Nie od dziś wiadomo, że sytuacja lekarzy stażystów jest trudna, a jakość odbywanego szkolenia pozostawia wiele do życzenia. Toteż wszelkie regulacje prawne dotyczące tej sprawy spotykają się z dużym zainteresowaniem środowiska. Podobnie jak w przypadku projektu rozporządzenia o specjalizacjach lekarskich, projekt nowelizacji zmieniającej uregulowania dotyczące stażu podyplomowego został umieszczony w Internecie. Niestety, tym razem Ministerstwo Zdrowia pozostawiło młodym lekarzom zbyt mało czasu na opracowanie ich uwag i stanowiska.
Opóźnione wejście w życie nowelizacji (kilka dni przed datą rozpoczęcia staży) spowodowało spore komplikacje w Okręgowych Izbach Lekarskich, odpowiedzialnych za rozdzielanie miejsc stażowych. Wielu stażystów do ostatniej chwili nie mogło uzyskać koniecznych informacji. W niektórych szpitalach prowadzących szkolenie w ramach stażu umowy o pracę ze stażystami podpisano na starych zasadach.
Jakie są najważniejsze zmiany wprowadzone ostatnim rozporządzeniem?
Tegoroczni stażyści będą odbywać szkolenie w okresie 13, a nie jak poprzednio – 18 miesięcy. Skrócenie stażu pociągnęło za sobą zmiany w długości trwania poszczególnych części stażu, jednak bez rezygnacji z żadnej z dziedzin. W załączonym do rozporządzenia uzasadnieniu Ministerstwo Zdrowia podaje, że zrealizowanie programu stażowego będzie możliwe w skróconym czasie, dzięki zwiększeniu liczby obowiązkowych dyżurów medycznych z czterech do ośmiu w ciągu miesiąca (minimum po dwa w tygodniu). Odpowiednie-
mu wyszkoleniu lekarzy sprzyjać też będzie upraktycznienie ostatniego roku studiów; założenia zostały sprecyzowane w opracowanych niedawno minimach programowych dla akademii medycznych.
Kolejną istotną zmianą jest określenie wynagrodzenia lekarza stażysty. Zasadnicze wynagrodzenie miesięczne ma wynieść 60% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w roku poprzedzającym rozpoczęcie stażu. Oddzielnie będzie płacone wynagrodzenie za dyżury medyczne – w wysokości 50% stawki godzinowej miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dotychczas wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 70% obejmowało również obowiązkowe 4 dyżury.
W związku ze zmianami niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administra-cji publicznej – organizacja i zapewnienie stażu absolwentom studiów lekarskich, mającym stałe miejsce zamieszkania na terenie danego województwa, stała się zadaniem marszałka województwa.
Marszałek przekazywać będzie środki finansowe zapew-niające odbycie stażu bezpośrednio uprawnionym do tego podmiotom. Oprócz wynagrodzeń dla stażystów podmiot, który zawarł z lekarzem umowę na odbycie stażu, otrzyma ryczałt w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego stażysty za każdego odbywającego szkolenie stażowe. Koordynator stażu w danej jednostce będzie mógł się opiekować 10, a nie jak poprzednio – 15 stażystami. Za swoją pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej otrzyma wynagrodzenie w wysokości 5% za pierw-szego i 3% za każdego następnego nadzorowanego stażystę (odsetek naliczany będzie od wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw). Natomiast opiekun bezpośrednio zajmujący się stażystą został pozbawiony swego wynagrodzenia, wynoszącego ostatnio 15% miesię-cznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
W nowelizacji sprecyzowano czas pracy stażystów. Ma on odpowiadać czasowi pracy lekarza zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej.
Rozporządzenie zmieniło też zasady ustalania terminu Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Ma on być przeprowadzany dwa razy w roku, jednak w terminie nie krótszym niż 14 dni od zakończenia stażu podyplomowego. Minimalna wartość punktów wymagana do zaliczenia tego egzaminu wyniesie 60%.
Środki finansowe na pokrycie LEP-u zapewni Minister Zdrowia. Zgodnie z poprawkami w ustawie o zawodzie lekarza, uwzględniono w rozporządzeniu termin wejścia w życie zapisów dotyczących egzaminu, tj. dzień 1 października 2003 roku.
Ci lekarze stażyści, którzy rozpoczęli szkolenie na starych zasadach, na tych samych zasadach je ukończą.