XIII Walny Zjazd Sprawozdawczy Delegatów STOMOZ (14-16 czerwca w Arłamowie) poświęcony został zadaniom realizowanym przez stowarzyszenie w kontekście integracji z Unią Europejską, a także wynikającym z członkostwa w European Healthcare Managers Forum (EHMF) oraz realizacji w latach 2000-2002 (z funduszem 250 tys. USD) Programu Stypendialnego "Wspieranie Edukacji Menedżerów Opieki Zdrowotnej – Quality, Accreditation, Scholarship", realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAWF).
STOMOZ w ostatnich dwóch latach osiągnął w tych dziedzinach wiele sukcesów, podpisał też nowe umowy o międzynarodowej współpracy, podjął się również realizacji kolejnych, poważnych zadań wzmacniających pozycję polskiego środowiska menedżerów na scenie europejskiego rynku zdrowotnego.
Od 1 lipca rusza nowa edycja Programu Stypendialnego "QAS 2002/2003" z budżetem 200 tys. USD, ze 150 stypendiami dla studentów podyplomowych studiów z dziedziny zarządzania opieką zdrowotną, przede wszystkim lekarzy i magistrów pielęgniarstwa z terenów wiejskich i miast do 30 tys. mieszkańców, a także z programem pomocy finansowej dla ośrodków edukacyjnych prowadzących takie szkolenia. Obecnie na polskim rynku zdrowotnym 29 uczelni oferuje co najmniej roczne studia podyplomowe w tej dziedzinie, z czego 19 uczestniczyło w zakończonej w br. edycji Programu QAS 2000/2002. W lipcu br. do wszystkich 29 uczelni wystosowane zostanie zaproszenie do udziału w kolejnej edycji Programu, a z otrzymanych zgłoszeń niezależna Rada Doradcza wybierze 20 aplikacji najlepiej odpowiadających ustalonym wcześniej kryteriom wyboru.
Gotowy do wdrożenia jest także – przygotowywany od dwóch lat z inicjatywy STOMOZ we współpracy z firmą InvestBond – projekt emisji obligacji samorządowych jako szybkie antidotum na obecne problemy finansowe zakładów, który, co ważne, pozbawiony jest demoralizującego efektu stosowanych dawniej, wyniszczających Skarb Państwa akcji oddłużeniowych.
Szczegóły zamierzeń STOMOZ w ww. sprawach można będzie poznać za kilka dni na stronach www.stomoz.pl.
Od grudnia 2001 r. funkcjonuje internetowa sieć komunikacyjna STOMOZ z nową stroną www.stomoz.pl. i siecią adresów (nazwaoddziału@stomoz.pl). Obecnie przystępujemy do realizacji kolejnych dwóch etapów: tworzenia drugiego szczebla internetowej konsultacyjnej drabinki: oddział-delegaci STOMOZ i trzeciego: delegaci-członkowie STOMOZ. Sukces tego przedsięwzięcia zapewni stowarzyszeniu bezpośredni udział merytoryczny wszystkich 1400 członków w pracach wykonywanych przez Zarząd Główny i zarządy 15 oddziałów STOMOZ.
W maju br. do Programu Phare-Access 2000, wspólnie z firmą Know-How, zgłosiliśmy projekt mający na celu utworzenie w Warszawie punktu konsultacyjnego ds. promocji i rozwoju w Polsce zakładów opieki długoterminowej. Uzyskanie środków pomocowych na ten cel pozwoliłoby na stworzenie profesjonalnego centrum konsultacyjnego dla zainteresowanych rozwojem tego sektora rynku zdrowotnego.
Trwają przygotowania do wydania przez STOMOZ Leksykonu Menedżerów Opieki Zdrowotnej (LEMOZ). Opracowano wzory ankiet-biogramów do LEMOZ, trwa ich dystrybucja do oddziałów stowarzyszenia. Menedżerowie zainteresowani udziałem w tym przedsięwzięciu otrzymają wszystkie informacje w macierzystych oddziałach stowarzyszenia. Polska edycja LEMOZ ma być wstępem do przygotowania wielojęzycznej edycji europejskiej we współpracy z European Healthcare Managers.
Delegaci Zjazdu zapoznali się z przesłaniem Prezesa NRL Konstantego Radziwiłła w sprawie Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej. Zaplanowano merytoryczną dyskusję nad tym zagadnieniem w sieci internetowej STOMOZ.
83 delegatów z 15 oddziałów STOMOZ było bardzo zawiedzionych nieobecnością na Zjeździe przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. Z tego też powodu dyskusję na temat jakości i zaawansowania planowanych zmian rynku zdrowotnego przeniesiono na zaplanowane na 24 czerwca 2002 r. i uzgodnione z min. Aleksandrem Naumanem spotkanie liderów STOMOZ z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia w Warszawie. Jest wiele bardzo pilnych, bieżących spraw, które w odczuciu delegatów STOMOZ nie budzą większego zainteresowania polityków zdrowotnych. Wśród problemów wymagających natychmiastowej reakcji władz, odpowiedzialność za finansowe konsekwencje realizacji "ustawy 203", niespójne zapisy kodeksu pracy i ustawy o zozach dotyczące m.in. czasu pracy, nieoczekiwane obciążenie spzozów podatkiem od działalności gospodarczej, pogłębiająca się zapaść finansowa rynku zdrowotnego, wymagająca pilnego uruchomienia programu emisji obligacji samorządowych czy wreszcie jak najszybsze ogłoszenie zasad finansowania usług w 2003 r.
Zainteresowani wskazaniem STOMOZ-owi, przed spotkaniem z min. Naumanem – konkretnych tematów bądź propozycji rozwiązań różnorodnych problemów codziennego zarządzania – mogą nadsyłać swoje opinie pod naszym adresem: stomoz@stomoz.pl .
Marek Wójtowicz
Prezes STOMOZ