4 lutego minister zdrowia Mariusz Łapiński przedstawił "Narodową Ochronę Zdrowia – Strategiczne kierunki działań MZ w latach 2002-2003". 12 lutego z dokumentem zapoznała się sejmowa Komisja Zdrowia. Tego dnia również RM zaakceptowała główne założenia programu, wyznaczając – do 20 marca – termin ich konsultacji z samorządami terytorialnymi i zawodowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi i in. 5 lutego w redakcji "SZ" odbyła się dyskusja, w której wzięli udział: wiceminister zdrowia Jan Kopczyk, przewodniczący Senackiej Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Marek Balicki, członek Sejmowej Komisji Zdrowia poseł Alfred Owoc, prezes NRL Konstanty Radziwiłł, wiceminister finansów w rządzie J. Buzka Dorota Safjan oraz redaktor GW Elżbieta Cichocka. Prowadziła – Aleksandra Gielewska.
Jan Kopczyk:
(...) Jeżeli ktoś ma ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa, za funkcjonowanie systemu czy zapewnienie praw konstytucyjnych wszystkim obywatelom, to powinien mieć instrumenty umożliwiające mu wpływanie na system (...)
Elżbieta Cichocka:
(...) Największy zarzut do tego materiału jest taki, że zawiera on za mało propozycji merytorycznych korekt systemu, a zbyt dużo – polityki (...)
Alfred Owoc:
(...) Sytuacja państwa i systemu opieki zdrowotnej jest dramatycznie zła. I my ją ratujemy. Szukamy z niej wyjścia, podobnego do tego, co już względnie dobrze się sprawdziło w ubezpieczeniach emerytalno-rentowych (...)
Marek Balicki:
(...) Nie można już bardziej upolitycznić regionalnych kas chorych i wszystkiego, co się w nich działo, tworzenia układów, preferowania interesów grupowych, wpływania na bezpośrednie decyzje kas chorych na szczeblu regionalnym (...)
Dorota Safjan:
(...) Nie należy tego systemu rozwalać. On jest, kosztował bardzo dużo wysiłku społecznego, bardzo dużo pieniędzy, wiązaliśmy z nim olbrzymie nadzieje. Natomiast niewątpliwie – trzeba go poprawić (...)
Konstanty Radziwiłł:
(...) Fakt, iż zdanie lekarzy nigdy nie było uwzględniane, stał się jednym z powodów kiepskiego działania obecnego systemu. Naczelna Rada Lekarska o wszystkich wadach systemu mówiła w swoich stanowiskach od początku. I to jest bardzo frustrujące. Z dużą przykrością czytałem ten materiał. Bo on zakłada, że właściwie cała sprawa jest już przesądzona (...)
Aleksandra Gielewska:
(...) Gwarancje państwa dla systemu puz polegać mają na mianowaniu przez ministra zdrowia rad kas. To koncepcja kuriozalna (...)