Problem z dostaniem się do lekarza to dla pacjentów codzienność. Największe kolejki notuje się do specjalistów przyjmujących w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ale w wielu województwach również na prywatne wizyty trzeba czekać kilka tygodni. Sprawdź, jakich specjalizacji poszukują pracodawcy!
O tym, że branża medyczna przeżywa w Polsce kryzys, wiadomo od dawna. Poważny niedobór kadrowy notuje się zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. W trzecim kwartale 2024 roku poszukiwaną specjalizacją była dermatologia. Skierowane do nich oferty pracy stanowiły ponad 5% (5,34%) wszystkich ogłoszeń opublikowanych w serwisie HireDoc.com [1]. Drugą pod względem poszukiwania specjalizacją była psychiatria 5,29% ofert pracy opublikowanych w Q3 2024 [1]. Brakuje też lekarzy stomatologów, endokrynologów i gastrologów. Poszukiwani są lekarze rodzinni, kardiolodzy, laryngolodzy i ginekolodzy. Odczuwalny jest ponadto deficyt pielęgniarek i pielęgniarzy.
Najwięcej publikowanych w HireDoc.com ofert pracy pochodziła z województwa mazowieckiego. W pierwszej piątce znalazły się także województwa: małopolskie, śląskie, wielkopolskie i łódzkie. Przy czym zdecydowana większość ofert pracy, bo aż 84% dotyczyła placówek prywatnych [1].
Szacuje się, że zapotrzebowanie na specjalistów będzie rosło. Polskie społeczeństwo się starzeje, rośnie ponadto liczba osób z chorobami cywilizacyjnymi, a to wymaga troski o pacjentów i wypełnienia luk kadrowych w branży medycznej. Według prognozy GUS liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce do roku 2030 wzrośnie do poziomu 10,8 mln, a w 2050 roku wyniesie 13,7 mln [2]. Osoby starsze będą wówczas stanowiły około 40% ogółu ludności Polski [2].
W znalezieniu pracy w sektorze medycznym pomaga portal HireDoc.com, który znacząco usprawnia proces rekrutacji. Baza ofert podzielona jest według specjalizacji i miejsca pracy, a każde ogłoszenie obowiązkowo ma określone warunki oraz stawkę godzinową lub proponowane widełki wynagrodzenia.
HireDoc.com to narzędzie skrojone na potrzeby branży medycznej zarówno w sektorze prywatnym, jak i państwowym. Portal powstał z inicjatywy firmy Docplanner, do której należy m.in. portal ZnanyLekarz. Publikowanie ofert jest bardzo łatwe i do minimum skraca czas potrzebny na dodanie ogłoszenia, jak i aplikowanie na dane stanowisko.
Proste filtry pozwalają na sprawne wyszukiwanie oraz porównywanie ofert. Ogłoszenia są skonstruowane w taki sposób, aby docierały do wyselekcjonowanej grupy docelowej. Pozwalają też zorientować się, która ze specjalizacji ma największe deficyty kadrowe oraz na jakie wynagrodzenie mogą liczyć lekarze w wybranym mieście.
Publikacja ofert jest bezpłatna. Dotyczy to wszystkich placówek medycznych, lekarzy i specjalistów branży medycznej. Nie ma też wymogu posiadania konta na portalu ZnanyLekarz. Portal działa od kwietnia 2024 roku. Obecnie jest w nim niemal 5 tysięcy ofert pracy dla lekarzy i specjalistów z całej Polski, ale baza jest nieustannie rozwijana.