Służba Zdrowia - strona główna
SZ nr 26–33/2016
z 14 kwietnia 2016 r.


>>> Wyszukiwarka leków refundowanych


Odmienność, kultura i empatia

Oliwia Tarasewicz-Gryt

Z różnicami kulturowymi spotykamy się nie tylko na emigracji. By sobie z nimi radzić nie zawsze potrzebne są specjalistyczne treningi kompetencji międzykulturowej. Często wystarcza wiedza o odmiennościach, odpowiednia kultura i etos pracy oraz umiejętności interpersonalne.

Kiedy lekarze decydują się na emigrację, rozpoczynają od zbierania informacji o warunkach, jakie trzeba spełnić, by starać się o staż lub pracę za granicą. Taka praca to także kontakt z odmienną kulturą, wymaga więc przezwyciężenia innej bariery niż tylko językowa, czy proceduralna. Kultura warunkuje postrzeganie zdrowia, choroby i śmierci, a także kwestii związanych np. z transplantacją, transfuzją lub inną ingerencją w organizm. Wpływa na postrzeganie roli lekarza i respektowanie jego zaleceń. Kultura warunkuje też komunikację, zarówno werbalną, jak i niewerbalną. Determinuje takie pojęcia, jak dystans czy intymność, kluczowe w zawodach związanych z ochroną zdrowia, gdzie ważny jest kontakt z pacjentem.

Kiedy w 2014 roku naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zbadali u studentów poziom tolerancji wobec przedstawicieli innych ras, wyznań czy narodowości, okazało się, że przyszli medycy nie są wolni od uprzedzeń – i to nie tylko w stosunku do osób innej rasy, ale też wobec choroby. Mimo swojej wiedzy medycznej, boją się np. osób z wirusem HIV, choć teoretycznie wiedzą, że nie jest tak łatwo się od nich zarazić.

Różnic kulturowych doświadczamy nie tylko na emigracji. Z różnorodnością obcujemy także w kraju, zarówno w relacji lekarz – pacjent, jak i w środowisku zawodowym – już na studiach, ponieważ coraz więcej jest w Polsce obcokrajowców.


Kultura i godność

Kompetencja międzykulturowa jest dziś określana jako jedna z kluczowych kompetencji na rynku pracy. Zdaniem przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, kwestie znaczenia różnic kulturowych dla praktyki pracowników ochrony zdrowia powinny stanowić podstawowy element programów nauczania personelu medycznego, a brak wrażliwości kulturowej pracowników ochrony zdrowia na różnice kulturowe i religijne może powodować zagrożenie dla poszanowania godności pacjenta.

Organizuje się więc szkolenia, treningi kompetencji międzykulturowej dla pracowników ochrony zdrowia. Podobnie jak w przypadku pracowników korporacji, którzy przed wyjazdem na kontrakty ekspackie uczą się, jak pracować w środowisku wielokulturowym i odnaleźć się w obcej kulturze. Pomagają te szkolenia uświadomić sobie własne uprzedzenia i etnocentryczną postawę i jak nie ulegać stereotypom. Treningi kładą też ogromny nacisk na otwartość i szacunek wobec odmienności, by ułatwić kontakt z obcą kulturą.


Humanizm i procedury

W zawodzie opierającym się na relacji z pacjentem, oprócz kwestii merytorycznych ocenia się także takie kompetencje, jak umiejętność wzbudzenia zaufania, dbałość o to, by pacjent zrozumiał w jakiej kondycji znajduje się jego organizm oraz umiejętność słuchania i odpowiadania na pytania. To wymaga znajomości języka i poszanowania odmienności, ale jest też na tyle uniwersalne, że być może nie potrzeba dodatkowych treningów? Personel medyczny zawsze spotyka się przecież z odmiennością – różnice dotyczą wieku, poglądów i przekonań lub problemów typowych dla pacjentów w podeszłym wieku czy dzieci. Źródłem potencjalnych uprzedzeń mogą być różnice, wynikające ze statusu społecznego. Odmienne zachowanie rodzące trudności w zbudowaniu poprawnej relacji może mieć swoje źródło także w schorzeniu, na które cierpi pacjent.

Kluczowe dla dobrej komunikacji (choć może to zabrzmieć banalnie) jest podejście oparte na szacunku i życzliwości. W zawodach, w których mamy do czynienia z najintymniejszymi sferami drugiego człowieka, otwartość na odmienności kulturowe powinna być szczególnie istotna, z drugiej jednak strony intymność, to ta sfera człowieczeństwa, która jest właściwa reprezentantom każdej kultury i nawet jeśli potrzebna jest wiedza o tym, że np. pacjent z kultury islamu ma większą potrzebę prywatności i szacunku do odmiennej płci podczas badania fizykalnego, to poszanowanie praw pacjenta powinno być niezależne od kultury, religii czy rasy. Wówczas okaże się, że dla dobrej relacji wystarczą dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne i empatia, zaś kwestie kulturowe będą tu drugorzędne.


Kultura a dystans

Mówiąc o otwartości i tolerancji, podkreśla się często przykłady takich krajów, które stworzyły procedury chroniące obywateli przed dyskryminacją. W Wielkiej Brytanii czy USA respektuje się prawo, które zapewnia każdemu traktowanie oparte na szacunku. W Polsce wciąż nie jest to takie oczywiste, wciąż walczymy z ksenofobią, a obcokrajowcy skarżą się, że lekarze traktują ich z wyższością, uznając że nie znając dobrze języka, nie rozumieją zbyt wiele z rozmowy.

Jak mówi dr Karol Mudy, pracujący w Minneapolis jako kardiochirurg, jeśli chodzi o komunikację z pacjentem, w USA panuje wyższa niż w Polsce i Europie kultura traktowania pacjenta z szacunkiem: – Jeśli przyjrzymy się typowej rozmowie z pacjentem na intensywnej terapii, zauważymy dużą dbałość o to, by pacjent czuł się w pełni poinformowany. Leży to w interesie zarówno lekarza, jak i całego personelu medycznego. Usługa medyczna polega tu między innymi na komunikacji. Zarówno lekarze, jak i chorzy są bardzo uprzejmi. Jeżeli jednak pacjent lub rodzina nie są w pełni usatysfakcjonowani z opieki, jaką otrzymują w danej instytucji, rzutuje to na pozycję tego szpitala na listach rankingowych, czasem nawet kończy się na sali sądowej. Badania pokazują, ze komunikacja z pacjentem i jego bliskimi jest absolutnie kluczowa w unikaniu niezadowolenia z usług medycznych i pozwów sądowych.

Jednocześnie Amerykanie nie obawiają się, że skracanie dystansu pomiędzy lekarzem i pacjentem pozbawi tego pierwszego szacunku. – Szpitale w USA pracowały przez ostatnie lata, by zdjąć lekarza z piedestału, zmniejszyć dystans i ułatwić komunikację. To nie dystans warunkuje szacunek, lecz życzliwe podejście i kompetencje – podkreśla dr Mudy.
Duże znaczenie ma też transparentność i fakt, że w USA praca lekarza podlega nieustannej weryfikacji. Co roku odnawia on dokumenty pozwalające mu na pracę w zawodzie, a wszelkie błędy i potknięcia są jawne.


Odmienna kultura pracy

Podobnie kultura pracy, w jakiej funkcjonujemy, i którą w dużym stopniu nabywamy wraz z doświadczeniem zawodowym, wpływa na relacje wśród współpracowników. Kraje, które od dawna doświadczają różnorodności, wykształciły mechanizmy służące poszanowaniu odmienności. Dostosowując się do zwyczajów i zasad, automatycznie pokonujemy też barierę kulturową. Przykładem są Stany Zjednoczone. Karol Mudy twierdzi, że różnic kulturowych pomiędzy USA a Polską jako takich nie widać. Jeśli są, to przypominają te pomiędzy Podhalem a Mazowszem czy wschodem a zachodem Stanów, bo zarówno Europa, jak i USA to kultura zachodnia. W USA kładzie się jednak ogromny nacisk na tolerancję. Dbałość o to, by ludzie nie czuli się dyskryminowani jest wpisana w strukturę instytucji. Dlatego widać spore różnice wewnątrz systemu – w kulturze pracy. Europejczycy wyjeżdżają do USA, studiują tu i robią specjalizację mimo bardzo rozbudowanej biurokracji, ponieważ cenią sobie panującą tu uczciwość i transparentność.
Dr Mudy wyjaśnia to na przykładzie specjalizacji w amerykańskim szpitalu. – W Polsce bardzo wiele zależy od tego, dokąd się trafi na staż. Jest o wiele mniejsza standaryzacja procedur. Jeśli trafi się na dobrego mentora, wszystko jest w porządku, ale o wiele łatwiej popaść w niełaskę i zamknąć sobie tym drogę do dalszej kariery. W Stanach inaczej się rozumie hierarchię w procesie specjalizacji. Jest to bardzo sztywna struktura, która polega na przypisaniu konkretnych obowiązków, za które młody lekarz w trakcie specjalizacji bierze odpowiedzialność i ponosi też konsekwencje. Rezydentura z chirurgii jest ściśle nadzorowana i monitorowana przez niezależne ciała. W zamian za ciężką pracę, wraz z postępem, lekarz ma coraz więcej obowiązków, ale i przywilejów. Wykonuje coraz bardziej złożone zabiegi i na piątym roku rezydentury spędza cały czas na sali operacyjnej. Jednocześnie specjaliści oczekują, że rzeczy będą zrobione odpowiednio. To kolejna cecha Amerykanów – mocno rozwinięte poczucie odpowiedzialności za to, co robią w pracy. Z mojego doświadczenia każdy, kto cokolwiek robi, podchodzi do tego bardzo poważnie.


Zrozumieć odmienność

Jak twierdzą przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – „zrozumienie, iż w sprawowanej opiece podstawową rolę odgrywa zaakceptowanie tego, że ludzie różnią się nie tylko rodzajem choroby, ale także przynależnością kulturową i istnieje ścisły związek między różnorodnością wśród ludzi a etyką zawodową, przyczyni się do poprawy jakości świadczeń zdrowotnych i wzrostu satysfakcji pacjentów odmiennych kulturowo”. Dla komfortu pracy w środowisku międzykulturowym – niezależnie od tego czy wielokulturowy będzie zespół, w którym pracujemy, czy też będziemy spotykać się z pacjentami reprezentującymi różnorodne grupy społeczne – świadomość różnic jest potrzebna, by zrozumieć przekonania, które stoją za określonymi zachowaniami. Pokonywanie barier może ułatwiać określona kultura pracy i specjalne procedury – jak w USA, jak i umiejętności interpersonalne, które pozwalają na kontakt oparty na szacunku, życzliwości oraz stawianiu pacjenta w centrum uwagi wraz z jego uwarunkowaniami kulturowymi. Jest to bariera, którą trzeba pokonać, podobnie jak barierę językową. W zglobalizowanym świecie przydaje się to zarówno w kraju, jak i za granicą.





Najpopularniejsze artykuły

Programy lekowe w chorobach z autoimmunizacji w praktyce klinicznej. Stan obecny i kierunki zmian – oglądaj na żywo

Ile trwają studia medyczne w Polsce? Podpowiadamy!

Studia medyczne są marzeniem wielu młodych ludzi, ale wymagają dużego poświęcenia i wielu lat intensywnej nauki. Od etapu licencjackiego po specjalizację – każda ścieżka w medycynie ma swoje wyzwania i nagrody. W poniższym artykule omówimy dokładnie, jak długo trwają studia medyczne w Polsce, jakie są wymagania, by się na nie dostać oraz jakie możliwości kariery otwierają się po ich ukończeniu.

Tygrys maruder

Gdzie są powiatowe centra zdrowia? Co z lepszą dostępnością do lekarzy geriatrów? A z obietnicą, że pacjent dostanie zwrot kosztów z NFZ, jeśli nie zostanie przyjęty w poradni AOS w ciągu 60 dni? Posłowie PiS skrzętnie wykorzystali „100 dni rządu”, by zasypać Ministerstwo Zdrowia mniej lub bardziej absurdalnymi interpelacjami dotyczącymi stanu realizacji obietnic, złożonych w trakcie kampanii wyborczej. Niepomni, że ich ministrowie i prominentni posłowie w swoim czasie podkreślali, że na realizację obietnic (w zdrowiu na pewno) potrzeba kadencji lub dwóch.

Worków z pieniędzmi nie będzie

Jeśli chodzi o nakłady, cały czas jesteśmy w ogonie krajów wysokorozwiniętych. Średnia dla OECD, jeśli chodzi o nakłady łączne, to 9 proc., w Polsce – ok. 6,5 proc. Jeśli chodzi o wydatki publiczne, w zasadzie nie przekraczamy 5 proc. – mówił podczas kongresu Patient Empowerment Jakub Szulc, były wiceminister zdrowia, w maju powołany przez minister Izabelę Leszczynę do zespołu, który ma pracować nad zmianami systemowymi.

Personalizacja szczepień przeciw grypie i strategie poprawy wyszczepialności

– W Polsce głównym problemem jest brak zainteresowania szczepieniami przeciwko grypie. Debata na temat rodzaju szczepionek przeciw grypie i ich porównywanie to temat drugo- planowy. Zwłaszcza że intensywne promowanie nowych preparatów może osłabiać zaufanie do tych już dostępnych – uważa Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Prof. Robert Flisiak, powołany przez ministrę zdrowia Izabelę Leszczynę na szefa zespołu do spraw monitorowania i oceny zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi, wskazuje, że najważniejsza jest dziś poprawa poziomu wyszczepialności poprzez identyfikację i wdrażanie odpowiednich strategii i kierunków działań.

Pigułka dzień po, czyli w oczekiwaniu na zmianę

Już w pierwszych tygodniach urzędowania minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła program „Bezpieczna, świadoma ja”, czyli – pakiet rozwiązań dla kobiet, związanych przede wszystkim ze zdrowiem prokreacyjnym. Po kilku miesiącach można byłoby już zacząć stawiać pytania o stan realizacji… gdyby było o co pytać.

Klimat stawia nowe wyzwania zdrowotne

Globalna zmiana klimatu stała się jednym z najbardziej widocznych problemów środowiskowych XXI wieku. Od zdjęć niedźwiedzi polarnych przyczepionych do topniejących kier lodowych na Alasce po wyschnięte i popękane pola uprawne rozciągające się aż po horyzont w Afryce – obrazy ekologicznych skutków zmian klimatycznych stały się częścią naszej wspólnej świadomości. Rzadko jednak skutki zmian klimatycznych są wyrażane w kategoriach rzeczywistych i potencjalnych kosztów życia i cierpienia ludzkiego.

Kamica żółciowa – przyczyny, objawy i leczenie

Kamica żółciowa to schorzenie, które dotyka około 20% populacji. Jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji związanych z układem pokarmowym. Charakteryzuje się występowaniem złogów w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. Niektórzy pacjenci nie doświadczają żadnych objawów, inni cierpią z powodu ataku kolki żółciowej i innych powikłań.

Dobra polisa na życie — na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie na życie to zabezpieczenie finansowe w trudnych chwilach. Zapewnia wsparcie w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub śmierci ubezpieczonego. Aby polisa dobrze spełniała swoją funkcję i gwarantowała pomoc, niezbędne jest gruntowne sprawdzenie jej warunków. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym dokładnie powinieneś się skupić — przeczytaj ten tekst!

Diagnozowanie insulinooporności to pomylenie skutku z przyczyną

Insulinooporność początkowo wykrywano u osób chorych na cukrzycę i wcześniej opisywano ją jako wymagającą stosowania ponad 200 jednostek insuliny dziennie. Jednak ze względu na rosnącą świadomość konieczności leczenia problemów związanych z otyłością i nadwagą, w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tą... no właśnie – chorobą?

Testy wielogenowe pozwalają uniknąć niepotrzebnej chemioterapii

– Wiemy, że nawet do 85% pacjentek z wczesnym rakiem piersi w leczeniu uzupełniającym nie wymaga chemioterapii. Ale nie da się ich wytypować na podstawie stosowanych standardowo czynników kliniczno-patomorfologicznych. Taki test wielogenowy jak Oncotype DX pozwala nam wyłonić tę grupę – mówi onkolog, prof. Renata Duchnowska.

Onkologia – droga wielu medycznych szans i możliwości

Wybierając specjalizacje onkologiczne można pomagać pacjentom w walce z chorobą nowotworową, prowadzić innowacyjne badania naukowe i korzystać z nowoczesnej aparatury medycznej. To pasjonujące, że jedna dziedzina medycyny ma tak wiele do zaoferowania – twierdzi Zuzanna Górska, studentka II roku kierunku lekarskiego i przyszła onkolog.

Preludium i pandemiczna fuga

Rozmowa z prof. dr. hab. n. biol. Krzysztofem Pyrciem, wirusologiem, kierownikiem Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu  Jagiellońskiego (MCB), liderem grupy badawczej Virogenetics, działającej w ramach MCB, należącej do europejskiego konsorcjum DURABLE, które od 2023 r. zrzesza światowej klasy instytuty badań podstawowych i translacyjnych, koordynowane przez Instytut Pasteura w Paryżu. 

Ciemna strona eteru

Zabrania się sprzedaży eteru etylowego i jego mieszanin – stwierdzał artykuł 3 uchwalonej przez sejm ustawy z dnia 22 czerwca 1923 r. w przedmiocie substancji i przetworów odurzających. Nie bez kozery, gdyż, jak podawały statystyki, aż 80 proc. uczniów szkół narkotyzowało się eterem. Nauczyciele bili na alarm – używanie przez dzieci i młodzież eteru prowadzi do ich otępienia. Lekarze wołali – eteromania to zguba dla organizmu, prowadzi do degradacji umysłowej, zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia wątroby. Księża z ambon przestrzegali – eteryzowanie się nie tylko niszczy ciało, ale i duszę, prowadząc do uzależnienia.

Leki, patenty i przymusowe licencje

W nowych przepisach przygotowanych przez Komisję Europejską zaproponowano wydłużenie monopolu lekom, które odpowiedzą na najpilniejsze potrzeby zdrowotne. Ma to zachęcić firmy farmaceutyczne do ich produkcji. Jednocześnie Komisja proponuje wprowadzenie przymusowego udzielenia licencji innej firmie na produkcję chronionego leku, jeśli posiadacz patentu nie będzie w stanie dostarczyć go w odpowiedniej ilości w sytuacjach kryzysowych.

Czy NFZ może zbankrutować?

Formalnie absolutnie nie, publiczny płatnik zbankrutować nie może. Fundusz bez wątpienia znalazł się w poważnych kłopotach. Jest jednak jedna dobra wiadomość: nareszcie mówi się o tym otwarcie.




bot