Od 1 września br. Zachodniopomorska Regionalna Kasa Chorych jako jedna z nielicznych w kraju będzie, w ramach programu pilotowego, odrębnie finansować pielęgniarską domową opiekę długoterminową. Zostaną nią objęci wszyscy chorzy mający poważne trudności z samoobsługą, niezależnie od wieku. Skierowanie do hospitalizacji domowej będzie wystawiać lekarz ubezpieczenia zdrowotnego pracujący w oddziale, w którym pacjent był leczony. Opieka ta nie będzie trwać dłużej niż sześć tygodni. Potem, w zależności od potrzeby, przejmie ją pielęgniarka środowiskowo-rodzinna lub opiekunka społeczna.
Dzięki hospitalizacjom domowym zwiększy się rotacja w oddziałach krótkoterminowych, w tym internistycznych, pielęgniarki znajdą zaś zatrudnienie na godziwych warunkach. Już 24 sierpnia będzie wiadomo, kto otrzyma kontrakt z ZRKCh na świadczenie opieki domowej.
Długoterminową domową opieką pielęgniarską zostaną objęci chorzy z dużym ograniczeniem w zakresie ruchu, samoobsługi i samopielęgnacji, cierpiący na choroby neurologiczne: stan po udarze mózgu, stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera, stan po uszkodzeniu rdzenia kręgowego, choroby niedokrwienne, stan po amputacji kończyn, miażdżycy naczyń, z trudno gojącymi się ranami i odleżynami; cierpiący na zaburzenia psychiczne, upośledzenie umysłowe, cukrzycę i powikłania cukrzycowe, schorzenia ortopedyczne, przewlekle postępujące schorzenia reumatyczne, choroby nowotworowe.
Świadczenia będą mogły wykonywać pielęgniarki, które nie pełnią funkcji pielęgniarek środowiskowo-rodzinnych lub pielęgniarek praktyki oraz nie wykonują innych świadczeń pielęgniarskich w zakładach opieki zdrowotnej.
Pielęgniarka domowa zajmować się będzie m. in.: profilaktyką odleżyn, odparzeń, zapobieganiem stanom zapalnym skóry i błon śluzowych, przykurczom, nadwichnięciom, zniekształceniom narządu ruchu, infekcjom, powikłaniom zakrzepowym. Do jej obowiązków będzie należała toaleta chorego, zmiana bielizny pościelowej, pomoc w ubieraniu i rozbieraniu, w żywieniu i nawadnianiu, ponadto też karmienie przez zgłębnik, przetokę, będzie wykonywać zabiegi ułatwiające wydalanie, np. lewatywy, wlewki, zakładać cewnik do pęcherza moczowego (płukanie pęcherza moczowego) i wykonywać cewnikowanie na zlecenie lekarza, irygację pochwy, kąpiele lecznicze, drenaż ułożeniowy, gimnastykę oddechową, inhalacje, aromatoterapie.
Pielęgniarka domowa będzie udzielać świadczeń w dni powszednie, natomiast w niedziele i dni ustawowo wolne od pracy – w medycznie uzasadnionych przypadkach, zapewniając ciągłość procesu pielęgnowania.
Liczba godzin poświęconych pacjentowi będzie uzależniona od jego aktualnego stanu psychoruchowego. Minimalny czas opieki przeznaczony na pacjenta wyniesie 3 godziny dziennie i może być rozłożony w ciągu doby w zależności od jego potrzeb.
Rzecznik prasowy ZRKCh