Tytuł „Służba Zdrowia” wchodzi powoli w wiek senioralny. Niebawem dołączymy do 13 procent Polaków powyżej 65. roku życia. W 2035 takich osób będzie 25 procent. Czyli co czwarty z nas. Polskie społeczeństwo się starzeje i to jest bezprecedensowe wyzwanie dla polityków. Wyzwanie nie tylko w zakresie ochrony zdrowia czy zdrowia publicznego, ale też społeczne, ekonomiczne i gospodarcze.
Kilkanaście dni temu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz pierwszy zagrała dla seniorów. Jerzy Owsiak, jak zwykle inspiruje i motywuje. Dotyka obszarów najtrudniejszych, zwraca uwagę na najważniejsze w ochronie zdrowia wyzwania. Bo przecież o to głównie chodzi, a nie o 40 zebranych milionów, które pozostają kroplą w morzu potrzeb. Granie Świątecznej Orkiestry to zawsze sygnał dla polityków. Ma pobudzić ich odpowiedzialność i odwagę, bo minione 20 lat w ochronie zdrowia ciągle nie napawa optymizmem. Odsetek niezadowolonych z Ochrony Zdrowia Polaków był w 2011 roku najwyższy w wolnej Polsce i wynosił blisko 80%. Zaczynamy dostrzegać, że zapewnienia polityków, iż zdrowie jest najważniejsze, nie przekładają się na rzeczywistość. Ciągle ważniejszy jest dobry chwilowy PR, niż odpowiedzialne i mądre zarządzanie fundamentalnymi problemami zdrowia Polaków.
Noblesse oblige, ale wiek również zobowiązuje. Od osób starszych oczekujemy mądrości oraz dojrzałości i najczęściej możemy na nie liczyć. Bo wiek sędziwy niesie z sobą wiedzę, doświadczenie i życiową rozwagę. To wszystko pozwala na dalekowzroczny osąd sytuacji. Służba Zdrowia, która ukazuje się w Polsce bez przerwy od 1949 roku, nie chce zostać jedynie sędziwym starcem. Chcemy zachować witalność, młodość, nowoczesność, podążać za najnowszymi trendami. Komunikować nawet trudną prawdę o wyzwaniach i problemach ochrony zdrowia w Polsce. Ale by móc robić to dobrze, potrzebujemy Was – naszych Czytelników, ludzi o wszechstronnym doświadczeniu i wiedzy.
Zapraszamy na nowe łamy.