Znany większości szpitali Magellan działający na rynku usług finansowych dla sektora ochrony zdrowia i jednostek samorządów terytorialnych wchodzi we współpracę z włoską grupą bankową Banca Farmafactoring. Co może się dzięki temu zmienić?
Wyłonienie nowego inwestora dla giełdowej spółki Magellan rozpoczęło się w 2015 roku. W końcu najlepszym z zainteresowanych podmiotów okazała się mediolańska Grupa BFF. Prowadzi ona bardzo zbliżoną do polskiej spółki działalność – tyle, że we Włoszech.
– Połączenie spółki Magellan oraz Banca Farmafactoring stworzy jedną z największych i najszybciej rozwijających się instytucji dostarczających rozwiązania dla sektora publicznego i opieki zdrowotnej w Europie – mówił Krzysztof Kawalec, prezes zarządu Magellana podczas konferencji z okazji rozpoczęcia współpracy. Wcześniej inwestorem firmy był fundusz private equity.
Co nas łączy z Włochami
Co do polskiego rynku, współpraca firm zwiększy możliwości finansowe Magellana. Polska spółka będzie odpowiadała za rozwój działalności Grupy BFF w Europie Centralnej i Wschodniej. Dzielić będą się też doświadczeniami. Jak się okazuje, podobieństw między sektorem ochrony zdrowia w Polsce i we Włoszech jest więcej aniżeli różnic.
System opieki medycznej zarówno we Włoszech, jak i w Polsce, musi zmierzyć się z takim samym wyzwaniem, jakim jest starzejące się społeczeństwo. Udział osób powyżej 65. r.ż. w całym społeczeństwie będzie wzrastał do ok. 2035–2040 r. W związku z tym wzrośnie liczba pacjentów chorych przewlekle (choroby układu krążenia, choroba Alzheimera, Parkinsona, osteoporoza i inne choroby wieku podeszłego) i wymagających zapewnienia stałej opieki.
Obydwa państwa muszą większą uwagę przyłożyć do kontroli kosztów, choć Włochy są już w tym o wiele bardziej zaawansowane – wydatki są utrzymywane pod ścisłą kontrolą rządu.
Kolejną wspólną cechą dla sektora ochrony zdrowia we Włoszech i w Polsce są zmiany następujące w organizacji szpitalnictwa, polegające na zwiększeniu roli opieki ambulatoryjnej oraz prowadzące do łączenia szpitali publicznych, w celu obniżenia kosztów działalności i poszukiwania oszczędności.
We Włoszech, podobnie jak w Polsce, szpitale publiczne stanowią ok. 70 proc. wszystkich placówek medycznych, jednak liczba podmiotów publicznych wynosi tam ok. 300. W Polsce to ok. 800.
Wspólna ekspansja
Magellan startował 18 lat temu jako mała, paroosobowa firma, dziś jest partnerem ponad 500 podmiotów na rynku medycznym. W ostatnich latach rozszerzył działalność poza Polskę. Jego spółki zależne działają na terenie Czech, Słowacji i Hiszpanii. Banca Farmafactoring także stawia na nowe rynki. Na rodzimym już jest liderem, a odkąd w 2013 r. otrzymał licencję bankową ma m.in. dostęp do depozytów detalicznych we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech. W wyniku współdziałania obu firm skala synergii może okazać się niezwykle korzystna ekonomicznie i organizacyjnie. Podobne obszary i sposób działania obu spółek pozwolą ujednolicić ofertę produktową (poprzez krzyżowe wprowadzenie rozwiązań produktowych i operacyjnych Spółki i BFF z rynków macierzystych) oraz lepiej skoordynować ekspansję na nowe rynki zagraniczne.