nawet pojedynczego świadczenia, innej pracownicy systemu, także zróżnicowanej w zależności od zajmowanej pozycji i satysfakcji z pracy, a jeszcze innej politycy. A jak jest naprawdę?
Krzysztof Boczek
Pamiętacie film „Złap mnie, jeśli potrafisz”? Opisuje historię młodego Amerykanina, który długo udawał pilota linii lotniczych, a potem... lekarza. Okazuje się, że podobne sytuacje zdarzają się często w służbie zdrowia. Bo takich hochsztaplerów jest zatrzęsienie. W Indiach ok. miliona.
Małgorzata Solecka
Już po raz ósmy Forum Ekonomicznemu w Krynicy towarzyszyło Forum Ochrony Zdrowia. I jak co roku nie mogło zabraknąć dyskusji, których gospodarzem była „Służba Zdrowia”. Główne tematy ściśle wiązały się z ekonomiczną perspektywą polskiego Davos. Z panelistami i innymi gośćmi rozmawialiśmy bowiem o polityce lekowej i zdrowiu publicznym.
Bogumiła Kempińska-Mirosławska
– Ból jest pierwszym powodem zgłaszania się pacjentów do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i pierwszym powodem wzywania karetki na miejsce zdarzenia – mówił prof. Robert Ładny, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej, podczas debaty pt. „Medycyna ratunkowa – jak uśmierzamy ból”, która odbyła się 14 lipca 2017 r. w Serocku.
Technologiczne know-how – transfer z nauki do gospodarki
Ewa Biernacka
Nie od dziś wiadomo, że idea wdrażania do gospodarki know-how i technologii wypracowanych w nauce przez zespoły badawcze integruje, tworzy płaszczyznę porozumienia różnych środowisk, jest mediatorem i katalizatorem postępu – nauka staje się wspólnym dobrem, a zaangażowanie przemysłu tworzy wspólną przestrzeń naukowo-wdrożeniową.
Inhalator mądrzejszy od człowieka
Elżbieta Borek
Pomysły rodzą się w głowach i są całkowicie bezpłatne. Jednak ich realizacja zazwyczaj kosztuje.
Media społecznościowe w badaniach klinicznych
Agnieszka Zielińska-Krywoniuk
Według najnowszych danych wszyscy użytkownicy mediów społecznościowych stanowią aż 37 procent całkowitej populacji. Social media wkraczają w wiele dziedzin naszego życia, nie tylko jeśli chodzi o komunikację z innymi ludźmi, ale również w zakupy, sport czy zdrowie. Nie pozostają na to obojętne też firmy farmaceutyczne – choć powoli, to coraz chętniej wykorzystują je w swoich działaniach, w tym w badaniach klinicznych.
Nastazja Pilonis
– Inwestujemy w produkcję leków biopodobnych miliardy dolarów i czujemy się zobowiązani do jak najszybszego wprowadzania ich na rynek, bo czeka na to wielu chorych – mówi dr Helen McBride, dyrektor ds. rozwoju leków biopodobnych obecnej od kilkunastu lat w Polsce amerykańskiej firmy biotechnologicznej Amgen.
Ewa Biernacka
Psychiatra w obecnej dobie, jak wielu innych lekarzy specjalności uwikłanych w choroby cywilizacyjne, ma wiele pracy. Wszechpanujący stres – kanwa tła zaburzeń psychicznych (w populacji polskiej głównie zaburzeń nastroju, uzależnień, depresji, lęku i schizofrenii) – towarzyszy rosnącej zapadalności na nie. Przynajmniej jedno z 18 zaburzeń zdefiniowanych w ICD-10 i DSM-IV można rozpoznać u 23% Polaków (6 mln), co 4. osoba doświadczyła więcej niż jednego z nich, co 25. trzech i więcej (250 tys. osób). Z rogu obfitości teorii naukowych i farmakoterapii psychiatrzy czerpią teorie od monoaminowej po zapalną oraz nowoczesne leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne przeciwko objawom depresji, urojeniom, omamom i lękom.
Nie można „kawałkować” pacjenta
Katarzyna Cichosz
Rozmowa z profesor Krystyną de Walden-Gałuszko, specjalistą psychiatrii i medycyny paliatywnej, psychoonkologiem, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego od momentu jego powstania.
Małgorzata Solecka
Ten film miał zstąpić na ekrany kin i odmienić oblicze polskiej służby zdrowia. Takie przynajmniej można było odnieść wrażenie, słuchając zapowiedzi reżysera. Zwiastuny filmu kazały sądzić, że możemy mieć do czynienia ze skandalem, jakiego dawno w Polsce nie było. Szeptano, że część izb lekarskich rozważa pozwy przeciw Vedze. I że koncerny farmaceutyczne „zbroją się”, zatrudniając dodatkowe agencje PR. W dniu premiery balonik pękł. Nie ma żadnego skandalu.