Służba Zdrowia - strona główna
Spis treści
SZ nr 9–16/2018
z 15 lutego 2018 r.

Stuknij na okładkę, aby przejść do archiwun rocznika 2018


Bez lekarzy nie ma pacjentów

Renata Furman

W naszym chorym systemie ochrony zdrowia powszechne stało się to, że szpitale popadają w coraz większe zadłużenie, a liczba lekarzy na oddziałach maleje – czy to z powodu wypowiadanych ostatnio umów opt-out, czy wobec naturalnego procesu odchodzenia starszych lekarzy na emerytury. Pozostaje po nich luka pokoleniowa, którą bardzo trudno jest zapełnić.


Dialog zamiast monologu. Tylko czy aż tyle?

Małgorzata Solecka

Minister zdrowia nie przemawia, tylko rozmawia – tak najkrócej można byłoby
podsumować kilka pierwszych tygodni funkcjonowania Łukasza Szumowskiego
na stanowisku ministra zdrowia. Partnerzy społeczni i opozycja odetchnęli z dużą ulgą. Nikt nie lubi być pouczany i obrażany.


Budżet ma swoje prawa

Zuzanna Dąbrowska

Z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim rozmawia Zuzanna Dąbrowska


6 procent to minimum na dziś

Małgorzata Solecka

Z dr. Maciejem Hamankiewiczem, prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, rozmawia Małgorzata Solecka


Wąskie pole manewru

Marek Balicki

Zmiany w ochronie zdrowia nie ograniczają się do jednej kadencji, a dzisiejszy stan rzeczy jest w dużej mierze rezultatem działań i zaniechań sprzed kilku lat


Nowa nadzieja

Andrzej Sośnierz

Deklaracja nowego ministra, że podejmowanie decyzji poprzedzone będzie jakąś analizą, napawa optymizmem


Światełko w tunelu?

Małgorzata Solecka

Po pierwszych negocjacjach minister zdrowia Łukasz Szumowski i rezydenci zgodnie twierdzili, że widzą światełko w tunelu. Po drugim podejściu sprawy miały iść w dobrym kierunku. Niewykluczone, że za trzecim razem ministrowi uda się porozumieć z młodymi lekarzami. Co to porozumienie zmieni?


Nie nazbyt ambitne projekty

Maciej Biardzki

Nadal nie znamy programu, jaki chciałby wprowadzać nowy minister zdrowia. Pewnie część z jego zamierzeń jest jeszcze ukryta, ponieważ jest materią negocjacji z Porozumieniem Rezydentów. Jednakże niektóre wypowiedzi ministra Łukasza Szumowskiego, np. przed Komisją Zdrowia czy w niezbyt częstych wywiadach dla mediów pozwalają domniemywać, co będzie dla ministra ważne.


Wiatr na młyn antyszczepionkowców

Małgorzata Solecka

5 lutego dziennikarze „DGP” poinformowali opinię publiczną, że setkom, a może tysiącom, Polaków, w tym noworodkom, podano „wadliwe szczepionki”. Obficie cytując rzecznika prasowego GIF, Pawła Trzcińskiego (...) zapewnili gazecie olbrzymią liczbę „klików”, sobie – fejm, a rodzicom, zwłaszcza najmłodszych dzieci, chwile – a może godziny, dni, tygodnie... strachu.


Minister jak dziewczyna Bonda

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Leczenie to szara rzeczywistość, a polityka to sztuka budowania ładnej fasady przykrywającej trudne sprawy. Nie można wyplątać leczenia z polityki, a polityczny matrix wygrywa z prawdą o leczeniu.


Karoshi, czyli lekarze umierają pracując

Krzysztof Boczek

Naukowcy udowodnili, że lekarz, który pracuje za dużo, popełnia nawet 7 razy więcej błędów w sztuce. Przepracowany medyk powinien jedynie udzielać pomocy, jeśli zagrożone jest życie pacjenta – wtedy korzyści przewyższają ryzyka.


PES po nowemu

Ewa Szarkowska

Z prof. dr. hab. n. med. Mariuszem Klenckim, dyrektorem Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi rozmawia Ewa Szarkowska


EHCI 2017. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

Małgorzata Solecka

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia 2017 nie przyniósł Polsce większych zmian. Siódme miejsce, od końca, w grupie europejskich słabeuszy. Tylko 20 punktów uciułane przez rok. 584 punkty na 1000 możliwych. I świadomość, że państwa od nas biedniejsze zmieniają swoje systemy ochrony zdrowia szybciej, lepiej, skuteczniej.


Szczepienia, prawo i pieniądze

Barbara Trabszys

Według statystyk Głównego Inspektora Farmaceutycznego liczba niezaszczepionych dzieci w naszym kraju rośnie bardzo dynamicznie – o ile jeszcze w 2010 r. odnotowano 3437 odmów poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym , w 2013 r. – 7248 odmów, to w 2016 r. odmów było aż 23 147. Próbę zahamowania tej tendencji podjął resort zdrowia.


Ceny wzrosły z powodu „apteki dla aptekarza”?

Krzysztof Boczek

Dynamiczny skok cen – 5 razy wyższy od inflacji – zbiegł się w czasie z przyznaniem aptekarzom dużych przywilejów oraz silnym ograniczeniom w zakładaniu nowych aptek. Przypadek?


Polskie biotechnologiczne nadzieje

Halina Pilonis

Stworzenie Instytutu Biotechnologii Medycznej w Polsce, dzięki któremu mamy stać się wiodącym rynkiem farmakologiczno-medycznym na świecie, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Na ten cel ma zostać przeznaczone 500 mln zł. Biorąc pod uwagę skalę rządowych snów o potędze, to niewiele, ale sam pomysł rozwoju biotechnologii wydaje się interesujący.


Diagności idą do TK

Ewa Szarkowska

Zdalna autoryzacja serologicznych badań laboratoryjnych zagraża bezpieczeństwu pacjentów, dlatego wciąż zabiegamy w resorcie zdrowia o uchylenie tego zapisu. Zamierzamy w tej sprawie złożyć też skargę do Trybunału Konstytucyjnego – zapowiada Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.


Algorytmy czy intuicja?

Ewa Biernacka

Procedury redukują dostępną wiedzę do prostych wyborów. Ich sztywne trzymanie się zabija intelektualnego ducha medycyny, który przedkłada podejście zindywidualizowane, wynikające z doświadczenia lekarza.


Lekarze od kosmonautów

Krzysztof Boczek

W Europie tylko 3 lekarzy ma taką posadę. Pracują w Europejskim Centrum Astronautycznym w Kolonii w Niemczech – to część ESA – Europejskiej Agencji Kosmicznej.


Czy Trump ma problemy psychiczne?

Krzysztof Boczek

Chorobę psychiczną prezydenta USA od prawie roku sugerują psychiatrzy i specjaliści od zdrowia psychicznego w Ameryce. Wnioskują o komisję, która pozwoli zbadać, czy prezydent może pełnić swoją funkcję.


Gdy rozum śpi, budzi się bestia

Bogumiła Kempińska-Mirosławska

Likantropia (z gr. lýkos – wilk i ánthropos – człowiek) to wiara w zdolność przekształcania się ludzi w zwierzęta, zwłaszcza w wilki. Etymologię tego terminu wywodzi się też od króla Arkadii – Likaona, który, jak opisuje Owidiusz w Metamorfozach, został przemieniony w wilka, gdyż ośmielił się podać Zeusowi ludzkie mięso – ciało własnego syna.






bot