Na czas tegorocznej wiosennej sesji egzaminacyjnej dla lekarzy kończących II stopień specjalizacji – Minister Zdrowia zawiesił egzaminy testowe w kilku dziedzinach: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, pediatrii oraz położnictwa i ginekologii. Komunikat Ministerstwa Zdrowia informujący o tej decyzji przypominał jednocześnie, że egzamin testowy jest optymalną formą egzaminacyjną i zostanie przywrócony w sesji jesiennej.
Decyzja ministra o czasowym zawieszeniu testów rozbudziła nadzieje lekarzy przygotowujących się do kolejnych sesji egzaminacyjnych, że być może sytuacja powtórzy się jesienią br. W perspektywę tę uwierzyli zwłaszcza specjalizujący się w chorobach wewnętrznych. Krajowy konsultant w tej dziedzinie prof. Andrzej Szczeklik wielokrotnie w minionym półroczu wypowiadał się publicznie o możliwości ograniczenia egzaminu w sesji jesiennej wyłącznie do części praktycznej i ustnej. Stanowisko takie zajął m.in. w trakcie ogólnopolskiej konferencji "Kształcenie specjalistyczne w chorobach wewnętrznych", zorganizowanej w Warszawie 23 czerwca br. Warto dodać, że spotkanie to, zorganizowane pod patronatem i z udziałem ministra zdrowia, stanowiące forum dyskusji m.in. na temat możliwych rozstrzygnięć problemów organizacyjnych kształcenia specjalizacyjnego – nie przyniosło jednak żadnych wiążących decyzji resortu, aczkolwiek pozwoliło poznać opinię większości kierowników specjalizacji.
W efekcie – konsultant krajowy prof. Szczeklik, mimo próśb ponawianych przez Centrum Egzaminów Medycznych, nie przygotował puli pytań testowych na jesienną sesję egzaminacyjną, chociaż przygotowanie banku pytań egzaminacyjnych w poszczególnych dziedzinach specjalistyki należy do obowiązków konsultantów krajowych, wykonujących to zadanie z dobranym przez siebie gronem specjalistów.
Prof. Andrzej Kulig, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych, zobligowany do przeprowadzenia już w sesji jesiennej egzaminów specjalizacyjnych z interny (podobnie jak i z pozostałych dziedzin) w trybie przewidzianym zarządzeniem MZ z 1 lutego 1983 r. (z późn. zm.), tj. z przywróceniem egzaminu testowego – zwrócił się więc do innego wybitnego polskiego internisty o przygotowanie 120 pytań odpowiadających wymaganym kryteriom. Profesor ów (nazwiska A. Kulig nie ujawnia) wraz z 8 współpracownikami przygotował autorski egzamin testowy z interny.
We wrześniu br. grupa ponad 300 lekarzy kończących specjalizację II st. z chorób wewnętrznych otrzymała zawiadomienia o terminie egzaminu testowego. Z formalnego punktu widzenia – wszystko jest w porządku; powinni byli się przecież liczyć z takim obrotem sprawy. Praktycznie jednak ich sytuacja jest nie do pozazdroszczenia: ostateczna decyzja o przeprowadzeniu egzaminu testowego dotarła do nich wprawdzie na miesiąc przed egzaminem, nadal jednak nie wiedzą, czy zakres materiału stanowiącego podstawę pytań testowych pokrywa się z zawartością syllabusa oraz podręczników z interny, których lista została opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia jako obowiązująca specjalizujących się w tej dziedzinie.
W ubiegłym tygodniu prof. Andrzej Kulig, zaproszony przez grupę lekarzy kończących w tej sesji specjalizację, starał się udzielić im wszechstronnych i wyczerpujących informacji na temat technicznej strony planowanego egzaminu testowego i zasad oceniania. Ale dobra wola i życzliwość dyrektora CEM nie zastąpią ładu i porządku, jakie powinny panować w całym toku szkoleń specjalizacyjnych i jego integralnej części, jaką są końcowe egzaminy.