Bez nowoczesnych technologii obrazowania diagnostycznego współczesna onkologia pozbawiona jest podstawowych narzędzi do wczesnego wykrywania zmian nowotworowych, a co za tym idzie – możliwości zaplanowania i wdrożenia skutecznego leczenia choroby nowotworowej. Jakie działania podejmują producenci innowacyjnych rozwiązań z zakresu diagnostyki obrazowej, aby w jeszcze większym stopniu mogli skorzystać z nich także polscy pacjenci? Z Catherine Estrampes, President & CEO, GE Healthcare Europe, rozmawia Mariusz Kielar.
Mariusz Kielar.: Onkologia jest jednym z priorytetów polityki zdrowotnej w naszym kraju. Jak producent sprzętu medycznego, na przykład firma GE Health-
care, może wspomóc inicjatywę walki z rakiem?
Catherine Estrampes: Europa stoi przed rosnącą liczbą poważnych wyzwań zdrowotnych, a rak jest jednym z nich. Każdego roku z powodu nowotworów umiera około 100 000 Polaków. Według najnowszych prognoz statystyki te mogą ulec pogorszeniu. Przewiduje się, że do 2025 r. liczba zachorowań na raka w naszym kraju wzrośnie o ponad 25% – rak stanie się wówczas najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce.
Pomoc lekarzom w sprostaniu powyższym wyzwaniom jest naszym celem, który chcemy osiągnąć m.in. poprzez innowacje. Dostarczamy zaawansowane technologie i oprogramowania, dzięki którym nasi klienci mogą zapewnić swoim pacjentom bardziej skuteczne leczenie.
Obrazowanie medyczne stanowi obecnie kluczowy element wszystkich etapów opieki nad pacjentami – od diagnostyki po terapię i jej monitorowanie. Również w onkologii. Technologie z zakresu obrazowania medycznego błyskawicznie się rozwijają, w coraz większym stopniu usprawniając pracę lekarzy i opiekę nad pacjentami.
Innowacyjne systemy obrazowania, takie jak niedawno zainstalowany w warszawskim Centrum Onkologii system hybrydowy SPECT/CT, umożliwiają wcześniejsze wykrycie mniejszych zmian i procesów nowotworowych zachodzących na poziomie molekularnym, które nie są widoczne gołym okiem lub na standardowych obrazach z tomografii komputerowej. Lepsza i dokładniejsza identyfikacja zmian, ich zakresu i umiejscowienia pozwoli opracować najbardziej odpowiednią strategię leczenia, a tym samym zwiększy szanse pacjenta na przeżycie.
Obrazowanie odgrywa również bardzo ważną rolę w przypadku terapii dostosowanych do pacjenta oraz podczas monitorowania postępu choroby i oceny efektów leczenia. Podnosi to skuteczność opieki medycznej i poprawia wyniki kliniczne.
Wierzymy, że przyszłość należy do medycyny precyzyjnej, która zapewni lepsze wyniki leczenia u większej liczby osób z zachowaniem większej opłacalności. Cel ten można osiągnąć, podejmując we właściwym momencie działania odpowiednie dla każdego pacjenta. Dążymy do tego, aby podjąć ścisłą współpracę z placówkami zdrowotnymi, podmiotami opracowującymi innowacyjne terapie, płatnikami i regulatorami na świecie i w Polsce w trzech obszarach, którymi są: precyzja diagnostyki, precyzja terapii i precyzja monitorowania.
M.K.: Jakie działania podejmuje firma GE Health-care w Polsce?
C.E.: Firma GE Healthcare rozpoczęła działalność w Polsce w 1997 roku. Zatrudnia obecnie 440 pracowników, w tym 230 osób w centrum Kraków Healthcare Digital Technology, które wspiera naszą organizację przez tworzenie programów i rozwiązań analitycznych także w chmurze.
Prowadzimy ścisłą współpracę z naszymi klientami, również jednostkami akademickimi i badawczymi, aby móc dostarczyć im najlepsze możliwe technologie. Niedawno zainstalowaliśmy w Centrum Onkologii w Warszawie innowacyjny hybrydowy system SPECT/CT.
Kolejnym przedsięwzięciem w Polsce była instalacja aparatu 7T MR w konsorcjum pięciu wiodących instytucji akademickich w Lublinie. Skaner ten jest pierwszym takim urządzeniem w Polsce i Europie Wschodniej. Pomoże on polskim naukowcom badać zaburzenia, które dla współczesnej medycyny stanowią największe wyzwanie wywoływane przez choroby nowotworowe, udary, choroby Alzheimera i Parkinsona, autyzm, epilepsję czy urazy mózgu.
Współpracujemy również z innowacyjnymi badaczami z wielu ośrodków akademickich w Polsce. Celem tej kooperacji jest usprawnienie opieki nad pacjentami. Wspólnie opracowujemy i ulepszamy produkty mające podnieść jakość opieki zdrowotnej na całym świecie.
M.K.: Jakie korzyści dla polskich pacjentów onkologicznych mają działania firmy GE Healthcare?
C.E.: Największą z korzyści jest dostęp do zaawansowanych technologii, które pomagają lekarzom podejmować właściwe decyzje kliniczne i operacyjne. Większość nowotworów nie musi prowadzić do śmierci, jeśli zostaną one zdiagnozowane w odpowiednim czasie, a pacjent zostanie poddany odpowiedniemu leczeniu. Oferta firmy GE Healthcare może wspomóc wczesną diagnostykę w obrębie całego systemu opieki zdrowotnej.
Wczesne wykrycie raka piersi zmniejsza ryzyko śmierci kobiety o co najmniej 25–30%. Badania mammograficzne pomagają ratować życie, ale pacjentki często unikają ich z powodu niepokoju i strachu przed bólem. Strach przed bólem, który wywołuje ucisk piersi, jest jednym z powodów, dla których kobiety nie korzystają w pełni z badań mammograficznych. Niepokój jest naturalnym odczuciem, gdy nie ma się wpływu na to, co dzieje się z naszym ciałem podczas badania.
Niedawno zainstalowaliśmy w Poznaniu dwa mammografy z naszej najnowszej oferty – Senographe Pristina. Mammograf został opracowany z myślą o zmniejszeniu niepokoju pacjentek i znacznej poprawie komfortu podczas badania. Zaokrąglone krawędzie stolika detektora, na którym układane są piersi, zmniejszają dyskomfort oraz niepokój towarzyszący podczas badania mammograficznego. Innowacyjny system kompresji piersi umożliwia pacjentkom samodzielną regulację siły ucisku, co daje poczucie kontroli nad przebiegiem badania, choć badanie nadal przebiega pod czujnym okiem personelu medycznego. Dzięki temu, że mammograf zapewnia pacjentkom większy komfort, technicy mogą skupić się na precyzyjnym pozycjonowaniu piersi, a sam proces badania przebiega szybciej i łatwiej.