Naukowcy z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierownik – prof. Grażyna Młynarczyk) przeprowadzili badanie, którego celem była ocena działania bójczego preparatu Apicold spray do nosa Propo firmy Alpen Pharma Sp. z o.o. wobec wzorcowych szczepów drobnoustrojów: Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans.
Metoda badawcza
Zgodnie z procedurami określania wrażliwości drobnoustrojów na środki przeciwdrobnoustrojowe wzorcowane przez Instytut Norm Klinicznych i Laboratoryjnych (Clinical and Laboratory Standards Institute, CLSI) oraz Europejski Komitet Badania Wrażliwości Drobnoustrojów (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing, EUCAST) do badania przygotowano inokulum drobnoustrojów równe standardowi 0,5 McFarland (1,5 × 108/ml bakterii). Zmętnienie zawiesiny inokulum oceniono w urządzeniu fotometrycznym (densytometr laboratoryjny DensiCHEKplus). Do dawki preparatu Apicold spray do nosa Propo dodano 10 μl zawiesiny drobnoustrojów. Po 5, 10 i 20 minutach ekspozycji z preparatem przygotowaną zawiesinę (1μl) posiano na: agar z krwią
(S. pneumoniae, S. aureus, P. aeruginosa), agar czekoladowy (H. influenzae) oraz podłoże Sabourauda (C. albicans). Wykonano posiewy kontrolne bakterii i grzybów bez ekspozycji na preparat Apicold spray do nosa Propo oraz kontrolę jałowości preparatu. Oceny działania bójczego dokonano po 24 godzinach inkubacji w temperaturze 37°C. Oznaczano liczebność bakterii i grzybów (CFU – jednostek tworzących kolonie) i porównywano z liczbą kolonii w posiewach kontrolnych.
Efekt bakteriobójczy i grzybobójczy (zahamowanie wzrostu komórek drobnoustrojów) wyrażono w wartościach procentowych w stosunku do kontroli.
Badania przeprowadzono zgodnie z Pharmaceutical Microbiology Manual (PMM), ORA.007, Version 1.0 DATE: 04-25-2014, Editor-In-Chief: Dennis Guilfoyle, Northeast Regional Laboratory.
Materiały
• Wyrób medyczny Apicold spray do nosa Propo (wyprodukowany dla: Alpen Pharma Sp. z o.o., LOT 078181, ważny do 02.2021).
• Podłoża mikrobiologiczne: agar z krwią (COS, bioMérieux), agar czekoladowy (HAEM, bioMérieux), podłoże Sabourauda.
• Szczepy wzorcowe: Streptococcus pneumoniae ATCC 49619, Staphylococcus aureus ATCC 25213, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Candida albicans ATCC 14053, Haemophilus
influenzae ATCC 49247.
Wyniki
W tabeli przedstawiono efekt bakteriobójczy i grzybobójczy jako zahamowanie wzrostu drobnoustrojów (wyrażony w wartościach procentowych) w stosunku do kontroli* po 5, 10 i 20 minutach ekspozycji na Apicold spray do nosa Propo w jednej dawce.
Wnioski
Apicold spray do nosa Propo wykazał najwyższe bójcze działanie w stosunku do S. pneumoniae, H. influenzae oraz P. aeruginosa. W zależności od czasu ekspozycji na preparat liczebność tych bakterii została istotnie ograniczona lub całkowicie zahamowana.
* Oznaczenie liczebności bakterii (CFU – jednostek tworzących kolonie) bez działania preparatu Apicold spray do nosa Propo