W kwietniu ub.r. minister Łukasz Szumowski wydał zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania propozycji nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. W zespole znaleźli się doświadczeni klinicyści, ale także reprezentanci młodego pokolenia lekarzy, jak przedstawiciele Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Wypracowane przez Zespół propozycje są w znacznym stopniu wynikiem nowej filozofii w podejściu do wykonywania zawodu, w szczególności tam, gdzie dotyczą one początkowego etapu wchodzenia w zawód lekarza.
Podział stażu podyplomowego na moduł stały i 12-tygodniowy moduł personalizowany umożliwi maksymalne wykorzystanie własnych predyspozycji poprzez wybór specjalizacji do nich adekwatnej. Możliwość trzykrotnego podejścia do LEK/LDEK, wprowadzenie 50 proc. pytań egzaminacyjnych opartych na przypadkach klinicznych – to także służy optymalizacji wyboru i rozwojowi własnemu, a co za tym idzie, przekłada się w perspektywie w oczywisty sposób na korzyści dla pacjentów.
Wiele proponowanych rozwiązań zmierza do zapewnienia maksymalnego poziomu jakości kształcenia, wiele – jak wprowadzenie podziału na specjalizacje, specjalizacje szczegółowe i umiejętności lekarskie oraz redukcja liczby monodyscyplinarnych specjalizacji – dąży do uporządkowania i uproszczenia szkolenia podyplomowego i prawa pracy.
W założeniu ma to być wielka nowelizacja. Jak duża się okaże, czy spełni oczekiwania środowiska lekarskiego? Przed lekarzami i ministrem z pewnością niełatwe spotkania i rozmowy. Prawdopodobnie pierwszą przeszkodą, z jaką przyjdzie się zmierzyć, jest wpisanie siatki płac do ustawy, co stanowczo postulują lekarze.