Zakończył się kolejny konkurs o Nagrodę im. Aliny Pienkowskiej. Tym razem – wyjątkowy, bo przypadający na rok jubileuszu 25-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej oraz Porozumień Sierpniowych. Toteż będą dwie nagrody: za sukcesy i osiągnięcia w ostatnich 12 miesiącach oraz odrębna – za szczególne zasługi w tworzeniu pierwszej "Solidarności" w służbie zdrowia oraz zaangażowanie w naprawę systemu po 1989 r.
Podobnie jak w ub.r., nagroda – w każdej kategorii – zostanie wręczona politykowi lub działaczowi społecznemu, którego Państwo wybierzecie spośród nominowanych. Jedynym kryterium wyboru powinno być Państwa najgłębsze przekonanie, że ta właśnie osoba uczyniła dla systemu ochrony zdrowia w Polsce WIĘCEJ DOBREGO NIŻ ZŁEGO.
Listy nominowanych stworzyło 14 opiniotwórczych dziennikarzy, zajmujących się od lat problematyką ochrony zdrowia: Jolanta Anzelewicz-Gromadzka "Dziennik Bałtycki", Agnieszka Burzyńska RMF FM, Elżbieta Cichocka "Gazeta Wyborcza", Aleksandra Gielewska "Służba Zdrowia", Mariusz Gujski "Sygnały Dnia" PR, Jadwiga Kamińska PR I, Mariola Marklowska "Dziennik Zachodni", Iza Leśkiewicz Radio Zet, Marek Nowicki Fakty TVN, Małgorzata Solecka "Rzeczpospolita", Marek Stankiewicz "Gazeta Lekarska", Paweł Walewski "Polityka", Małgorzata Wiśniewska Panorama TVP II, Justyna Wojteczek PAP.
Zbieranie głosów zakończyliśmy 15 lipca. Ogłoszenie wyników oraz uroczyste wręczenie nagród nastąpi 16 sierpnia w Gdańsku, podczas obchodów 25-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność".
Nominowani do Nagrody im. A. Pienkowskiej za 2004/2005 r.
(kolejność alfabetyczna)
Marek Balicki
minister zdrowia
Za doprowadzenie do uchwalenia ustaw: o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych, dzięki której stało się możliwe finansowanie sektora w 2005 r., i o pomocy publicznej, która pozwala spzozom ubiegać się o pożyczki z budżetu państwa.
Stanisława Golinowska
dyrektor Instytutu Szkoły Zdrowia Publicznego CM UJ
Za udowodnienie w "Zielonej Księdze", że środków na ochronę zdrowia jest za mało i że z każdym rokiem potrzeby będą coraz większe, a deficyt w systemie – będzie narastał.
Jerzy Miller
prezes NFZ
Za finezję w negocjacjach kontraktów na 2005 r., uspokojenie sytuacji wokół NFZ i wprowadzenie nowej jakości w funkcjonowaniu tej instytucji.
Maria Ochman
przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S"
Za konsekwentną i skuteczną walkę przeciw SUP-om oraz doprowadzenie do wspólnych protestów przeciw nim wszystkich central związków zawodowych w służbie zdrowia.
Eligiusz Patalas
dyrektor Szpitala Powiatowego PSZOZ w Inowrocławiu
Za precedensową wygraną 6,2 mln zł od Sejmu RP tytułem zwrotu kosztów ustawy 203.
Elżbieta Radziszewska
posłanka PO
Za konsekwencję i sukcesy w szarżach na koncepcje ministrów zdrowia rządów SLD-UP.
Konstanty Radziwiłł
prezes NRL
Za siłę merytorycznych argumentów i skuteczny lobbying, by w tworzonym prawie nie było dyskryminowane środowisko lekarskie.
Zbigniew Religa
senator, dyrektor Instytutu Kardiologii
Za zdobycie ogromnego autorytetu w społeczeństwie i odwagę kandydowania na stanowisko prezydenta RP.
Roman Szełemej
dyrektor Wałbrzyskich Szpitali
Za sukces w obaleniu szkodliwych dla szpitali przepisów o komornikach i determinację w walce ze złymi zapisami prawa dotyczącymi ochrony zdrowia.
Marek Twardowski
Porozumienie Zielonogórskie
Za twarde i owocne negocjacje z byłym ministrem zdrowia o korzystniejsze kontrakty dla poz i nieustępliwość w obronie interesów lekarzy pracodawców.
Nominowani do do jubileuszowej Nagrody im. A. Pienkowskiej z okazji 25-lecia NSZZ "Solidarność"
Wszyscy – za zaangażowanie w budowę struktur NSZZ "Solidarność" w służbie zdrowia w latach 1980-1981 i stanie wojennym, za wytrwałość w reformowaniu systemu w III RP. Kolejność alfabetyczna.
Maria Dmochowska
Przewodnicząca Sekcji Służby Zdrowia NSZZ "S" Regionu Łódzkiego w latach 1980-89, internowana, posłanka w latach 1989-97, obecnie doradca prezesa IPN.
Marek Edelman
W "S" od 1980 r., internowany w stanie wojennym, uczestnik Okrągłego Stołu, poseł 1989-93 r., nominowany jako osobistość poza konkurencją za niezłomność i najwyższe standardy etyczne i lekarskie w całym życiu.
Teresa Kamińska
W "S" od 1981 r., w stanie wojennym w komisji pomocy więzionym i internowanym, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S" w latach 1992-97, minister koordynator reform społecznych w rządzie J. Buzka, prezes UNUZ.
Anna Knysok
W "S" od 1980 r., współautorka AWS-owskiej ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia ubezpieczeń zdrowotnych, posłanka, wiceminister zdrowia.
Olga Krzyżanowska
W "S" od 1980 r., członek Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia, uczestniczka strajku w Sali Herbowej UW w Gdańsku, wicemarszałek Sejmu RP 1989-91 i 1993-97, senator RP, członek rady Fundacji Batorego, prezes zarządu Stowarzyszenia Pamięci Narodowej.
Wojciech Kuźmierkiewicz
W "S" od 1980 r., wiceminister zdrowia ds. farmacji w latach 1992-97, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Wojciech Maksymowicz
W "S" od 1980 r., działacz podziemia, po 1989 r. sekretarz i członek prezydium NRL, minister zdrowia 1997-1999 r.
Piotr Mierzewski
Jeden z najbliższych współpracowników A. Pienkowskiej od 1980 r., członek Sekcji Krajowej "S" SZ, w stanie wojennym aresztowany, wiceminister zdrowia w latach 1989-93, znawca systemów i modeli organizacji ochrony zdrowia na świecie, obecnie w Departamencie Polityki Zdrowotnej Rady Europy, uczestnik debat nt. ochrony zdrowia w Polsce i UE.
Grzegorz Opala
W "S" od 1980 r., organizator m.in. pomocy dla górników z Kopalni "Wujek", działacz komitetu pomocy więzionym i internowanym, minister zdrowia 2000-2001 r., obecnie kierownik Katedry Neurologii Wieku Podeszłego w CSK w Katowicach.
Halina Sarul
W "S" od 1980 r., internowana, po 89 r. współzałożycielka STOMOZ, dyrektor SPZOZ w Giżycku, pionierka reform w służbie zdrowia na szczeblu lokalnym i regionalnym.
Elżbieta Seferowicz
Uczestniczka strajku w Sali Herbowej, członek KKK SZ "S" i prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, internowana, posłanka na Sejm X i I kadencji, współautorka AWS-owskiej ustawy ubezpieczeniowej.
Władysław Sidorowicz
Jeden z przywódców marca 68 r. w AM we Wrocławiu, bliski współpracownik A. Pienkowskiej od 1980 r., minister zdrowia w rządzie K. Bieleckiego, lekarz miejski, dyr. Dep. Spraw Społ. m. Wrocławia, współtwórca wielu programów zdrowotnych na Dolnym Śląsku.
Uroczystość
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 16 sierpnia w Gdańsku, podczas obchodów 25-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Poniżej – kopia listu Komitetu Koordynacyjnego obchodów do red. nacz. "Służby Zdrowia" – Aleksandry Gielewskiej.