Ponad pół tysiąca ekspertów i młodych specjalistów z całego świata pojawiło się na III konferencji „Wytyczne w Otologii” Towarzystwa Otorynolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich.
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zorganizował z Instytutem Narządów Zmysłów konferencję naukową „Wytyczne w Otologii” pod patronatem Konsultanta Krajowego w dziedzinie otorynolaryngologii. Równolegle 5–7 kwietnia 2018 r. w Krakowie odbyło się IV Międzynarodowe Sympozjum nt. Otosklerozy i Chirurgii Strzemiączka. To najważniejsze wydarzenie pierwszego półrocza 2018 dla lekarzy specjalistów tej dziedziny. Wzięło w nim udział ponad 500 specjalistów z całego świata.
Zawarte w tytule konferencji wytyczne to codzienność w pracy klinicznej. Nie tylko ułatwiają postępowanie z chorymi, lecz także umożliwiają porównanie efektów leczenia z innymi ośrodkami klinicznymi.
W programie konferencji znalazły się zagadnienia dot. diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji zaburzeń słuchu i mowy, rehabilitacji, telemedycyny. Zaproszeni eksperci podzielili się swoją wiedzą nt. chorób uszu, implantów słuchowych, w tym najnowszych możliwości leczenia pacjentów, którzy mają jedno ucho głuche, a w drugim, słyszącym, występują zaburzenia słuchu. Dla gości z zagranicy najbardziej interesujące były przede wszystkim stosowane przez polskich specjalistów metody terapeutyczne ucha środkowego, ucha wewnętrznego, możliwości wspomagania słuchu metodami rekonstrukcyjnymi i operacje z urządzeniami wszczepialnymi.
Prof. Henryk Skarżyński podkreślił, że sympozjum jest doskonałą okazją do przypomnienia postaci i dorobku wybitnego krakowskiego otolaryngologa, prof. Jana Miodońskiego.
Ma on ogromne zasługi dla polskiej i światowej otorynolaryngologii. Zajmował się chirurgią ucha, m.in. w zakresie klasyfikacji tympanoplastyki, czyli operacji rekonstruujących ucho środkowe i poprawiających słuch, ale także badaniami narządu równowagi, leczeniem chorych z nowotworami krtani, wykorzystywał w chirurgii stworzone przez siebie narzędzia.
Uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi doniesieniami nt. otosklerozy i chirurgii strzemiączka. Nie zabrakło takich tematów, jak: przyczyny powstawania otosklerozy, wady wrodzone, szumy uszne w otosklerozie czy wyniki leczenia chirurgicznego tej choroby. Przyjechali najlepsi specjaliści m.in. z Francji, Niemiec, Włoch, USA, Indii, zajmujący się leczeniem tego schorzenia. Konferencja odbyła się pod patronatem Światowej Organizacji Otolaryngologów, która swoje główne zjazdy ma co 4 lata. Pomiędzy nimi odbywają się sympozja lub konferencje poświęcone konkretnym zagadnieniom. Tegoroczne Sympozjum Otosklerozy i Chirurgii Strzemiączka to kolejne wyróżnienie dla zespołu Światowego Centrum Słuchu. Przyznawanie organizacji kolejnych najważniejszych wydarzeń temu zespołowi to wyraz zaufania oraz podkreślenie pozycji ośrodka na arenie międzynarodowej.
W ubiegłym roku odbył się Światowy Zjazd Szumów Usznych, w przyszłym roku odbędzie się Światowy Zjazd Otologii, a w 2020 Światowy Zjazd Audiologii. W spotkaniach tych uczestniczą najważniejsze osoby w danej dziedzinie z całego świata. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie.