W Europie tylko 3 lekarzy ma taką posadę. Pracują w Europejskim Centrum Astronautycznym w Kolonii w Niemczech – to część ESA – Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Co robią? Głównie opiekują się kosmonautami wydelegowanymi do kolejnej misji, już rok przed wylotem. Potem także, gdy kosmonauta przebywa w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, najczęściej przez 6 miesięcy i drugie tyle po jego powrocie na Ziemię.
Wbrew pozorom „lekarze astronautów” – jak ich się mylnie nazywa – sami nie wykonują badań na swoich podopiecznych. To robi DLR (German National Centre for Space and Aeronautical Medicine). Astrodoktorzy sprawdzają czy stan kosmonauty jest wystarczająco dobry, by mógł lecieć w kosmos, dość sprawny, by poradzić sobie z mikrograwitacją. Zalecają mu odpowiednią dietę, nadzorują tryb życia, jaki prowadzi i mogą mu czegoś zabronić. Przygotowują się także do tego, by zadbać o jego zdrowie podczas misji – wówczas zajmują się nim tylko zdalnie. Cotygodniowe sesje medyczne, analizy stanu zdrowia za pomocą ściśle zdefiniowanego klucza danych medycznych. Jeśli podczas pobytu astronauty na orbicie wystąpi problem zdrowotny, nadzorujący go lekarz musi znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
Znaczna część obowiązków astrodoktora to spotkania i dyskusje w międzynarodowym gronie specjalistów od lotów i medycyny. Ich celem jest udoskonalanie metod, diagnoz leczenia astronautów oraz stosowanej profilaktyki. – Ta praca jest niezwykle wartościowa, tym bardziej że większość lekarzy nie ma takich możliwości – komentuje dr Brigitte Godard, która była członkiem zespołu lekarzy astronautów w Kolonii.
Co trzeba zrobić, by dostać taką pracę? Po pierwsze tytuł naukowy w medycynie, najlepiej tej związanej z lotnictwem lub kosmosem. Po drugie – doświadczenie w pracy w pokrewnych dziedzinach. Werbujący biorą pod uwagę także szeroką wiedzę z dziedziny medycyny kosmosu – jak ciało człowieka reaguje na pobyt w przestworzach. Bardzo istotne jest także zaangażowanie i determinacja do wykonywania tej pracy. – Od momentu, kiedy zaczęłam studia medyczne, moich wyborów dokonywałam, mając na celu przyszłą pracę związaną ze środowiskiem kosmicznym – o swojej ścieżce dojścia opowiadała w wywiadzie dr Brigitte Godard. Zanim dotarła do tego etapu swojej kariery, to najpierw wykonywała eksperymenty z mikrograwitacją, specjalizowała się w biologii medycznej oraz pracowała w MEDES w Tuluzie (Medyczny Instytut Fizjologii Przestrzeni).