O przyszłym kształcie Porozumienia Zielonogórskiego rozmawiano podczas ostatniego spotkania sekretariatu w Zielonej Górze. Założyciele PZ przesądzili o kształcie struktury organizacyjnej i statutu Federacji.
13 lutego w Zielonej Górze spotkali się Janusz Tylewicz (woj. lubuskie), Mariusz Wójtowicz (woj. śląskie), Krystian Adamik (opolskie), Jacek Krajewski (dolnośląskie). Zabrakło tylko Bożeny Janickiej z Wielkopolski, która w tym czasie brała udział w posiedzeniu prezydium PZ.
Sekretariat pracował na przyszłym kształtem organizacyjnym Porozumienia. Rozważano możliwość szerszego otwarcia Federacji, także dla pielęgniarek i diagnostów działających jako świadczeniodawcy.
Przeciwnicy rozszerzenia PZ uważają, że tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są grupą na tyle skonsolidowaną, aby mogła ona stworzyć prężną Federację, a niemożność zjednoczenia się innych grup w czasie ostatniego konkursu ofert świadczy o ich słabości. Zwolennicy odpowiadają, że tylko dzięki temu, iż w dwóch województwach do PZ przystąpili lekarze specjaliści i stomatolodzy, w całym kraju ich reprezentanci popierali Porozumienie. Podkreślają, że to kasy chorych wytworzyły wśród świadczeniodawców niezdrową konkurencję. Kiedy lekarze poz domagali się wyższych stawek, pytano ich zazwyczaj: to komu zabrać? Powodowało to napięcia w środowisku. Zdaniem zwolenników otwarcia Federacji, integracja świadczeniodawców różnych dziedzin jest możliwa.
Kwestią budzącą kontrowersje jest wymóg umożliwiający przyłączanie do PZ tylko tych województw, w których istnieje reprezentacja przynajmniej 70% świadczeniodawców. Zwolennicy tej koncepcji twierdzą, że tylko duża reprezentatywność oraz sprawność organizacyjna całego PZ gwarantują mu sukcesy.
Jednak część członków sekretariatu uważa, że należy też przyłączać poszczególne powiaty; o zasadności tego rozwiązania świadczy zaś niezłomna postawa lekarzy z powiatu limanowskiego, który jako jedyny w Małopolsce wszedł do PZ.
Podczas wielogodzinnych rozmów ustalono, że Porozumienie Zielonogórskie przekształca się w Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia z siedzibą w Zielonej Górze. Nazwa Porozumienie Zielonogórskie zostanie zachowana.
Celem Federacji będzie szeroko pojęta ochrona interesów zrzeszonych pracodawców. Władzę będzie sprawował pięcioosobowy sekretariat, komisarz powoływany co pół roku kolejno ze wszystkich województw oraz prezydium, liczące docelowo 29 osób, w tym: po 3 przedstawicieli z 5 województw założycielskich (dolnośląskie, lubuskie, opolskie, śląskie, wielkopolskie), po 2 z województw: podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego oraz po 1 z pozostałych województw.
Wniosek o rejestrację federacji zostanie złożony w najbliższych dniach.