Prokuratorzy szkolą się w sprawach karnych dotyczących błędów lekarskich. Powstają specjalne działy do prowadzenia i nadzorowania takich spraw.
Zdaniem Prokuratury Krajowej, dotychczasowe praktyki prowadzenia spraw dotyczących błędów lekarskich miały bardzo zróżnicowany poziom merytoryczny, a postępowania były zbyt przewlekłe. Nowe przepisy mają to zmienić.
Połowę spraw umorzono
Wykonana jeszcze w Prokuraturze Generalnej analiza spraw postępowań przygotowawczych dotyczących tzw. błędów medycznych w prokuraturach rejonowych wykazała, że w 60 proc. ich umorzenie było niezasadne. Ujawnione nieprawidłowości to braki w zakresie materiału dowodowego czy przyjmowanie błędnych albo niepełnych kwalifikacji prawnych. W 2015 r. prokuratury na terenie całego kraju prowadziły 3394 postępowania o przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza. Spośród spraw zakończonych w 2015 r. prawie połowę umorzono. Tylko w 4 proc. skierowano akt oskarżenia lub wniosek o ukaranie.
Procesy były zbyt przewlekłe
Zdaniem Prokuratury Krajowej, tego typu procesy ciągną się zbyt długo, co wynika głównie z czasu oczekiwania na opinię biegłych. W większości przypadków prokurator kieruje zapytanie do wszystkich katedr i zakładów medycyny sądowej w ośrodkach akademickich w kraju i często spotyka się z odmową wydania opinii. Uzasadniają to one obciążeniem sprawami wymagającymi interdyscyplinarnej zespołowej opinii biegłych, brakiem biegłych o konkretnych specjalizacjach. Terminowość dokonywanych czynności procesowych w toku postępowań przygotowawczych do czasu konieczności dopuszczenia dowodu z opinii biegłego nie budzi zastrzeżeń. Samorząd lekarski wystąpił z inicjatywą utworzenia przy izbach lekarskich zespołów biegłych. Stowarzyszenie Prokuratorów RP zgłosiło chęć uczestniczenia w pracach powołanego przez Prezydium NRL specjalnego zespołu roboczego do prac nad utworzeniem zespołów biegłych.
Odgórna koordynacja
Zgodnie z nowymi przepisami, w prokuraturach regionalnych powstają działy zajmujące się prowadzeniem i nadzorowaniem spraw dotyczących błędów medycznych, a na poziomie prokuratur okręgowych podobne komórki. Wszystkie postępowania będą koordynowane na szczeblu Prokuratury Krajowej. Prokuratorzy regionalni zostali zobowiązani do bieżącego informowania Prokuratury Krajowej o najpoważniejszych postępowaniach. Wyspecjalizowani prokuratorzy mają też zwracać szczególną uwagę na szybkie zabezpieczenie dokumentacji medycznej, co uniemożliwi jej późniejsze zmiany.