Od maja w Niemczech obserwuje się ognisko epidemiczne zakażenia groźnym, werotoksycznym szczepem pałeczek Escherichia coli O104. Europejski system nadzoru nad zakażeniami EPIS poinformował o 2280 potwierdzonych przypadkach zakażenia bakterią w Niemczech, z 642 przypadkami zespołu hemolityczno-mo-
cznicowego (HUS).
Wyjątkowa zjadliwość tego szczepu związana jest z wytwarzaniem werotoksyny odpowiedzialnej za powstanie HUS oraz zwiększonej zdolności przylegania do komórek nabłonka jelitowego (zjawisko enteroagregacyjności).
Do głównych objawów zakażenia werotoksyczną E. coli (VTEC/EHEC) należą: bóle brzucha, biegunka, biegunka z krwią lub śluzem, wymioty, rzadziej gorączka. Zakażenie werotoksycznym E. coli może mieć wiele następstw, np. może doprowadzić do zespołu hemolityczno-mocznicowego, ostrej niewydolności nerek, a nawet do zgonu.
W przypadku wystąpienia ww. objawów, w szczególności u osób powracających z Niemiec, lekarz powinien zlecić posiew próbki kału pacjenta w kierunku werotoksycznych pałeczek E. coli. Badania takie można wykonać bezpośrednio w placówce referencyjnej: Laboratorium Zakładu Bakteriologii w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny (NIZP-PZH) lub za pośrednictwem lokalnej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
W NIZP-PZH stosowane są zaawansowane metody badań dostępne jedynie dla wyspecjalizowanych placówek naukowych i diagnostycznych. W badaniach tych określa się metodami fenotypowymi i genotypowymi zdolność wyizolowanych szczepów E. coli do wytwarzania werotoksyn, poszukuje się innych genów chorobotwórczości, określa także pokrewieństwo genetyczne szczepów wyizolowanych od chorego ze szczepami odpowiedzialnymi za wywołanie ogniska epidemicznego w Niemczech. Istnieje również możliwość określenia wrażliwości badanych szczepów na antybiotyki.
Wszelkie informacje na temat badań, a także zalecenia dotyczące pobierania i przesyłania materiału do badań dostępne są na stronie internetowej NIZP-PZH: www.pzh.gov.pl