SZ nr 17–25/2015
z 12 marca 2015 r.
Zarobki lekarzy
Fortuna eskulapem się toczy
Krzysztof Boczek
W USA to lekarze zarabiają najlepiej. Z publicznych pieniędzy dostają nawet po kilkanaście mln dolarów rocznie. A po kilka milionów z firm farmaceutycznych. Majątki najbogatszych medyków na świecie szacowane są w miliardach dolarów. Lekarze w USA zarabiają kilka razy więcej niż np. ich koledzy we Francji, Finlandii, Norwegii czy Szwecji. Według amerykańskiego Bureau of Labor Statistics, które mierzy m.in. średnie wynagrodzenia w zawodach, na 15 najlepiej opłacanych profesji, aż 14 to… lekarze różnych specjalizacji. Jedyny zawód spoza medycyny, to „prezesi firm” – są dopiero na 10. miejscu.
Fot. Thinkstock
Pół miliona i więcej
Firma Merrit Hawkins & Associates od lat śledzi uposażenia lekarzy w USA, na podstawie informacji zawieranych w ogłoszeniach rekrutacyjnych. Zestawia podstawowe pensje roczne, bez bonusów, dodatków i tego, co sobie lekarz dodatkowo wynegocjował w trakcie rekrutacji. Faktyczne zarobki są więc większe. Firma podaje uśrednione pensje dla każdej specjalizacji (zob. ramka obok).
Podobnego typu rankingów powstaje w USA co najmniej kilkanaście. My podajemy jeszcze wyniki z dwóch, w których uśrednione zarobki są znacznie wyższe. Wg Medical Group Management Association, w 2011 r. najlepiej zarabiali przedstawiciele specjalizacji chirurgicznych. Neurochirurg dostawał średnio 767 tys. dolarów rocznie, chirurg kręgosłupa 688 tys., neurochirurg pediatryczny 643 tys., a chirurg układu sercowo–naczyniowego 560 tys. dolarów. Z kolei z opracowania Physician Compensation and Production Survey 2011 wynika, że aż 714 tys. dolarów rocznie zarabia chirurg ortopeda, 701 tys. – neurochirurg, a 681 tys. – chirurg układu naczyniowo-sercowego.
20 milionów dla okulisty
Świetne pieniądze lekarze mogą zarobić na... publicznej kasie. Medicare i Medicaid – dwaj federalni ubezpieczyciele zdrowotni, którzy opłacają ochronę zdrowia m.in. ubogim, emerytom, weteranom wojennym – tylko w 2012 roku wydały 77 mld dolarów na leczenie Amerykanów. Od 2012 r. upubliczniają listy lekarzy i ich przychody z federalnej kasy. I stąd poniższe dane.
Wynika z nich, że niektórzy lekarze zarabiają 100 razy więcej niż średnia dla danej specjalizacji. Ponad 10 mln dolarów w 2012 r. zainkasowało aż 7 najlepiej opłacanych lekarzy. W sumie, 25 najlepiej wynagradzanych medyków skasowało aż 231,7 mln dolarów. Prawie połowa z nich, bo aż 12, to... okuliści, szóstka – onkolodzy. Ciekawe też, że aż 8 lekarzy z tej grupki mieszka na Florydzie. Dwójce z poniższej listy postawiono zarzuty o defraudację publicznych pieniędzy.
W 2012 r. najwięcej funduszy federalnych uzyskali:
- 20,8 mln dolarów zainkasował Salomon Melgen, okulista z Florydy. To 64 razy więcej niż przeciętne przychody okulisty opłacanego z publicznych pieniędzy w USA. Wg raportów, Melgen zbadał w 2012 r. aż 894 osoby. Jeśli odliczyć niedziele i święta, to dziennie musiałby badać 30 osób. Trochę światła rzuca fakt, że Melgen jest „jak brat” dla senatora Roberta Mendeza, i obydwaj są zaplątani w śledztwo kryminalne. Za wystawienie rachunków na 8,9 mln dolarów w 2009 r., trzy lata później Melgenowi zostały postawione zarzuty.
- 18,1 mln dolarów – tyle otrzymał z Medicare i Medicaid Asad Qamar, najlepiej zarabiający w USA kardiolog, także z Florydy. To 4,5 razy więcej niż kolejny taki specjalista na liście. Qamar wyspecjalizował się w wykonywaniu najnowocześniejszych, inwazyjnych zabiegów, zwłaszcza w zaawansowanych stadiach chorób tętnic obwodowych.
- 12,6mln dolarów zainkasował patolog Michael McGinni z Rochester, stan Minnesota. McGinni wystawił rachunki za 33 154 pacjentów! Patolog tłumaczył się, że badania, które jemu przypisano (każdy z lekarzy ma swój kod w Medicaid i Medicare) wykonywało w sumie 27 lekarzy w placówce, w której on jest dyrektorem medycznym.
- 11,1mln dolarów – to zarobek kolejnego patologa Franklina Cockerilla, który miał wykonać ponad milion badań dla 56 628 pacjentów. Szokująca liczba. Co prawda, Cockerill jest dyrektorem w Mayo Clinic’s Department of Laboratory Medicine, ale to laboratorium wykonało w 2012 r. ponad 23 mln badań. A Cockerill jest jednym z jego pracowników, z własną pensją.
- 10,7mln dolarów – tyle zainkasował Alexander Eaton, kolejny okulista z Florydy. Wg raportów, zbadał on w 2012 r. aż 2721 osób! Czyli, jeśliby pracował 6 dni w tygodniu, to musiałby badać aż 90 osób dziennie!
- 10,1mln dolarów otrzymał Farid Fata, naturalizowany w USA w 2009 r. Libańczyk, najlepiej zarabiający w USA onkolog z Michigan, już oskarżony o defraudację i aresztowany. Prokuratura zarzuciła mu m.in. zwlekanie z leczeniem pacjentów w poważnych stanach, do czasu aż mógł im zaaplikować to, na czym najwięcej zarabiał – chemioterapię. W trakcie śledztwa okazało się, że włości Fata warte są ok. 40 mln dolarów, a 14 milionów posiadał w łatwiej upłynnianych formach.
Przemysł płaci miliony
Z badań prowadzonych w latach 2004–2009 wynika, że ponad trzy czwarte lekarzy w USA miało jakiś związek finansowy z przemysłem farmaceutycznym. Z powodu licznych skandali korupcyjnych firmy farmaceutyczne co roku muszą publikować dokładną listę komu, za co i ile zapłaciły, w tym lekarzom i instytucjom związanym z branżą medyczną. Między 2009 a 2013 r. prawie 550 tys. lekarzy, z ok. 800 tys. aktywnych w USA, otrzymywało pieniądze od przemysłu. Tylko w ostatnich 5 miesiącach 2013 r., firmy zapłaciły medykom aż 3,5 mld dolarów. Oto lista najlepiej uposażanych lekarzy przez przemysł.
- 10,68 mln dolarów otrzymał w 2013 r. William Jay Binder, laryngolog z Beverly Hills w Kalifornii, lekarz najlepiej opłacany w USA przez przemysł farmaceutyczny. Przynajmniej oficjalnie. Rok wcześniej zainkasował prawie 6,5 mln dolarów. Honoraria, licencje i za „biznes-obiady” pieniądze płaci mu Allergan – producent m.in. botoxu.
- 7,4 mln dolarów – ortopeda z San Antonio, Stephen Burkhart, uzyskał taką sumę, w ramach honorariów i licencji od Arthrex Inc. – producenta sprzętu ortopedycznego/chirurgicznego.
- 5,5 mln dolarów – tyle otrzymał w 2013 r. Randall Bateman, znany profesor neurologii z Uniwersytetu Waszyngtona. Eli Lilly płaci mu głównie za badania kliniczne leków.
- 5,5 mln dolarów dostała w 2011 r. Linda Ann Morrow, geriatra, za badania nad lekami dla Pfizera. Rok wcześniej zainkasowała 3,6 mln dolarów. Lekarka zmarła w 2014 r.
- 4,7 mln dolarów uzyskał w 2013 r. George Patrick Maxwell, chirurg plastyczny z Nashville. Rok wcześniej otrzymał prawie tyle samo: 4,6 mln USD. Za co? Lista jest długa: od obiadów biznesowych, podróży służbowych, prowadzenia paneli dyskusyjnych, po doradztwo, badania nad lekami i licencje. Płatnik: Allergan.
- 4,4 mln dolarów zapłacił Merc w 2013 r. Antoniemu Ribasowi – lekarzowi, naukowcowi, prof. hematologii i onkologii, który prowadzi badania w Kalifornii w zakresie czerniaka złośliwego.
- 4 mln dolarów – otrzymał w 2013 r. od firmy Merck Omid Hamid, szef Melanoma Therapeutics, znany ze swych badań nad czerniakiem.
W latach 2011–2013 jeszcze ponad 100 lekarzy amerykańskich otrzymało od przemysłu od 1 do 4 mln dolarów. Oficjalnie. Bo listy ciągle są niekompletne – system nadal nie jest w pełni sprawny, a wielu udaje się go oszukać.
Najbogatsi medycy na świecie
Najlepiej lekarze zarabiają jako... biznesmeni. I to głównie oni trafiają na listy najbogatszych medyków na świecie.
- 12 miliardów dolarów – na tyle wyceniany jest majątek Patricka Soon Shionga, lekarza, który porzucił praktykę, by zarobić na zrewolucjonizowaniu leczenia raka. Obecnie Shiong jest bardziej filantropem niż biznesmenem – pomaga budować szpitale dla dzieci.
- 7 miliardów dolarów – to wartość fortuny Thomasa Frista – najpierw chirurga wojskowego w lotnictwie, który wraz z ojcem podjął się stworzenia sieci szpitali Hospital Corporation of America. Obecnie jego firma kupuje i sprzedaje szpitale osiągając roczny obrót rzędu 29 mld USD.
- 3,8 miliarda dolarów – Philip Frost – nigdy nie praktykował, ale zdobył tytuł dr. w medycynie zanim zaczął uczyć dermatologii. Założył firmę Ivax, potem sprzedał ją za 7,8 mld USD, a obecnie zasiada w zarządzie Teva Pharmaceuticals.
- 1,7 miliarda dolarów – Wu Yiling pochodzi z rodziny o starych tradycjach lekarskich, sam praktykował medycynę chińską przez 11 lat. W 1992 roku założył firmę farmaceutyczną, która sprzedaje... zioła lecznicze. I na tym zrobił fortunę.
- 1,55 miliarda dolarów – Gary Michelson – ortopeda i geniusz wynalazca – jest właścicielem ponad 250 patentów w ortopedii i chirurgii. Dzięki prawnemu porozumieniu z Medtronic – firmy, która wykorzystywała jego patenty – zdobył fortunę życia.
Najpopularniejsze artykuły
10 000 kroków dziennie? To mit!
Odkąd pamiętam, 10 000 kroków było złotym standardem chodzenia. To jest to, do czego powinniśmy dążyć każdego dnia, aby osiągnąć (rzekomo) optymalny poziom zdrowia. Stało się to domyślnym celem większości naszych monitorów kroków i (czasami nieosiągalną) linią mety naszych dni. I chociaż wszyscy wspólnie zdecydowaliśmy, że 10 000 to idealna dzienna liczba do osiągnięcia, to skąd się ona w ogóle wzięła? Kto zdecydował, że jest to liczba, do której powinniśmy dążyć? A co ważniejsze, czy jest to mit, czy naprawdę potrzebujemy 10 000 kroków dziennie, aby osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie?