Renata Furman
O mobbingu w środowisku lekarskim napisano już wiele. Zjawisko to stało się przedmiotem badań socjologicznych, psychologicznych, analiz prawnych, publikacji dziennikarskich.
Małgorzata Solecka
Sejm uchwalił ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej bez żadnego głosu przeciwko, choć w trakcie debaty padło wiele ostrych i gorzkich słów – zarówno pod adresem prezydenckiego projektu, jak i polityki rządu w obszarze onkologii.
Andrzej Sośnierz
Dofinansowanie ochrony zdrowia kwotą kilku, nie mówiąc już o kilkunastu miliardach złotych, zdecydowanie poprawiłoby funkcjonowanie systemu i na pewno pozwoliłoby rozwiązać dręczący problem kolejek. Oczywiście pod warunkiem że te środki nie zostałyby zmarnotrawione przez ich wydanie wprost na płace
Małgorzata Solecka
Najpierw manifestacja jako wyraz sprzeciwu wobec strategii rządu w sprawie zdrowia. Potem, być może, realny protest. To jednak nieprzesądzone, bo choć organizacje lekarskie kipią oburzeniem, determinacja środowiska opatrzona jest dużym znakiem zapytania.
Katarzyna Cichosz
Z Longiną Kaczmarską, pielęgniarką, przewodniczącą Regionu Mazowiec- kiego oraz wiceprzewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych rozmawia Katarzyna Cichosz.
Małgorzata Solecka
Jak stanowi się przepisy dotyczące ochrony zdrowia? Byle jak. Dlatego również w ostatnich latach nowelizacja goni nowelizację, ustawa jeszcze nie zdąży wejść w życie, gdy podczas vacatio legis uchwalana jest poprawka, likwidująca bubel, o którym parlamentarzyści wiedzieli już w momencie głosowania „ZA”.
Marek Nowicki
Ponad 10 lat trwa batalia o wdrożenie zawodu, który w Stanach Zjednoczonych cieszy się ogromnym prestiżem i jest praktykowany od lat 60. ubiegłego wieku
Ewa Szarkowska
– W Polsce potrzebna jest koordynowana opieka nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek. Tylko koordynacja opieki nefrologicznej uratuje życie milionów Polaków i zahamuje wzrost kosztów leczenia – przekonują autorzy raportu pod redakcją prof. Ryszarda Gellerta, krajowego konsultanta w dziedzinie nefrologii.
III Kongres Patient Empowerment
Małgorzata Solecka
Empatia personelu? Szeroki dostęp do nowoczesnych terapii? Świadomość własnych praw i powinności? Sprawne organizacje zdolne do reprezentowania interesów? Czego potrzebują pacjenci, by poczuć w systemie ochrony zdrowia swoją sprawczość i podmiotowość?
Oliwia Tarasewicz-Gryt
Uważność i budowanie więzi. Kierowanie się opowieścią pacjenta w praktyce klinicznej. Medycyna narracyjna zyskuje popularność w krajach anglosaskich, a jej zwolennicy przekonują, że może wzbogacić dotychczasowe podejście do leczenia.
Krzysztof Boczek
Z reportaży Pawła Kapusty o ratownikach, rezydentach, pacjentach, SOR-ach wyłania się obraz beznadziejnej opieki zdrowotnej. Gdzieś na krawędzi. Na tyle przejmujący, że książka została nominowana do jednej z najważniejszych literackich nagród – im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Niewydolność systemu w niewydolności serca
Justyna Grzechocińska
Rosnąca zapadalność na niewydolność serca w kontekście starzejącego się społeczeństwa sprawia, że walka z tym schorzeniem staje się ogromnym wyzwaniem dla Polski – zarówno społecznym, jak i systemowym.
MICRA TPS: Najmniejszy, który porusza serca
Mariusz Kielar
Od wprowadzenia ponad 50 lat temu do praktyki klinicznej pierwszego stymulatora serca kolejne generacje urządzeń tego typu znacząco ewoluo- wały w zakresie swojej budowy, funkcji i rozmiarów.
Krzysztof Boczek
Mało co tak rani człowieka jak pozbawianie go godności, zwłaszcza przy innych. Tymczasem od 3 do 4 proc. lekarzy lubi poniewierać kolegami po fachu.
Terapia schizofrenii. Skuteczność w okowach dostępności
Marcin Kielar
Pod koniec marca w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się debata ekspercka pt.: „W parze ze schizofrenią. Jak zwiększyć w Polsce dostęp do efektywnych terapii?”. Spotkanie moderowane przez red. Renatę Furman zostało zrealizowane przez organizatorów Kongresu Zdrowia Psychicznego oraz Fundację eFkropka.
Co Europa myśli o szczepieniach?
Małgorzata Solecka
85 proc. obywateli Unii Europejskiej uważa, że szczepienia skutecznie zapobiegają chorobom zakaźnym – wynika z badań, które w drugiej połowie marca przeprowadzono we wszystkich krajach członkowskich. Jednocześnie blisko połowa wierzy w najczęściej powielane mity antyszczepionkowe.