Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (potocznie określana również mianem wrzodów żołądka) jest kojarzona przede wszystkim ze stresem – przy czym tak naprawdę ma on niewielkie znaczenie w procesie powstawania tego schorzenia. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Gdzie boli brzuch w przebiegu choroby wrzodowej i z jakimi objawami należy zgłosić się do lekarza?
Wrzody żołądka, nazywane również wrzodami trawiennymi, są ubytkami w błonie śluzowej żołądka i/lub dwunastnicy, powstałymi na skutek toczącego się procesu zapalno-martwiczego. Niestety, często choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy przebiega początkowo bez żadnych objawów. Później pacjent może odczuwać takie symptomy, jak:
Oprócz powyższych dolegliwości, pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy mogą skarżyć się również na nudności, przykre uczucie rozpierania i pełności w nadbrzuszu, a także wymioty.
W diagnostyce choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy wykorzystuje się między innymi badania na obecność Helicobacter pylori (będącej główną przyczyną rozwoju omawianego schorzenia – o czym poniżej), a oprócz tego – gastroskopię, czyli badanie obrazowe pozwalające lekarzowi ocenić wygląd błon śluzowych i ścian wybranych fragmentów przewodu pokarmowego. Oprócz tego, w diagnostyce różnicowej przeprowadza się także inne badania – w tym morfologię krwi czy badanie na obecność krwi utajonej w kale, o którym więcej informacji znajduje się na stronie internetowej laboratorium ALAB: https://www.alab.pl/badanie/wykryw-krwi-utaj-w-kale-met-immunochemiczna-a17.
Wśród najczęstszych przyczyn powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy wyróżnia się przede wszystkim zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Szacuje się, że odpowiada ona za około 80% przypadków wrzodów dwunastnicy oraz za około 70% przypadków wrzodów żołądka. Jej obecność w przewodzie pokarmowym oraz produkowane przez nią toksyny doprowadzają do szeregu niekorzystnych reakcji, skutkujących owrzodzeniem błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Oprócz tego, wśród możliwych przyczyn rozwoju wrzodów wyróżnia się także:
Czasem wśród przyczyn powstawania wrzodów żołądka wyróżnia się także przewlekły stres, picie dużych ilości kawy czy spożywanie ostrych potraw. Badania nie potwierdzają bezpośredniego wpływu tych czynników na proces tworzenia się wrzodów, niemniej – chorzy z tą przypadłością powinni ich unikać, ponieważ mogą one wpłynąć na utrudnienia gojenia się zmian w śluzówce żołądka i dwunastnicy, a także na zintensyfikowanie objawów bólowych ze strony układu pokarmowego.
Źródła: